spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od radekbartik »

Prosím o radu jak správně postupovat při montáži puškohledu na klasickou kroužkovou montáž, jak postupovat, jak utahovat apod.
díky moc za rady a tipy Radek
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od zispo »

Dobrý dotaz. Můj postup je následující. Upnu zbraň do nastřelovací koze, a vyvážím podle vodováhy. Usadím optiku do podlepených kroužků(stačí izolepa). Pak jemně přitáhnu kroužky tak aby se dalo pootočit s optikou. Dál používám olovnici kterou upevním na 50 M a srovnám kříž podle olovnice. Překontroluji zbraň zda je ve vodováze a kříž je v provázku od olovnice. Pak je optika usazená. Doladím nástřel a je hotovo. Jde o pomůcky k montáži a dovážení.
Uživatelský avatar
knoby
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: pon 30.3.2009, 19:53
Bydliště: Rakovnicko

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od knoby »

Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Skalák »

Můžeš si to udělat sám, ale můžeš také na objímkách strhnout šroubky, křivě posadíš puškohled do montáže nebo blbě stáhneš objímky. Já bych si dnes zajel k puškaři a on ti to sesadí a za chvíli a stojí to pár korun.LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od pufr »

Neříkám, že se je nutné dodržet přesně postup uvedený zde:
http://www.takticka-malorazka.cz/tm-teo ... uskohledu/
ale pro představu, "co vše může být u zbraně, montáže a zaměřovače nakřivo" je tenhle text dobrý.

Jinak Skalák má pravdu, pokud něčím začínat - vyzkoušet si "to", tak asi spíš nějakou malorážkou na hoby - plinking :)
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
Grinch
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23.1.2013, 8:28

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Grinch »

Usadit optiku není nic těžkého. Chce si to jen promyslet, co je pro Vás důležité a probrat si, co bude mít ten postup za výsledek.

Respektive jakých chyb se můžete dopustit a jak to ovlivní balistiku. Lovectvím se nezabývám (nestřílím na živé byť mne k tomu v práci učí) a nevím přesně jak velké cíle a na jaké obvyklé vzdálenosti potřebujete zasahovat.

Takže třeba i nějaká chybka v usazení, kterou já si dovolit nechci, tak Vám může být prominuta.

Teď jsem dopsal další článek o teorii:
Doufám, že Vám pomůže v případném ujasnění si principů anebo v oživení si svých vědomostí :mrgreen:

Článek o základech balistiky a korekci nástřelu je ZDE

Díky za případnou korekci anebo odezvu!

Martin
Naposledy upravil(a) Grinch dne stř 23.1.2013, 9:36, celkem upraveno 1 x.
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Flash »

Myslím, že se vždy vyplatí usazovat pečlivě. Protože i když střelec na přesnosti nepozná, nesouosost kroužků, nebo pokud kroužek drží puškohled pouze hranami, tak i přesto dochází ke zbytečnému namáhání tubusu a může dojít i ke zničení puškohledu.
Za sebe usazuji takto:
Montáž dotáhnu k pušce momentem, který udává výrobce, když výrobce moment neudává, tak vyhledám v tabulkách podle šroubků.
Zkontroluji souosost kroužků.
Následuje lapování.
Pak pomocí dvou vodováh nebo vodováhy a olovnice usadím puškohled.
Dotáhnu šroubky kroužků opět na moment doporučený výrobcem nebo vyhledaný v tabulkách.
Pro sebe a nebo na vyžádání si dělám i bedding pro základnu montáže. To by pak bylo jako první.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Není to nic složitého. Budeme se bavit např.o klasické násuvné montáži - základna a kroužky, zakoupené na pultě lověny. Pokud je ten zadní kroužek chycený ze spoda k základně tím šroubem, který má na obvodu hlavy dva výřezy, musíš si na něho udělat trubkový klíč s výstupky. Klíč mít přesný, bez vůlí a spasovaný se šroubem, jinak ho při utahování orveš a osmekáš. Je třeba dbát pěkné práce, aby to vypadalo. Idealní je ,nechat si ten klíč udělat u nějakého známého nástrojaře (soustruh, frézka). Dále je dobré mít kus ocelové kulatiny nebo trubky (hliník, mosaz ap.) stejného průměru, jako máš oka . Tj. D30 není problém sehnat, palcový průměr si mušíš udělat.
Montáž sesazuji následovně. Na základnu lehce chytím kroužky, do obou kroužků vložím kulatinu a lehce stáhnu. Touto kulatinou dostanu ty kroužky do osy a nebudou mi následně šponovat tubus puškohledu. Kroužky s upnutou kulatinou povolím na základně, tím si sednou, pro jistotu překontroluji polohu a utáhnu "natvrdo" se základnou. Povolím kroužky, vyjmu kulatinu, montáž usadím na flintu, utáhnu. Poté založím puškohled, dám vrchní díl krožků a lehce stáhnu. Hlídám si rovná ramena osnovy, aby se mi puškohled nestahoval ke straně a hlídám si stejnou mezeru na obouch stranách stahovaného kroužku. Šroubky utahuji s citem a křížem proti sobě. Důležitá věc,kterou nelze opomenout je - kroužky jsou z fabriky prostružené a sčíslované. Vždy je potřeba pohlídat si polohu vrchního a spodního dílu kroužku. Neotočit to, neprohodit je mezi sebou atd.
Ve finále přejdu veškeré utažení jak optiky ,tak montáže na rybině hlavní. Buď pomocí laseru nebo přes vývrt hlavně z ustavené flinty, naklikám osnovu na terč (klidně na vzd. 30 m) , tím mám první ránu 100% v terči , další už naklikám. Posun rány 0,7 cm/100 m - 1 klik. U většiny puškohledů se kliká za ránou, tj .(střílí to doprava, strana- klikám doprava ve směru hodinových ručiček, u výšky - střílí to nahoru, klikám doprava též ve směru hodinových ručiček. A obráceně). Před srovnáním osnovy je dobré několikrát proklikat rektifikaci puškohledu "tam a zpátky", aby to odlehlo a poslouchalo. Toť vše. Zdar
Grinch
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23.1.2013, 8:28

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Grinch »

Pokud se také budete věnovat koupi normálních a kvalitních montáží a odhlédnete od Kozapu, kterého považuji za šméčko, tak si naprosto diametrálně zjednodušíte práci.

Měl jsem v ruce tolik kroužků Kozap, které stály zaprd, že už to snad ani nespočítám - naopak těch co sedly bez úprav napočítám na prstech jedné ruky.

Bohužel :(
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zásadně beru kroužky bombírované ,leštěné a se zapuštěnými imbusovými šroubky. Ne každá lověna bere Kozap nebo FAO. Jsou i soukromníci, nástrojaři, kteří pro majitele lověny dělají, tak že kolikrát seženete montáž, kterou nenajdete na internetu ani v katalozích.
Už na pohled se dá poznat v jaké kvalitě ty kroužky jsou.Jak sedí, opracování,zaleštění, brynýr atd. Šroubky na šroubovák ať s drážkou nebo na kříž nemám rád. Po pár utaženích se vymačkávají a je to na nich vidět.
Uživatelský avatar
radekbartik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: pát 14.9.2007, 6:35
Kontaktovat uživatele:

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od radekbartik »

sám jsem pro obchod s optikou jako doplněk sortimentu scháněl schopného dodavatele montáží a obávám se, že v Čechách moc velká nabídka není, pravděpodobně Kozap nabízí za rozumnou cenu velmi dobrou kvalitu, přeleštění kroužku a jejich lapovaní brusnou pastou, považuji za standard, který se objevuje na každém zahraničním videu věnovanému osazování optiky na zbraň...
měl jsem v ruce i další montáže ať už odlitky nebo na např. výrobek zbrojovky Holice a Kozap u mne pořád vyhrává, ty montáže nejsou nijak komplikované a po osazení optiky působí nenápadně a neruší vzhled, což se o všech říct nedá...
Další variantou jsou např. montáže firmy MAK, tam je však cena diametrálně odlišná a hlavně je i trochu problém v tom, že se specializují na zbraně jiných značek než z ČR a Ruska, kterých je mezi CZ myslivci asi pořád ještě většina
Montáže Kozap mimo jiné doporučoval v minulosti někde na fóru i Figi...
Grinch
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: stř 23.1.2013, 8:28

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od Grinch »

Osobně nepovažuji žádnou českou firmu (Přerov, Brod aj.) za záruku kvality a u všech je jednoznačně vidět špatná politika (mimo ČR za normální cenu ale do Čech jen šmejdy a za draho)...

Jako nejlepší variantu považuji přechod na weaver/picatinny rail a potom se Vám otevřou netušené možnosti s montážemi, kde za babku seženete montáže daleko vyšších kvalit, než je u nás proklamovaný TOP...

Patriotismus je hezká věc, ale člověk musí být upřímně na něco pyšný, aby si za tím mohl stát...
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od kounek »

Že jsou zahraniční montáže (MAK, ERA) poměrně drahé, to je fakt a s tím se nedá nic dělat. Kvalita kroužků Kozapu je zase na zváženou...

Puškař mi ale na flintu provedl něco, co jsem netušil že vůbec fyzicky jde, podle něj je to spolehlivé (použil to prý již mnohokrát) a dobře to vypadá:

Na jednodílnou montáž s kroužky použije základnu Kozap a na ni dá kroužky Recknagel. Tyto kroužky do té základny přesně pasují, to jsem si sám vyzkoušel, že tam jdou nasunout velmi těsně (spíš dost ztuha, ale rukou bez nějkého násilí), kroužky jsou kvalitní, přesné, nemačkají puškohled a cena takovéto kombinace je jen o málo vyšší, než cena komplet základny a kroužků Kozap...

Navíc to má tu výhodu, že Recknagel má ty kroužky odstupňované i do nižších výšek než Kozap, tedy se dá pustit puškohled níže...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: spravný postup při montáži puškohledu na montáž?

Příspěvek od fesoj »

Honzo Slavětínský - vždyť Ty ve svých dvou příspěvcích popíráš sám sebe ! Podrobně vysvětluješ, co a jak, ale po přečtení zjišťuji, že hned Tvoje první věta platí jen pro málokoho - "není to nic složitého"... Za sebe a za každého, kdo není schopný mechanik, rozhodně doporučuji návštěvu když ne zrovna puškaře, tak aspoň šikovného chlapa jako jsi Ty.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět