Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

Jen tak pro zajímavost,zákon nezakazuje lov drobné kulí,je to prý humání a rychlá smrt,takže je možné(když pominu mysliveckou etiku)lov kachen například nalorážkou,co tomu říkáte?No jinak s kolegi na příští rok(co se týče lovu kachen)pověsíme brokovnice na zedˇa pořídíme si asi luky :lol:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od tornádo »

malorážkou? to potom i myslivost můžeme pověsit na hřebík jako ty brokovnice :D
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

No tak bohužel a nebo dík,lov kachen malorážkou povolen neni 3+pes je společný lov a ne lov osamělý.Malorážkou holub,králík.A co ondatra?
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

No já jsem brokař, tak bych naopak vše střílel brokem :lol: , ale vážně: pernatou kuličkou určitě ne, o drobné srstnaté by se dalo diskutovat.....
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

To samozřejmě všechno vím,jen mi připadá že některé zákony jsou postavené na hlavu nic víc,a jestli se nepletu ondatra se loví pouze odchytem :wink:.Měl jsem totiš takovou otázku pred půl rokem v testu:zakázané spůsoby lovu co tam nepatří a správná odpovědˇbyla ta-lov drobné kulí,měl jsem ji správně,ale byla moc diskutována.Byl to test pro osoby oprávněné k vyšetření těla volně žijící zvěře.Pořádal to Veterinální a farmaceutická univerzita Brno dle zákona č.166/1999 Sb.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak tě můžu ubezpečit,že kachna už ani husa opravdu kulí ne a odatra se opravdu může i střílet.Alespon neni ošetřeno v zákoně pokud to víš,kde v zákoně je napsáno,že pouze odchytem napiš.Ono se mi nejednalo ani tak o ondatru spíš o kuličku z PB.
http://www.silvarium.com/myslivost/2000 ... nek8_.html

■ střílet zajíce polního, bažanta obecného, orebici horskou, perličku obecnou, kachnu divokou, poláka velkého, poláka chocholačku, lysku černou, husu velkou, husu běločelou a husu polní jinak než loveckou zbraní brokovou na společných lovech za účasti minimálně 3 střelců a stanoveného počtu loveckých psů,

■chytat zvěř do ok, na lep, do želez, do jestřábích košů, tluček a nášlapných pastí a pomocí háčků, chytat ondatry do vrší
■lovit zvěř způsobem, jímž se zbytečně trýzní, trávit zvěř jedem nebo ji usmrcovat plynem
Nechci dělat chytrého,ale občas je potřeba si pročíst nové vyhlášky nebo zákon.Pokud vím co zákon nezakazuje je povoleno :wink: Jinak já s PB broky taky nesouhlasím,bude spostu poraněné zvěře.Protože to co bylo postřeleno olovem někde v koutku zhaslo po oceli to bude běhat dál vlastně létat.
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne úte 12.10.2010, 20:07, celkem upraveno 1 x.
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Tony30 píše:To samozřejmě všechno vím,jen mi připadá že některé zákony jsou postavené na hlavu nic víc,a jestli se nepletu ondatra se loví pouze odchytem :wink:.Měl jsem totiš takovou otázku pred půl rokem v testu:zakázané spůsoby lovu co tam nepatří a správná odpovědˇbyla ta-lov drobné kulí,měl jsem ji správně,ale byla moc diskutována.Byl to test pro osoby oprávněné k vyšetření těla volně žijící zvěře.Pořádal to Veterinální a farmaceutická univerzita Brno dle zákona č.166/1999 Sb.
proč jen odchytem? To už snad neplatí...to bylo v zakoně z roku 65 nebo tak něco...naopak je zakázáno "chytat ondatry do vrší"
nebo jak to je?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

Ještě maloučko,moc tomu nevěřím,ale.......
http://myslivecka-komora.eu/informace.html
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Zdenek41 píše:Ještě maloučko,moc tomu nevěřím,ale.......
http://myslivecka-komora.eu/informace.html
A co tam je? Nebo co tam mame vidět?
dik
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

Tak to se omlouvám :oops: ,neznalost zákona neomlouvá vím,ještě že nelovím ondatry :) ,ani bych je nelovil jsou na pokraji vyhinutí.Dík za lekci opráším zákoník :).Jinak k dodatku Zdenka41.No tak malá naděje,asponˇkdyby vymisleli nějakou vyjímku.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Tony30 píše:Tak to se omlouvám :oops: ,neznalost zákona neomlouvá vím,ještě že nelovím ondatry :) ,ani bych je nelovil jsou na pokraji vyhinutí.Dík za lekci opráším zákoník :).Jinak k dodatku Zdenka41.No tak malá naděje,asponˇkdyby vymisleli nějakou vyjímku.
Jo tak, jako že tam je naděje zrušení toho odstavce W) , no nevim...myslim, že spíš ne, spíš bych řekl, že to ještě rozšíří na zakaz lovu veškere pernaté v ochranem pasmu třeba těch oblíbených 200m...a to bude teprv sranda...
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

Zdravím.Jen chci dodat že stou kulí a malorážkou jsem to nemyslel vážně,neumín se asi tak dobře vyjadřovat.Myslel jsem to jen jako takovou perličku s úsměvem.Abych uvedl vše na pravou míru,jsem myslivec a ne nějáký bouchal,tento spůsob lovu bych si ani nedovolil praktykovat.Malorážku ani nepoužívám na lov hřivnáče,ty lovím pouze brokem,využívám ji pouze na lov strak a šedivek.CHtěl sem jen podotknout že mi to onehdy bylo řečeno,že lov kulí(drobná)není zakázán(zákon o lovu a týrání zvířat)pomyneme li etyku a bezpečnost střelby.Ještě k té ondatře:aspon vím jak člověk zakrní v některých věcech o které se nezajímá,protože je nepraktikuje.Vede to k zamyšlení :) dokážu to aspon přiznat,proto jsou založena např.Fora,aby se člověk něco dozvěděl,poučil,poradil ze svích skušeností atd.
Jinak k tématu:pořád nemohu pochopit co tento zákon řeší?Ekologycký lov?Pokud toto není první krok k tomu že se v budoucnu úplně zakáže lov olov.broky, tak to by mělo smysl.Ale upřímě,radši kdyby se starali třeba o to že zvěři ubývá místo,ted ten hyt se solární energií,tolik oplocených haktarů to je děs,kdejaké místečko trochu vhodné pro drobnou se likviduje(nové podniky,sklady)jestli to tak půjde dál tak další generace bude např.zajíce znát pouze z obrázků.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Zdenek41 »

V pohodě já jsem jeden z těch,kteří se o to co ví podělí s ostatníma.A když jsme u toho tak ty solárka nebudou mrzet jenom zvěř,ale hlavně nás a naše kapsy.Opravdu tady je ekologie obrácena na ruby.Už vidím vsi kouříci hnědým uhlím z komínů.A to ještě v těch lepších případech abych nebyl OT.Jsem zvědavý jak přinutí třeba Francouze na ocel jejich způsoby lovu jsou více než svérázné.A přesto tam mají myslivečky teda spíš lovce raději jak u nás.Jak jsem to tak okoukl z ničeho si velkou hlavu nedělají a jsou z lovu dá se říci živý.Běžte prodat někde hřivnáče za 60 franků :lol: Pokud chce někdo udělat to že vodní zvěř což je ze zákona už jasné se bude lovit pouze Fe broky tak by měl taky zkouškama zjistit jak je to nebezpečné a to nemluvím o ranivosti právě u kachen a hus.Dále by mělo být k zamyšlení to,že naše zbraně na to nejsou přispůsobené.Připadá mi že tohle někdo nedomyslel.Oni ani naše zbrojovky toho moc nechrlí.A ptáte se proč Fe broky?Botulismus otrava olovem nevím,ale kachnám při brouzdání a tlatkání asi chutnaj. :wink: Na vodárenských nádržích a hygienických pásmech se stejnak lovit nedá a nesmí.Tam sedí celé populace našich kachen,které krmíme stavíme jim budky až do výlovů velkých rybníků.Z těchto klidových pasem se pak stěhují při zámrzech a jsou loveni uplně někde jinde.
Uživatelský avatar
knoby
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: pon 30.3.2009, 19:53
Bydliště: Rakovnicko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od knoby »

Ono to s tím olovem a vodním ptactvem taky nebude tak horké. Celý problém je v tom, že kachny (nejen) si nabírají do žaludků tzv. gastrolity. Jsou to např. malé kamínky, které jim napomáhají travení ( rozmělňování potravy). Může se tedy stát, že si ,,pitomá kačena“ sezobne místo kamínku i nějaký ten broček a bohužel jako jeden z mála živočichů má tak agresivní žaludeční šťávy, že ten olověný brok dokáže v žaludku rozpustit a tedy se jím otrávit (k otravě prý stačí jediný brok). ALE nedávno jsme měli přednášku, kde doc. Ing. Josef Feuereisel, Ph.D. zmínil i tento problém ( PB broků a vodního ptactva). Podle něj byly dělány výzkumy, kde se zkoumala přítomnost broků na dnech vodních ploch pomocí prosevů dnových nánosů. Bylo zjištěno, že problém s možností ,,slupnutí“ broku se týkal pouze mělčích vodních ploch s písčitým nebo kamenitým dnem ( např. i pobřeží moří). Tam byla skutečně přítomnost broků prokázána. 2. ALE – u vodních ploch s bahnitým dnem se nepodařilo prokázat přítomnost broků vůbec a to ani při prosevech do 1 m hloubky nánosu. Brok je prostě kulatý :shock: a natolik těžký, že neustále propadá hlouběji a hlouběji. A na těchto bahnitých podkladech je velmi malá pravděpodobnost, že by se kachnám brok do žaludku dostal. A plácnu od boku, ale myslím si, že u nás se lov na vodní pernatou uskutečňuje z 80%(možná víc %) právě na rybních bahňácích. Tudíž toto nové nařízení, či jak to slušně nazvat, nemá asi u nás moc velké opodstatnění…
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

Ano, ano. Naprosto zbytečná snaha našich zákonodárců ukázat, že jsme strašně ekologičtí. Již na jednu takovou snahu doplácíme, viz. solární elektrárny.....
Odpovědět