Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od fesoj »

Což o to, jen aby se do té sítě nezamotávali srnci za parůžky - kolikrát stačí na oběšení i obyčejný špagát. Já bych se použití balíkové sítě pro tento účel docela bál.
Kritériem pravdy je praxe.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od kounek »

Balíkovou síť zkusili u nás JeZeDáci dát okolo brambor kvůli prasatům, zatloukli kůly cca 10 metrů od sebe a navázali síť, pověsili ji až k zemi, zhruba uprostřed mezi kůly spodek sítě přihrnuli hlínou.

Fungovalo to tak 3-4 týdny, dokud se toho prasata bály, ale jak si na to zvykly, potom pod to prostě strčily rypák, nadzvedly to, selata proběhla, větší kusy prošly samy (žádné dohady, bylo to několikrát viděno jak to dělají). Srnčí bylo na tom bramborovém poli tak několikrát viděno, ale jak se tam dostávalo, to se neví, to nikdo neviděl, ale vzhledem k tomu, že ta balíková síť není moc široká, tak bych tipnul, že přeskočily...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Jirikkk
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 03.11.2012, 20:37

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od Jirikkk »

Zdravím vás pánové... :-) Jsem rád, že se toto téma takto rozrostlo... Založil jsem ho z důvodu toho, že tato plodina u nás začíná být docela populární... Navíc sním neni starost pokaď to nemáte vyloženě pro soukromé účely - výdělek peněz. Viděl jsem pár malých políček jak říkáte vy, jen pár set metrů a vypadalo to velice pěkně.. Rychle to skutečně roste a můj názor je, že v dnešní době kdy zvěř má klid jen v době od černa do listopadu, kdy sou zemědělské plodiny (nepočítám honitby s velkými lesními komplexy),tak mě zajímaly vaše názory zda někdo nepěstujete tuto plodinu hlavně pro myslivecké účely a to chov zvěře... :-) (jednotlivci či jako združení). Jak vidím pár z vás tu již něco zkouší a vypadá to nadějně.... :-) Dle toho co jsem četl, tak vidím, že by se na větší ploše (5 ha a více) mohlo dařit asi veřkeré zvěři že?
Jirikkk
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 03.11.2012, 20:37

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od Jirikkk »

Ještě bych se chtěl zeptat. U nás je to políčko teprve třetím rokem a jak říkám je to tak 100 m dlouhé a 20 m široké, takže jen takový cancourek.. Ale zajímalo by mě, jestli někdo z vás má tuto plodinu už delší dobu, tak jaký kryt to vytvoří po prvním vykácení... Slyšel jsem, že pak z jednoho kmene vyroste pak více výhonů a tím by se stal porost hustším, měné prostupným a tudíž klidnějším a bezpečnějším místem pro zvěř... Máte někdo zkušenost s víceletým porostem této plodiny?
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od Posmiros »

Myslím, že z mysliveckého hlediska je mnoho rostlin lepší než RRD, takže velkou spásu bych v tom úplně neviděl. Spíš je to takové přilepšení, které je určitě lepší než holé pole či obdělávaná louka :) Jak to vypadá po vymícení nevím, ale asi by to mělo být jak píšeš, že pak roste více výhonů.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
poostmen
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 02.1.2012, 10:47
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od poostmen »

U nás to město pěstuje už snad 10-12 let a po vykácení se opravdu tvoří skutečná houština :) , kdy z jednoho kmene vyrazí 3-5 kmínků. Pěstují tuším jeden druh topolu a myslím dva druhy vrby. Porosty vrby jsou samozřejmě nižší, ale výrazně hustší - krásně se v těch hustých vrbách dá čekat na straky - balabán+vábnička a "zašít se" do vrb a čekat až si sednou do topolů :D. Drobná je raději v těch vrbách - přece jen tvoří lepší krytinu a navíc, když ty topoly hodně vyrostou (1-2roky před vykácením) tak je země v nich pokrytá vysokou vrstvou velkých listů a zvěř zde nemá pastvu a proto se v nich bažant i zajích zdržuje pouze v okrajích. Ale protože město má nadělané travnaté cesty i uprostřed porostů, tak je tam "okrajů" dostatek :) . Pokud by chtěl někdo RRD pěstovat pro myslivecké účely a má k tomu ty pozemky, tak si osobně myslím, že nejlepší by bylo střídavě vysázet topol a vrbu v pruzích, mezi kterými nechat cesty, nebo průseky porostlé travou, nebo jetelotrávou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od fesoj »

Když jsem působil v bažantnici Kladruby n.L., jedna leč byla tvořena tzv. "prutníkem" - nešlo vyloženě o RRD v dnešním pojetí, ale k pěstování vrbového proutí pro košíkářské účely. A srnčí, bažanti i zajíci se tam zdržovali v hojném počtu.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirikkk
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 03.11.2012, 20:37

Re: Pěstování RRD - plodina ovlivňující zvěř

Příspěvek od Jirikkk »

A mohl byste mi sem někdo napsat které plodiny by byli vhodnější? Zajímaji mě ale pouze rostliny celoročný, ne jako obiloviny. Rád bych aby ta zvěř měla kryt po celý rok... Děkuji
Odpovědět