zlyhanie streliva

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

zlyhanie streliva

Příspěvek od dreamer4u »

Nazdar hunters. Vopred sa ospravedlnujem ak je tato tema duplicitna ale na rychlo som nic nenasiel. Mal by som na Vas niekolko otazok. Kedze skusam momentalne rozne strelivo do mojho Marlina X7VH 308 WIN stale si prihodin nejake tie naboje na viac pre pripad aby som mohol nieco otestovat. Dnes sa mi stalo ze som vsunul do hlavne naboj SB 11,7 g a chcel som vyskusat ucinok. Tento naboj som este v tejto puske neskusal. Skusil som od SB PTS (momentalne pouzivam a velka spokojnost) a 9 g strelu so striznou hranou. Prekvapenie nastalo po spusteni spuste, kedy bolo pocut iba take cvaknutie a nic. Ihned ma napadlo ze som mozno zle dorazil paku uzaveru, tak som to nanovo natiahol bez vysunutia naboja a skusil znova. Situacia sa opakovala. Evidentne asi doslo k zlyhaniu streliva (vid. foto). Po vizualnej stranke je vidiet ze udernik nedostatocne udrel na zapalku co je vidiet aj na nabojnici a aj zvuk cvaknutia sa mi zdal omnoho tichsi ked som si to potom neskor doma preskusal na prazdnej nabojnici. Bohuzial mal som iba 1 kus z toho streliva takze som nemohol vyskusat ci by sa to opat neopakovalo aj pri druhom naboji od daneho vyrobcu. Ihned som skusil v poradi dalsi naboj ktory som uz skusal a to PMC. Doslo k vystrelu ako keby sa nic nedialo. Zaujimalo by ma co keby sa to potencionalne opakovalo. Je mozne aby klasicke fabricke streliva z jednej znacky fungovali a z druhej nie ? Ako je to potom s moznostou napr. reklamacie v pripade ze zbran je v poriadku?
Přílohy
nabojupr.jpg
nabojupr.jpg (197.61 KiB) Zobrazeno 8577 x
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Uživatelský avatar
T.Kulikov
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 17.6.2011, 21:50

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od T.Kulikov »

Tohle taky znám, stalo se mi to vloni ve velkém mrazu. Byl to zatuhly udernik kam mi nedopatřením zatekl olej při čistění. Flinta Tikka T3, strelivo Norma Vulkan. Nech prohlédnout flintu, aby ti to necvaklo naprázdno az budes mit bod posazeny na loncakovi, jako ja pred rokem!!! :?

http://kejdanek.rajce.idnes.cz/nastenka#Snmek855.jpg
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od dreamer4u »

Tak tato moznost rozhodne neprichadza do uvahy. + 5 st. nad nulou a den predtym stopercentne puska aj vratane zaveru vycistena a vytreta. Mudrejsi budem ked nabuduce vyskusam opat dane strelivo. Ked to zlyha tak to bude horsie. Zaujimave vsak je ze ine naboje bez problemom si myslim. Mozno ze to bol iba jeden chybny kus, kto vie ....
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od kojot »

Tvrdší zápalka SaB to jistí :lol: .
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od pufr »

No trochu to zamotáváš svým zjištěním "atypického" - slabšího hluku při spuštění bicího mechanizmu + zápalka na první pohled nevypadá, že by na ní 2x dopadl zápalník kulovnice s dlouhým úderníkem a silnou bicí pružinou. Nebýt uvedených "zamotávek" - jen podle popisované činnosti bych to taky viděl na selhač náboje.
Další nevýhoda je "velikost zkoumaného vzorku", která Ti neumožnila zkusit, jestli je to skutečně pevnější kalíšek zápalky snižující její citlivost tak, že "nejde" ani po dvojnásobném dopadu úderníku kulovnice nebo jeden selhač.
V podobném případě - jeden náboj - bych ho asi delaboroval - prohlédl prach, zátravku atd. a možná pak ještě znovu zkusil zápalku (S&B netrpí tím, že by opakovaným úderem "nešly" odpálit).

O reklamaci ti asi nejvíc řekne prodejce nebo přímo S&B - dlouholetá zkušenost říká, že se ve Vlašimi úplně všechno nepovede a pak jsou ochotni i něco "napravit" (argumenty jako jméno prodejce nábojů, účet s datumem a krabička s číslem série naději na úspěch výrazně zvyšují). Bohužel zveřejnění zprávy o "úniku" zboží "neshodného" s výrobním standardem jsme se od S&B zatím nikdy nedočkali (jiní renomovaní výrobci to nepovažují za chybu ale za férový přístup k zákazníkovi a tak se v časopisech G&A nebo AR občas podobné zprávy objevují).
Pufr
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od fori »

Taky bych to viděl na vadu náboje. Buď tvrdá zápalka, nebo hodně utopená. Mně se to také občas u SB stalo, ale většinou rána po opakovaném natažení vyšla. Pouze jednou, sičí laň mi stála asi 20 m od kazatelny, mi rána nevyšla ani napodruhé. Velice potichu jsem musel přebít a doufat, že to laň nezradí. Laň byla asi hluchá a zůstala stát. Já ji pak mohl ulovit.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od Reno »

kojot píše:Tvrdší zápalka SaB to jistí :lol: .
Něco takového vážně existuje? Náš Mosin poslední krabičku SP S&B propichoval jako papír... :?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 862
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od Georg.H »

nj ale mozgal není amerika.... :lol:
rus na to byl stavěný...
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od Kalach »

Prosím Ťa.Pri absolútnej zaslepenoasti ku kritike drahej zbrane hľadáš problém kde istotne nie je.Tvrdá zápalka?Väčšiu blobosť som ešte nepočul.Prekontroluj si záver tej super odstrelovačky. :D
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od František Fořt »

Navíc ten otisk zápalníku na zápalce je opravdu znatelně plytší, než je zápalka většinou chycená. Jedině to podobně vypadá, když už je náboj hodně natlakovaný (a zápalka celá zpětně nalisovaná o čelo závěru, což ale není tento případ, protože okraj zápalky je normální (náboj navíc nevystřelil, že :) ).

Neříkám, že to nemělo vystřelit, ale rozhodně byl úhoz zápalníku podstatně slabší, než by měl být (z jakéhokoliv důvodu). Podle mě to chyba náboje není, nakoliv SaB nemám rád.

Jeden nejmenovaný mizerný prodejce jménem Štorek tvrdil, že náboje Norma z jednoho špatného R93 nestřílejí také z důvodu "utopené" zápalky. Absolutní nesmysl, ze všech jiných zbraní normálně ty stejné náboje stejné šarže střílely. Chyba byla i tam jednoznačně ve zbrani.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od dreamer4u »

Nazdar hunters. Tak bohuzial zom este nemal prilezitost opat otestovat dane strelivo este raz. Uz sa na to velmi tesim, ze co to urobi. Pravdou je, ze skutocne s porovnanim s vystrelenymi nabojnicami bol dopad uderniku nedostatocny co je aj vidiet na prvy pohlad volnym okom. Ale preco potom municia ineho vyrobcu bez problemu vystrelila. Ked teraz porovnavam naboje tak SB 11,7 g maju omnoho dlhsiu strelu v porovnani s nabojmy ktore som doteraz vystrelil. Napada ma cisto hypoteticka ale asi mozno nezmyselna teoria. Naboj sa sice zasunul bez problemov do nabojovej komory, ale mozno ze sa trosilinku kvoli dlhsej strele posunul smerom von k uzaveru. tym padom pri spusteni sice udernik dopadol na zapalku ale kedze draha bola omnoho mensia nedosiahol dostatocnu silu/energiu (napr. kvoli rychlosti). To len tak ciste hypoteticky, ale asi nezmysel. Fakt uvidim a posudim az ked vyjdem opat do terenu a vyskusam dane strelivo....
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od dalas »

To je určitě nesmysl. To by si měl velkou závěrovou vůli. Dle mého je to součet faktorů. Může to být malá energie úderníku, která je na hraně. Pak stačí mírně utopená zápalka, nebo větší závěrová vůle (díky nábojnici) Polož pravítko na dno nábojnice a uvidíš, jestli to kolem zápalky prosvítá. Zápalka by měla být utopená, ale co nejméně. Pak zkus vyndat závěr a vypustit úderník. Kolik bude vyčnívat z hlavy závěru. Ta hlava je tuším nesená, tak i tam může být problém. Jinak ten náboj zkus v jiné flintě (určitě někdo v okolí Tebe 308W má. Takhle na dálku to nikdo přesvědčivě nevyřeší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od dreamer4u »

Nazdar hunters. Tak a je to tu. Toho som sa najviac obaval. Dnes som opat bol vonku na lisku. Strelba na cca 200/220 m. Bohuzial prvu ranu som minul a potom som este v behu palil 3 rany. Jeden naboj opat nevystrelil. Tentoraz SB PTS s ktorym som doteraz mal velmi dobre skusenosti. Dosiel som teda k zaveru, ze chyba bude asi niekde v uzavere zbrane. Ked spustam naprazdno tak vsetko ide ok, uder bicieho ustrojenstva je tvrdy a hlucny ako ma byt. Avsak akonahle dam vystrelenu nabojnicu tak je to rozne. Povacsine je uz uder iba taky tupy a omnoho tihsi. Neviem si teda vysvetlit od coho to zavisi a moze byt tato myslim si chyba. Na prilozenej fotografii su z prava dolava - SB vystreleny bez problemov s klasickym prehlbenim ako ma byt - PMC vystrelene ale ako je vidiet udernik zanechal omnoho mensiu narazovu prehlbinu, ale energia este stacila na detonaciu - SB PTS nevystreleny naboj kde je jasne vidiet ze dopad uderniku nebol dostatocny aby inicioval zapalku . A tod budte mudry. co s tym. Ked som pozeral na uzaver, tak ked ho vyberiem von tak nemam sancu s nim nejako tocit ako keby bol v puske. A myslim si ze bez poskodenia by som ho asi ani nerozobral. Vyskusam este par nabojov ale ked sa to bude opakovat tak to asi budem musiet reklamovat. Inac, stretol sa uz niekto s takym niecim ??? Budem rad za kazdu cennu radu.
Přílohy
nabojeuprava.jpg
nabojeuprava.jpg (225.39 KiB) Zobrazeno 8207 x
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Jardah
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 18.11.2011, 20:53

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od Jardah »

Rozeber závěr a koukni, zda tam není nějakej bordel apod.....

Kdyby si nevěděl, jak se to rozebírá, tak tady je malá nápověda:
http://www.youtube.com/watch?v=u5zVRobH67A
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 198
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: zlyhanie streliva

Příspěvek od dreamer4u »

ty kokso tak to som ani nevedel ze takto sa to da .... idem skusit, dufam ze nic popotratim...

Tak uzaver rozobraty, vycisteny ale musim povedat ze ziadnu spinu som tam nenasiel. Zaujimalo by ma ci by sa nahodou nedala doladit ta spruzina vo vnutry, myslim tym zeby udernik mal silnejsiu razanciu dopadu...
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Odpovědět