Jsou naháňky a nátlačky tím správným způsobem lovu?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od rimar77 »

Fesoj no nápad špatnej není otom žádná ale nemyslím si že by to bylo tak tristní, znám dost lidí co by možnost střelby na pohyblivej terč rozhodně uvítali a trénovali by sami od sebe přeci jen na základní trénink stačí malorážka a to máš střílení za pár korun
je smutný že dříve se armáda učila střílet od myslivců viz různé elitní oddíly horských myslivců atd. a dneska by myslivci možná tak stříleli lépe než maximálně islamisti protože když vidím jak drží kvéry arabové jde jen protáčet panenky :lol:
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Hirc »

rimar77 - jenže to byli myslivci profesionálové, kteří působili na panských dvorech. Takže kdyby střílet neuměli, tak by přišli o práci a nikdo by jim ani flintu nedal. Navíc měli trošku jiný věkový průměr než dnešní přestárlá, zpohodlnělá a časově zaneprázdněná myslivecká populace :| .

Ohledně té způsobilosti k lovu na "pohyblivý cíl". Dneska vidím problém, že nejsou střelnice - není poptávka aby zaplatila investice. Pokud by schopnost uspokojivě střílet byla povinná, tak by to trh vyřešil... a mohli bychom dohnat Německo; viz. třeba třeba tento rozcestník http://www.schiesskinos.de/ .

Dnešní stav je absurdní - myslivci tvrdí že při lovu zvěř usmrtí dobře mířenou ranou aby zvěř netrpěla. Což víceméně platí u individuálního lovu. Ale při skupinových lovech v reálu funguje pravý opak :roll:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od fesoj »

A s tím tréninkem střelby na běžící cíl malorážkou, k tomu se stavím velice skepticky, protože se jedná o značný rozdíl v nutnosti předsazení jak u kulovnice, tak u brokovnice s jednotnou střelou. Hodně taky záleží na způsobu spouštění, odporu spouště a dalších faktorech - kurz und gut, trénovat musím se stejnou zbraní, se kterou hodlám lovit.
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od rimar77 »

fesoj částečně s tebou nebudu souhlasit protože lid nemaj naučenej ani základ jak se zvěří táhnout a jak spouštět a to se dá učit v pohodě na malorážce když se naučíš tohle tak pak s loveckou zbraní se to o kolik máš předsadit naučíš rychle. odpor spouště se dá většinou snadno řešit seřízením a zvykneš si, sám střídám několik zbraní každá s jiným chodem i odporem spouště a nevadí mi to, krom toho osobně bych na naháňku povolil jen zbraň kulovou a jednou střelu bych zakázal tam bývá největší problém

Hirc tu absenci pohyblivé střelnice v okolí taky nesu nelibě ale bohužel není a jezdit zase do nějaké dálky kvůli tomu nebudu tak hold trénuju na pevné terče a sice to není ono střelecké základy ti to zlepší a pak s tím pohybujícím se terčem se nějak srovnám a nebo nestřílím když neccítím že je to dobré
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Bord »

Hric: Navíc měli trošku jiný věkový průměr než dnešní přestárlá, zpohodlnělá a časově zaneprázdněná myslivecká populace :| .
Já znám trochu jiný případ 25 členů z toho šest mladých do třicítky z nich chodí do revíru prakticky jeden ostatní jsou pracovně aj jinak zaneprázdnění a dost zpohodlnění.Máme šest členů kterým je přes 70 z nich tři loví černou pravidelně jeden z nich uloví každý rok kolem 15ks černé.Celkem lovíme v průměru okolo 90ks.To fesoj mělo by jít o naučení střelby na pohyblivý terč v tom případě by měla malorážka stačit-rudukovaný terč redukovaná vzdálenost nato by měla stačit i menší střelnice ale ani ty nejsou.Střelba na brok. střelnici zajíc na průseku je docela dobrý počin ani to není na každé střelnici.Kolik vůdců Lupíků by šlo s holí do tlaku tohle taky nevidím dobře.Kurňa jsem OT. :(
8x57JRS,bordík
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od BwanaHunter »

hakl píše: Nevím, kolik spárkaté zvěře ročně musí správným průběrným způsobem ulovit pravidelní diskutéři tohoto fóra, ale dle mého názoru bych bez vnadiště musel "zabíjet" pouze zvěř, která pravidelně vychází okolo posedů a kazatelen.
No, nevím úplně, jak to s tím souvisí, ale já např. mám letos střeleno nějakých 40ks spárkaté a něco ještě zbývá. Nevím jestli je to hodně, málo, akorát, nicméně není čas se s tím úplně flákat, zejména kalendář nečeká, na druhou stranu samozřejmě nemydlím bezhlavě co se hýbe. Vnadiště apriori nezatracuji, ani primárně nevyhledávám, většinu toho mám nastříleno ze šoulačky. Je samozřejmě rozdíl, i z hlediska nároků na obeznání a výběr kusu, jestli lovím průběrně srnčí holou v počtu několika ks, max. kolem desítky, a jestli potřebuji zredukovat prasata, nebo mám nařízenou úpravu stavů v počtu desítek či nějaké té stovky kusů. Jen si nejsem jistý, jak myslíš tu větu s vnadištěm a posedem. U vnadiště přeci taky lovíš, zabíjíš "jen" tu zvěř, která to vnadiště navštěvuje....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Etika lovu na vnadisti

Příspěvek od Zdenek41 »

Vložím se do diskuse...Již delší dobu to tu pozoruji. Někdo je od přírody zručný střelec někdo packal...Ten se za starších časů nikam necpal a i když umí ani dneska se necpe. Bohužel dnes je to trochu jinak. Potkávám jich dost a věřte, že je jedno jestli jsou staří a nebo mladí. Flintičky renomovaných značek čím vyšší cena tím lépe... Bohužel někdy jí neumí ani držet...Snad i proto mám k naháňkám mám svůj letitý odstup. Bohužel každý si musí uvědomit , že doba se poněkud změnila. Jsou honitby, kde jsou nutností tak honitby co mohou lovit jen na vnadištích. Závěrem však nevidím za těch 33 roků žádný posun v nějaké osvětě a snížení stavů co se lovu černé týká. Řeže se to jak na hromadách tak i na natláčkách hlava nehlava. Těch pravodatných je hodně málo...A klidně po mě kamenem... Nějaký rok už na světe jsem.....
A viděl jsem již spoustu mistrů, kteří se pravidelně trefovali na kýty...,ale ke zvěři se pak nehlásili, jo to ranka za slecho nebo komoru to byla vždy jen jejich zvěř. Proto říkám, vždy začínám od sebe a nad všem živém projevuji pokoru.
Odpovědět