PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od losthorizon »

to Milan:

ještě jednou si přečti svůj dotaz a pořádně se nad ním zamysli. Pokud se ti bude zdát ok, pak něco není v pořádku! V takovém případě ti poradím toto:

1) dřív něž začnet cokoli zkoušet na zvěři, tak si to zkus do terče. Ano, budeš muset zvednout telefon a sehnat střelnici, kde ti takový pokus umožní na odpovídající pohyblivý terč a holt budeš muset sednout do auta, na to střelnici dojet a vystřelit pár ran. Předem ti říkám, že výsledek bude stát za h...o a zjistíš, že střílet na terč v pohybu je trochu jiná káva a navíc s vybavením, které máš, je to prostě příliš velký risk (viz. ad2). Než začneš kopat kolem sebe, tak ti připomenu, co jsi sám napsal: ...když předsadím stejne jako s normál puškohledem tak prostě nic netrefím... To si opravdu myslíš, že ti někdo na net napíše univerzální návod, který budeš poté aplikovat ve svých podmínkách na své NV?!

2) pořiď si takové NV, které ti umožní zodpovědněji lovit a netrpí jistými technickými neduhy!

3) vykašli se na to a střílej na zvěř, která není v pohybu a minimalizuj riziko poranění zvěře!


Občas se mi snad některé příspěvky zdají nebo co. Ale je to asi jen odraz myslivecké reality, která jde od desíti k pěti.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od Karel61 »

Pokud je zpoždění v zobrazení, jak píšeš, je třeba ho připočíst. Problém bude v tom, že toto zpoždění se mění skokově s frekvencí snímkování (jako u televize), takže přesná hodnota je neznámá. Uznávám, že mě to napoprvé nenapadlo.
Co se týče prodlevy reakce a spouště, tak ta nehraje roli, pokud táhnu s cílem. O druhé variantě, t.j. o zastavení tažení před výstřelem, vůbec nemá IMHO cenu uvažovat, to je předem ztraceno.
Jinak se globálně přikláním k názoru, že o noční střelbě na pohyblivý cíl ve zdálenosti ca 100 m nemá smysl uvažovat vůbec. Možná by bylo nejdřív dobré si zkusit zasáhnout za dne běžící sele při naháňce ve 100 metrech.
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Vubec ne, cekal jsem odpoved zarizeni ma spozdeni proto predsad metr misto toho abys miril na hlavu.
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Na sele bych to netestoval to je ve 100m docela malý cíl. Hlavne na nahance jsou stromy v ceste tam je 100m hodne tezka vzdalenost. Otevreny teren je neco jineho. Mam sele (22 kg) s timto zarizenim na 240 kroku v behu ale to bylo plne svetlo, tak to se nepocita.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od Karel61 »

Milan_CZ550 píše:Mam sele (22 kg) s timto zarizenim na 240 kroku v behu ale to bylo plne svetlo, tak to se nepocita.
Proč by se světlo nemělo počítat? Vždyť fyzikální hodnoty jsou stejné ve dne i v noci a jistě při takovém obdivuhodném zásahu sám víš, kolik jsi předsazoval. Mohu se zeptat, kolik jsi u toho selete předsadil?
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od včelák »

Dle mého názoru je u digitálního NV uplně jedno jestli koukáš ve dne nebo v noci vždy to musí proletět drátama a zpracovat to ten čip nebo co to je. Budˇ to má spoždění zcela uplně zanedbatelné nebo to trefené sele bylo apsolutní náhoda. Já bych se s Digisightem nikde na natláčce neukazoval. :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od kopov.c »

Ahoj. Starý klasický dalekohled mi dosluhuje tak přemýšlím nad novým.Stojím před rozhodnutím jestli koupit kvalitní pozorovací dalekohled a nebo pozorovací NV Pulsar 750. z 90% lovím černou v noci. Mít při šoulačce přehled,rychlost obeznání- to vše hraje pro Pulsar ale je tam jedna věc který se bojím. A to co na to bude říkat moje oko když se budu dívat do NV a pak ho prohodím za klasický puškohled ? Zrovna včera by se mi na obeznání tenhle pozorovák hodil.Našoulal jsem rudl na 40m a bud byli prasata po kupě že jsem viděl jen velkej černej flek a nebo jsem našel nějaký prase bokem ale nedokázal jsem v té tmě posoudit jestli to má 40kg a nebo 70kg.Tak jsem radši nestřílel i když by to na jistou ránu bylo.Otázka co by tam pak leželo :?
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od včelák »

NV - pozorovákem je třeba zásadně koukat jen levým okem a pravé si šetřit na puškohled. Už to zde bylo popisováno a člověka se tomu velmi rychle přizpůsobí (donutí ho to). NV-pozorovák s neviditelným přísvitem odhalí i zvěř která by jinak nemohla být spozorována. Jsou vydět jen světla v mlází v trávě nebo v dálce pak se na to člověk zamněří a někdy i zjistí o co jde.S běžným pozorovákem nemáte ani tušení že tam něco bylo - vřele doporučuji.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od kopov.c »

Toho koukání jedním a střílením druhým okem se právě bojím a nevím jestli bych zvykl. Je mi jasné,že NV by mi otevřelo nové možnosti,ale jde mi už jak jsem psal hlavně o dobré obeznání. Dost často se mi stane,že se ke zvěři dostanu na jistou ránu,ale nedokážu přesně posoudit co to je. Jde mi vyloženě o černou a ta i když ted je sníh,tak se zdržuje v těch nejtmavích místech který jí les nabízí. Ještě by mě zajímalo jestli je u Pulsaru Recon 770 vestavěný přísvit 915nm opravdu neviditelnej a jak daleko je s ním bez měsíce s použitím přísvitu zvěř dobře vidět? Díky za odpověd.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od včelák »

Jinak než koukat levým okem to u pozorováku nepujde.Oko je na určitou dobu vyřazeno a přez puškohled nic neuvidíš. Pokud by mněl někdo (čistě teoreticky) NV na zbrani pozoruje i loví pravým okem přez NV a tam není problém vydět je stále stejně. Přísvit 940 a 915nm jsou zcela neviditelné 850nm je uváděn také jako neviditelný ale někdy kusy už zvedají hlavu a koukají a při plném výkonu to zkušené kusy může zradit (je třeba nedávat na blízko plný výkon) 810nm a níže je to ve viditelném spektru a vše utíká.
Naposledy upravil(a) včelák dne sob 01.2.2014, 10:12, celkem upraveno 1 x.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od včelák »

Jinak s přísvitem na plno uvidíš tak daleko že si tam netroufneš střílet. V lese je to jedno a na louce poznáš zajíce od lišky na 200m
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od včelák »

Ještě dodám že u přísvitu se dá seřizovat kužel jako u baterky.Tak že pokud v dálce zahlédneš odraz světel zužíš paprsek a veškerá energie se ti soustředí do toho malého vzdáleného bodu a výrazně ho osvítí.V lese roztáhneš kužel do celého zorného pole.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od kopov.c »

Díky za info.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od kopov.c »

Tak jsem nakonec koupil tu 770. Už jsem s ním strávil pár večerů na šoulačce a asi 4x měl možnost pozorovat černou. Přísvit 915nm je lidským okem při pohledu přímo do něj malinko vidět,ale to jen při pohledu opravdu přímo do něj a z pár metrů.Ze 20-30metrů bych ho asi neviděl.Každopádně prasata ho opravdu nezaregistrují. Několikrát jsem je pozoroval celkem dlouho a nezdálo se,že by se pohledem třeba jen zastavily a přísvit sledovaly. Jedinou nevýhodu u 770tky vidím v tom,že vestavěný přísvit svítí pořád na plno a pří pozorování bližšího předmětu je obraz přesvětlenej.U vestavěného přísvitu se bohužel nedá štělovat výkon ani kužel paprsku. Druhá nevýhoda je,že v něm na můj vkus je až moc dobře vidět a blbě se odhaduje vzdálenost- myslím,že se dívám na prasata vzdálený cca 50m a ony jsou ve skutečnosti 100m daleko :( Za ty kačky dobrý,ale asi přikoupím štelovatelnej přídavnej přísvit.
Trim
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 03.3.2014, 18:55

Re: PULSAR Digisight N 550, N 750 a N 770 - zkušenosti

Příspěvek od Trim »

Ahoj kopov.c
Mohu se Tě zeptat, zda obraz u té 770 je čistý nebo vypadá jako, když máš před objektivem záclonu.
Přijde mě, že obraz není úplně čistý a mám pocit jako bych se díval skutečně přes záclonu.
Nevím zda to může být vestavěným přísvitem nebo přístrojem.
Odpovědět