35 Whelen

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

35 Whelen

Příspěvek od suhl »

Ahoj kolegové,

na jednom českém e-bazaru jsem si všiml přestavěné CZ 550 v zajímavé ráži 35 Whelen. Prodávající ji představuje jako ráži velmi vhodnou na černou a jelení zvěř, máte s ní někdo nějakou zkušenost? Střelivo do ní vyrábí většina US muniček a taktéž Norma.
Př.:
Přílohy
340-35-Whelen-Trajectory.jpg
340-35-Whelen-Trajectory.jpg (89.14 KiB) Zobrazeno 8972 x
images1.jpg
images1.jpg (6.83 KiB) Zobrazeno 8972 x
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 35 Whelen

Příspěvek od tonny »

O víkendu jsem nad tímto nábojem chvilku také uvažoval a na inzerát koukal http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/75 ... 35-whelen/ ale do jiné zbraně T/C Encore, mé oblíbené. Jinak si myslím, že u nás raději 9,3x62. Jinak se mi ta zakázková ČZ docela líbí.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

Osobní zkušenost chybí, ale konstuktéři tohoto náboje šli přesně opačnou cestou než v případě 270win, tj. roztažením krčku nábojnice 30-06Springfield na 9,09mm (.358"). Díky tomu se při zachování stejných tlaků pouze zvýšil průměr střely=plocha, na kterou tlak plynů působí a dojde tak k předání většího množství energie střele (v přímém porovnání s "mateřskou" 30-06).
Výsledkem je tedy těžší střela většího průměru letící rychlostí podobnou jako u Sprngfieldu, která má díky své vysoké hybnosti i vyšší zastavovací účinek a vezmeme-li v potaz i průměr střely resp. spočteme-li TKO index, výsledná hodnota může ležet někde okolo 90-120 [g*m*s-1*mm*10-3] (snad jsme nespletl jednotku :roll: ). S praxi bych řekl, že se bude jednat o náboj s podobnými vlastnostmi jako např. 9,3*62 Mauser, tj. vhodný především na těžší zvěř a spíše na kratší vzdálenost do cca 200m?? (Krátká střela s větším přůměrem=horší BC).
Nevýhodou použití tohto náboje v našich končinách vidím především v jeho horší dostupnosti, avšak v okamžiku, kdy se majitel zbraně v této ráži rozhodne přebíjet, karta se obrací a to poměrně výrazně (zase..jak se to vezme :) ) Nějvětší předností je možnost použití i lehkých revolverových střel cal .358 poháněných sníženými navážkami pro použití na střelnici (čti trénink za rozumnou cenu), naopak pro lov (a sport??) se nabízí široká škála střel pro "plnotučné" laborace...
Sám jsem nad touto ráží uvažoval, problém je v tom, že tuto ráži moc zbrojovek nenabízí, a když už, tak za cenu, která je pro mne osobně moc vysoká. V případě přestavby není problém sehnat hlavňový polotovar, ale výroba komory už problém je (podobně jako u .358win, jak popisuji ve vlákně o .338 fed).
Pokud mátě někdo nějaké praktické zkušenosti, prosím, hoďte je sem-rád se dozvíme víc...

PS. Kdybyste našli v tom, co jsem napsal, nějou blbost resp. megachybu....opravte mě, budu rád:)
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 35 Whelen

Příspěvek od suhl »

Tonny - ano, to je ona.
Ale opravdu by mne zajímala ta ráže. Přemýšlím o nějaké specialce k řepce a kukuřici. 9,3x62 je jedna alternativa z důvodu velkého výběru komponent/střeliva. Ale sbírám info i o něčem .358/.375. Snad pomůže Bwana.... :wink:
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 35 Whelen

Příspěvek od suhl »

Marcus - dík za příspěvek. Mám k němu snad jen jednu úvahu - hlaveň dělá LW, ale proč vymýšlet novou komoru? Nešlo by jít cestou jako výše zmíněný inzerující a postavit to na CZ 550 nebo ZG/ZKK?
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

Samozřejmě-tak jsem to taky myslel-můj záměr byl koupit nějakou dosluhující zkk/cz 550 apod. s krátkým závěrem a pouze vyměnit hlaveň. Na LW hlaveň jsem nemyslel a taky jsem chtěl využít škrábanou hlaveň (vývrt není problém vyrobit), problém je pouze ve výrobě příslušné komory...
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jaká je dostupnost střeliva? Na pultech lověn to není vidět. Asi se to musí objednat a shánět přes lověnu... Záleží jaká je i cena náboje, jestli se to vůbec vyplatí dát za obyčejnou kouli např.dvakrát tolik co za 9,3/62. Nevím, mluvím nahlas a zajímá mě to.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ještě něco, zajímavé je, že všechny předělané a přestavěné flinty podle nejlepších představ svých majitelů, vytuněné, dlouho sháněné vysněné ráže atd. se po nastřelení nebo po prvním roce používání v praxi ,objevují na inzerátech a prodává se to.
Všímejte si toho.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 35 Whelen

Příspěvek od lovec »

Pripisal by som to mozno tomu, ze majitel pravdepodobne neprebija a nie je ochotny platit za nadstandardne drahu municiu. Poznam vo svojom okoli presne take 2-3 pripady. Ked opadlo prvotne nadsenie, tak flinta isla z domu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 35 Whelen

Příspěvek od suhl »

Marcus - už si rozumíme. A co tě nakonec zradilo od přestavby?
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 35 Whelen

Příspěvek od suhl »

Honzo a to je ten důvod, proč jsi upustil od tvé myšlenky stavby nového hlavňového svazku na ZH v 9,3x72R?
Dle starších příspěvků od zdejších guru je možné se dočíst o různých stavbách opakovaček na vysněné ráže a nevím, že by tu někdo psal o zklamání? Navíc si myslím, že něco jiného je měnit hlaveň a upravit komoru vs. dělat nový svazek do zlamovačky, tam ta zklamání nejsou ojedinělá.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

No zradila me prave ta absence puskare, ktery je schopny vyrobit komoru-uvazoval jsem bud razi 358 win nebo 35 whelen s tim, ze obe raze bych pripadne prebijel.
Uprimne, pokud bych to chtel jen na lov, sel bych radeji do 9,3*62 z duvodu lepsi dostupnosti fabrickeho streliva (cti nejspis se takto male množstvi nevyplati prebijet), ale jelikoz tyto americke raze nabizeji onu moznost pouziti pistolovych strel a snizenych navazek prachu, prebijeni se primo nabizi a cena za naboj znacne klesa + presnost (dostatecna na "plinking") je zachovana. Navic bude znacne snizen i zpetny raz v porovnani s "plnotucnymi" labracemi.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 35 Whelen

Příspěvek od dalas »

Marcus.das píše:Osobní zkušenost chybí, ale konstuktéři tohoto náboje šli přesně opačnou cestou než v případě 270win, tj. roztažením krčku nábojnice 30-06Springfield na 9,09mm (.358"). Díky tomu se při zachování stejných tlaků pouze zvýšil průměr střely=plocha, na kterou tlak plynů působí a dojde tak k předání většího množství energie střele (v přímém porovnání s "mateřskou" 30-06).
35 Whelen má oproti 30-06 o 136 bar nižší max. tlak (SAAMI). Netroufl bych si dělat tak jednoznačný závěr ohledně energie. To by pak byly nejlepší válcové nábojnice. :?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 35 Whelen

Příspěvek od lovec »

Marcus.das píše:...... ale jelikoz tyto americke raze nabizeji onu moznost pouziti pistolovych strel a snizenych navazek prachu, prebijeni se primo nabizi a cena za naboj znacne klesa + presnost (dostatecna na "plinking") je zachovana. Navic bude znacne snizen i zpetny raz v porovnani s "plnotucnymi" labracemi.
Existuju specialne naboje s redukovanym objemom hilzne aj napr. pre zmienenu 9,3x62 a ako lahka laboracia na zabavu a lov skodnej sa pouziva 12,5g poloplast s Vo= v rozmedzi ca. 400-580m/s. Vstupne naklady su trochu vyssie, ale vyrobca slubuje pri spravnom prebijani vysoku zivotnost hilzni. Plus je mozne priamo objednat aj specialnu matricu na dany kaliber a trn na vyrazanie zápaliek. Jeden taky naboj mam prave na stole.....klikni pre zvacsenie
Pri troche stastia je mozne potom zladit plnovykonovy a redukovany naboj tak, ze bod dopadu sa lisi len mierne a je to pouzitelne bez zmeny nastavenia puskohladu. Samozrejme len do urcitej vzdialenosti, ale je to zaujimava alternativa.

Obrázek Obrázek

Pardon za OT.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 35 Whelen

Příspěvek od Marcus.das »

Troufám si říct, že obecně toto platí-čím větší plocha, tím je na tuto plochu při stejném tlaku vyvíjena větší síla...a energie se rovná práci vykonané touto silou vynásobenou dráhou, po které síla působí. Jelikož nárůst tlaku resp. průběh tlaku podél osy hlavně nebude lineární, nýbrž bude mít tvar nějaké funkce (obecně raději pouze křivky)...bude výsledná energie pouze integrálem působící síly (potažmo tlaku*obsah plochy, na kterou působí) podle osy hlavně. Máš pravdu-maximální tlak se zde podle normy liší-je nižší ale i tak je energie střely vyšší:) Čím si to tedy vystvětluješ? Nebude to mít něco společného s efektivitou hoření prachu?
Odpovědět