Kuše

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

My normalne zakrmujem ,aby se zvire zastavilo u kopice a poskyto nam ruzne uhly kterych je treba u strelby s mechaniskymi zbranemi jinak zvire proste jenom projde a namusime mit poskytnute uhly takto se zvire proste mota u kopice a tu kukurici jasne prodavaji na kazdem rohu a staci zakrmovat tak 2x tydne asi 10 kg na davku ,zakrm rozhazeme tak aby zvire muselo vybirat zrna kukurice a na podzim casto prijde liska co mnohokrat zaplatila zivotem .....
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kuše

Příspěvek od hanyking »

A dá se zvěř vábit i na sůl? Jako že by jsi dal po lesích třeba 5 kusů kamenné soli a jen sledoval kam na ni zvěř chodí a tam instaloval posed.
Ještě otázka k lukům: kladkové kuše mají hodně špatnou pověst. Dají prý 200 ran a jsou ko. Mají tyto problémy i kladkové luky?
A dá se prase ulovit kuší 150lbs?
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

V civilizovanych zemich tezko, nebot kolem je plno soli jak soli silnice a ta sul nekam musi jit a ve statech jako Virginia doslova jelenci zerou dalnice i kdyz netvrdim ,ze sul by byla neucinna ,ale mi ji nepouzivame tady je huste osidleno a moc silnic kde se soli na jelence existuji triky jak jej nalakat jako vzit plechovku ananasu probodat ji ze svrchu nozem a postavit ji na parez a jelenec bude do ni kopat celou moc a bude chtit dostat obsah ven ,jindy staci namazat ma stromu peanatbutter a jelenec jej prijde olizovat ,kdyz lovime medvedy puskou zacit neco co hodne smrdi varit na taboraku a medved to citi na nekolik km ,kojoty lakame tak ,ze nejake sardinky dame do stare ponozky a to zavesime asi 150 cm vysoko atd ,atd....
Kladkova kus je nesmysl a nektere vydrzi 3 vystrely nez se to rozleti a jelikoz tetiva a kabely jsou hodne dlouhe muze nas to i zranit nesmysl co je tlacen marketingem jak rikam propaganda ,kus co ma obycelny luk tak tetiva vydrzi pres 350 vystrelu a tak je dobre si tetivu umet udelat a nasadit jako samotna kus vydrzi staleti a kladkove kuse vydrzi snad desitky let obycejne nas preziji kladkovou kus nepotrebujeme ,nebot natazenou ji drzi mechanismus a ne nase ruka ,kuse muze mit tah 225 liber az 360 liber tou mensi 225 liber se necha zastrelit slon ......
Kladkove luky maji uvolneni v plnem natahu ,tak ze muzeme drzet 14 az 7 liber radove vydrzi 10 let 1 tetiva se dnes musi menit za asi 5000 vystrelu i kdyz mi ji nekdy menime az za 8000 vystrelu a pokud clovek neni bohaty nejlepe je se to naucit sam jak vyrabet tetivu tak si ji tam natahovat ,nebot vymeneni tetivy ted stoji asi 100$ US a tak koupeni tetivy stoji asi 30$ US a kdyz si ji vymenime sami dost usetrime .....
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

150 liber jako na tah kuse je zde minimalni tah dovoleny regulaci na loveckou kusi a vetsinou maji vetsi tah 225-360 liber a ty zabiji i slona ... 150 liber na tahu kuse se rovna na kladkovemu luku asi 60 liber a ten staci na vsechna zvirata na kontinente a i v Africe na vsechny druhy antilop ,pouze jako je slon se musi lovit silnejsimi luky a tezsimy sipy.
Nejjednodusi jsou drevolaminatove luky ,tam se nemuze nic pokazit ....
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kuše

Příspěvek od hanyking »

Díky je vidět, že se vyznáš. Je rozdíl mezi typy a značkami hrotů nebo je to jedno? A lovecký hrot použiješ několikrát nebo jen 1?
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

Rozdil mezi znackami je veliky a nektere jsou pretechnizovane a proste nanic . Hrot ktery treba vyrabim ja se necha znovu nabrousit a necha se pouzit nekolikrat ,ale ne donekonecna ,nebot ze ohyba kdyz zasahne kost a tak omezeni muze byt na 5-6 white tailu a nakonec se zohyba natolik ze se neda za studena vyrovnat a stale sip spatne leta .....
U kladkovych luku jako komercni hroty se ani nedaji nabrousit co spolecnosti je vyrabeji tvrde aby dlouho vydrzely nabrousene...
Ony jsou sice ostre ale nevhodne pro tento ucel ,nebot se nedaji nabrousit . Ona ta tvrdost musi byt asi jako u reznickeho noze nebot kazdym hrotem kterym mineme musime jej znova nabrousit . A kdyz musime sebou tahat nejaky diamantovy prosek a pracne brousit hrot to mne proste nebavi ....Hroty se brousi vlastne dvojim zpusobem u luku do 45 liber tahu brousime tak ze hrot holi a nad 45liber tahu luku brousime pilnikem co zanechava zubate nebezpecne ostri .....Krvaceni nejde moc dobre zastavit , tak kladkove luky temer vzdy pouzivaji komercni hroty a na drevolaminatove luky si mohu hroty sam vybrousit ,u kusi to plati stejne ,nebot tam se pouzivaji ty same jako na kladkove luky a tak jasne neni rozdil na hroty pro kuse a na kladkove luky .
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

Hrot musi byt tak tvrdy ze kdyz mineme ,proste si sedneme a znova jej za par minut pilnikem nabrousime.Hlavne u vas myslivci se ptaji jaka patrona je nejlepsi no do patrony si muzeme prebit co chceme a nejenom setrime penize na patronech ,nebot na prebiti staci kladivko a par forem .....Kamos tady tak vystrili krabicku patron za sezonu co si sam prebiji kladivkem a tak krabicku patron ma hodne dlouho a stejne tak je tomu se spickami stale je rovna dokud se proste daji narovnat.
Ja jsem udaval na kladkovych lucich udaval tez jak drzi spicky vsech moznych spolecnosti ,kdyz je strili do 200 litroveho sudu....
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Kuše

Příspěvek od Mathews »

No co jsem si tady početl jsou pravdy a polopravdy... Je to vše otázka peněz!! I klasický luk dřevolaminátový může být šmejd a praskne při třetím výstřelu.Tak je to s kušema,klasickýma i kladkovýma.Mám kladkovou kuš TenPoint a vystřelil jsem s ní tisíc ran a měnil jsem pouze středovou omotávku,a nejsem sám kdo s ní nemá problém.Kamarád má kladkového Excalibra už 10 let a závodí s ní na 3D...,má vystřeleno tisíce výstřelú a je celá.Je to jak u všeho,nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci :wink: Střílím 5 let 3D závody z kladky,a celkem úspěšně.Znám celkem dobře možnosti a výdrž kladkových lukú.A vím že né vždy nové a rychlejší luky jsou dobré.Je to o tom co člověk od luku očekává..,rychlost,přesnost,výdrž..,pohodlí(velikost luku,let off),jestli má luk na lov,sportovní střelbu,nebo jen zábavu.Já svůj kompromis našel u luku Mathews DXT,je super na lov a na závodech mne nikdy nezklamal.Ramena mám původní už 4 roky a to střílím prakticky denně několik desítek výstřelú.Tětivu měním co 2 roky.
U hrotú je taky polemika jak u střeliva,v zásadě čím jednodušší hrot,tím lepší...( Magnus,Muzzy..).U kladek a kuší musí být přesně vyvážené,u klasických lukú to není potřeba,neboť se střílí většinou do 20 yardú a luk je pomalejší.
Co se přikrmování týče,dobré slanisko do kterého dáváte kamennou sůl pravidelně je vždy zvěří navštěvované.Cesty se nesolí celoročně,navíc některá zvěř k silnicím chodí nerada.
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kuše

Příspěvek od hanyking »

Ahoj, ten luk je drsnej. I ta cena je drsná. :-) K lukům se někdy dopracuji. Už jsem luk měl ale to bylo na škole a byl z hračkárny. Ale na 15 kroků jsem trefil 10X10 cm a prorazil 1 cm tlusté dřevěné dveře. A to jsem si hrot dělal sám na praxi. Byl to rok 92 a o lovu lukem tady nikdo ani nevěděl. Teď mám kuši barnett delta storm 150ibs tak se chci věnovat kušostřelbě. Psal jsi, že používáš šplhací posed. Myslíš tím ten co se připevní na strom jako sedačka nebo ten jak s ním vylezeš na strom sám? A když jdeš pozorovat černou nebo srnce jak vysoko ho instaluješ?
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

Lukem nestrilime na dlouhou vzdalenost a tim drevo laminatovym tech 15 kroku je normalni vzdalenost a u kladkoveho luku si muzeme prodlizit na 30 kroku tuto vzdalenost,nebot tam mame miridla a let-off....
Je rozdil jestli chceme lovit cernou nebo vysokou a tak ne cernou posed je vysoko pouze aby na nas poranena zver nedosahla ,neumi moc skakat a tak i 2 m je dost i kdyz ve skutecnosti jsou to spice 3 m .....
U vysoke musime nahoru nad ten pachovy mrak ,tam je to 6-10 metru a v kazdem pripade pozor na vitr, nebot zver zije pachem a to i jasne divocak ,ale ten neni tak nervozni jako vysoka ......
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: Kuše

Příspěvek od hanyking »

Ale pokud jsi třeba těch 10 metrů nahoře a zvěř ti jde pod stromem jak a kam míříš? To není dobrej úhel.
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

Tak se nam stane scenar ,ze vysoka je pod stromem ,tak mame 2 moznosti ,ze upustime od vystrelu, nebo strilime mezi lopatky na pater a tak zvire paralisujeme ......Ja to nenavidim a tak se tomu vyhybam ,zvire meci a zadni nohy jsou paralizovane , a tak vyzaduje druhy vystrel na paralizovane zvire potrebujeme druhy vystrel ja tak hledal uz dva White tails ,kdyz muj sverenec udelal chybu asi pred 3-4 roky a mym drevenym lukem netrefil pater a trefil jenom jednu plici ,zvire slo 500 m a pak pres silnici a utopilo se nekde v bazine ,to same se mi stalo lonskou sezonu ,zvire strelene na pater 60 libernim recurve ,zasah vypadal dobre ,ale chyba byla ,ze nedotahnul luk a sip nemel dostatek energie a tak jsme 4 lide jej hledali se 2 psi po cele 2 dny az jsme jej nenasli zase 500m byla silnice a tam mi nejak zmizel i kdyz jsem mel psa .....

Ono strilet zver na pater je riskantni !!!
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Kuše

Příspěvek od Mathews »

Zase se musím jen usmívat :D Problém není když se na divočáka střílí..,ale když se dohledává..,a to z posedu nejde,na to je nejlepší pes.U nás je zvěř mnohem plašší než v USA,neboť se loví skoro celý rok.Černá..,sele a lončák se loví celoročně,proto ulovit tuto zvěř za světla je dosti obtížné.Používám šplhací posed a najdu si optimální místo kde se netočí vítr.
Pak je to jen o trpělivosti.No co se Barnetu týče,tak jsem měl Barnett Predator a jsem moc rád že jsem ho prodal.Vyrobeno na jedno použití,spouštěcí systém strašný,praskala tětiva než jsem si vyrobil svoji.Asi nejlepší kuše jsou TenPoint,Excalibur,Horton.
alwarez
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 29.4.2010, 16:19
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alwarez »

No jo tkz myslivci maji mysleni jako tady lidi z 19 stoleti a pak nic zde nezbylo a trvalo dalsich 100 let ochrany, nez se zver rozmnozila ....V Cesku je to vina statu ,ze na vse potrebujete bumazku a vina myslivcu ,ze na vse napari zkousky rovnajici se semestru na vysoke skole .....
Pak mame ty vysledky jako ze strili selata co maji 15 kg a kdo to jak vzdy videl, strilet selata a tak jasne kdyz po vsem bouchaji zver se krci pod palbou myslivcu ,zde treba kanadske huse nehrozi nebezpeci a tak vsechny vodni ptaci tady jsou krotci stejne jako a jeste dalsi .....proste myslivci jsou premnozeni .....
Je pravda ,ze vsude kolem se lovi kusi a nekde uz desitky let ,ale Severni Karolina povolila kus asi pred rokem pres silny odpor lukostrelcu a tak to byl velky pokrok pro prumysl a serifove maji hlaseno ,ze maji 18 000 prihlasek ,nebot tady maji nesmyslny zakon ,ze na kus musi byt povoleni od serifa jako na pistoli ,ale jak je videt nikoho to nezajima ,kdyz do obchodu prijdete a hodite penize na pult tak se neptaji po vas jestli mate povoleni nebo ne .....
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Kuše

Příspěvek od Alda »

to Alwarez & Mathews : zpet k tematu! posledni prispevky jsem smazal...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět