Myslivci na facebooku

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od tonny »

Tady na skle se to argumentuje. Chtěl bych vidět v realitě před davem nemyslivecké veřejnosti jak by jste na přednášce XAXAPa a podobné vyargumentovali. (Neznám ho, nereaguji na něj). Holt někdo má dar řeči. Jinak by tu nebyli Jehovisté, podomní prodejci a šmejdi. Vždy tu budou názorové dvě strany.
Na facebook nechodím, je to pro mne ztráta času. Sotva stíhám fóra co mne zajímají a něco přinášejí.
Se zelenými je to jako se všemi podobnými. Je to o lidech. Bohužel i bohudík mají poslední dobu velkou moc.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Leon »

tonny když to nestíháš a nevíš o co se jedná tak proč to komentuješ :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Hirc »

tak jsem ten FB zběžně prošel - a myslím že si z toho děláte zbytečně velkou hlavu. Takovéto FB skupiny lze nalézt PRO a PROTI čemukoliv - když máme tu absolutní svobodu slova. :twisted: . Autoři jsou evidentně nějací vegetariáni (nic proti tomu), pro které maso=hřích a kteří se "ponořili" do všech mysliveckých průšvihů za posledních 20 let a na základě těchto svých dojmů začali bojovat "po svém" - tj. stránkou na Facebooku. Mě to přijde naivní, ale třeba mi synek za pár let vysvětlí že se pletu. :lol:

Mimochodem mnoho z těch fotek skutečně není košer a s takovouto "myslivostí" bych také nechtěl mít nic společného.

Není mi jasné, co to má společného s nickem Xaxap. To že si leccos představuje jak hurvínek válku přeci neznamená, že se z něj stane hromosvod pro veškerou nevoli vůči aktivistům. To si myslím nezaslouží :wink:.

O to víc bychom si měli vážit skutečných ochránců přírody, kteří, ač jsou si vědomi že mnozí aktivní majitelé loveckých lístků porušují zákony, přesto vstoupí do řad myslivců, protože chápou že skutečná myslivost je o ochraně přírody a zároveň chápou, že fundamentalistické řvaní na sociálních sítích nic nevyřeší.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od BwanaHunter »

kojot píše:https://www.facebook.com/sileni.myslivc ... 2562042232

Kdesi kdosi přišel na nápad, jak připravit myslivce o honitbu a zachránit tak spousty zvířátek :lol:
Kojot> mluvíš mi z duše. Všem těmhle chytrolínům bych nechal prasata sežrat pole, rozrýt louky a siku sežrat les. A jezdil bych se na to dívat. Na závěr bych jim přál, aby jim SSM nařídila úpravu stavů, za kterou by museli zaplatit tomu, kdo by jí provedl. Oni by to nakonec třeba pochopili...

Kvido> pokud se nemýlím a něco se nezměnilo - nemusí mít výjimku z komerčních činností náhodou jen druhy v příloze I., po staru A??

Jinak - neví kdo je Josef.k, je-li to reinkarnace Xaxapa, někdo z jeho kamarádů nebo někdo nezávislý. Nicméně, osobně vnímám jeden podstatný rozpor - on i MartinP říkají, že Xaxap ukazuje fotky upytlačených rysů, na facebooku píšou o vypytlačení novohradské populace rysů atd. Přitom sám Xaxap v televizi povídal o tom, jak je velice těžké se v přírodě s rysem setkat, a že i on sám, který o nich hodně ví, a velmi se snaží se s nimi setkat, už jen proto, aby je mohl vyfotit, tak má jen pár nic moc fotek z náhodného setkání. OK, to bych rozuměl a souhlasil. Ale jak to pak tedy ti myslivci dělají, že střílejí rysy po desítkách a stovkách a jim nedělá problém toho rysa na jeho obrovském teritoriu najít, dostat se k němu a to tak, aby ho úplně v klidu a pohodě střelili.... Vždyť to nejde dohromady. A pokud má fotky, tedy důkazy, proč už dávno nekoná?
V jedné věci má ale Josef.k pravdu a na té jsme se už shodli. Naše PR je zoufale slabé a lidem nevysvětlujeme, proč je myslivost dobrá a užitečná.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
MartinP
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02.3.2011, 22:58

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od MartinP »

Některé fotky z prezentace můžete vidět tady: http://wildlifefotoforum.cz/viewtopic.php?f=44&t=2346. V prezentaci je jedna dvojice fotek, u které bych polemizoval, nicméně toto se tam prezentuje. A to je jen malá část toho z celé prezentace. de facto 95% prezentace se týká rysa. Nechápu, jak někdo vystřelí na rysa, a dále nechápu, že ho nechá někde ležet. Nechci se tímto příspěvkem Xaxapa nějak zastávat (sám jsem se s ním na jednom fóru dohádal a na jeho příspěvky již nereaguji), jen konstatuji fakta, která na prezentaci jsou. A za sebe musím říct, že se mi líbila a hodně jsem se o rysovi dozvěděl. Taky mi nejsou jasná fakta, jak je možné, že se tolik rysů upytlačí. Je to sice bez přímých důkazů, ale je veřejným tajemstvím, že se rys pytlačí. To si musíme přiznat.

Nicméně větší otázkou, než stále řešit Xaxapa, je, co dělat s "myslivci", na které ona facebooková stránka ukazuje. Tihle jedinci bohužel hází špatné světlo na všechny myslivce bez rozdílu a devalvují mnoho dobrého, co myslivci pro přírodu dělají. Je jednoduché založit facebookovou stránku a plnit jí různými daty. O dosahu zmíněného profilu svědčí to, že má přes 2.200 fanoušků. To se zatím žádnému profilu zaměřeném na myslivost, nepovedlo. Nad některými exempláři jen kroutím hlavou a nedivím se, jak veřejnost myslivce vnímá. Hlavně pokud vidí to, co se tam prezentuje.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od BwanaHunter »

No, sorry, ale co ty fotky říkají? Vidím na nich dva kadávery rysa, pokud jsou to tedy dva různé, a nic, co by vypovídalo o příčině toho, proč uhynuli, natož kdo to zavinil. Jak z tohohle může někdo vyvodit, že je zastřelili myslivci a pokládat to za prokázané, to nechápu. Josef Goebbels je nadšený... A prosím, já nezavírám oči před realitou ani jí nechci popírat, pokud někdo dělá prasárny, nechť si to po zásluze odskáče. Jen mi tohle připadá jako masírka za použití překroucených informací....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Leon »

bwana koukni na reakci k tomuhle článku
http://budejovice.idnes.cz/rysy-je-nutn ... zpravy_khr
Martin Tomáš


Úhyn toho zvířete mě netěší, ale pojďme se podívat na faktická čísla:

- úhyn při vědecké práci pro ochranu ... 1 ks za 30 let

proti tomu

- minimálně 7 myslivci upytlačených rysů, kteří byli telemetricky sledováni v první vlně, několikráte kočky, které se staraly o malá koťata (-3 mrtvá koťata) nebo březí kočka (- 2 mrtvá koťata) ... myslivci vedou zatím 12:1!

- dále prokazatelně upytlačených 69 rysů, jejichž lebky získala univerzita v ČB ještě v době pře vstupem do EU, kdy pytlákům v podstatě nehrozilo velké nebezpečí a přes prostředníky je pro výzkum předali .... tak to už nám myslivci vedou v mordech 81:1

- při střízlivě počítaném modelu natality (porodnost rysů) a po odpočtu jiných variant mortality než je upytlačení myslivci došla akamdemie věd k číslu 500+ upytlačených rysů a to je číslo deset let staré. Při dalším faktu, že se nafotí rys ve svém domovském okrsku hned několikrát za pár let a pak zmizí, aniž by se vyfotil kdekoliv jinde, se dá reálně předpokládat další úbytky v řádu desítek až stovek kusů za poslední dobu. Celková populace rysů na Šumavě ostatně klesla za posledních pár let o 30%, a to přestože už se ví, že nepotřebuje výrazně lesnatý biotop, jak se kdysi předpokládalo (to mimochodem odhalily nejen fotopasti, ale i telemetrie), takže by se měl rozšiřovat např. do Krušných hor, Jizerských hor, Krkonoš, Jeseníků. Přesto tam zvířata záhadně mizí.

Takže skóre jen za rysy na Šumavě:

600+ rysů upytlačených myslivci vs. 1 rysí úhyn z důvodu odchytu

A to se dá pokračovat ještě upytlčenými orly skalními z projektu záchranné stanice v Bartošovicích (polovina z vypuštěných orlů dostala od myslivců ránu), pravidelné zprávy o odstřelu dalších dravců myslivci, ilegální vykrádání hnízd dravců a sov nedávno odhalené Policí, několik střel do lidí včetně několika úmrtí.

A Martin Platil, reprezentant mysliveckého spolku, který si s žádnými předpisy zrovna hlavu neláme, tady bude něco mudrovat. Panečku, to chce velkou odvahu či absolutní nedostatek sebereflexe.
CZ 550 american 308win.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Tim »

Na slovo sebereflexe začínám být trochu alergický. Minulý týden jsem marodil, tak jsem z nudy brouzdal po netu. O Martinovi Tomášovi jsem zjistil pár věcí, které mi tak nějak říkají, že sebereflexe, kterou se často a rád ohání, chybí především jemu. Já mu neberu jeho snahu, určitě je přínosem pro populaci rysa v ČR, pro osvětu ohledně této šelmy. Jenže zároveň je rozpolcená osobnost a známý internetový provokatér, který nesouhlasí s ničím jiným, než s tím co koresponduje s jeho přesvědčením. Nebyl v rozporu s lidmi jen tady, ale třeba i na rybářském fóru mrk.cz nebo s lidmi na nějakém fóru týkajícím se adrenalinových sportů nebo kýho šlaka. Osočování ostatních z nedostatku sebereflexe snad v každém druhém příspěvku... Je spousta věcí, ve kterých s ním musím souhlasit a samozřejmě i několik věcí, které kategoricky odmítám. Nejvíc mi vadí jeho přístup. Tady škemral o zrušení banu, chtěl si povídat a kamarádit se, psal o přínosu myslivosti... a jinde nám nadává do zmrdů a je pro zrušení myslivosti. Tak co si mám myslet o takovém člověku? A pak se ještě dozvím, že naživo je fajn a mele zase jinak. Krásný příklad jeho oblíbené kognitivní disonance.
K těm fotkám a videím na antimysliveckých stránkách asi toliko... Někteří naši kolegové by zasloužili tak strašně přes držku, že by z nich exkrementy tekly proudem! Vysvětlujte lidem prospěšnost myslivosti, když je plný internet videí, jak se debilové baví týráním zvířat. To pak těm lidem můžete říkat co chcete, ale dokud z našich řad nevykopeme kretény, co si natáčí jak jeho psi trhají zuboženého jezevce a má z toho strašnou radost, nebo jak kočku přitlouká na prkno a cvičí na ní psa, tak lepší obrázek o nás mít nikdo nebude. Já když jsem ta videa viděl, hodně jsem se styděl za své kolegy.... Když už to zvíře mám zabít, tak kurva rychle a bez kamery, protože natáčet a fotit prasárny a dávat je na net mi jako úcta ke zvěři a vysoce vyvinuté etické chování nepřijde.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od dalas »

Na celé záležitosti mě vadí spojení "myslivci upytlačili". Jestliže pytlačí myslivec, pak to nemůže být myslivec, ale prachobyčejný pytlák. Kdyby se v souvislosti s usmrcenými rysy mluvilo pouze o pytlácích, je to něco jiného. Přece stádiu pytlák nemusí nutně předcházet stádium myslivec. Stejně jako některá fakta z diskusí, kde např. XAXAP uvádí, že seděl s Prof. Červeným u kulatého stolu s "myslivci" kteří ulovili rysa. Ptám se, proč jsou kryti a nebyli potrestáni? Přece museli vědět s kým sedí. Museli vědět, že jsou to pytláci, snad proto si je pozvali ke stolu. Nebo, že by vědecké cíle byly nadřazeny zákonu? Dále čísla akademie věd. Podle stejné metodiky bychom museli mít u nás násobně více srnčí zvěře, jak máme. Přírůstek = natalita - mortalita. Za nekonečně let tu bude nekonečně*přírůstek mnoho jedinců daného druhu, takže se ani na Zeměkouli nevejdou. Nebo anonymní dotazník. Kdyby mě jej někdo předložil, tak už z recese tam zatrhnu několik rysů, krokodýla, levhata a pivoně. Je známo, že mezi myslivci je dosti šprýmařů. Konec konců je na tom postavena celá myslivecká latina. Předané lebky? Jsou prokazatelně z ulovených rysů? I já mám trofeje z uhynulých kusů srnčí zvěře a klidně je předám k jakémukoliv výzkumu. K trofejím, které jsou z mnou ulovené zvěře a pokud by byly i vzácné, k těm mám troch jiný vztah a abych je někomu anonymně dal, toho jsem dalek. Jsou publikovány fotografie kadavérů rysa snad i uloveného střelnou zbraní jako důkaz. Proč k tomu nejsou třeba detaily vstřelu nebo výstřelu? Já nepochybuji o tom, že jsou případy i z řad myslivců, kteří se stali pytláky ulovením rysa, nejsem naivka. Ale čísla, která jsou předkládána na základě uvedených metodik spíše zpochybňují serióznost bádání.
PS. Některé argumenty jsou vědomě přitaženy za vlasy pro zvýraznění principu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od BwanaHunter »

Ty vole... že to bude s ČSAV na zamyšlenou jsem začal tušit už po té petici Botanického ústavu...ale teď jsem nabyl skoro smrtící jistotu... Jednoduše už jen proto, že sám Xaxap ve svých materiálech a diskuzích uvádí, že teritorium 1 rysa je 300 km2 i více (to tak nějak sedí). A tady píše, že na Šumavě (sic!) bylo upytlačeno 600+ rysů. Pokud by to byli všechno teritoriální rysové, musela by Šumava mít 180.000 km2, což je víc než dvojnásobek rozlohy České republiky. I kdyby to byl každý 3., nemají šanci se na tu Šumavu vejít. Fakt si myslí, že z nás může dělat takové kokoty? Plus jak už jsem psal před tím, pořád čekám na vysvětlení, jak to ty myslivci dělají, že jsou tak úspěšní, když on sám rysa sotva zahlédnul jak říká. Jestli se ukáže někde v dosahu, půjdu se tam podívat, a v uniformě. Krom toho, Blonďák je fajn kočka...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od kojot »

Nemůžu se zbavit dojmu, po neustálém surfování po těch pokleslých stránkách s pokleslými příspěvky, že tuto kampaň významně živí přednostně i ASZ, která mimo jiné nejvíce kritizuje připravovanou novelou nezměněnou výměru honiteb. Herbivoři tomu souhlasně přitakávají, jaký že to je nesmysl mít minimální výměru 500 ha. Evidentně vůbec nepochopili záměr ASZ :lol:

http://www.agris.cz/clanek/187375/prior ... myslivosti

Zde přikládám příklad oné kognitivní disonance
Přílohy
kecy.jpg
kecy.jpg (28.16 KiB) Zobrazeno 6918 x
Kdo netermí s námi, termí proti nám
josef k.
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: pon 09.3.2015, 12:39

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od josef k. »

Vy jste fakt dobří. Nikdo neviděl, neslyšel, nepotkal, ale mudrujete ostošest. Z jednoho nebo pár příspěvku, které se mi mimochodem taky nelíbí, vystavíte výklad a osobnostní profil. Hustý. Jo, máte pravdu, strávil jsem s tím člověkem jen chvíli, ale vy lautr nic. Já se neodvažuju ho hodnotit. Napsal jsem, že prezentace byla korektní. To pytláctví nevypadá jako montáž nebo manipulace, informací k tomu mají dost. Proč se to nevyšetřilo je spíš otázka na policajty. Sám vím, že na tyhle věci dost kašlou. Už jsem si taky užil, když jsem jednou hlásil otrávenýho orla. Jestli naše životy někdy přijdou z části nebo úplně o myslivost, může za to naše vlastní zabedněnost. A bacha, tyhle naše skvělé debaty tihle odpůrci bedlivě sledují. Akorát jim dáváme munici. A Xaxap ten si hledí svého rysa, šelem a Šumavy. To by bylo v pohodě. Jsou tu ale mnohem nebezpečnější proudy. Zemědělská lobby už mašíruje, laická veřejnost má myslivost čím dál víc jako věc šílenců a morálního hnoje. Nakonec si myslivost zachrání akorát bohatí jako vždycky a na nás zbyde ořezat tužku. Pokud se nezreformujem, nemáme šanci. Mám dva syny, oba mě mají rádi, ale mou vášeň, a to skoro nestřílím, jenom respektují. Byli by radši, kdybych tohle pověsil na hřebík. A i na věci, které nejsou kontroverzní, mají velmi zajímavé argumenty, hlavně ten starší. A naše slavné organizace nedělají nic. Mně je z toho prostě smutno. A koukal jsem i na to foto fórum. Taky to není zrovna bašta lidí, co mají myslivce v oblibě. A fotěj hezky, lidi je asi budou mít rádi a oni na ně mají zase vliv. A pokud jsou některé z těch jejich zážitků pravda, tak to potom potěšpánbůh. Kromě pár vesnic už jsme teď na okraji společnosti. Máme jen jedno štěstí, že se lidi moc nezabývají aktivně věcma, které nejsou jejich. Žijeme jen díky lhostejnosti. Děsný. Ale nenechte se rušit. Já nemám ambice kohokoliv nutit myslet nebo přesvědčovat. Jen jsem to nevydržel a postesknul si.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Hirc »

to josef k.
pokud si tady na fóru přečteš ohledně otrávených orlů, tak zjištíš, že s takovýmto barbarstvím tu nikdo nesympatizuje. A pokud kvůli něčí fotce bude mít někdo průšvih, protože dělal nějakou prasárnu, tak jedině dobře! :twisted: V tomhle si padnu kolem ramen klidně i s ekoaktivisty 8) . Ale vadí mi zkratka "myslivec = pytlák a travič", to je stejně stupidní jako říct "voják = válečný zločinec" nebo "řidič = silniční pirát".

Ale jestli tohle nedokážeš vysvětlit ani vlastním dětem, tak to je pak těžký...

Ad Xaxap) já ho naprosto chápu, že je naštvaný kvůli orlům, rysům atd. V tom se shodneme. Jenomže když někdo křičí "zreformujte se", a následně z toho vyplyne, že vůbec nerozumí současnému systému organizace myslivosti a ani nemá sebemenší představu, jak by ta zreformovaná myslivost měla vypadat, tak je to opět těžký :roll:
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od Tim »

Josef K.- Víš, ono se podle internetu dá opravdu těžko někdo soudit, ale uznej sám, že člověk který několikrát měsíčně mění své postoje není úplně v pořádku. I když mám pocit, že on ani tak nemění postoje jako způsob komunikace v té či oné skupině lidí, aby se mu podařilo je získat na svou stranu. Jak jsem již psal, jeho práce si docela vážím, koukal jsem na ten jejich projekt jak u nás tak v Bavorsku a uznávám, že dobrý. Jen ten zbytek se mi nelíbí. Nabádat lehce ovlivnitelné pubertální cvoky k ilegální činnosti a osočovat zdejšího moderátora z pytláctví jen proto že se tady rafli není dobré. Naopak, to je na facku. Pokud někdo pytlačí, tráví orly atp. tak prosím, ať si to odskáče s plnou parádou. Ale nesmí na to doplácet i nevinní.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivci na facebooku

Příspěvek od dalas »

Možná je vina i na mé straně a straně moderátorů, že čas od času odstraníme některé příspěvky, které jsou za hranou. Kdo je na fóru nezaregistruje, pro toho jsou některé další, do určité míry navazující příspěvky názorově zkreslující. Odmítám osobní diagnózy přes internet s urážlivým podtextem. (Když někomu napíši, že je veselá kopa, je to sice taky diagnóza, ale neuráží) a odmítám princip kolektivní viny. Ale k věci.
Zvěř je považována za národní bohatství o které se musí někdo starat. U nás jsou to ze zákona myslivci s právy, povinnostmi a odpovědností. Jejich jedinou odměnou je, že si mohou ulovit to, co je nad rámec jejich hospodaření. Toto by si měli uvědomit všichni ostatní, užívající přírody. Pokud do toho chce někdo další fušovat, musí být zodpovědný za důsledky své činnosti. Jaku už jsem tu někde již psal, aby byla vidět činnost myslivců, musí být možnost komparace. takové třeba 2 roky 0 činnosti (žádné přikrmování, žádné starosti o krajinu, žádné plesy, žádné brigády, žádné omezování činnosti jiných v přírodě, žádné náhrady škod a žádný lov). Výsledek? Některé druhy silně přemnožené, některé zralé pro zápis do červené knihy, škody obrovské. Chce za to někdo převzít odpovědnost? Já jsem připraven tento experiment podstoupit, pokud by se utnul v momentě, kdy bude ještě možnost návratu a pokud sanaci někdo zaplatí..
Další věcí je skloňovaná sebereflexe a očista myslivosti od těch, kteří jí škodí. Je nějaká metodika, jak apriori u všech předejít nějakým excesům? Snad u některých se to dá očekávat, ale většina bude fungovat normálně do prvního průseru. A tím se kruh uzavře. Zase tu budou řeči o sebereflexi a očistě. Opět je vyhodíme a na jejich místa nastoupí další.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět