puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od lanus »

Reno - Nič v zlom ,ale toto cit:" takže by měl být (alespoň teoreticky) o něco světelnější. " neplatí ani prakticky ani teoreticky . :?
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od Jiří K. »

Za mně Meopta Meopro 3-9x42. Je kompaktní a na tu karabinu padne jak ulitá. Mám ji na ní 4 roky a žádný problém.
Jinak nějaký Nikon taky nebude špatná volba, klidně i Prostaff. Ten náboj není žádný magnum.
I Leupoldu bude určitě stačit VX-II.
Není nad to když si to můžeš porovnat mezi sebou. Mně třeba Leupold VX-R dost zklamal. Meopta je na tom rozhodně opticky líp.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od kounek »

Dle mého názoru dobrá rada:

Hlavně se neřídit heslem, že optika by se měla cenově pohybovat na úrovni zbraně, aby to bylo vyrovnané. :roll:

Střílet se dá i s flintou z páté ruky za 3 tisíce, ale s puškohledem za 3 tisíce to nikdy nebude ono. Sám jsem kdysi tuhle "dobrou radu" uposlechl a byly to vyhozené peníze za levný puškohled...

Začínajícím kamarádům vždycky radím, když chtějí šetřit, tak ať šetří na flintě, ale ne na optice, protože když jsem začínal, tak bych za tuto radu byl velmi šťasten, bohužel mi ji nikdo nedal, tak jsem na to musel přijít sám...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od Reno »

kounek píše:...Hlavně se neřídit heslem, že optika by se měla cenově pohybovat na úrovni zbraně, aby to bylo vyrovnané...
No to jsi trochu špatně pochopil... Ono by se ohledně té vyváženosti ceny optika x puška mělo kalkulovat s cenou nové zbraně základního provedení, případně zohledit její aktuální technický stav. Cílem není ten poměr přesně dodržet, ale vyhnout se extrémům. Například dát na přesnou kulovnici za 20 a víc tisíc Kč nějaký čínský puškohled za pár tisícovek by znamenalo nevyužití potenciálu zbraně a naopak dát na starou bazarovou vylágrovanou kulovnici s rozptylem 10 cm / 100 m puškohled Swarovski Z6i by zase znamenalo zbytečně plýtvat financemi na starý kropáč. Navíc všechno má své limity - pro mysliveckou praxi, včetně častější střelby za horších světelných podmínek, bych si já osobně novou optiku v ceně pod nějakých 10.000,- Kč nekupoval, ani kdybych pořídil kulovnici z druhé ruky za pár tisícovek. Relativně použitelné puškohledy pod touto cenou představují naprostou výjimku, například když si nějaká značka v ČR teprve dělá jméno. Zbytek obecně za moc nestojí, vždy tam bude nějaká slabina. Sám mám na malorážce čínský puškohled za pár šupů, jinak konstrukčně určený pro normální "dospělé" kulovnice. Mechanismus chodí výborně, na "prdítku" ráže .22 LR nástřel samozřejmě drží, ostrost obrazu ve dne přijatelná, na tréninkovou střelbu do papíru naprosto v pohodě. Ale za šera slabota a za tmy prakticky nepoužitelné, dokonce červený bod v optice za tmy vytváří vnitřní odlesky... :roll: Jinak sevanan hledá něco levného pro střelbu zejména ve dne, což splňuje jak to MeoPro 3-9x42, tak i Yukon Jaeger 1,5-6x42, ten má navíc bod. Pokud by častěji střílel za šera či tmy, měl by sáhnout o něco výš.
lanus píše:Reno - Nič v zlom ,ale toto cit:" takže by měl být (alespoň teoreticky) o něco světelnější. " neplatí ani prakticky ani teoreticky . :?
No průměr tubusu je ohledně světlosti puškohledu na poměrně málo významném místě, důležitější je samozřejmě průměr objektivu, kvalita čocek a jejich povrstvení a vnitřní konstrukce puškohledu. Ale pokud máš dva jinak téměř identické puškohledy, tak to nějakou roli mít může. Samozřejmě že zcela jednoznačné by bylo vzájemné srovnání.
Uživatelský avatar
sevanan
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 16.8.2011, 11:18
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od sevanan »

Ještě jednou díky kolegové, nakonec po návštěvě NATURY v Lysé a po otestování několika puškohledů jsem se víceméně rozhodl pro tu 1,5-6x42 od Yukona... :-)
CZ Carbine 7.62x39
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ja som dal na svoju carabinku fomei beater 1,5-6x42. Yukona si najprv odskusaj, ci ti funguje stranova korekcia. Vacsinou mali yukony s tym problem. Ale zasa yukon je robustnejsi a odolnejsi ako fomei.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: puškohled pro CZ Carbine 7,62x39

Příspěvek od Čouda »

Taky jsem v Lysé koukal na toho Yukona Jagera a je to fakt dobrý puškohled. Dám si ho na Carabinku taky.
Přílohy
Yukon Jager.jpg
Yukon Jager.jpg (145.91 KiB) Zobrazeno 5690 x
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Odpovědět