spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od losthorizon »

radekbartik píše:sám jsem pro obchod s optikou jako doplněk sortimentu scháněl schopného dodavatele montáží a obávám se, že v Čechách moc velká nabídka není, pravděpodobně Kozap nabízí za rozumnou cenu velmi dobrou kvalitu, přeleštění kroužku a jejich lapovaní brusnou pastou, považuji za standard, který se objevuje na každém zahraničním videu věnovanému osazování optiky na zbraň...
měl jsem v ruce i další montáže ať už odlitky nebo na např. výrobek zbrojovky Holice a Kozap u mne pořád vyhrává, ty montáže nejsou nijak komplikované a po osazení optiky působí nenápadně a neruší vzhled, což se o všech říct nedá...
Další variantou jsou např. montáže firmy MAK, tam je však cena diametrálně odlišná a hlavně je i trochu problém v tom, že se specializují na zbraně jiných značek než z ČR a Ruska, kterých je mezi CZ myslivci asi pořád ještě většina
Montáže Kozap mimo jiné doporučoval v minulosti někde na fóru i Figi...

Tak toto je dobrý příklad velmi tendenčního příspěvku, který je spíše reklamou na uživatelem prodávané zboží, než co jiného. Takže v rámci objektivity a vyvážení informací já naopak budu tvrdit to, že montáže od zmíněné firmy jsou šmejd. Docela by mě zajímalo, jestli pan Bártík někdy například měřil souososti kroužků (ne vše lze dohnat lapováním!). Tyto montáže jsou co do materíálu, zpracování a konstrukčního řešení velmi podprůměrné. A výlev o jejich povedeném designovém provedení je opravdu k úsměvu. Mimochodem právě tyto montáže mnohdy byly, jsou a asi i budou příčinou velkého počtu netrefené či v horším případě postřelené zvěře... Montáž rozhodně není to pravé místo, kde by se mělo šetřit!
Grinch
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23.1.2013, 8:28

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Grinch »

Pod příspěvek výše se mohu jen podepsat...

Bohužel lapováním se cca 0,1-0,5mm na výšce kroužku dohnat nedá a valná většina montáží kozap byla tímto způsobem "zmrvena" :( O tom, že když jen protočíte kroužky, že už to nesedí i v jiných osách atd (a přitom je to na čepu v ose a mělo by to sedět), ani nemluvě...

Za mne jednoznačně weaver lišta a potom postačí i "základní" montáže zahraniční produkce v řádu stovek kč k tomu, aby měl člověk stabilní, pevné a hlavně přesné uložení...
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Fesoj - Josef, opravdu sesazení montáže není nic hrozného a pro trochu zručného člověka s citem ,žádný problém. Jen jsem chlapům řekl takovou vychytávku jak srovnat kroužky na základně než tam usadí optiku. Ten trubkový klíč na zadní šroub montáže je potřeba mít protože bez něho to nepovolíš ani nedotáhneš. Samozřejmě, pokud ta montáž ten šroub má.
Sehnat si 1" trubku nebo kousek železné hlazené tyče d30 není problém. Potom už vše sesadit a poutahovat. Poté usadit na flintu a dát optiku.
Píšu to i proto, protože jsem viděl spoutu "lidově" sesazených montáží, urvaných a roztažených šroubků, naklepaných montáží nějakým kladivem apod. a ti lidé s tím chodili a stříleli. Proto říkám i trochu citu ...
Jsem přesvědčený, že 90% myslivců zakoupí montáž v Lověně a nikdo neřeší nějaké lapování a prostružování kroužků. Zase na druhou stranu alespoň dávají práci puškařům...
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od ČENDA »

Aby se člověk vyhnul takovémuto martýriu s kroužkama tak jsem já raději zakoupil montáž která je v celku a bez výměných kroužků.(násuvná) Jen se posadí puškohled srovná se do roviny a dotáhnou horní třmínky a za 10 minut není co dělat. Pak už stačí jenom zajet na střelnici a nastřelit.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Tim »

Bych v životě neřekl, že usadit puškohled do montáže vydá na takové téma :mrgreen: Mě dělal na Mannlichera montáž "na míru" jakýsi pan Děkan. Velice šikovný chlap, který mi za tisícovku udělal montáž, jakou budete v komerční výrobě těžko shánět. Je to prostě jeho hobby a s tou montáží jsem na výsost spokojen :idea:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od petjan »

Tim - Můžeš sem dát fotku té montáže?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Tim »

Jasan, dnes vyfotím a zítra to sem hodím :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Tim »

Tady jsou slíbené fotky, snad na nich bude něco vidět. Nechtělo se mi to sundavat z flinty.... U tý kulovnice byl největší problém sehnat tu tříbodovou klapkovou montáž za rozumný peníz a aby se do ní dal upnout jakýkoli puškohled, protože ta stará byla dělaná na starý Zeiss, který měl ještě tu šínu. Jediná montáž, co jsem na to našel byla v přepočtu asi za 12 000kč, což se mi zdálo skoro dost a ještě byla bez podhledu. Tak jsem na doporučení zkontaktoval výše jmenovaného pána a hle, za týden hotovo za mrzký peníz :wink:
Přílohy
DSCF7123.JPG
DSCF7123.JPG (200.64 KiB) Zobrazeno 12877 x
DSCF7122.JPG
DSCF7122.JPG (199.27 KiB) Zobrazeno 12877 x
DSCF7120.JPG
DSCF7120.JPG (194.97 KiB) Zobrazeno 12877 x
DSCF7119.JPG
DSCF7119.JPG (206.04 KiB) Zobrazeno 12877 x
DSCF7118.JPG
DSCF7118.JPG (187.31 KiB) Zobrazeno 12877 x
DSCF7117.JPG
DSCF7117.JPG (206.22 KiB) Zobrazeno 12877 x
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Šumavák »

Měl bych pár otázek k tématu správné montáže puškohledu:

1) Je nutné mezi kroužky montáže a tubus puškohledu něco dávat, jako například v tomto tématu zmíněnou izolepu?

2) Máte někdo přestavu, jak moc (příbližně) se projeví na přesnosti střelby (například na 100 m) horizontální osa puškohledu pootočená vůči horizontální ose zbraně?

3) Můžete poradit, kde zjistit správný utahovací moment pro šroubky jednodílné ocelové montáže CZ pro kulovnici 527?

Pokud jsem to na tomto fóru někde přehlédl, tak se omlouvám, ale zkoušel jsem použít "Pokročilé hledání" a nic... :oops:
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od zispo »

Pokusím se odpovědět
1. Není to nutné, izolepa se dává kvůli otlakům na puškohledu.
2. Pokud nemáš optiku v ose a máš nastřeleno, tak to žádnej vliv nemá.
3. k dotažení nejsem si jist jestli to je 7-9N. Dotahuji to na hulváta a zátím se žádná nepovolila :D .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Choochoo007 »

Souhlas většinou se Zispem, až na ten moment
1)
není nutná pokud ty kroužky nejsou nějaký zmršený
2)
pokud máš nastřeleno na 100, tak vse OK, na 200 už to vliv má, ale nemyslím, že bys to poznal. Zkusil bych nejdrive usadit puškohled do montáže. Z montáže sundat přítlačné boční destičky, pokud je to treba Kozap, a polozit rovny spodek jednodilne montaze na vodorovnou plochu(spodni cast montaze) a puškohled natočit tak, aby byl kriz OK. Pak posadit komplet na pusku. Pro beznou mysliveckou strelbu plne dosatcujici.
U dvoudilnych montazi Kozap nebude tento postup ono, pac se muze stat, ze se ty krouzky se zakladnami pootoci oproti sobe pri utahovani sroubku na krouzku. Tady je lepsi je dotahnout nejdrive na pusku a pak ladit kriz puskohledu a dotahovat krouzky.
Existuje spousta postupu, pomoci vodovah, atd, napr. uz zde uvedeny hezky Grinchuv clanek http://www.takticka-malorazka.cz/tm-teo ... uskohledu/
3)
base screws 30 inch-lbs
ring screws aluminium 10-15 inch lbs
Ring screws steel rings 15-20 inch lbs
wood fiberglas or syntetic stock without bedding pillars 40 I-lbs
with bedding pillars up to 65
hard use service for law enforcemen a military rifles 65 inch lbs

1Nm = 8,9 in/lbs
kroužky hlinikove cca 1,1 - 1,7 Nm
kroužky ocelove cca 1,7 - 2,3 Nm
Zakladna max. 2,5 - 3,3 Nm
Je jasne ze zalezi ale na velikosti sroubu

Na krouzky to chce cit bez momentaku, tady dotahovat na krev imbusakem nemusi byt dobre pro puskohled.
Montaz na pusku dotahuji malym imbusakem, tim kratsim koncem do ruky a dotahuji co to de, ale porad scitem
Zatim OK :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Petr1970 »

jen k bodu 1 - mě říkal montážník že důležitý (a že zanedbávaný) je "lapování"... tzn. kroužky vevnitř maj nějaký otřepy, odchylky-dochylky, hrubý plochy -záleží na kvalitě soudruhů z NDR co vyráběli kroužky...
tubus je obvykle čistej..
izolepy a jiný ptákoviny jsou prý o neschopnosti vyčistit ten vnítřní prostor kroužku "dohladka" podle tvaru tubusu (nebo si koupit kvalitní kroužky...)

když se to vezme a nakroutí na první, tak v reálu to kroužek nedrží po celé ploše, ale na 4? místech kde to dělá otlaky a případně vychyluje..

správný postup by měl být (otázka kdo ho jak dělá) - postupně pozorovat kde se to opírá a kroužek čistit-lapovat-leštit aby ta plocha byla co nehladší a seděla co největší plochou na tubusu... případně použít fígl s nějakou barvou - natřít tubus, dát tubus, mírně utáhnout - povolit a podívat se kde je smytelná barva.. a podle toho čistit-leštit

myslím že tady je to maximálně popsaný komplet
http://www.takticka-malorazka.cz/tm-teo ... uskohledu/
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Šumavák »

Děkuji za rady. Uklidnilo mě, že jsem při montáži puškohledu neudělal žádnou zásadní chybu, která by se mohla výrazněji negativně projevit na přesnosti lovecké střelby na vzdálenosti okolo 100 metrů.
Odpovědět