Co je k lovu v zahraničí potřeba?

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
Ondra_P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25.9.2006, 7:41
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

Co je k lovu v zahraničí potřeba?

Příspěvek od Ondra_P »

Ahoj všem,
mám možnost zúčastnit se lovu divokých husí v Holandsku. Chtěl bych se zeptat, co vše je potřeba vyřídit a co, kde a jak pro to udělat. Předpokládám, že bych cestoval beze zbraně. Ta by mi byla zapůjčena na místě. Ale i tak předpokládám, že bude potřeba mít mezinárodní zbrojní průkaz pro držení zbraně. Jak tedy na to?
CZ 550 LUX 308W
with
Meopta ARTEMIS 3000 7x56
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

Dojdi se zeptat na četnickou stanici, oni ti všechno řeknou. :lol:
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
Uživatelský avatar
Geronimo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pát 30.5.2008, 18:54
Bydliště: Německo
Kontaktovat uživatele:

Lov v zahranici

Příspěvek od Geronimo »

Nevim jak to maji v Holandsku,ale dle meho nazoru ti bude, v pripade ze si nechces brat svou zbran, mezinarodni zbrojni prukaz platny ,asi jako zuby v kapse. Tento prukaz te neopravnuje si zbran zapujcit. Volil bych radeji variantu, si vzit sebou vlastni flintu,kterou budes mit tedy v tom EVROPSKEM mezinarodnim prukaze zapsanou. Dnes cestovat se zbrani, neni vubec zaden problem. Tedy myslim do zemi EU. Dulezite je pozvani k lovu a pak co jsem slysel, musis myslim 5 nebo 10 dnu pred vycestovanim ohlasit na policii,ze budes cestovat s flintou pres hranice a to je vse. Opravdu si myslim, ze tohle toto je nejschudnejsi cesta a hlavne i nejbezpecnejsi co se pojisteni tyce. I kdyz u Halali nevis nikdy na cem jses. Tam by jsem si radeji zavolal a nechal PISEMNE potvrdit, ze jses pojisten do zahranici a v jake mire.(Pokud jses tedy u teto instituce pojisten :evil: ) Jinak V Holandsku by ti meli vyridit alespon 10ti denni lovecky listek. (Aspon u nas v nemecku to tak musi byt,a myslim, ze tento by si snad potreboval v kazde zemi) Nevim jestli jsem ti ted poradil,nebo jsem te odradil,ale alespon jsem ti napsal co vim. Jinak jestli se tam dostanes ,tak ti preji Lovu zdar! :wink:
Blaser R93 Professional 9,3*62 - Zeiss 3-12*56 Diavari VM T*


"Budeme navždy znamí, podle stop které zanecháme" Sitting Bull - sioux
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od hanmilan »

Snadná odpověď peníze a cinkáčky :lol:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Co je k lovu v zahraničí potřeba?

Příspěvek od Ratte »

Pokud chceme v cizině lovit běžnou puškou nebo brokovnicí a nejsme nějak fixováni na vlastní zbraně, je opravdu nejjednodušší domluvit si zápůjčku s PH. Ti mají obvykle široký arzenál zbraní vhodných na všechny typy zvěře. Někdy půjčují zadarmo, většinou však za více méně rozumný poplatek. Obvykle to stojí za čas a nervy s vyřizováním povolení. Pokud si ovšem chceme zalovit s jiným typem zbraně, tak nám nic jiného než střet s byrokracií nezbývá.
Pokud už se tedy rozhodneme zbraň převážet, bude se postup lišit podle jejího typu a cílové destinace. U všech případů však platí nutnost dohody s PH, u kterého chceme lovit. S ním se dohodneme kdy, co a čím budeme lovit. To je základ. PH nám také poskytne informace o legislativních podmínkách, které se vztahují na zbraně a munici. Legislativa u většiny států je pro běžného člověka nestravitelná a obecně platí, že čím "vyspělejší" stát, tím nepřehlednější byrokracie plná zákazů a omezení. Ovšem některé postkomunistické státy, které by se daly bezmála označit za rozvojové dokážou, co do absurdnosti, byrokracie směle konkurovat západu. PH je v takovém případě nenahraditelný. Když se dojde k dohodě, tak PH pošle smlouvu a zvací dopis a začne řešit legislativní proces v cílové zemi.
Následné zařizování je nejjednodušší s mechanickými zbraněmi. Typicky luky, kuše a pro dobrodružnější povahy chladné zbraně, harpuny a podobně. Na takové věci se obvykle nevztahují omezení pro palné zbraně. Je však nutné vyžádat si povolení od dopravce a doložit zvací dopis. Potencionální problém může být v podobě sériového čísla. Některé tradiční luky je nemají, takže není co napsat do kolonky. Nemyslím, že by z toho byl nepřekonatelný problém třeba v afrických reáliích, ale vím s jistotou, že běloruská celnice by to projít nenechala.
V případě, že jsme se rozhodli vzít si s sebou palnou zbraň mimo evropskou unii, je často potřeba povolení k vývozu od naší policie. Nevyžaduje to ale úplně každý stát. To se ale dozvíte od PH. Stručně jak to funguje. Dohodne se s PH lov, načež ten začne řešit legislativní proces u nich. Dobrozdání od naší policie se získá tak, že se zavolá na Policejní prezidium České republiky, kde vás přepojí na Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Je dost možné, že se budou vykrucovat a snažit se to hodit na lokální policejní oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál nebo na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Krátká odpověď: Ne. Dělá to prezidium. Neexistuje na to žádný normovaný dokument, takže ho musí přímo napsat někdo od nich. Je tam třeba mít nacionále, včetně čísla pasu, typ a čísla zbraně, jakož i zbrojního průkazu a datem od kdy do kdy bude zbraň mimo ČR. To vše následované jménem, podpisem a razítkem člověka, který dokument vydal. To celé samozřejmě v angličtině. Samotný text je jednoduchý: "A certificate of authorisation for temporary export of weapons an ammunition for" - následuje jméno a údaje. Na prezidium je nejlepší zavolat, nechat se přepojit na kompetentního člověka a vysvětlit mu situaci. Obvykle vám pak pošle email, na který odešlete kopii pasu, občanky, zbrojního průkazu, průkazu zbraně a zvacího dopisu. Následně se to obvykle za zhruba měsíc zpracuje. Je nutné si originál přímo osobně vyzvednout na prezidiu. Datová schránka je skvělá věc, ale celníci ve světě mají slabost jen pro fyzické originály. Doporučuji začít to řešit minimálně dva měsíce před odjezdem.

Vlastní převoz zbraní
Pokud jsme zdárně získali povolení k vývozu, popřípadě ho nemuseli řešit vůbec, protože jedeme s mechanickou zbraní, je další zádrhel samotný převoz. V případě letecké přepravy platí, že pro všechny zbraně je zde nutnost vyřídit si povolení k převozu u letecké společnosti. Obvykle mají normovaný formulář pro takovou eventualitu na svých internetových stránkách, popřípadě na vyžádání. Je však třeba zjistit před nákupem letenek, jestli námi vybraná společnost vůbec umožňuje převoz zbraní. V drtivé většině případů to problém není, ale existují výjimky. Kupříkladu Ryanair vůbec neumožňuje přepravu palných zbraní. Po ověření a koupení letenek je třeba začít zařizovat vlastní povolení v dostatečném předstihu, který se liší společnost od společnosti. Momentálně platí, že kupříkladu u Emirates to umožňují vyřizovat 5 až 30 dní před odletem.
V den odletu je vhodné přijít na odbavení co nejdříve. Odbavení zbraní trvá déle a je tu hrozba zádrhelů a ty se tuze špatně řeší, když běží poslední výzva k nástupu do letadla. Doporučuji si všechny dokumenty, tedy povolení od policie, zvací dopis, letenky, formulář od letecké společnosti a všechny doklady ofotit. Nejlépe jednu kopii na každé letiště. Obvykle si dokumenty jenom ofotí a vrátí, ale sem tam si něco můžou nechat. Ovšem u originálů je třeba trvat na vrácení. Zvláště postsovětské státy jsou na to vysazené a kopie je pro ně zhusta jen toaletním papírem. Mnohdy doslova.
Zrádné jsou i přestupy. V rámci jednoho letiště to obvykle není problém, zavazadlo se zbraní se prostě přesune z jednoho letadla do druhého. Nemáte k němu přístup. Problém nastává, pokud se přestupuje mezi dvěma letišti. Modelový příklad je Londýn. Přiletíte na Gatwick a musíte se dostat na Heathrow. Normálně něco málo přes půl hodiny v hromadné dopravě. Se zbraní extrémně problematické. Jediná možnost je zajistit si transport zbraně mezi letišti k tomu určenou službou. Drahou službou.
Co se týče zavazadel, tak tu máme váhový limit a velikostní limit. U pušek to problém není. U luků se to však může pořádně prodražit. Kladkové luky jsou dosti rozložité nástroje, které navíc potřebují zabalit tak, aby jejich relativně citlivá konstrukce nedoznala újmy. Takové zavazadlo může překračovat povolené rozměry. Kupříkladu Emirates umožňuje převážet zavazadlo o tvaru obdélníku s tím, že součet všech tří rozměrů nesmí překročit 150 centimetrů. S tím má většina univerzálních plastových kufrů na luky potíž, z čehož se může vyvinout drahý problém. V případě mé pravidelné cesty do JAR by to byla celková přirážka $400 za nadrozměrné zavazadlo. A nespoléhal bych na to, že nad pár centimetry přimhouří na odbavení oči, i když se zavazadlo v pohodě vejde do váhového limitu, už mi takto kufr přeměřovali. V případě, že tedy nenajdeme standardní kufr, který rozměry splňuje, je na místě si kufr udělat na míru pro konkrétní luk. Konstrukčně to není nic těžkého, výroba zabere jen pár hodin. V případě lovce nešiky si kufr lze nechat vyrobit u specializované firmy. I tak se to bohatě vyplatí.
Speciální kategorií jsou tradiční luky. V případě skládacích je to jednoduché a lze je většinou nacpat do normálního zavazadla, ovšem luky z jednoho kusu jsou na převoz o dost horší. Takový reflexní luk se silným zakroucením ramen se nemá šanci, při běžné délce, do maximálních rozměrů nacpat. Součet 150 centimetrů je poměrně obvyklý maximální rozměr, ovšem existují společnosti, kde jsou co do velikosti štědřejší a řeší pouze váhu.
Pokud jde o balení palných zbraní, tak tam se problémy s rozměry obvykle nevyskytují, ovšem nedá se to převážet jen tak. Pro kufr na takovou zbraň není předepsán materiál nebo nějaké testy odolnosti, nicméně musí jít o uzamykatelný kufr a to dvěma zámky. V každém rohu jeden. Není požadované, aby zámky byli integrované, ani nějak normované. Můj kolega přepravu revolveru kupříkladu řešil tak, že na plastový kufřík, který dostal s pistolí CZ Shadow dal dva visací zámky a bez problémů to prošlo. Zbraň musí být v kufru vybitá a na letišti často chtějí aby byla i částečně rozebraná nebo dodatečně uzamknutá. U opakovačky to třeba znamená vyjmutí odsuvného závěru. Jinak postačí i ten nejlevnější zámek na zbraň.
Munice se musí převážet v jiném odbaveném zavazadle než zbraň. Nemusí se nějak zajišťovat zámkem, jenom je vyžadováno, aby byla chráněna proti rozsypání. Tedy buď v originálním obalu nebo v adekvátní náhradě, odolné protržení nebo iniciaci obsahu. Množství munice není omezeno počtem, ale jeho souhrnná váha nesmí překročit pět kilogramů. Zvláštní kategorií jsou komponenty pro předovky/perkusní revolvery. Agentury, které mají v dikci bezpečnost letecké přepravy, zde učinily spiknutí proti černému prachu. Kompletní náboj je povolen, ale samotný prach a perkusní zápalky jsou zakázány a to v jakémkoliv množství. Je tedy potřeba dopředu dohodnout s PH nákup prachu a zápalek v cílové destinaci. Ideálně tak, aby to bylo připraveno hned po příletu.
Pokud jde o samotný proces na letišti, tak při odbavení už jsou na držitele zbraní obvykle připraveni. Ukáže se povolení od letecké společnosti, policie a zvací dopis od PH. Následně vás pošlou na policejní stanoviště i se zavazadlem se zbraní. Na Ruzyni to sídlí na oversize okénku, v JAR na to kupříkladu mají speciální oddělení. Přijde policista, koukne na sériová čísla, všechny doklady, nechá si kufry a dále fungujete jak běžný pasažér. Doporučuji vždy vyfotit takovou tu nálepku s čárovým kódem a číslem, co dávají na odbavená zavazadla. Jednak pro případ ztráty, jednak se na to číslo můžou zeptat při přestupu pro účely kontrol.
V cílové destinaci by měla zbraň rovnou zamířit do již zmíněného policejního stanoviště, kam se odebere v doprovodu PH, který si vás vyzvedne. Následuje byrokratický proces zhruba na hodinu, kdy si všechny dokumenty a doklady ofotí a prověří. Následně obdržíte povolení ke zbrani na dobu pobytu, kterým se v případě potřeby můžete prokázat před místní policií a je to vyřízeno. To je ovšem ideální postup. Bohužel nežijeme v ideálním světě a tak doporučuji počkat u zavazadlového karuselu dokud se točí, protože už se nám stalo, že vyplivl i zavazadlo se zbraní.
V případě luků a jiných mechanických zbraní je situace jednodušší. U nás se to sice taky odbavuje na oversize u policie, ale ve světě se to obvykle odbaví normálním způsobem, jenom ukážete povolení od letecké společnosti, zvací dopis a na kufr vám dají varovnou nálepku. Kufr sám nemusí mít ani zámek.
Když je po lovu, odeberete se k odbavení, kde to probíhá prakticky stejně. Na přepážce řekněte, že máte zbraně a vezete je domů. Odbaví vás i vaše běžná zavazadla a polepí kufry na zbraně. Pak si vás odvede přivolaný policista, který zkontroluje zbraně a vezme povolení, které jste dostali při vstupu do země. Následně mu předáte zamčené kufry se zbraněmi a jdete do letadla. V Čechách vám pak přijdou zbraně na oversize okénko i s policistou, který opět zkontroluje doklady a zbraně.
V případě, že jedeme na lov s autem, bude se situace lišit v závislosti na tom, jestli zůstaneme v EU, nebo zamíříme někam mimo. V případě EU nám na samotný převoz teoreticky stačí u evropský zbrojní pas. Pro každé cestování s palnou zbraní za hranice je ale navíc zapotřebí nějaká forma povolení od každého státu, do kterého nebo přes který držitel cestuje. Byrokracii v cílové zemi obvykle vyřeší PH, ale kdybychom kupříkladu cestovali se zbraní autem do Francie, musíme si vyřídit povolení k převozu skrze Německo přes jeho zastupitelský úřad.
Opravdovou lahůdkou je pak jet se zbraní autem mimo EU. Zemí do kterých se dá ještě víceméně pohodlně takto cestovat, současně nejsou v EU a přitom jsou lovecky zajímavé, moc není. V podstatě je to jenom Bělorusko. Kromě krásné přírody a skanzenu komunismu je to rovněž země překypující nevídanou mírou byrokracie. K překročení pozemních hranic je potřeba alespoň elementární znalost ruštiny, zvací dopis a obsáhlá smlouva od PH, povolení k převozu zbraně a vízum od běloruské ambasády.

Obsáhleji jsem se tomu věnoval ve své knize Lovíme Jinak. Pokud by to někoho zajímalo dopodrobna.
Odpovědět