Monstrakce na prasata Brdy

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Zdenek41: no to je právě ono, 200 chlapů bude sedět celou noc, druhej den nepoužitelní, a uloví se 20 prasat. A ani není vyloučeno, že bude ležet kňour. Na druhou stranu dvě monstrakce to moc nevyřeší, když se stavy nebudou redukovat individuálním lovem. Já jel přes Brdy z jara a tak rozvrtaný louky byly jen málokde k vidění. Takže nad kňourem takových proporcí bych nelamentoval (pokud to nebylo z povinnosti). Jsem přesvědčen, a už to tu zaznělo, že pokud se nehrábne do dospělých bachyní, bude se problém opakovat. Docela by mne zajímalo, jaká byla struktura všech cca 140 kusů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

Jo, to se teď taky docela rozmáhá, při měsíčku se obsadí všechny posedy v revíru s tím, že někomu ta prasata přeci přijít musí. Jenže jsme pořád u merita věci, proč lovit selata, když chci snižovat stavy. Taková společná čekání jsou ideální příležitost dobře obeznat a odlovit bachyně, podle všech stále dokola omýlaných kritérií chovnosti. Jenže v této době, kdy je už pozdě spoléhat na to, jestli bude ideální počasí, je lepší sezvat kamarády a udělat velkou akci. Společné akce jsou dle mého skromného názoru dobrý způsob, jak černou účinně redukovat, navíc tam, kde je to potřeba, veřejnost aspoň slyší padat rány a z tepla obýváku ví, že se něco děje. Taky jsem na takové akci byl a místní aspoň vystřelili pár ran do vzduchu, prasata tam prostě nebyla, ale zahrádkáři slyšeli padat rány a věděli, že se něco děje.
Lov na nehonebních pozemcích taky vyžaduje papír od státní správy a navíc ještě důkladnější organizaci. Střílet kulí v obydleném prostoru taky není ideální. Jestli jsem to dobře pochopil, tak se nejednalo jenom o monstrakci, ale taky hurá akci, aby se ukázalo, že myslivci umí něco zorganizovat a pár "teroristů" (dle redaktora) zlikvidovat. Pro příště budou třeba důkladnější a příslušná povolení si vyřídí s dostatečným předstihem.
Jendo Balů, byls tam? Víš něco víc?
4 dalas: jaká by byla struktura, když mohli jen sele a lončáka, sem tam nějaký zatlučený kňourek nebo bachyňka, když se někdo ustřelil a zrovna tam nebyl zuřivý fotoreportér.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Lotr: neobratně jsem se vyjádřil, spíš jsem měl napsat kolik kusů bylo starších lončáka? Možná že lamentujeme pouze nad jedním, ikdyž by to byl extrém. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

4 dalas: u nás se vžil termín "předloňský lončák" :D možná jsem se neobratně vyjádřil i já, ale pochopil jsem Tě. Jenže pravdu se stejně nedozvíme :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

Chlapi...tady vůbec možná nešlo o zuřivost reportéra,ale o něco jiného...Jinak dnes neni problém udělat vyjímku v dospělé a kort u takovéto akce.Proč...asi ne.Neznám kolik je tam pole a lesa...
Osobně při knourovi neříkám,že je velkej a po porušuní mého uvodního slova.Bych to zastavil také.Už z principu.Nemám rád anarchii.A ten,kdo mě zná ví že nejsem žádnej ješita.Nepřiznat se k ulovku i průserovému,neni hodno ani lovce natož myslivce.Něco jiného je přijít stalo se a jde se dál.Nikdo neni neomylný.
Tady má přenej postřeh o akci Leon i já to tak cítím.
Víte dobře,že vystřílet bachny neni vůbec žádný problém,ale zapřemýšleli jste o tom co bude v rudlu dál?Děti budou mít děti a to ještě z příbuzenské plemenitby.4 až 5 měsíční bachyně to už jsem tu momentálně taky viděl.A bečení nad tím,že místní populace je uplně pryč,to taky.Však si ted všichni okolo i unás drbou hlavy,že prasata žerou chodí,ale je nemožné je lovit.Už to nechodí podle hodinek,ale pokaždý jinak.Proč ne,když to chodí i z 20km.A po uplně jiných ochozech.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr píše:4 dalas: u nás se vžil termín "předloňský lončák" :D možná jsem se neobratně vyjádřil i já, ale pochopil jsem Tě. Jenže pravdu se stejně nedozvíme :twisted:
Jeden "nejmenovaný" kolega mě nedávno složil termínem "věčný lončák" :)) povídá "to je věčnej lončák, ten by nikdy víc neudělal..." :)))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Petr1970 »

u nás se říká "sele a lončák do 200 kg":-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

Zdendo jasně že přemýšleli. Já přeci netvrdím, že se mají bachyně vystřílet hlava nehlava, každý, kdo o černé něco ví, taky ví, že vedoucí bachyně si v tlupě udělá pořádek - bohužel na velké prase se dobře střílí a tak při naháňce leží jako první - a taky většina z nás nestřelí na vodící bachyni. Tady jde spíš o nesmyslné zašetřování bachyněk - lončaček, staré bachyně, ty nejvíc opatrné se taky neloví, ačkoliv jsou už třeba neplodné a drží se mimo tlupu, ty někteří z nás v životě ani neviděli a tak dále. Já pouze tvrdím, že by se měla změnit politika lovu černé a změnit myšlení v tom, že na bachyně se nestřílí,protože přeci jsou to matky, které mohou mít děti. Ta doba je dávno pryč.
4 Bwana: věčnej lončák :D dobrý :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

Lotr to je všechno dobrý,lončačky lovím.Nerad asi každý,když to padá pod nohy...,ale lovím.Jenže umíš si v dnešní uctě představit ten selektivní lov bachyní.Ty maj štěstí,že jsou chytrý,ale bohužel na té nahánce jsou velký.
Chybí ucta ke všemu živému to jak jsme byli vychováni my už dávno není pravdou.Neříkám,že je to všude.Jinak bachyně se dá s rozumem lovit od 1.8,Myslím,že to uplně stačí.Většina provozních řádů je založena na tom lovit zvěř mladou.Jak tak sleduji v poslední době tak o to ponechat si ulovek je v první řadě.O bachnách se tu u nás jen mluví a reptá,ale do výkupu se nikomu nechce.... :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Zdenek41: Určitě nejsme v rozporu, ale při vysokých stavech, kdy natalita černé od 2 let nahoru převyšuje mortalitu + odstřel selat a lončáků, dostali jsme se za bod zvratu a populace bude neustále narůstat. Jedině, že by se dařilo odlovit tolik kusů do věku lončáka, že by do 3. roku života přešlo max. tolik kusů, kolik je mortalita dospělých jedinců. Nejsem přesvědčen o tom, že takto selektivní a důsledný odlov je reálný. Jenže odstřel dospělých bachyní není dle mne vůbec jednoduchou záležitostí a nemůže jej provádět každý. Tam je na místě lov na čekané s důkladným obeznáním kusu z hlediska konstituce, kondice a mláďat. Na hromadných akcích je takto selektivní odstřel pouze dílem náhody a proto se nejméně škody nadělá, když se loví sele, lončák. Toť můj názor. Jinak naprosto chápu reakci vedoucího naháňky, to dětinský chování by nasralo asi každýho.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Zdenek41 »

Dalas plně spouhlasím.U mě je to spíš myšleno tak pokud bych ulovil bachyni já jsem grilovanej.Hlavně od sousedů,to co zůstane u nich pod pokličkou je v klídku.Našich bachyn jsem si vážil a vážím si i těch cizích co maj 80+.Měl jsem je i pojmenovaný a to je jak s domácím prasetem to už nezabiju.Taky už jména nedostávají. :lol:
Pokud je to v době lovu neni v dnešní době bachyně do 70kg pro mě problém.Horší je,že to pro někoho a někde,neni problémem po celý rok.Tiše se o tom mluví a jsou to skoro hrdinové.Oni zachranují .Příklad přitáhne druhé a pak jsme tam,kde jsme.Nekontrolovatelné chrutí bez synchronizace.Převaha knourků ne těch 100+ a je o průsr zaděláno.Jsou honitby jak už jsem naznačoval,kterým to plně vyhovuje.Pole nemají.Nejde o kvalitu zvěře,ale hlavně počet.Mírná zima,semenný rok v lokalitě a jsme tam kde předtím.Podle mě marný boj...
Pokud se nenaučíme,ale upřímně nejen na papíře s touto zvěří hospodařit tak jak se má.Stavy budou růst neůměrnou řadou až po KMP.Tot můj názor.Je to blbé,ale příroda ne my.
Sám se podiv kolik těch, nechci psát mladších,třeba služebně se do diskuse zapojilo...A přitom,každý z nich černou loví a rád.Myslí si ted po přečtení víš asi o čem.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od dalas »

Někteří si možná něco neslušného myslí, někteří ví o čem tu diskutujeme, a někteří se o to třeba začnou více zajímat a přemýšlet nad tím. Já ale věřím, že jsme tu klávesnice neošoupávali zcela nadarmo. Je tu spousty latentních uživatelů, kteří sice nepíší, ale možná o to více čtou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Lotr »

Zdendo já Ti rozumím a představit si to umím. Když se zadaří, absolvuji 3-4 naháňky do týdne. Vím, jak to chodí, viděl jsem akce, kde majitel revíru nařídil střílet všechno bez rozdílu a velké kusy zůstaly ve stodole, malé šly na výřad a kdo vytáhl foťák, toho příště nepozvali. Prasata působí škody, tudíž sjou nepřítel a patří je postřílet. Večer se to zapije a druhý den se jde zas. A vždycky se najde někdo, kdo se nechá pozvat, protože si může zastřílet, prakticky bez omezení. Potom to vypadá, jak to vypadá. Souhlasím s Tebou i s dalasem, selektivní odstřel bachyní je třeba provádět se znalostmi a s rozumem. Taky tvrdím, že je třeba rozlišovat mezi jednotlivými honitbami. Vyběhaní 60-ti kiloví 4-letí kňouři z hor jsou nám klukům z polí k smíchu. Kluci z hor zas nevěřícně kroutí hlavami nad našimi 3-letými sekáči o váze 150 kg. Horští se něco za potravou něco naběhají, polní vesele kynou v monokulturách kukuřic a pšenic. Další rozdíly jsou mezi polními a lesními honitbami. V polích zemědělec loví co se dá, protože prasata působí škody na jejich drahocenné pšenici a kukuřici, v lesích nájemce pořádá naháňky s výřady o desítkách kusů, škody veškeré žádné a korunky se jenom hrnou. Proč lovit bachyně, však nám přivedou na svět nové příležitosti pozvat na naháňku ránychtivé střelce. Pokud všichni nenajdeme společnou řeč, bude někdo jiný řešit tuhle situaci za nás. Musíme spolu umět mluvit i jednat. Při troše dobré vůle to jde, jenom chtít a tu vůli najít.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od kounek »

Lotr: Stoprocentní souhlas, ale kdo z těch lesů bude s námi ostatními, co máme platit škody jednat? A proč vůbec? Vždyť by přišel o možný výdělek.

A co nám k tomu říká zákon? Nenapadá mě žádné slovo, které by nebylo sprosté... :(

Dokud to nenařídí zákon a nebude to reálně vymahatelné, tak se nic nezmění. A jak to tak vypadá s našimi zákonodárci... Škoda slov...
Naposledy upravil(a) kounek dne pon 02.12.2013, 20:44, celkem upraveno 1 x.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: monstrakce na prasata Brdy

Příspěvek od Petr1970 »

sem teda amatér, ale otázka jestli už ten vlak nejede ze skály - proto asi někde to střílení "po všem"...
když u tábora říká kluk hon a 26 prasat (tuto sobotu).. a to brali jen sele a lončák (1 byl prej 3-4 letej, prostě to ulítne)... a dalších 30 uteklo...

škody obrovský, natalita obrovská .. takže jestli to nebrat hlava-nehlava jak marie-terezie...

až na to pozvou "sekáče" s kulometama, nočním viděním a hormonama tak to taky žádná fair-play nebude...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět