Brokovnice s drážkovaným vývrtem

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Brokovnice s drážkovaným vývrtem

Příspěvek od fesoj »

Odděleno z tématu "Naháňky - zbraně, střelivo, zaměřovače". Pufr

Já bych - čistě teoreticky - preferoval Mossberga r. 12 s drážkovanou hlavní a podkaliberním střelivem. Zbraň spolehlivá, přesná, účinná, navíc po výměně hlavně z ní máš klasickou brokovnici. Ale opravdu jen teoreticky, ta zbraň se mi líbí, ale nemám ji a mít nebudu.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od fesoj »

Zda jen na černou, toť otázka. Podle mne se broková zbraň od kulové liší právě tím, zda se jedná o zbraň s vývrtem hlavně hladkým či drážkovaným, zákon o zbraních o ráži zbraně nic neříká. Při tvorbě zákona o myslivosti toto naši zákonodárci vůbec nevzali v potaz, zřejmě o této v našich podmínkách naprosto neběžné zbrani tenkrát ještě ani nevěděli. Musela by se ovšem ještě změřit energie v joulech - ale předpokládám, že u tohodle "knedlíku" by ve 100 m byla víc než dostatečná. Ovšem na honu, kde se střílí i drobná, by to použít asi nešlo, protože brokovým nábojem vystřeleným z drážkované hlavně bych vzhledem k očekávanému krytí zvěři asi moc neublížil, předpokládál bych rozptyl jak z trombónu, každý brok jinam. Ale to je jen můj ničím nepodložený názor. Má někdo se střelbou brokovým nábojem z drážkované hlavně nějakou praktickou zkučenost ?
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Ne, broková zbraň, byť s drážkovanou hlavní, je stále broková zbraň, neb se z ní vždy střílí jen brokový náboj. :wink:
fesoj píše:Zda jen na černou, toť otázka. Podle mne se broková zbraň od kulové liší právě tím, zda se jedná o zbraň s vývrtem hlavně hladkým či drážkovaným, zákon o zbraních o ráži zbraně nic neříká. Při tvorbě zákona o myslivosti toto naši zákonodárci vůbec nevzali v potaz, zřejmě o této v našich podmínkách naprosto neběžné zbrani tenkrát ještě ani nevěděli. Musela by se ovšem ještě změřit energie v joulech - ale předpokládám, že u tohodle "knedlíku" by ve 100 m byla víc než dostatečná. Ovšem na honu, kde se střílí i drobná, by to použít asi nešlo, protože brokovým nábojem vystřeleným z drážkované hlavně bych vzhledem k očekávanému krytí zvěři asi moc neublížil, předpokládál bych rozptyl jak z trombónu, každý brok jinam. Ale to je jen můj ničím nepodložený názor. Má někdo se střelbou brokovým nábojem z drážkované hlavně nějakou praktickou zkučenost ?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od fesoj »

To snad ne ? ! Jaký je tedy přesně - dle zákona - rozdíl mezi zbraní kulovou a brokovou ? Co jsou to všechny slugy, S.Bally apod.? Rozhodně ne brokové náboje, ale kulové náboje pro brokovnice ! A kdyby si někdo - čistě teoreticky - doma do své kulovnice vyrobil náboj, do kterého by místo normální střely dal broky /vím, je to blbost, leč nikoliv nemožnost/, šlo by v tom případě o kulový náboj ? Asi těžko. Podle mne je Mossberg s drážkovanou hlavní kulovnice. Kulovnice v ráži 12. To, že do ní mohu nabít i náboj brokový, z ní brokovnici nedělá, stejně jako z brokovnice nedělá kulovnici to, že z ní mohu střílet slugy. Broková zbraň = zbraň s vývrtem hladkým, kulová - s vývrtem drážkovaným. Aspoň já to tak chápu - a jak jsem již napsal dřív, zákon nestanoví nic jiného, neb v době jeho tvorby se tyto zbraně - aspoň u nás - nevyskytovaly a proto zákonodárce tuto otázku neřešil.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od kojot »

Zbrojovák měl na mysli jistě výkonové parametry.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od gonias »

fesoj píše:To snad ne ? ! Jaký je tedy přesně - dle zákona - rozdíl mezi zbraní kulovou a brokovou ? Co jsou to všechny slugy, S.Bally apod.? Rozhodně ne brokové náboje, ale kulové náboje pro brokovnice ! A kdyby si někdo - čistě teoreticky - doma do své kulovnice vyrobil náboj, do kterého by místo normální střely dal broky /vím, je to blbost, leč nikoliv nemožnost/, šlo by v tom případě o kulový náboj ? Asi těžko. Podle mne je Mossberg s drážkovanou hlavní kulovnice. Kulovnice v ráži 12. To, že do ní mohu nabít i náboj brokový, z ní brokovnici nedělá, stejně jako z brokovnice nedělá kulovnici to, že z ní mohu střílet slugy. Broková zbraň = zbraň s vývrtem hladkým, kulová - s vývrtem drážkovaným. Aspoň já to tak chápu - a jak jsem již napsal dřív, zákon nestanoví nic jiného, neb v době jeho tvorby se tyto zbraně - aspoň u nás - nevyskytovaly a proto zákonodárce tuto otázku neřešil.


Nucen odbočit od tématu, ale jsem přesvědčen, že tohle pravdou není.
Zákon o zbraních jasně vymezuje zbraň kulovou a zbraň brokovou!

Kulová zbraň - palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň.

Broková zbraň - palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu brokovými náboji, případně speciálními náboji pro brokovou zbraň.

U zmiňovaných nábojů "slugy, s.bally atd." se vždy jedná o náboj brokový, přesněji náboj brokový s jednotnou střelou.
Pro kulové zbraně existují i náboje s hromadnou střelou. Tedy kulový náboj s hromadnou střelou(broky).

Brokovnice s drážkovanou hlavní je vždy brokovnice! A je jedno, že je uzpůsobena pro střelbu náboji se střelou paradox. I tak se jedná o brokové náboje s jednotnou střelou typu paradox.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Leon »

a jak to víš broky se z toho střílet nedaj munice pro Rifled Barrel se zase z brokovnice střílet nedá tak jak víš že to je brokovnice
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od gonias »

Protože když někdo mluví o Mossbergu ráže 12, tak mě jako první napadne, že má namysli brokovnici. Od Mossbergu jsem zatím viděl jen brokovnice. Né, že by kulové nedělal, ale kolik jsi jich viděl a v ráži 12?
A když se podíváš na stránky Mossbergu, tak v ráži 12 tam podle mě najdeš jen brokovnice.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Brokové zbraně s drážkovaným vývrtem

Příspěvek od Jiří K. »

Ona to dle zákona zřejmě je brokovnice byť s kulovou hlavní. I výrobci mají střelivo typu sabot v kategoriích shotgun, ale s upozorněním rifled barrel only.
Co se výkonu týče neměl bych strach SST od Hornady mají v ráži 12 cca.2400J/100m a r.20 cca.1900J/100m. A přesnost větší než většina kladiv Iž-18 mn.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Pánové...
Ať už mám v brokovnici paradox, drážky nebo třeba trombón :wink: jde a půjde vždy o brokovnici a brokovou munici - brokový náboj s jednotnou střelou nebo hromadnou či specielní střelou - která se týká hlavně ozbrojených složek (rubbery nebo shortstopy/nelethální, otvírače zámků atd.)
Obdobně, v kulové zbrani mám třeba hromadnou střelu (většinou pistolové a revolverové střelivo). Ovšem stále střílím kulovou zbraní a kulovým střelivem, byť s hromadnou střelou.
Určení broková/kulová zbraň je dáno vždy označením ráže, tečka.
Pokud vím jen u některých derringerů jsou popsány na zbrani ráže dvě, tedy např .45LC nebo 454Cassul/.410, pak daná zbraň vyhovuje z hlediska zákona a ČSN oběma typům - jak broková tak kulová zbraň.

Zopakujte si prosím základní znalosti kurzu, hlavně zákon 119/2002Sb. :? bez urážky
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od fesoj »

Zbrojováku, kaji se, :oops: máš pravdu. V zákoně o zbraních to sice není. ale je to definováno v 1. části přílohy o vymezení zbraní a střeliva. Zbraň ráže 12 s drážkovaným vývrtem je zcela nelogicky zbraní brokovou, ač není určena pro střelbu brokovými náboji.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Není třeba, jen než se tu něco napíše, bylo by dobré se předtím mrknout do literatury, netu apod. - to platí obecně pro všechny.
Ještě k drážkované brokové hlavni - Ať je určena nebo ne, hromadnou střelou se z drážkované hlavně, nebo choke paradox střílet pochopitelně dá, jen je třeba počítat s přirozeně menším krytím, rozptyl a zhuštění bývá ale pravidelné - dá se využít v bažantnicích při ranách na blízko apod.
Ta příloha s vymezením pojmů, je právě nedílnou součástí zákona 119.

Appropos ten originál derringer 45LC/.410 má právě paradox - jak jsem měl možnost vidět
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od sided »

fesoj píše:Zbraň ráže 12 s drážkovaným vývrtem je zcela nelogicky zbraní brokovou, ač není určena pro střelbu brokovými náboji.
Takže tropické dvojaky v ráži .12 jsou taky brokove zbraně!
12ga.jpg
12ga.jpg (75.27 KiB) Zobrazeno 10785 x
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od fesoj »

Podle naší legislativy zřejmě nejspíš ne. Brokovnice je definována jako zbraň určené pro střelbu náboji s hromadnou střelou, případně střelou speciální , pro tuto zbraň určenou. O těchto dvojácích čtu poprvé, ale náboje pro ně asi budou náboji kulovými. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych náboj do toho dvojáku vystřelil z normální dvanáctky brokovnice. Teoreticky, vzhledem k tomu, že kulový prach vzhledem k zrnění hoří pomaleji a v hladké hlavni je podstatně menší odpor, by možná ani nestačil shořet a došlo by k podstatnému snížení úsťové rychlosti i energie. Naproti tomu drážkovaný Mossberg by výstřel tím tropickým kulovým nábojem /kde budou nejspíš dost silné laborace prachu/ možná ani nemusel přežít.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Petr1970 »

to se označuje ráže 12? není to prostě jen 0.700 nitro expres a podobný zvěrstva? (takže spíš podle ráže "kulovnice".... rána to musí bejt slušná :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět