vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Vše o kulovnicích a malorážkách
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

Zdravim

rád bych poprosil o konzultaci zkušené .. jako vcelku čerstvý držitel loveckého lístku se chystám ke koupi první lovecké kulovnice. Zadání je asi takové : Honitba je zatím neurčena, bohužel stále hledám tu správnou. Raději bych lesy, než pole někde u Mikulova (nechci se nikoho dotknout - pouze příklad). Zvěř - pochopitelně podle honitby, ale flinta by měla sloužit především k individuálnímu lovu - takže větší kusy. Taky snad nějaké poplatkové lovy mimo vlastní honitbu - tofejní zvěře - jinde ať u nás nebo blízkém zahraničí - rozhodně ale žádné velké safari. Cena (pokud se nebavíme o statisícových částkách) zas tolik nerozhoduje, ale nechci teď dávat extra sumu, když ani přesně nevím co chci. Cena střeliva opět není tak kritická, aby mě trápilo, že baleni 20ks stojí třeba 560 a ne 420 Kč. Nevylučuji časem přebíjení (doteď jsem si dělal pouze pro krátké v rážích .357Mag a .44 mag)

Navíc - existuje teoretický předpoklad, že dostanu flintu od dědy (od manželky) - myslivec, který už neloví kvůli zdraví (ráže, pokud se nepletu se 7x57).

Můj výběr zbraně je zatím CZ 550 nebo 557. Přijde mi to jako rozumná volba, pokud přesně nevím proč chtít něco jiného. Co já dokážu posoudit, jsou OK, líbí se mi a ani se na ně moc nenadává - spíš naopak. Hlavně nestojí tolik, abych nemohl případně bez větších ztrát a nářků za nějakou dobu přejít na jinou, ale až budu vědět co přesně chci a proč.

Ráže - protože už slabší ráži na "menší" použití teoreticky mám od dědy, raději bych něco s jistým "nadvýkonem", který by pokryl i větší a velkou zvěř a případně pomohl i s horším zásahem (doufám, že nebude moc potřeba, ale .. ). Líbila se mi .300 Win Mag, ale jak čtu diskuze, tak se mi vtírá otázka, jestli už to vážně není moc. Další alternativou je 30-06 Spr. Je to o fous slabší, ale je pořád dost. Pro 30-06 asi mluví větší výběr střeliva (podotýkám, že jsem zatím koukal pouze do katalogu S&B) Rád bych minimalizoval riziko zbytečné devastace úlovku, i když si myslím, že to je také hodně o výběru střely než pouze o ráži.

Zbraň - pro .300 je to pouze CZ 550. Pro 30-06 pak je jak 550, tak i nový model 557. Otázkou je zda nový je i lepší, což tedy vážně neposoudím.

Optika bude určitě a jsem smířen s tím, že bude stát min 2x tolik co flinta. Takže určitě ne Fomei ale zase asi ne Swarovski. Uvítal bych doporučení na nějaký dobrý nadstadard. Navíc i s ohledem na výdrž kvůli ráži - obzvlášť asi v případě .300 WM. Nad čím váhám jsou pevná mířídla. Láká mě možnost optiku sundat a mít "rychlou" a pohotovou zbraň. Jiná věc je, zda to vůbec využiju a hlavně, zda ta mířidla případně nezpůsobí zbytečné problémy při montáži optiky.

Takže, to je vše. Pokud vám připadá můj dotaz jak od debila, klidně mi to řekněte - nemám s tím problém .. ale kromě toho mi i poraďte .. ono .. každý nějak začíná a když nemáte kamaráda co se vyzná, nezbývá než se ptát u cizích :-) Díky předem
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Durell »

Skús pozrieť aj tiku a lacnejšie modely od Sauera, mausera, Sako .... Cena bude cca 1,1 až 1,5 x CZ 557 ale dostaneš vyššiu hodnotu.

30-06 OK mám 9,3 a mal som 8x57 js

9,3 je dostatočne poistená na horšie zásahy 8x57js mi prišlo optimálen - dostatok výkonu aj v celku pohodovka na strielanie.

Rozbíjanie je asi hlavne o strelive . 300WM je si myslím skôr na väčšie vzdialenosti lovu - no toto ti povedia skôr tí čo s ňou strielajú.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

teda nemám ti asi co radit ohledně ráže - já si vybral univerzal .308, s tím že to díky dostupnosti střeliva může být od malé až po velké (do afriky, rumunska a jinam se nechystám, ne s touhle zbraní..)

co se týče mířidel - nevím jak velký si tradicionalista, já jsem to vyřešil weaver lišta, na tom puškohled a výměna za kolimátor (typu oko, jen destička, ne tubus)
hlaveň mám holou, bez mířidel, nelíbí se mi to:-), má to výhodu i v přilícení, montáž je jednoduchá, stabilní, není potřeba nástřelovat (v rámci myslivecké přesnosti..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

chlapi, diky za nazory a ze jste me hned nesprdli :-)

Durell - ja ted koukal na Tikku t3 od Saka .. priznam se, ze jsem je vubec neznal. To jsou moc pekny flinty, jen co je pravda a ty ceny (podle zbezne kontroly) nejsou nijak extremni. Jen mam "problem"ze tech modelu je tam nejak moc .. budu se tim muset trosku procist co je co a v cem se to lisi ... Takze mam to brat tak, ze Tikka je obecne kvalitejsi nez CZUB (ja vim, ze je to tezky rict .. spis mi jde o subj hodnoceni, nazor)

Petr1970 - tradicionalista nejsem vubec. Klidne bych si koupil opakovacku prebijenou pakou ala Winchester (ten pohyb miluju). Ostatne ja ji uz mam v replice od Ubertiho (z drivejsich dob), ale v razi 357 mag, coz je mi pro myslivost asi k nicemu.

ad miridla - sice ted presne netusim co je weaver lista, ale to si dostuduju :-) Jen jsem moc nepochopil tu vetu "ze neni nastrelovat"... kdybych mohl poprosit o dodtecne vysvetleni.

DIky ! :-)
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Durell »

Weaver ako aj leupol QR a iné rýchlo zložiš optiku , alebo vymeníš za kolimátor .... a po znovu nasadení nieje potreba isť kontrolovať nastrelenie zbrane. Poloha zásahu po zložení a nasadení optiky sa mení do cca +/- 1 cm na 100 m ( dufam, že neklamem) , ale každopádne z pohladu loveckej strelby je to zanedbatelné.

Ja mám QR a nemal som ešte problém.

K tej Tike - ano je lepšia proti CZUB, ale to je môj názor a sú aj opačné názory ( len potichu až sa to tu nezvrhne)

A keď pákovku tak 45-70 :lol: a hor sa do húštia. :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

Durell píše:Weaver ako aj leupol QR a iné rýchlo zložiš optiku , alebo vymeníš za kolimátor .....
Tak to zni presne jako to, co by se mi libilo .. pokud lze takto a bez problemu "vyhodit" optiku a nahradit ji jednoduchym kolimatorem, pak zacinam psat Jeziskovi :-) ne vazne .. budu jeste vybirat dal, ale tohle reseni prozatim postoupilo na predni pricky. DIky

Jeste k te Tikka - no jsou to Finove a Finove by meli loveckym zbranim rozumet, mi rika muj slesky rozum. I kdyz na selsky rozum dnes spolehat uz moc nejde :-) Ale diky za ten tip ... budu to zvazovat
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Ondra »

Qicala: Tikka je Sako a Sako jsou Finové. Ovšem Sako vlastní Beretta a to jsou Italové :?
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Durell »

A Volvo vlastnia Čínania :?: No dobre to sú švedi , aaale veď je to na skok. :wink:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

weaver(picatinny)
je v podstatě vyfrézovanej kus kovu s drážkama, používá se to na vojenskejch ale i jinejch zbraních..

jde o to, že tam jsou pevné rozteče. takže si na tom, co na to chceš pověsit (puškokhled, kolimátor, baterka, noční vidění namontuješ protikusy, které zapadají do drážek..
pak si stačí jen pamatovat v jaké mezeře si začínal a pomocí třeba imbusů to povolíš, našoupneš, dotáhneš a hotovo...
takže v rámci té myslivosti ta přesnost dostatečná

povolíš, vyměníš, utáhneš as střílíš.. práce na minutu:-)

http://www.longrangehunting.com/article ... rail-1.php

jinak samozřejmě záleží jak kvalitní koupíš, jaký pras...e to bude dělat :-) aby to vypadalo pěkně.. jestli si vzpomenu, hodím večer fotky:-)
ta lišta se totiš obvykle šroubuje do "těla závěru", je potřeba to hezky dopasovat atd...

samozřejmě se můžeš setkat s názorem že to není myslivecký, že na pořádnou zbraň patří ta pravá, echt montáž - různý švenky, jednobody a jiný...
osobně bych novou zbraň jedině s tímhle, kdybych koupil něco muzejního tak proč ne, ale pak při každém povolení - sundání můžeš znovu nastřelovat:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Ondra »

Durell: Reagoval jsem na to, že Tikka jsou Fini. Jinak žádný zásadní problém s tím nemám. Rok jsem chodil s 85 Bavarian a v pohodě :wink: PS: A jaguar jsou Indové :D
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Petr1970 »

ještě add tikka: nedíval bych se co je v katalogu, ale co je dostupné v čr (a dostupné myslím do 12 měsíců) :-) jinak osobně si myslím že jsou to super zbraně v té kategorii, jen ta dostupnost je trošku jinde:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Durell »

Dostupnosť horšia pri objednávke, ale klasické kalibre bývajú skladom na predajniach ( ako kde a ako čo ) .


Aj ten Slovnaf je maďarský . A už ani ten gold nieje tak echt gold jak býval. :wink: :roll:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

Tak vam pekne dekuju za vsechny rady ... protoze jsem v pr*eli ! :D

Jak tak od vcerejska couram po netu, abych prohlidl flinty co jste mi doporucili, tak mi voko nahodou padlo na Steyr-Mannlicher SM 12 a na problem je zadelano ... nebudu tvrdit, ze jsem se zamiloval, na takovy silny vyrazy uz jsem starej, ale nejak ji nemuzu pustit z hlavy. Je mi jasny, ze je to uplne jina kategorie nez to, s cim sem tady vcera zacal - asi jak kvalita, tak hlavne i cenove. A taky nerikam, ze do ni pujdu .. jen rikam ze jsem momentalne pekne v riti :-) Nicmene spatna volba by tohle asi nebyla, co ?

Nicmene pokud by nedejboze ... pak je to draha flinta a vyber raze uz by mel byt o to peclivejsi. Tohle uz neni "docasna"flinta co se da vymenit za dva roky jen tak ... Stale zustavam mezi 30-06 a .300Wm. Pokud vy byste byli na mym miste, co by to bylo a proc ? Mimochodem, u te magnum mi rijde uz docela dlouhej lauf 635mm, standardnich 560 umi prijde rozumnejsi .. ale nemaje praktickcyh zkusenosti, jsou to jen pocity ..

Nevim sice jak je to s dostupnosti, ale fabrika je pod Vidni, ja jsem z Brna, tak by nemel byt problem ji koupit ta, ne ? Pripadne tam zajet si to osahat - maji strelnici, vyzkouset atd ... ma s tim nekdo zkusenosti jak jsou vstricni atd ... ?
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Filda »

Mannlicher už je opravdu někde jinde. S tím chybu určitě neuděláte. Je to zbraň s tradičním vzhledem, výbornou ocelí a vynikající přesností. S mannlicherem budete určitě spokojený, pokud do něj půjdete. Rozhodně je lepší si dojít zkusit do obchodu zbraně, které Vám padly do oka a pak až se rozhodovat. Ale mannlicher se s největší pravděpodobností bude líbit i naživo :). Ráži bych zvolil raději 30-06 a to z důvodu levnějšího a lépe dostupného střeliva. S 30-06 bylo už uloveno snad všechno, co po naší zemi běhá, tak by to mělo snad stačit s velkou rezervou i na naší zvěř. I střelba bude určitě příjemnější než s 300 win mag., takže bude pro začátečníka nejspíš i přesnější. 300 win mag je ráže konstruovaná na větší vzdálenosti, než je drtivá většina myslivců schopna vůbec střílet. Nechápu lovce, kteří mají magnumovou ráži a pak s ní loví jen prasata na hromadách, kde mnohem lépe poslouží pomalá těžší kule.. Myslím si, že pro začínajícího lovce je 300 win mag nevhodná. 300 win mag je ráže pro zkušené lovce, kteří dokáží střílet na velké vzdálenosti a takových moc není.. Až na velké vzdálenosti se projeví její výhody. Na běžné vzdálenosti do 200 m je 30-06 podle mého na u nás běžnou zvěř lepší..
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Ondra »

Mám stejný názor jako Filip. Mannlicher sice není můj šálek kávy, ale když se ti líbí, proč ne. Úplně si nedovedu představit střelbu z poměrně lehké kulovnice (jako je ten Steyr) ráží 300WM. Pokud jsi začátečník, myslím si, že budeš strhávat a míjet kvůli podvědomému strachu z rány.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Odpovědět