Úprava loveckých trofejí

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
hajnej
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pát 25.4.2008, 12:54

Příspěvek od hajnej »

Já nenatírám ale stříkám rozpra?ovačem, třeba od Septonexu. Nastříká? to všude i do mozkovny. Samozřejmostí je zabalený paro?í.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Tak nevím,ale já když bělím lebku tak jí taky dávám na sluníčko a připadá mi že to funguje dobře. Jo a taky v tom igelitovým pytlíku.To totiž nemá chybu,páry vlezou úplně všude a spotřeba kysličníku je malá.Na bělení používám peroxid 30% který běžně koupím v drogerii.
Můj postup: lebku stáhnu z kůže,oře?u maso a dám na 3 dni do slané vody( měnit jinak zasmrádne,ale to je jasné :wink: )Pak to uvařím v hrnci,vymáchám v horké jarové vodě.opláchnu důkladně pod horkou vodou a teprve pak studenou aby se to dalo obrat.Po vyčištění znova v jaru a pak teprve bělím.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

trofeje

Příspěvek od milanhb »

Tak zkus prostě a jednodu?e dát do hrnce místo toho Jaru tu ?abku.
A poznáš rozdíl.
Milan
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geronimo »

Můj postup: lebku stáhnu z kůže,oře?u maso a dám na 3 dni do slané vody( měnit jinak zasmrádne,ale to je jasné :wink: )Pak to uvařím v hrnci,vymáchám v horké jarové vodě.opláchnu důkladně pod horkou vodou a teprve pak studenou aby se to dalo obrat.Po vyčištění znova v jaru a pak teprve bělím.[/quote]

Presne tak,lebku stahnu z kuze,orezu maso a rozkvedlam mozek,ktery vyplachnu proudem vody. Take dost dulezite,protoze mozek je dost hodne mastny a mastnotu pri vareni trofeje potrebujes zminimalizovat. :wink: Jinak belim zasadne v tmave mistnosti,aby peroxid neztracel na ucinku.Uskladneni peroxidu by melo byt take v tmave mistnosti,nebo skrini,kde se zachova delsi doba kvality peroxidu. :wink:
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
kromax
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: úte 27.5.2008, 10:59
Bydliště: Brno - venkov

Příspěvek od kromax »

RMareta píše:No je tu zajímavé počtení,kdy se člověk doví další receptury.Já osobně používám klasický postup:ořezat,odmočit,uvařit,obrat,odmastit a vybílit. Jen se akorát divím,že někteří nemají problémy s bělostí lebky (ne okamžitou,ale po několika letech) když lebku omotají buďto toaležákem či vatou a bělí ji ve tmě.Já používám jen 30% peroxid,dříve jsem to tak taky dělal a lebka nebyla zrovna křídově bílá dle mých představ.Po roce jakoby další bělost ztrácela.
již delší dobu bělím tak,že vyčíhnu sluníčko a teplo (pokud možno i teplo) a peroxidem potírám právě na plném slunci.Nejlépe od 10h dopoledne a během poledních hodin.Za 4 hodiny procesu bělení je lebka jako křída a bělost drží leta.Ale chce to i teplo a čas-nejlépe sobota nebo neděle.Lebka se musí neustále potírat.Ale množství vypotřebovaného peroxidu je opravdu minimální.
uz na gymplu jsme se učili, že teplota funguje většinou jako katalyzátor, takže to urychlí reakci, v tomto případě bělení. S tím s tebou souhlasím, ale už ne s tím sluníčkem. Ono tot? sluníčko a obecně světlo peroxid zeslabuje. Zkus nechat peroxid třeba dva dny na slunku a tu samou dávku dva dny v totální tmě a pak změř konacentraci, uvidíš ten rozdíl. Slunce samo o sobě bělí, ale ne tak jak peroxid. Cokoli bílé barvy totiž žádné barvivo neobsahuje. Prostě, v přírodě bílé barvivo neexistuje. Bílá barva vzniká přítomností vzduchu ve váčcích, ve kterých má být barvivo. Čím víc takových váčků se vzduchem, tím bělejší barva...proto i nadýchaný sníh, pra?an, je bělejší ně? takový ten mokrý. Prostě neobsahuje barvivo, ale jen vzduch. takže se ti lebka na slunci zdá bílá, ale jen tím, že se rychleji vypařuje voda z pórů. Ale už ne tuk a jiné sloučeniny, které lebku zbarvují. Ty odbourává právě peroxid. když vytáhnež lebku z peroxidové lázně, taky není bílá, ale do?luta a teprve po vyschnutí je bílá...takže ta sluníčková bílá ti moc dlouho nevydrží...to? tak :)
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To kromax:

Wow! No neple?me si pojmy s dojmy. V něčem máš samozřejěm pravda a dalo by se říci, že v podstatě ano, ale celkem se ztrácím v argumentech, které nejsou úplně přesné. Katalyzátor spíše sni?uje aktivační energii chemických reakcí. Jednodu?e se to vysvětluje tvorbou komplexů jako mezi produktu, a pak teprve tvorbou výchozího produktu, což potřebuje ni??í energii. Tím se zvyšuje rychlost reakce, ale nedochází ke změně velikosti konverze! V tom musí být celkem jasno. Proto nemám rád čistě řečeno, že katalyzátor zvyšuje rychlost rce. Ale to jsem už puntičkář. Dále teplota chemickou reakci urychluje, v tom máš naprostou pravdu, ALE!Né proto, že by ji katalyzovala, ale z reakční kinetiky je prosté, že rychlostní konstanta je určitým způsobem závislá na teplotě.
Sluneční záření skutečně zeslabuje peroxid, protože peroxid vodíku je látka nestálá a UV záření, zvýžená teplota atd. jej rozkládá za tvorby vody a kyslíku:
2H2O2 -> 2H2O + O2
Opět ne katalýza.
Teď nastává otázka, proč se to na slunku bělí rychlejiž Ono se to totiž skutečně rychleji bělí a navíc i v tom sáčku, jak popisoval kolega. Skutečně dochází k vypařování vody a toho peroxidu, ten ale v malé míře (bod varu 423,35K). To však nevadí, párami vody dojde k "nasycení pórů" a peroxid může vzlínat po lebce nahoru. Dále samotné UV pomáhá bělícím procesům. atd. atd. Mohli bychom tady o tom asi diskutovat více, ale toto pro podstatu věci sačí.
Já mám doma všechny trofeje bělené tímto způsobem a nemám problém se ?loutnutím. To hodně závisí na odma?tění trofeje.

Jo a nejsem si vůbec jist, spíše spokojen :-), s tvým tvrzením o váčcích atd. Ono totiž barva něčeho závisí na pohlcování určitého spektra světla. No a zbytkové spektrum - odra?ené, má určitou barvu kterou vidímě. No a ty váčky se vzduchem. Určitě bych to neaplikoval na kosti atd. To určitě nezávisí na vzduchu v pórech!! Je to o složení a kosti jsou přeci uhličitan a převážně fosforečnan vápenatý a já nevím co všechno.
takže jen tka pro osvětlenou.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
kromax
Častý návštěvník
Příspěvky: 67
Registrován: úte 27.5.2008, 10:59
Bydliště: Brno - venkov

Příspěvek od kromax »

no, musim uznat, ze nejsem chemik, coz o tobe se rozhodne rict da :D takze dekuji za zpresneni, prece jenom uz je to trosku dyl, co jsem pobiral hodiny z chemie :)
k te barve kosti: ty latky, ze kterych pises ze se kost sklada, tam prave zbydou a ty latky, ktery peroxid odstrani, po tech tam zbyde "prazdno" nebo jine slouceniny (doufam ze sem to chemicky dobre vyjadril, kdyztak prosim prejdi tyto drobnosti :) )...pokud budes lebku barvit, ty slouceniny, ktery tu lebku skladaji, barvu nezmeni, ale do mezimolekulárních prostor se dostane barvivo, a cim vic ho tam je (cim vic prevazuje nad "bilymi" slouceninami), tim tmavsi barva je :)
ale to uz jsou vsechno podrobnosti...abych se vratil k prvotnimu smyslu: dekuji, ze jsi potvrdil, ze slunce oslabuje peroxid a ne ze ho posiluje :) i kdyz je lebka pak bila, neni to vyssi silou peroxidu :)

Divam se, ze jsi z jizni Moravy...takze temer soused...odkudpak? :)
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Tády dády ta da dá!
Zase duplex.
Naposledy upravil(a) Mosin dne úte 07.10.2008, 11:34, celkem upraveno 1 x.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

V pohodě. Cílem nebylo tě drbat, jen opravit.
Zabíháme celkem do detailů, ale to nevadí, alespoň se osvětlí podsata věci. Teďjsme v oblasti fyziky. Vzmeme-li předmět, který chceme nabarvit, tam jej můžeme v podstatě nabarvit několika způsoby. Buď celoustrukturu materiálu, tedy jeho povrch, překryjeme nějakou barvou a tedy na povrchu bude pouze nátěrová barva, nebo jej můžeme napou?tět, jak jsi psal ty. Potom se skutečně jednotlivé slo?ky sčítají. Jednak slo?ka původního předmět a dvadnak slo?ka přidaného pigmentu v barvě, který se jakoby zabudovává do makro struktury.Samozřejmě neustálým sycením se můžeme dostat do stavu 1.
Pak platí to co popisuje?, jen mi není jasné, proč o tom píšeš právě v tomto případu? Mi tu lebku přeci nebarvíme. Ta je bílá sama o sobě.
Proč nám tedy ze?loutnež No je to jednoduché. V Makrostruktuře kosti zůstanou organické látky. Nějaké tuky atd. Ty nebyly dostatečně odstraněni, ale částečně jsme je naru?ili a "vybělili" peroxidem. Ale přesto tam jsou! Sice v malém množství ale jsou. CO se bude dít? Oxidačními procesy a degradací (kdyby mě slyšel biochemik, tak mě asi umlátí :-)) těchto tuků atd. dojde k jejich, podomácku řečenu, "?luknutí" a ka?ení. Tím se změní barva. Proto je velice zajímavou metodou vaření v ?abce. Ta obsauje sodu atd., což jsou látky odma??ující a tedy by tomohlo být velice účinné. Jen pozor, aby nedošlo k naru?ení samotné lebky. Nic se nesmí přehánět.

Tedy suma sumárum. Peroxidem nebarvíme. Barví se pigmentama. Peroxid jen vybělí určité látkya jak? No kdybych to věděl, tak jsem to napsal hned na začátku, než :lol: Ale kdyby měl někdo zájem, tak bych se o ot mohl pokusit. On i chlor bělí, to je nám známo. Zřejmě to bude odstraňovat různé pigmenty, vodu atd., Možná i měnit nějaké makrostruktury látky, ale co já vím?? :lol: Nikdy jsem se tím až tak nezabýval. :roll:

Jo jinak jsem okr. Znojmo. Máme tam ten cukrovar :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Zlámoš
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 09.10.2008, 19:29

Příspěvek od Zlámoš »

Tak, i já přispěju trochou do mlýna. Lebku ztáhnu, oře?u maso co nejvíc to jde, vydloubnu světla, vyháčkuju mozek (asi 3mm silným drátem na konci zahnutým) uvolním spodní čelist (pokud to jde :D ) a dám do kýble s vodou asi na tři dny. Denně vodu měním. Po třech dnech je lebka dostatečně vybarvená. Pak vařím, ale bohužel jsem nikdy neměřil jak dlouho. Prostě až se maso odlupuje od kosti, tak je uvařeno. Pak pomocí nože, ?pendlíku, peanu, starého kartáčku na zuby a kle?tiček, lebku dokonale očistím a vylámu nosní přepá?ky. Prostě ji uvedu do stavu tak, aby byla připravená na přehlídku. Po takovéto piplačce :lol: umývám v teplé jarové vodě opět starým kartáčkem na zuby. Asi třikrát. až je lebka suchá, natírám ?tětečkem 30% peroxidem vodíku 2-3 krát a někdy dávám i na slunce bělit. když teda zrovna není zata?eno. No, doufám, že jsem na nic nezapoměl. :wink:
ZH304 7x57R/12+Meopta Artemis 3-12x56 č.bod, Iž 27EM-1C Sporting, ZKM456+kopie Leupold M3 3.5-10x40,ZP 16/16, Lovu zdar!
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

udelal jsem taky vyborrnou zkusenost s zabkou/krtkem... ale...

srnec byl v pohode, zuby jsem pred peroxidem ochranil gumou, takze nezbelely.

kdyz jsem vsak ted vyvaroval jelena, neodhadl jsem mnozstvi zabky/krtka a pridal jsem ho moc. vse se vyvarilo rychle, casove to bylo asi o polovinu rychlejsi, jen bohuzel lebka je jiz castecne "nacata" od hydroxidu, takze se trochu "loupe". chce to poradne odhadnout, kolik tam toho dat - k srnci jsem pridal asi 2 polevkove lzice, k jelenovi trochu vice :roll:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Příspěvek od RMareta »

Mosin píše:
Jednodu?e se to vysvětluje tvorbou komplexů jako mezi produktu, a pak teprve tvorbou výchozího produktu, což potřebuje ni??í energii. Tím se zvyšuje rychlost reakce, ale nedochází ke změně velikosti konverze!

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

já nevěděl,že abych vybílil lebku musím mít státnice z chemie :lol:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

TO RMareta:
Né, nepotřebuje?, jen jsem vysvětloval některé z pojmů, aby nedocházelo k mílení. Asi tak, jak například Shiva a kol. koordinují ohledně balistiky a všeho kolem střelby. :lol:

TO Alda: Aldo, to byla chyba. Raději nic moc nepřidávat. Nevím, kolik jsi toho přisypal, ale představ si, jak málo se toho přidáva na jeden kastról, tak jak málo bys musel přisypat, abys zachoval stejnou koncentraci, při zvět?ení objemu a tak relativně málo. Domnívám se, že jsme to již někde probírali, že moc sody nebo jiných zásad je na škodu a může dojít k rozlo?ení lebky. ALe jak je známo: "Člověk se chybama učí!"
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Já se učil upravovat trofeje od jednoho starýho hajnýho. Samozřejmě,že nebudu objevovat Ameriku a dělám to podobně jako většina z vás.
Jenom tu hlavu stáhnu z kůže vyloupnu světla a očistím aby na ní nebyl žádnej humáč. Potom ji dám vařit tak na deset minut aby se vyplavily chloupky a zbytky barvy pak to opláchnu teplou vodou vyměním vodu v hrnci přidám sůl a vegetu a uvařím aby to šlo snadno obrat.
Ono očistit trofej od veškeré svaloviny je piplačka a tak si to zpříjemnuji tím,že to ořezávané maso hned konzumuju. Mozek vydlabu koktejlovou l?ičkou a zbytky vezme elektrická odsávačka. když je hlava úplně čistá tak ji ponořím do nádoby s roztokem saponátu a nechám dva až tři dni, podle stáří zvěře. Potom obalím pučnice vatou uchytím lebku do chemickýho dr?áku a ponořím do akvárka s peroxidem tak aby po vatě na pučnicích jenom vzlínal...ona jde jinak po hladině pěna a ta by mohla vybělit rů?e. množství peroxidu neřeším protože nám chodí v sudech.
Za 24 hod. vytáhnu z nádoby sundám vatu z pučnic opláchnu vodou a nechám uschnout na slunci. Ky? nesvítí tak obalím paro?í alobalem a umístím trofej pod ultrafialovou lampu (horské sluníčko) Vybělené zuby mě až tak netrápí a když mi trofej připadá po letech za?lá tak ji posprejuju peroxidem a zas nechám na sluníčku. Jinak chápu,že to takhle nemůže dělat každý, ale já se k těm medicinálním přístrojům a roztokům přeci jen dostanu častěji. :P
Nežli pošleš střelu v dál,napřed mysli potom pal.
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geronimo »

Nevim jestli by jsi s timto postupem objevil Ameriku,ale dle meho nazoru tak jak to popisujes, nic moc. Ale proste kazdy ma svou metodu a musi vedet jestli se mu ta trofej potom libi, nebo ne. Ja preferuji trochu vice prace na trofeji a radeji mene peroxidu. Kdyz kost prepalis ,neni to uz potom ono. :wink:
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
Odpovědět