Podkaliberní kulové střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od fesoj »

Teď budu možná trochu za blbce, ale stejně se zeptám... V americkém seriálu Kriminálka Miami tým balistiků zkoumal střelu r. 223 Rem., na níž nebyly žádné stopy po průchodu hlavní. Mělo se jednat o tzv. sabot, čili podkaliberní střelu v plastickém pouzdře, osazenou do náboje většího kalibru. Podle takové střely nelze identifikovat zbraň, ale zarazilo mne hlavně to, že její přesnost se minimálně vyrovná střele klasické. Nikdy předtím jsem o podkaliberních střelách do kulových loveckých či pěchotních vojenských zbraní neslyšel ani nečetl. Skutečně to někdo vyrábí a používá ? A jaký je praktický význam ?
Kritériem pravdy je praxe.
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od Jarek Horsky »

Vyrábělo. Jmenovalo se to tuším Acelerator a bylo to v ráži 30-06. Mělo to být údajně na lov škodné. Neujalo se to.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od cobaj »

Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od Jan Franěk »

Co to je? 7,62x39?
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od Zbrojovák »

fesoj píše:Teď budu možná trochu za blbce, ale stejně se zeptám... V americkém seriálu Kriminálka Miami tým balistiků zkoumal střelu r. 223 Rem., na níž nebyly žádné stopy po průchodu hlavní. Mělo se jednat o tzv. sabot, čili podkaliberní střelu v plastickém pouzdře, osazenou do náboje většího kalibru. Podle takové střely nelze identifikovat zbraň, ale zarazilo mne hlavně to, že její přesnost se minimálně vyrovná střele klasické. Nikdy předtím jsem o podkaliberních střelách do kulových loveckých či pěchotních vojenských zbraní neslyšel ani nečetl. Skutečně to někdo vyrábí a používá ? A jaký je praktický význam ?
Kde je řečeno, že se to vyrovná co do rozptylu klasické rážové střele? Akcelerator, byl na tom v tomto ohledu dle soudobých pramenů dost bídně. Dnes se používá gyroskopických podkaliberek ve světě velmi málo, naposled jsem viděl něco před pár lety ve 12,7x99 v sub ráži 7,62mm jako kulometné průbojné střelivo. Čili o přesnosti pro snipery nebo pro lov není řeč.
Pokud je dnes užíváno podkaliberek do drážkovaných vývrtů, tak jako šípových s plovoucí obroučkou.
Dle zákona 119/2002sb. se jedná o kulové střelivo kat.A -zakázané, čili pro civil legálně nedostupné. Zajímavější je to u brokových nábojů a subot střel s šípovou stabilizací, které jsou povoleny a vykazují mnohdy přesnost do 100m srovnatelnou s běžnou masovou kulovou produkcí. viz Sauvestre atp.
Další zajímavá věc je u povoleného omotu v předovkách, kde se střela stává taktéž neidentifikovatelnou, navíc v neregistrované kulové zbrani kat.D, kde je přesnost na úrovni zadovky, když se to umí. Zákony jsou mnohdy děravé :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od fesoj »

Řečeno to bylo právě v tom seriálu - jenže v amerických seriálech už bylo řečeno tolik blbostí, že to beru s rezervou a právě proto jsem tohle téma otevřel. Že to logicky bude patřit mezi vojenské zakázané střelivo, to je nasnadě. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se v této problematice trochu orientovat. Jen pořád nechápu to, že není-li přesnost srovnatelná s "klasikou", jaký má použití tohoto střeliva vlastně význam - bylo by výhodné pouze pro teroristy a vrahy obecně, to zvýšení průbojnosti u střeliva pro kulomety je přeci taky na úkor přesnosti - leda snad u protiletadlového kulometu by to bylo odůvodnitelné Jo a snad i pytlákům, lovícím s legálně drženou zbraní by se mohlo hodit, na ty jsem málem zapomněl.
Kritériem pravdy je praxe.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od Boci1 »

Není to tak dlouho co to Remington nabízel,ještě před pěti lety to měl v katalogu.V 30-06,V0 1244m/s,poloplášť 3,6g,použití varmint.Kdysi,kdesi jsem četl,že se to vyrábělo i v 308W,ale to je bez ověření.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od dalas »

V předovkách je to docela běžná věc a používá se střela do krátké zbraně, která není tak citlivá na stabilizaci jako dlouhé puškové střely. Přesnost posoudit nemohu, protože já láduji Minie. U tý předovky by se totiž plášťovaná střela dost problematicky ládoval. Dalším aspektem je možnost dosažení vysokých rychlostí. Tlak v hlavni působí na velkou plochu, relativně lehké sestavy střela kontejner, takže urychlí sestavu na vyšší rychlost. Po opuštění kontejneru se ale zmenší průřez na průřez samotné střely a brzdná síla poklesne. Nevím, jestli jsem ten princip popsal dosti srozumitelně. Snad ano. Rozhodně bych si ale nedovolil tvrdit, že přesnost je srovnatelná s běžnou střelou. To ani náhodou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od Zbrojovák »

Fesoj:
Aha v kriminálce LA :wink: tam to ber s rezervou jako většinu filmařské produkce, krom kvalitní dobové dokumentární.
K systému subot.
Jedná se o to aby se udělal v podstatě klon ráže nebo zbraně bez použití dalších dílů = tedy jen střelivem dramaticky měním vlastnosti ráže. Čili např. v 12,7x99, dosahují podkaliberky ráže .30 něco kolem 1250m/s, přičemž je většinou dopravováno k cíli jen tvrdé jádro např. - jsou zde lepší balistické vlastnosti co do zpomalení střely na dráze, což je alfa a omega průbojnosti. Analogie je u brokových střel třeba Sauvestre v kontrastu s klasickou brenneke, slugem nebo dokonce sférickou jedn. střelou.
Přesnost se u kulometné palby nijak zvlášť neřeší, protože dávka má suplovat brokový shluk a pokrýt prostor výskytu cíle nebo cílů - to se využívá krom jiného třeba u lodních palubních zbraní systém gatling 20-30mm (kadence až kolem 6000ran/min), kdy se pokryje prostor v dráze letu rakety a ta je ničena shlukem střel.
U protiletadlové munice je požadavek průbojnosti až na výjimky minimální, spíše se použivá tříštivo- trhavých střel pro porušení hydrauliky a kabeláže systémů letounu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
bibros
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pon 16.3.2009, 23:21

Re: Podkaliberní kulové střelivo

Příspěvek od bibros »

Acc 2.jpg
Acc 2.jpg (73.19 KiB) Zobrazeno 12775 x
Na fotce jsou náboje se střelou Accelerator od f. Remington. Zleva: 7,62x39, 308 Win, 30-06 Spr. Střela má nižší přesnost než plná ráže, ale rozdíl není nijak dramatický.
Je rozdíl mezi sbíráním a hromaděním.
Odpovědět