Mauser 98K v myslivosti a různá OT

Vše o kulovnicích a malorážkách
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Zbrojovák »

No a že se dá dnes koupit něco kvalitního zánovního v kompletu, je vidno třeba zde
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/16 ... heym-7x64/
to máš za 26 a 14 ti zbyde na přebíjení a střelnici - co víc chtít
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Goodspeed
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 03.9.2015, 11:35

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Goodspeed »

Tak musím říct, že u některých příspěvků jsem se opravdu srdečně zasmál...

Vystřílet cvičně na střelnici 50 ran měsíčně? Ruku na srdce, to udělá podle mě tak max 1% myslivců v ČR a spíš ani to ne. Jako puškař vystřílím měsíčně víc, ale v rámci zkoušení a nastřelování z různých zbraní. Ani mě nenapadne abych se svojí loveckou kulovnicí vystřílel 600 ran za rok. Tohle je vážně blábol.

Ohledně střeliva SB celkem souhlas. Střely nejsou moc kvalitní, u výkonějších ráží (a tím mám na mysli od 7x64 nahoru ne nějakou afriku) dochází běžně ke svlékání plášťů, konzistece taky nic moc. To ale nemění nic na tom, že drtivá většina myslivců tímto střelivem úspěšně mnoho let loví, takže zas tak tragicky bych to neviděl. Je potřeba znát limity svoje, zbraně a střeliva a podle toho se chovat.

A teď konečně k systém Mauser 98. Ideální flinta je tady opravdu ZG47. Sériovka s uživatelsky přívětivou pojistkou, perfektní spouští a nekompromisní kvalitou. Nicméně i z originál systému 98k se dá udělat velice dobrá lovecká kulovnice. S novou hlavní, moderní pojistkou, podepřenou spouští, rybinou pro montáž optiky a pažbou na míru to v základním provedení bude za cenu +- jako nová Tikka, CZ557 a podobně. A užitná hodnota a kvalita (hlavně materiálová) bude podle mě vyšší. To už je ale každého rozhodnutí..

Když to shrnu: Originál Mauser 98k v původní vojenské pažbě a provedení na lov určitě ne. Systém jako základ pro stavbu zakázkové zbraně určitě ano.
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Mauser 98K

Příspěvek od medo »

Asi tak , je to len história , dovolím si povedať , že ja éra ZKK sa definitívne skončila sú to ťažké polená , moderné zbrane sa vyvíjajú ľahké a keď vo váhe vyššej tak aj vo vyššej presnosti typu varmint kde je presnosť úplne inde .
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mauser 98K

Příspěvek od BwanaHunter »

Goodspeed píše:Tak musím říct, že u některých příspěvků jsem se opravdu srdečně zasmál...

Vystřílet cvičně na střelnici 50 ran měsíčně? Ruku na srdce, to udělá podle mě tak max 1% myslivců v ČR a spíš ani to ne. Jako puškař vystřílím měsíčně víc, ale v rámci zkoušení a nastřelování z různých zbraní. Ani mě nenapadne abych se svojí loveckou kulovnicí vystřílel 600 ran za rok. Tohle je vážně blábol.
Znáš to - já jsem vašu pí**u taky neviděl, a taky věřím, že jí máte... Byly doby, kdy jsem střílel tak dvakrát tolik, než píšeš. Dnes už míň. Ale když bych spočítal, co vystřílím ze všech dlouhých zbraní, bude to nejspíš ve stovkách ran měsíčně pořád, v průměru.
Goodspeed píše: Ohledně střeliva SB celkem souhlas. Střely nejsou moc kvalitní, u výkonějších ráží (a tím mám na mysli od 7x64 nahoru ne nějakou afriku) dochází běžně ke svlékání plášťů, konzistece taky nic moc. To ale nemění nic na tom, že drtivá většina myslivců tímto střelivem úspěšně mnoho let loví, takže zas tak tragicky bych to neviděl. Je potřeba znát limity svoje, zbraně a střeliva a podle toho se chovat.
Nevím jestli drtivá většina (to snad proboha ne), ale rozhodně velké procento myslivců má problém trefit prase na komoru na vnadišti na 50m a jelena snad i kamkoliv na 100m. A střelivo by tím limitem, omezujícím sestavu střelec - zbraň - náboj, rozhodně být nemělo. A je smutný, když munička, která se honosí tím, že je nejstarší na světě, produkuje takovou (ne)kvalitu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Zbrojovák »

no tak terč velikosti komory černé snad musí s oporou z kulovnice trefit i děcko ne? je li vše nastavené jak má, pochopitelně
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Mauser 98K

Příspěvek od kabát »

Terč snad ano, to trefí asi většina. Jinak je to v přírodě, venku, na zvěř, při představě úlovku, v kombinaci se smysly zvěře.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Původně jsem nechtěl reagovat, ale ... Nevím, co je blábol. Na 50m s optikou na hromadu není zapotřebí trénovat víc, než jednou do roka, abych si ověřil nástřel. Bohužel takhle střílí velká část myslivců. Na 100, 150m je to pořád jedno. Na 300m už to neplatí.
Osobně teď hodně piluji střelbu s otevřenými mířidly do 300m ( běžící terč do 100m). A mých 50 ran týdně je pro mě pocitově minimum, chtělo by to víc. Flákám už LR a je to znát. Když se dostanu na dlouhou střelnici jednou za měsíc, jsem rád. A výkonnost jde objektivně dolů. Střílet 1500+ už bych si dneska hodně rozmýšlel. Když spočtu, co střílím z loveckých kulovnic, tak jsem na 2,5-3000 ročně.

Nechci srovnávat střeleckou úroveň myslivců dnes a za první republiky, ale mám poměrně přesné info z okolí Českých Budějovic z mysliveckých soutěží. Každotýdenní nedělní setkání střelců, kde každý vystřílel okolo 20 ran. A účastnili se prakticky všichni. Srovnejte s dneškem... :-(
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Durell »

Dovolim si nesúhlasiť, odhad 50% poľovníkov sa vyhýba ranám nad 70-80 m ( myslia si že je to 100-120 ) Práve z dôvodu vlastnej neistoty. Sám podľa seba viem, že už na 150 m ( poctivých ) pravdepodobnosť chybenej rany v loveckých podmienkach stúpa .

Pri neoverenom rozptile zbrane už okolo 2 Moa ( 6 cmna 100 m ) čo nieje problem + strelecká pozicia + zvrušenie z lovu + posun studenej rany a srnec na 150 m odbieha nezasiahnutý, alebo len " štrajchnutý " .

Toto neplatí pre vytrenovaných polovníkov čo trenujú aj samotným lovom aj na strelnici.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Mauser 98K

Příspěvek od kabát »

Problém se zasažením zvěře bude mít každý, kdo vidí zvěř jako trofej, zvěřinu, škodnou, úlovek, ...
Zvýší to jeho stres a tím rozptyl. Kdo netrefuje spolehlivě terč, nemá šanci trefit spolehlivě zvěř.
Tak to vidím já, dokud se nesoustředím na zasažení konkrétního místa na zvěři jako cíle - terče, je to o adrenalinu a nervozitě, napětí.
Uf co to tady řešíme za téma.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Mauser 98K

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> taky bych si to myslel. Bohuzel, to co vidim v realite a co hledame se psem me presvedcuje o opaku. To jsou pak prave ti, co vystreli z kulovnice na strelnici jednou za rok. Prestupny. Nedavno jsem slysel chlubit se na nahance kolegu myslivce, ze na strelnici byl naposledy, kdyz delal papiry. To chlubit se nemyslim v nadsazce. To jsou pak ty dusledky. A nebo to jsou ti, co ztraci nervy.
Kabat> Übung macht Meister. To tak proste je. Jak rikas, kdo netrefi spolehlive terc, nemuze spolehlive trefit zver, ale i nekdo, kdo terce trefuje spolehlive, muze totalne ztratit nervy a schopnost koncentrace, kdyz by mel vystrelit na zver, pokud s tim nebude mit primerene zkusenosti.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Mauser 98K

Příspěvek od miso243 »

Počnúc vlaňajším rokom sme zaviedli u nás pred sezónou v apríli čosi ako povinné streľby. Strieľalo sa na 100 m na pištoľový terč 50/20 s tým, že som požadoval zasiahnutie čiernej stredovej časti bez možnosti nástrelu 5 ranami z 5 výstrelov. Poloha nebola obmedzená ako ani pomôcky typu trojnožka, bipod a podobne. Teda jeden by povedal žiadny stres. Ten suplovalo jedine oznámenie, že za nesplnenie je odobratie povolenky a možnosť opakovať "skúšku" najskôr o 1 mesiac. Strieľalo nás 10 a keby som trval na podmienkach, nepoľovala by polovica. Pritom všetci boli upozornení najmenej mesiac dopredu aby prišli s nastrelenými zbraňami. Nakoniec som ich nechal opakovať hneď až kým nenastrieľali. Ale po prvej runde väčšina čumela jak puci čo vlastne dokážu.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Zbrojovák »

Dobrý... :wink: a dobrý návod do stanov všech spolků - pokud by to prošlo hlasováním,, pochybuju.
Hypoteticky by se ti "zasloužilí" a další "pseudomyslivci" (ti co dostali kdysi od fotra na dědině na výběr "buď budeš myslivec nebo hasič, tak si vyber..." a v MS jsou jen kvůli zvěřině a na "řízené" hlasování) protřídili a profitovala by z toho jen zvěř. Jediný ústupek bych udělal kvůli starším, a to suploval bych podmínky lovu z posedu. Přece jen nikdo nemládne. Nadruhou stranu -pro každého zdravého do 70ti let - ten rok nelovíš? - nedostaneš podíl. to by najednou končilo lidí a uvolnilo cestu novým mladším, nebo schopným, ještě pro věc zapáleným.
Neprošlo by to - politika :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Durell »

Neznášam strašiakov - stresu máme dosť, ale ak by bolo na mne tak aprilová nedeľa by vyzerala nasledovne -

8:00 zraz na strelnici povinná strelba 5 rán na 100 metrov srnec - poloha ako je kto zvyklí a ako loví. Vyhodnotenie terčov a korekcie. Posuny nastrelenia - korigovať na mieste + kontrolne rany . Technické závady odporučiť puškarovi .

Všetci ktorý zvladnu strelby a uvedú zbrane do zodpovedajúcej streleckej kondície dostanú povolenku .

Ak má niekto 70 rokov a na 100 m mu to lieta kade tade - dám mu skúsiť na 50 m a hladam riešenie ako mu pomôcť .

Každý aspoň trochu zodpovedný polovník si z toho zoberie ponaučenie a zariadi sa

Odvoz zbraní domov a stretnutie na polovníckej chate pri guláši a družnej zábave.

Lídri maju slúžiť davu a nie ho terorizovať.

Len mám obavu, že najväčšim problemom by bol počet nábojov, a zase to čistiť a stojí kus 1 € ......
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Goodspeed
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 03.9.2015, 11:35

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Goodspeed »

Omlouvám se, možná jsem to dos paušalizoval. Pro střelce jako např. Bwana a Oupi je to asi nepochopitelné ale...

Zodpovědně můžu předvést na vzorku tří mysliveckých sdružení kde se často pohybuju. Každé má +-25 členů, polní honitby (takže žádné mlácení prasat na 30m na hromadě). Z těchto tří sdružení je JEDEN myslivec který si alespoň +- jednou měsičně někde venku kontroluje nástřel. Dále tři kteří vystřelí jednou za rok před sezónou. Vše se ale děje v improvizovaných podmínkách venku v honitbě. Na kulové střelnici někdy střílelo 6 myslivců. Ostatní z kulovnice na střelnici NIKDY nevystřelili. Takže i kdybychom vzali ten počet 6 lidí co si vůbec někdy z kulovnice na střelnici dalo ránu tak to máme ze 75 mizivých 8%.

A co jsem tak stihl vypozorovat, takovýchto sdružení je většina. Povinné střelby jsou podle mě výborná věc, letos to poprvé budeme praktikovat i v našem sdružení, i když jako 0. ročník bez případného postihu v případě, že se nenastřílí a příští rok naostro. Podle mě je to jediná cesta jak docílit co nejefektivnějšího lovu s minimem poraněné a mizerně usmrcené zvěře a zvýšit BEZPEČNOST jak okolí, tak střelce samotného. Ve spoustě případů totiž špatné střelecké výsledky nejsou způsobené ani tak střelcem jako naprosto nevyhovujícím stavem zbraně/montáže/optiky ze které by snad nenastřílel ani kouzelník. Ten pistolový terč, to znamená kruh 20cm na 100m je myslím naprosté minimum co by měl myslivec v našich podmínkách splňovat.

Ale dost, tohle měla být debata o K98, to nám to nějak sklouzlo :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Mauser 98K

Příspěvek od lovec »

... a to sa toho nakecalo o tom bajnom pivnom tacku na 100m. Realita je v drvivej vacsine pripadov taka, ako pises. Smutne, ale pravdive. Ked som na strelnici a vidim tu bazen a hrozu v ociach, tak sa snazim v ramci moznosti aspon poradit, ak nie pomoct. Kvitujem vsak u vsetkych, ze sa premohli a na tu strelnicu prisli, doma v obyvacke im to nenastreli nikto.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Zamčeno