Laik potřebuje poradit

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
michajlenko
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 13.4.2013, 6:53

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od michajlenko »

Střílet umím, ale na optiku mám max 30 tisíc. A tyhle tři se mi zdali nejlepší. (Meopta ZD 3-12x56 Docter Unipoint 3-12x56 Zeiss Duralyt 3-12x50) Dik za rady.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od petjan »

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem puškohledu: a sice jestli platí u puškohledů podobný vztah:
stáří oka vs. objektiv-okulár. Je mi 44 a to už budu mít za chvíli, jak psali ve vedlejším vláknu, menší zornici. Přemýšlím o puškohledu 2,5-10x50 nebo 3-12x56. Ta 56 mi přijde tak nějak už brutálně veliká. No a jestli tu 56 vzhledem k velikosti zornice nevyužiji, tak bych radši tu 50. Podotýkám, že tu optiku chci primárně na noc.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od maxim19 »

Pokud sem dobře pochopil, co tady publikovali lidi, co tomu zřejmě rozumí, tak 56 využiješ vždycky tím, že si dáš větší zvětšení. Se stářím se schopnost zornice roztáhnout se snižuje tak, že využiješ velikost asi 5,5mm, oproti maximu v 7mm. Při 50 objektivu by mělo být nejlepší zvětšení x světelnost 9; a při 56 by to mělo být 10 (snad sem to nepopletl).
Stejně ale dost záleží na kvalitě skla a antireflexních vrstev, s levným krámem ti ani 56 nepomůže a bude tma...
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od petjan »

Znamená to, že budu vidět přes oba steně - tedy s 50 na 9x a s 56 na 10x zvětšení, nebo s tou 56 to bude v noci lepší?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od lanus »

petjan - Nie neznamená ! ; maxim19 to vystihol správne ! :) Zo zadaného výberu je na noc najslabší ten Duralyt ; čo sa tej Meopty a Unipointu týka ,tak by to bolo dobré si ich vzájomne v noci porovnať ! lebo záleží aj na ďalších "maličkostiach" ako tvar zámernej osnovy ; intenzita svietiaceho bodu ; ovládanie zapínania !
Inak štandardne používaný postup porovnávania výkonu za šera optiky je zavádzajúci !!!
Nový náležite použiteľný postup je uverejnený napr. tu : http://www.horar.sk/index.php/clanky/op ... staru-temu
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Durell »

Mal som meoptu 7x50 RD a optický dobrá - mechanicky odišla , mám duralit 3-12x50 a nepostrehol som markantny rozdiel - ano duralit má horšie ovladanie bodu zato dobre regulovatelné a bod je malíčký a dá sa nastaviť na úplné minimum - že ani v noci neoslní , a neosvecuje osnovu . Fakt si ich treba zobrať a porovnať. Každý má iné oko a iné priority čo od dalekohladu chce- V pohode ho používam bez akehokolvek obmedzenia za splnu a šera. A keď nevidím poriadne na čo mierim tak nestrielam.

Leda že by bolo povolené NV na zbraň . :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
michajlenko
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 13.4.2013, 6:53

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od michajlenko »

Ahoj, potřebuji poradit který puškohled je lepší.

Puškohled Zeiss Classic Diavari 3-12x56 T nebo Puškohled Swarovski Z4i 3-12x50 SR :?:

Puškohled DOCTER Unipoint 3-12x56 nebo Puškohled Meopta ZD 3-12x56 :?:

Puškohled Zeiss Classic Diatal 8x56 T nebo Puškohled SWAROVSKI 8 X 56 PF-N - SR :?:

Nemůžu se rozhodnut, který z puškohledu si zakoupit. Jestli počkat a našetřit na některý z prvních, nebo koupit některý z ostatních. Zatím uvažuji nad Docter.

Dik za rady. :roll:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od michalos »

Univerzálnější je variábl, ikdyž v mém případě když jsem míval Meostara byl natočený stále na zvětšení 8x. Docter má zajímavou osnovu 4-0, která se mi líbí a jinak bych bral zeise s osnouvou č.60, která je taky parádní. Takže pokud neřešíš finance vybíral bych mezi Zeisem a docterem a variábl vs. pevné zvětšení.
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Qicala »

petjan píše:...potřeboval bych poradit s výběrem puškohledu: a sice jestli platí u puškohledů podobný vztah:
stáří oka vs. objektiv-okulár. Je mi 44 a to už budu mít za chvíli, jak psali ve vedlejším vláknu, menší zornici ...
Zdravim .. jsem zacatecnik, 50 let a prave vybiram puskohled. Narazil jsem na vyse uvedenou informaci a moc nechapu o co presne jde .. nejake omezeni souvisejici se starim oka .. snazil jsem se to tu najit, ale nejak se nedari. Muzete mi vysvetlit o co se jedna, nebo me na nasmerovat kde se to probiralo ? DIky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od dalas »

Množství světla dopadajícího na sítnici je dáno nejmenším průměrem clony, která mu stojí v cestě. Jednou clonou je systém puškohledu a druhou je duhovka oka. U puškohledu je průměr clony dán průměrem výstupní pupily, kterou vypočteš jako průměr objektivu podělen zvětšením (údaje běžně dostupné) U oka ztrácí duhovka schopnost roztažení s přibývajícími léty. U maldého a zdravého oka bývá její průměr cca 7mm s postupem času je schopna se roztáhnout třeba pouze na 5mm. Je tedy u saršího člověka s max. průměrem 5mm neúčelné kupovat puškohled s výstupní pupilou 7mm, protože tuto světelnost nevyužije. Naopak u mladého a zdravého oka s pupilou 7mm bude např. puškohled 10x50 ořezávat světlo a nebude využito plně schopností oka.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Qicala »

dalas píše:... kterou vypočteš jako průměr objektivu podělen zvětšením (údaje běžně dostupné) ....
Precetl jsem, princip asi pochopil, ale kdyz zkousim cvicny priklad, nejak mi to nevychazi nebo si jen myslim ze to nevychazi- tj. nekde neco chapu blbe ... napr. puskohled Swarovski Z6/Z6i 2.5-15x56. Takze vypocet je 56 / 15 = 3,73 = cca 4. Takze tento je i pro starika OK ? Anebo bych mel spis pocitat s temi 2,5 .. takze pak 56 / 2,5 = 22,4 , coz uz je horsi, ale tohle by nevychazelo pro nikoho .. to by strelec musel mit voko jak orel :-) Anebo mam pocitat nejaky "rozumny" kompromis - napr. 10 coz by bylo 5,6 a takovy cislo uz dava smysluplnejsi vysledek ?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od dalas »

Pochopil jsi to naprosto správně. Variábl má proměnný průměr výstupní pupily v závislosti na zvětšení. Když budeš přes něj koukat za šera a budeš pomalu zvyšovat zvětšení, je v první fázi obraz pořád stejně světlý. Od určitého zvětšení ale začne tmavnout. To je okamžik, kdy je výstupní pupila menší jak pupila oka. Ještě je důležité tzv. soumrakové číslo, kterým se posuzuje výkon dalekohledu za šera. Je to druhá odmocnina součinu průměru objektivu (vstupní čočky) a zvětšení. Pro lov v noci je doporučeno čislo více jak 20. Prakticky to znamená, že dalekohled 8x56 má soumrakové číslo 21,2. Naproti tomu dalekohled 8x30 má 15,5. Budeš tedy rozeznávat s prvním detaily vzdálené 212m stejně jako s druhým na 155m. Jinak je tady na fóru dost teorie ohledně parametrů puškohledu (dalekohledu).
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Ondra »

Ale i ty hodnoty stmívacího (twilight) faktoru jsou spíš orientační. Roli hraje třeba kvalita skla, protože nějaká levná optika s průměrem objektivu 56mm bude mít lepší hodnoty stmívání než drahá a kvalitní s objektivem 50mm, ale v praxi v revíru to bude obráceně.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od lanus »

Definícia "súmrakového čísla" čo uviedol dalas je síce "oficiálna" avšak pre využitie v praxi totálne zavádzajúca a teda nepoužiteľná !!! nakoľko platí že : Svetlo neprechádza priemerom, ale plochou o priemere ! http://www.horar.sk/index.php/clanky/op ... staru-temu
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od dalas »

lanus: určitě je to taky nějaký hodnotící pohled, ale určitě není somrakové číslo nebo soumrakový index bezrozměrné číslo. Dále, za předpokladu, že zvolím dalekohledy s výstupní pupilou rovnou, nebo větší než je průměr pupily oka (jinak to pro pozorování za šera nemá moc smysl) je potom poměr soumrakových indexů roven poměru soumrakových čísel. Stejně to bude, pokud budou výstupní pupily dalekohledů menší, než u oka (to ale nemá moc smyslu) Smysl má index v případě, že porovnáváme dalekohledy jednou s menší a podruhé s větší pupilou (taky to moc smyslu nedává). Pak se jednou dosazuje pupila dalekohledu a podruhé oka. Vycházím z toho, co psal Hanák. Ale abych moc neodbočoval. Volil bych dalekohled se stejnou nebo větší výstupní pupilou a udělal poměr soumrakových čísel nebo chcete-li soumrakových indexů (průměr pupily oka se vykrátí). Samozřejmě platí, co tu zaznělo a co je i v článku. Porovnat lze jen porovnatelné, tedy dalekohledy s přibližně stejnou propustností skel. Jako nejideálnější ale považuji praktické porovnání, neb spektrální citlivost oka může být u různých lidí různá a dokonce každé oko může mít jinou. Je to pravda, nejsložitější, ale dle mne nejlepší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět