12 nebo 16

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Tukan
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: ned 12.8.2007, 20:03

12 nebo 16

Příspěvek od Tukan »

Dostal jsem tip na koupi kozlice v dobrém stavu za dobrou cenu ale je v ráži 16. Původně jsem chtěl 12tku na sport. Je 16 na sport špatnáš A jaký je vlastně mezi těmito dvěma rážemi rozdíl co do přesnosti Použití na hony atd...... omlouvám se za hloupý dotaz,jsem na začátku cesty, kterou již mnozí máte za sebou. Díkyza odpovědi...
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

De o to jestli s ni budes spis lovit nebo sportovne střílet. Na sport je idealni 12. Ja mam 16 a pokud s ni chodim jen 4x za rok na střelby kde jde spis o zabavu tak si myslim ze to staci. Pokud chces chodit po ruznych soutezich tak bych volil 12. Sam mam ale ozkouseno, ze to neni ani tak o flinte ale o samotnem střelci :wink:
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

je to tak kdyby jsi se chtěl zabývat spíš sportovní střelbou tak určitě dvanáctku protože prostě víc broků je větší šance na zásah.......
16-tka je zase víc lovecká, ale jistě se s ní dá trefovat na při sportovní střelbě je otázka ale kterou disciplínu střílí????
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
RadekV
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: úte 27.2.2007, 14:24

Příspěvek od RadekV »

Pro sport určitě 12 ( jsou levnější náboje a to platí i pro lovecké,většinou , vyrábí se i s 28 gramy broků ). Na lov bych to dnes roz?ířil i o 20/76. Tam je to o tom co se ti líbí a jak ti ta zbraň sedne a 16 je stejně dobrá jako 12 či 20, jen se trefit. Jinak ve sportovním náboji ráže 12 s 24gramy broků je jich stejně jako v 16-ckovým s 24 gramy broků. Jen je tam asi rozdíl v rychlosti ( nezkoumal jsem to ).
Tukan
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: ned 12.8.2007, 20:03

Příspěvek od Tukan »

No já jsem byl stříle t z kozlice jen jednou a napoprvé mě to dost chytlo. Střílel se trap a já s půjčeným ZH v ráži 12 sundal z 15 holubů 7. majitel kozlice jen 4. Předtím jsem střílel jen pistoli. teď mám možnost koupit jetý ZH v 16
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Tukan:
brokovou sportovní střelbou už se nějaký ten pátek zbývám, ZH byla kozlice, se kterou jsem začínal, ale te?ka už bych si jí asi do ruky nevzal. ráže 16 byla dříve hojně roz?ířená hlavně kvůli presty?i, říkalo se, že kdo střílí s 12 je bouchal a s 20 se zase hůř trefovalo, takže se jednalo vlastně o takovej kompromis, v dne?ní době bych řekl, že 16 pomaličku končej. Roz?iřujou se 20/76, má podobnou náplň jako 12, ale vypadá elegantnějc... A samozřejmě 12, který můžou mít v podstatě jakýkoliv náplně a sportovní náboje jsou do nich asi tak nejlevnější... To ZH by pro Tebe mohlo mít jednu výhodu, že pokud se Ti s nim dobře střílí, tak si budeš moct sehnat jen výměný hlavně a pažba zůstane stejná, tudí? flinta Ti bude pořád sedět...
Pokud ale začínáš a střelbě se budeš věnovat víc, tak bych Ti doporučil koupit si nějakou prokovnici s výměnýma chocke a budeš mít univerzální brokovnici...
Tukan
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: ned 12.8.2007, 20:03

Příspěvek od Tukan »

To řeším ve foru zbraní. Co bys doporučil? máš tip na nějakou značku, kvalita a dobrá cena? Nemyslím zrovna Bajkal. Je na trhu nějaká podobná alternativa? Co turecká Optima? Vypadá dobře a cena je do 10 tisíc.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Odpověď bude v sekci zbraní...
vhool

Příspěvek od vhool »

tak tak pani kolegove zpet k munici :!:
Odpovědět