Univerzálnost ráží

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Jak tak tady pročítám tuhle diskuzi, tak mě zajímá, proč nimroda vede úprava na ráž 7x75R právě do kulobroku. Nebude hlaveň krátká pro pozdější střelbu na delší vzdálenost? Co stoupání? Možná se ptám hloupě a nechci do toho nimrodovi kecat, ale přijde mi poněkud nepraktické komorovat zbraň na něco, co později na plno nevyužiju, když je tu tolik osvědčených řešení, např tady už proklamovaná 7x65R. Mimo pár dobrodruhů, kteří střílejí se 7x57 z kulobroků na 200 m a dál tak, že to prostě zkusí neznám nikoho, kdo by zodpovědně kulobrokem lovil na vzdálenost +- 200 m.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To nimrod: Já už jsem to psal několikrát: Jak píše FF, byl jsem vlastenec a zakoupil jsem si od SaB Siery game king a byl jsem z toho nadšený, to mohu potvrdit od více lidí-samozřejmně se bavím o ráži 7x57R(zkušenosti z kulobroků ZH a UB). zkušenosti se týkají srnčí, mufloní a černé zvěře. Nevím, jestli jsi je už zkoušel, ale myslím, že je to dobrá volba.
To Lotr: Se svou předchozí zbraní-kulobrokem UB(u? nevím model), optika zeiss 7x50 jsem běžně lovil na vzdálenosti mezi 150-200 m bez problémů(v žádném případě nic na zkoušku). Jak jsem psal výše-střelivo Sierra game king. takže jsem asi první, koho znáš! :lol:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

No mám v plánu ještě vyzkoušet ID v 10,5g, které prý paradoxně fungují lépe. Pak Možná Vulkán, v nějaké dost na?láplé laboraci. Kolega toho dost nalovil 7x65R ještě s 10,5g Tigem, většinou vysokou a relativně na blízko, po 11,5g tigu mu to odcházelo, s 10,5g Tigem to bylo prý o dost lepší. Se sierrou jsem něco nalovil, ale výsledky nebyly nijak přesvědčivé, srnčí jednou v ohni, pak zase zhasínalo dlouho, bekalo, někdy se chovalo jako chybené apod. se sieroou v 7x57r jsem střelil dobrého kńoura kolem 160kg ?ivé váhy, zůstal v ohni, trefil jsem vysokou komoru/páteř, střela nepro?la -rozlo?ila se na drobné střepiny, které zůstaly zabodané zevnitř kyrysu. Dálka 40m.
Pak jsem přešel na Tigy od RWS, v tu dobu jsem ale nelovil v takovém terénu jako dnes, takže nebyl problém pro černou na poli dojet autem třeba o 60m dál. Dneska takový problém řeším a každý metr blí? k nástřelu je +.

Přidávám nějaký odkaz na 7x75R

http://www.municion.org/VomHofe/7x75VH.htm
http://www.sammlermunition.de/jagdpatronen.htm
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Vojta - neznám :lol: nikdá jsem Tě neviděl :lol:

4 2xnimrod: I když se Tvé úvahy vedou správnými cestami, porád jsi nezodpověděl otázku, proč Tě pořád láká komorovat tímto výkonným nábojem zrovna kulobrok. Samozřejmě bych to pochopil u kulovnice, ale kulobrok s krátkou hlavní? :shock:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To nimrod.S 7/57R jsem lovil mnoho let mohu zodpovědně říci,že nejlepší co do odcházení byla KS 10,5g od RWS a SB 9g.Já osobně bych v tvém případě volil efekt v 8.Sedmička v tomto náboji je pro mne nostalgie.Rád si vzpomenu.Od těch KS jsem tenkrát ustoupil.Prasata odcházeli 20 až 30metrů,ale barva všechna uvnitř.jelikož lovím po celý rok černou dost problém.Dnes už by nebyl mám Arese.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Lotr píše:Vojta - neznám :lol: nikdá jsem Tě neviděl :lol:

4 2xnimrod: I když se Tvé úvahy vedou správnými cestami, porád jsi nezodpověděl otázku, proč Tě pořád láká komorovat tímto výkonným nábojem zrovna kulobrok. Samozřejmě bych to pochopil u kulovnice, ale kulobrok s krátkou hlavní? :shock:
Můj kulobrok má hlaveň 620mm, 7x75R se dělá vesměs do laufů 650mm až 700mm - to je maximum a specielně u blokovek falling block nebo systemu heeren.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Základem univerzálnosti je dobře trefit.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Moc pěkně je ta univerzálnost vidět na videu na www.bergerbullets.com.

Vlastně se stačí HPBT střelou realativně malé ráže trefit na lopatku a následují střepinový efekt v plících, srdci a aortě, vykoná své.
vhool

Příspěvek od vhool »

jen bych dodal ze neni HPBT jako HPBT,scenar se zachova jako celoplast,sierra jednou tak a podruhe tak,BERGER dela dva typy VLD (coz trosku HPBT pripomina) ale jedno je target a druhy hunting,na prvni pohled jsou k nerozeznani ale v cili maji odlisnou charakteristiku,navic berger pouziva jinou variantu tombaku ( J4C) a ma jinak teziste (posunuto vice dozadu)nez vsechny ostatni strely vcetne "loveckych".BERGER je proste specificka strela ktera se tezko muze srovnavat se "zbytkem sveta".obecne vzato se strelou typu HPBT lze lovit ale.... na velkou vzdalenost a existuji vhodnejsi strely nez HPBT k lovu ....
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

v podstate je to tak.
Berger "premapoval" svou produkci, tak aby bylo jasnejsi ze jejich strely jsou velice kvalitni lovecke strely.

Varmint
Hunting
Target.

Varmint strely jsou stejne jako vsechny Berger strely vyrabene z plechu J4 Precision Jacket. Ale ve spicce jsou zeslabeny k vuli rychle expanzi. Jsou ultra presne ale prave jen pro Varmint pouziti. takze v malych razich (do 6mm).

Hunting strely jsou BT strely s charakteristickou dlouhou spickou (secant ogive) a oproti tercovym strelam, se ztencenym plastem u spicky. Strela funguje tak ze diky svemu tvaru vnika do tela ca 5-7cm a tam se rychle otvira a fragmentuje a tam (vlastne v organech) zpusobuje velky strelny kanal a fragmenty maji devastujici ucinek za vzniku hydrostatickeho efektu. Zver ktera nezustane v ohni zhasne velice ve velice kratke dobe diky poklesu krevniho tlaku a vykrvaceni.
To mohu potvrdit z vlastni zkusenosti.

Target strely se pak deli jeste na strely VLD (stejny tvar jako lovecke, ale plast je silnejsi) pro dlouhe vzdalenosti, maji velice vysoke BC (vyssi nez vsechny ostatni strely ve stejne vaze od ostatnich vyrobcu). V(ery) L(ow) D(rag), drag je dulezita hodnota, ktera ovlivnuje vypocet BC.
Dale strely na kratke vzdalenosti F(lat)B(ase) s rovnym dnem urceny na strelbu do 300m.
Dale pak strely B(oat)T(ail) drive L(enght)T(olerant)B(ullet) jez maji spicku stejnou jako vetsina konkurencnich vyrobku majici oznaceni HPBT a jsou urceny pro opakovaci ci semiauto zbrane, kde neni mozno dosahnout patricneho OAL a strely jsou moc daleko od nabehu. Maji tzv. "tangent ogive" jez nejsou tak citlive na tzv. "jump".
Dalsi typem je High BC Flat strela. Design je stejny jako VLD strela (secant ogive) a jsou urceny pro lovce lovici skodnou na vzdalenosti pres 150m (do 300m, jsou FB). vyrabeji se pouze v razi 6mm (.243)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

diky shivovi za presne vysvetleni znaceni u bergeru ... zkusenosti mam take velmi dobre....
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Shiva píše: Strela funguje tak ze diky svemu tvaru vnika do tela ca 5-7cm a tam se rychle otvira a fragmentuje a tam (vlastne v organech) zpusobuje velky strelny kanal a fragmenty maji devastujici ucinek za vzniku hydrostatickeho efektu. Zver ktera nezustane v ohni zhasne velice ve velice kratke dobe diky poklesu krevniho tlaku a vykrvaceni.
To mohu potvrdit z vlastni zkusenosti.
....presne tak,mozem len suhlasit. Moje kratke skusenosti s Bergerom to potvrdzuju (VLD Moly 190grs., .300WM),okrem jedneho kusu,ktory odisiel asi 10 krokov vsetko ostatne v ohni-ziadne potacanie,kroky nabok-jednoducho kolaps v momente zasahu. Zo zaciatku som bol dost skepticky (kvoli roznym historkam so Scenarom),avsak najlepsie je presvedcit sa sam na sebe.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Je potreba si uvedomit, ze Berger Hunting (drive VLD) nema nic spolecneho se sportovnima strelama (Sierra MK, Lapua Scenar, Hornady A-max atd).
Berger Varmint strely mi dost pripominaji (dle popisu, efekt jsem na vlastni oci nevidel ani netestoval v praxi, i kdyz se na to chystam) Barnes granade.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Tak takto si účinek 7mm RM nepředstavuju
http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.php?p=32133#32133
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

no jo chlapi - hezké video u pána Bergra, jen - já si taky čím dál více hraju s myšlenkou lovit s mojí .243 na delší vzdálenosti (okolo 300m) - u nás srnčí - a nesmějte se 300m je pro mě zatím fakt daleko :D Při procházením internetu jsem tak nějak narazil na dvě-tři možnosti. Nosler Balistic Tip, Möller KJG, Berger. Jen u toho KJG a Bergra mám obavu. Co když netrefím plecko ani žebro, navíc pokud to bude slabý kus - což je většinou má snaha, tak aby mi ty střely od Bergra nebo Möllera "neexplodovaly" na "zadní" - výstřelové straně kusu tak, že bude v kusu bude díra 10x10cm a větší... Vím, že střela musí usmrtit a tím pádem nějaká destrukce být musí, ale beru to i po stránce následné "hospodárnosti". ... a nebo hůře - se chovaly jako celoplá?? a budu dohledávat a dohledávat.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Stopar: U KJG to nehrozi. Strielal som z .300WM 8,0g KJG-S s Vo=1160m/s a aj pri dvoch subtilnych kusoch srncieho na cca. 120-130 metrov ziaden problem.
Odpovědět