Weaver vs. Picatinny lišta

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
fenot
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 14.10.2012, 15:37

Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od fenot »

Ahojte, muzete mi prosim nekdo jasne rici, jaky je rozdil mezi weaver a picatiny listou? A hlavne jedna se mi o krouzky. Zda krouzky oznacene pro Picatiny system pujdou na weaver listu a naopak.

Dekuji
Naposledy upravil(a) Karel61 dne pát 11.9.2015, 20:37, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Typo nadpisu
Radek01
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 31.12.2014, 8:26
Bydliště: moravská brána

Re: Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od Radek01 »

Přiznávám, že nemám žádnou praktickou zkušenost a srovnání s Weaver lištou, ale s vojenským Picatinny ano.

Upevňovací systém rozšiřujícího vybavení, doplňků, ... pro vojenské ruční palné zbraně vyvinutý v USA arzenálu Picatinny, známý jako Picatinny rail, specifikovaný dle MIL-STD-1913
Obrázek
.... Picatinny rail není zcela stejný jako přípojný systém montáže firmy Weaver, který byl použit dříve.

Rozdíl je především mezi mezerou a roztečí jednotlivých kamenů, figur. Tyto upevňovací figury však mají naštěstí téměř identický tvar a i velmi velmi podobné rozměry - tedy i díky tolerancím upevňovacího railu a lišty neseného vybavení - nejspíše část doplňků lze kroužky současně upevnit na základny Picantinny rail a nebo i na Weaver lištu.
Obrázek

" What are the differences between the “Picatinny” and the “Weaver” systems? The profile of the two systems is virtually identical. Depending on the quality of the machining done by the manufacturer, the two systems should be indistinguishable from the profile. The key difference lies in the placement of the recoil grooves and with width of the grooves. MIL-STD-1913 (Picatinny) grooves are .206” wide and have a center-to-center width of .394”. The placement of these grooves has to be consistent in order for it to be a true “Picatinny” MIL-STD system. Weaver systems have a .180” width of recoil groove and are not necessarily consistent in a center-to-center measurement from one groove to the next. In many instances, a Weaver system has a specific application that it is machined for, so interchangeability is not necessarily an issue. A MIL-STD-1913 system must adhere to the specifications listed above in order for it to be considered MIL-STD, since the military desires uniformity in the recoil grooves to allow for different systems to be mounted on the weapon with no concern for compatibility."
Zdroj: http://www.brownells.com/.aspx/lid=1072 ... Difference_

Je to dobře patrné a popsané na videu třeba zde :
https://www.youtube.com/watch?v=bO6Rhefj_us
https://www.youtube.com/watch?v=DDOh2aTTX2g

Jo, a něco bude jistě už zde a třeba i tady ... :)
viewtopic.php?f=19&t=316
viewtopic.php?f=19&t=316&p=112174&hilit ... ny#p112174
fenot
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 14.10.2012, 15:37

Re: Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od fenot »

Ahoj Radku, jasné moc děkuji.

To tedy znamená, že kroužky nebo řekněme montáž puškohledu s upínáním Picatiny půjde pouze na picatiny lištu a montáž upínáním na weaver půjde jak na weaver tak i na picatinny protože je o trošičku užší ale logicky těsnost a tím fixace nebude 100%? Tím pádem smysl budoucnosti je lepší jít systémem picatinny protože je rozšířenější u vojáků než weaver?


Děkuji moc a těším se na opověď a omlouvám se za svou hloupost a neznalost... :-/
Radek01
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 31.12.2014, 8:26
Bydliště: moravská brána

Re: Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od Radek01 »

No ...
Viděl jsem jednotlivé údajně syst. Weaver kroužky na MIL liště a drželo to dobře, ten rozměr řeknu kamene je opravdu téměř stejný. Stejně tak jsem ale viděl lištu s kroužky v kuse na baterku, která přidělat jaksi nešla ...
Někteří výrobci s touto odlišností už jaksi počítají a udělaj to tak že to jde na obojí - viz z katalogu Recknagel.
Obrázek
Takže definitivně já poradím asi jen to, že to chce držet se jednoho systému.
A nebo kouknout na konkrétní kus - změřit/vyzkoušet.
Edit 23.8.:
Na Wiki píšou (zjednodušeně): Spousta lištou upevněných příslušenství může být použita na obou typech lišt. Weaver příslušenství s jedním upevňovacím slotem lze na Picatinny rail obvykle připevnit, ale Picatinny mount ne vždy pasuje na Weaver lištu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Weaver_rail_mount
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od TT33 »

Zdravím, pátral jsem po rozdílech mezi Weaver a Picatinny Rail (MIL-STD-1913. U Picatinny Rail mají být drážky 5,25mm široké, 3,00mm hluboké a 10mm od sebe... Koupil jsem si montáž označenou Weaver/Picatinna Rail, drážky měla široké 4,00mm a na celé montáži byly pouze tři, příslušenství na Weaver mi nepasovalo, proto jsem musel montáž přefrézovat a záruka byla v tahu. Většina příslušenství je určena do drážek o šířce 5,25mm.
Zjišťoval jsem jak má lišta vypadat a našel jsem dobře zpracovanou odpověď:
Montážní lišty Picatinny (nebo také MIL-STD 1913) jsou vyráběny podle citovaného amerického vojenského standardu, který byl později převzat i NATO. Specifické rozměry montážních prvků této lišty jsou dány právě oním standardem. Název Picatinny mají proto, že jsou dílem výzkumného centra americké armády Picatinny Arsenal z New Jersey.
Označení Weaver specifikuje výrobce lišty, který ve snaze proniknout do armády jistě dodržuje uvedenou normu a rozměry by tedy měly být stejné. Poslední označení R.I.S. je zkratka slovního spojení Rail Interface System (systém lištových rozhraní), což je jakýsi modul realizovaný podle standardu MIL-STD 1913, jehož vrchní část obsahuje horní, levou a pravou lištu, dolní část obsahuje pouze spodní lištu. Tyto části mohou připomínat nadpažbí a podpažbí opatřené zmíněným rozhraním pro upevnění dalších doplňků jako svítilna, laser, rukojeť, optický zaměřovač atd. Existuje také RAS, což je Rail Adapter System, který je určen především pro zbraně M4 a lze jej snadno ukotvit místo celého předpažbí na hlaveň a pouzdro závěru. (odpověď zpracoval Ing. Miroslav Novák, PhD.)
Nevím, kdo z Vás měl podobné problémy, ale když koupíte hezkou rychloupínací montáž za 8000Kč, se zárukou 30 roků a musíte ji přefrézovat, nebo další montáž od KOZAP na CZ 550 do kterých nejdou použít kroužky UTG, protože upevňovací boční lišty na kulovnici zasahují do prostoru montáže, šířku drážek má 4,00mm a označení Weaver!. Armáda ČR, Americká, Ruská, Běloruská, NATO, výrobci Meopta Přerov, YUKON Bělorusko, Dedal Rusko... používají MIL-STD 1913, nebo alespoň mají šířku drážek 5,25mm.
Proč se nějací "TATAŘI", slušně řečeno, se nemohou řídit standardem MIL-STD 1913 a přitom prodávají montáže označené Weaver/Picatinna, které s tímto označením nemají nic společného?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Weaver vs. Picatinny lišta

Příspěvek od dalas »

Šířka drážky na liště 4mm, (0,16 tvoje x 0,18 Weawer) to není ani Picatinny ani Weawer. To je zmetek a nebo originál. :?
Picatinny má s Weawer společný profil lišty. Picatinny má definovány šířku, hloubku a rozteč drážek, aby byla zaručena zaměnitelnost veškerého příslušenství, určeného pro Picatinny případně možno namontování Weawer příslušenství. Weawer má určeny jen rozměry drážky. Jejich počet a rozteče jsou individuální.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět