Jsou naháňky a nátlačky tím správným způsobem lovu?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Buttler »

Od etiky lovu na vnadišti se přešlo k naháňkám. Osobně bych naháňky zrušil. Jedná se o středověký přežitek.
Možná se jednou zdravě na..ru a natočím pobíhající kus černé s čerstvě ustřeleným ryjem. Na kusu visí dva či tři bordíci a vše to staví další dva jagoši. Míjejí pětašedesátiletého myslivce, který stojí na štontu s dvojkou. Psi vycítí nebezpečí a na okamžik odbíhají 5m od postřeleného kusu, střelec pohotově zalící a ránou přes zadní kýty sráží kus k zemi. Pak opět psi pokračují ve své práci, nakonec přiběhne psovod a čuníka, který ještě odmítá odejít předčasně na onen svět píchá dýkou. Druhou ranou zasahuje srdce a zvíře svůj boj prohrává. Ten obraz mám dodones před očima.
Jakže to je v tom zákoně... Aha:
§ 45

(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání.

Jsem zvědavý, co na takové video řekne OSM a jakou vytřepe z klotového rukávu sankci.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Hirc »

to Buttler: přesně pro tohle naháňky nemám rád. Na druhou stranu by se úplně rušit nemuseli, stačilo by, aby každý kdo se chce se zbraní zúčastnit musel pravidelně prokázat, že umí trefit běžící terč. Pak by těch 10-20% co to zvládnou mohlo klidně lovit dále. Ono by to samozřejmě nebylo od věci ani u ostatních způsobů lovu-střelby; abych se vrátil k tématu vlákna :oops:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od motolada »

No ber to tak že,nehumání způsob lovu je v podstatě každý.O tom že naháňky jsou prasečina o tom nemůže být debata,ale každý lov má to své a je z nějakého důvodu vhodnější než ten druhý(roč.období,škody,přemnožení,plodiny atd...)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

Chlapi, a fakt se vám takovéhle horror story, jako popisuje Buttler, stávají na naháňkách pravidelně a často? Já něco podobného zažil snad jen jedinkrát, a to ještě aktéři dostali pak od vedoucího honu slušný kotel. Je fakt, že každoročně navštěvuji určitý okruh akcí, a když se mi někde nelíbí, už tam nejdu...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Hirc »

to Motolada: tak s tím že každý lov je nehumání souhlasit nemohu. Pokud zasáhnu zvěř "na komoru" tak zhasne během maximálně desítek vteřin. To si dokážu obhájit před sebou samým i u průměrně zblblé ne-myslivecké veřejnosti. To co popsal Buttler rozhodně ne. A zrovna v tomto vnadiště poskytuje násobně větší jistotu dobrého zásahu než například naháňka, zejména pro méně schopné střelce.

Fakt je, že našoulané prase je pro mne ale mnohem cennější a takovou šoulačku si pamatuji roky, na rozdíl od kusů ulovených na vnadišti.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od motolada »

Bwana:O tom to je,vybrat si kam pojedu,ale ne každý muze vybírat a z toho pak ty špatné zkušenosti,já mam za sebou letos taky jednu,kde vím že mě už neuvidí...

Hirc:No nejsem veterinář,nevím jak je zvěři po zásahu komory,jak to bolí těch 60s,nevím,dle mého je jediná humání rána na CNS,páteř,hlava.Takhle se dá možná na vnadišti,protože takhle nelovím,proto jsem k té humánosti trochu skeptický...
Tím nechci nic zavrhovat a vlastně se sám usvědčuji ze lovím nehumánně,ale musel jsem reagovat na to dokola omýlané jak je lov střelnou zbraní humání.
Ve zkratce pro někoho je OK 60s pro mě je Ok 2s,bohužel takto nestřílím.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od rimar77 »

Bwana no zrovna loni jsem dostřeloval 30kg sele které šikulka jednotnou střelou mezi stromy na 70m !!! postřelil tak že měl rozbyté kýty a hlavně kosti a stím ušlo štvané a hlavně trhané psi skoro 2km objevil jsem ho náhodou když jsem nastupoval další leč a skoro jsem do něj v borovičkách vrazil a věř byl na něj dost žalostnej pohled, takže nic moc. A že se po naháňce najde nějaký kus u kterého se nikdo ke střelbě nepřizná a nebo tvrdí že minul po nějaké době u sousedů pár kilometrů od místa konání je taky pravda.

Naháňky bych určitě nerušil protože když máš kukuřici nemáš jak jinak bránit škodám ale je naháňka a naháňka, když je dobře připravená nemám stím problém ale je třeba dělat větší leče aby ta zvěř šla ven více v klidu volnějším tempem a lépe se lidi trefovali o volbě zbraně a ráži ani nemluvím a střeleckém umu už vůbec. Stejně jako když jsem sváteční jezdec tak nepojedu na okresce 130 tak když jsem sváteční střelec nebudu střílet na víc než 40m prostě musím mačkat spoušť když jsem si ranou jist a né za každou cenu a to je kámen úrazu. Ruku na srdce někteří střelci dokážou pomlátit kus i na krmelišti na pár metrů v klidu když mu stojí hezky na široko ale tím se pak málokdo chlubí takže se otom tolik nemluví

Motolada nebudu s tebou souhlasit mám dvě zprostředkované zkušenosti postřelených lidí 1. kolega ve sdružení když dostal brokem na naháňce (samozřejmě už byli tou dobou dávno zakázané) do břicha tak cítil něco jako úder do břicha a jen se mu udělalo mdlo ale neboleloho nic a 2. to jsem byl ještě na vejšce když přijel kolega s očima na vrch hlavy a popisoval jak chlap střelil prase ale střela se po projití odrazila blbě od stromu a prostřelila kolegu na vedlejším stanovišti ten taky nic necítil a ani ten náraz a jen se mu zamotala hlava a sesunul se na zem pán střílel ven z leče a ůhel byl 45 stupňů řeklo by se bezpečná střelba taky se mu nic nestalo todle neovlivníš. První případ naštěstí o papíry přišel.. Naštěstí oba přežili takže jak vidno není to o naháňce ale o náhodě a o lidech jako vše.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od michalos »

Hirc píše:to Buttler: přesně pro tohle naháňky nemám rád. Na druhou stranu by se úplně rušit nemuseli, stačilo by, aby každý kdo se chce se zbraní zúčastnit musel pravidelně prokázat, že umí trefit běžící terč. Pak by těch 10-20% co to zvládnou mohlo klidně lovit dále. Ono by to samozřejmě nebylo od věci ani u ostatních způsobů lovu-střelby; abych se vrátil k tématu vlákna :oops:
U nás se zavedly povinné střelby než dostaneš povolenku a to chválím, protože část členů prostě jde na srnca s tím, že se ho trefit musí.....každopádně povinné střílení na běžící terč...nevím u nás se to dá nacvičit jen na tzv. zajíci na průseku...chtělo by to spíše siluetu divočáka a každý ať střelí ze zbraně s kterou chodí na naháňky...to bychom se všichni divili....u nás by neprošlo ani těch 20 % lidí :D
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od hakl »

Také se trošku vyjádřím k tématu vnadišť a naháněk. Na vnadišti lovím pravidelně, tedy pokud se dá pět divočáků ulovených na třech celoročních vnadištích, v průběhu jednoho mysliveckého roku, označit za pravidelný lov. Pokud totiž ulovím, pak tam další prase nepřijde pěkně dlouho. Faktem ale je že lovíme průměrně pouze 15-20 divočáků za mysl. rok, z toho 50% individuálně a 50% na naší jediné nahaňce. Individuálně lovíme a vnadíme 3 zapálení prasečkáři, ostatní se radši věnují jiným aktivitám. Takže efektem nejen mého vnadění je, že udržíme černou v revíru a již osvědčeným způsobem organizace nahaňky se nám daří slušný výsledek. Nahańku pořádám pouze jednu, ono stačí, že srnčí a dančí zvěř nám každou sobotu a neděli honí a stresují nezodpovědní "venčitelé " psů. Pokud nahaňkou zvěř černou nezkorigujeme, tak bychom se pro buchtování divočáků na loukách a pastvinách, nedoplatili na škodách. Co se týká věku účastníků naháněk, tak co si budeme nalhávat, s každým mysliveckým rokem jsme starší, jsme méně pohotoví, hůře vidíme a slyšíme, ale o to více jsme snad zkušenější a při střelbě zodpovědnější, takže pořád více kvituji tu skutečnost, že se na slavnostním ukončení společných lovů sejdeme opět všichni v plném počtu a zdraví.
Nevím, kolik spárkaté zvěře ročně musí správným průběrným způsobem ulovit pravidelní diskutéři tohoto fóra, ale dle mého názoru bych bez vnadiště musel "zabíjet" pouze zvěř, která pravidelně vychází okolo posedů a kazatelen. Slovíčko "musí" v mém případě znamená plnění plánu lovu. Ono mít v pronájmu honitbu mimo jiné držiteli ukládá i plnit plán lovu. I když větší potěšení než lov mi přináší pozorování srnčí zvěře u krmelce z okna mého bydliště. Zpět k vnadišti a mé zkušenosti s nimi. Slabá zvěř (srnčí, dančí) je téměř vždy vytlačena mimo lukrativní pastevní plochy a bez vnadiště jí ani v revíru nepotkáme! A když tak třeba až za tmy, když už teritoriární jedinci z pastviště odejdou. Na vnadišti, které přitahuje i tyto slabé kusy, se zvěří setkávám i za dne a můžu jí pak bezpečně obeznat a dobře umístěnou ranou ulovit. Po té co se mi podaří natipované kusy ulovit se začnu věnovat další části revíru. Nevím, jak toto co jsem napsal budete někteří pravodatní myslivci chápat, ale i když nás je čtrnáct členů, tak průběrnému a zodpovědnému lovu srnčí zvěře se věnuje v našem MS do pěti členů. Pokud se přeci někdo utrhne navíc, tak na hlášence chybí údaje o pohlaví srnčete, selete nebo věku srny, daněly apod.. Pro tohoto lovce je to prostě kus a že by ho nejdříve řádně obeznal a po ulovení se přesvědčil, že se odhadem věku či kondice příliš nespletl, tak takových z mého pohledu opravdových a znalých myslivců moc není. Závěrem chci dodat, že u nás ve sdružení již pro věk členů, zdravotní stav nebo pracovní vytížení, není motivací pro jakýkoliv průběrný lov již ani zvěřina ( ponechání černé zvěře do 35 kg nebo srnčete do 7kg lovci). Tak to bylo jen pár postřehů k vnadištím a naháňkám.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Buttler »

hakl - uhodil jsi hřebíček na hlavičku. Tahle praxe, kterou popisuješ je pořád ještě dost rozšířená. Minimum členů loví. A mladí se nehrnou do MS a když ano, staří je nechtějí. Jenže tím vzniká vakuum, které se nebude moci za chvíli dohnat. Pokud si nevychovají stávající členové v MS nástupce, co chtějí odkázat dalším generacím ?
Nevěřím tomu, že mladý člen nebude po nocích vysedávat u luk, kam chodí černá buchtovat. Pokud staré členy nemotivuje ani zvěřina, co je tedy drží v MS ???
Na tohle spolková myslivost v ČR do 15let zajde. A není jí pomoci.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

Podstatně snížit počty postřelených, ale koneckonců i chybených kusů černé zvěře na naháňkách, by v zásadě nemusel být takový problém, ale chybí to hlavní - politická vůle. Předpokládám, že snad na každém okrese už dnes je myslivecká kulová střelnice s možností střelby 100 m. A určitě by se našla nějaká šikovná parta myslivců - mechaniků, která by dokázala zkonstruovat zařízení pro střelbu na běžící terč divočáka ve skutečné velikosti na vzdálenost 50 m, které by bylo nedílnou součástí každé kulové střelnice. Na financování jeho výstavby by se měl z největší části podílet OMS, ideální by samozřejmě bylo, kdyby se na to z jakýchkoliv zdrojů /mám na mysli zejména Ministerstvo zemědělství/ podařilo získat dotace. A před každou naháňkou by byli střelci povinni předložit nejen lovecký lístek a doklad o pojištění, ale i certifikát, že se zúčastnili cvičné střelby na pohyblivý terč a splnili stanovený limit, byl by to podobný model, jako úspěšně funguje ve Skandinávii, a kdo by tento doklad nepředložil, mohl by se naháňky sice zúčastnit, ale ozbrojen pouze holí dřevěnou, u VIP osobností dubovou. Nebyl by to neřešitelný problém - ale jak jsem uvedl, chybí politická vůle a když se nechce, je to horší, než když se nemůže.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od kikin »

Fesoj_souhlas i když jsme ot.
Víš k čemu by to vedlo?Na štontech by stáli možná 3 lidi a zbytek MS by lítal v leči s klackama.A proto ta politická vůle nikdy tady nenastane.Už slyším ty nářky co stojí patrony...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

Jen se neboj, lidi by sice brblali, ale zvykli by si hodně rychle, protože by jim nic jiného nezbývalo. Ovšem muselo by to být tvrdě direktivně nařízeno a nepřipouštět žádné kompromisy - bez zaplaceného pojištění tě také na honu nenechají vystřelit a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od kikin »

Fesoji-je hezké,že Tě o optimismus nepřipravil ani špitál.Jak to myslíš,jako že nastoupí nějaký,,osvícený diktátor"?Jsme stále jen v ČECHÁCH,to znamená:všeobecný úpadek morálky a automatická snaha vše ochcat.
Schvalovat to bude to loby v palamentu?Co si tam udělali papíry?Ta ty se určitě takto noosolí...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že kvůli této úpravě by nebylo nutné otevírat zákon, stačila by vyhláška Ministerstva zemědělství o podmínkách a způsobech lovu některých druhů zvěře. Ovšem muselo by se to dost dokonale připravit - od projektu zařízení na tahání terčů po firmu, kterrá by to byla ochotna vyrobit. Nemám sice tušení, kolik by to stálo, ale jsem přesvědčen, že za různé 3,14čoviny se vyhodí daleko víc peněz.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět