AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> no je to přesně tak. Když tam doletíš, zjistíš že flinty doletěly taky, dostaneš je, odbavíš je, a jsou v jednom kuse, resp. tolika, v kolika jsi je zabalil, máš to nejhorší za sebou... :lol: Reálných historek o ztracených, ukradených, zabavených a zničených zbraních je víc, než by se jednomu líbilo... Já mám třeba na flinty Pelicana. Ten kufr váží sám asi 11kg, ale může to přejet snad i tank... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Abych ale taky přidal jeden pozitivní zážitek z posledního výletu do Afriky. :D Měl jsem štěstí a povedlo se....
http://rogam1.rajce.idnes.cz/Panthera_leo
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od sara »

Nádhera, Čím jsem starší, tím víc mi bere dech krása přírody. V tomto případě krása zvířat. :) , blahopřeju, lovu zdar . sara
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> tak přátelé, takhle má prosím pěkně vypadat lev. Tedy...kur...fakt dobrej lev :D Velký, dospělý, s dorostlou hřívou... Velká gratulace, teď už jsi chlap :D . Měním si nick na "trochuzelenýodzávisti" a ty od teď budeš znám jako "Bwana Simba" :D případně s dovětkem "Rasasa Moja". To znamená jeden náboj. Těm nejlepším z nás totiž na lva stačí.... :lol: :lol: No a vážně, moc dobrý lev, moc gratuluju.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Leon »

Gratuluji to je lev :wink: Lovu zdar
CZ 550 american 308win.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od pufr »

Pane! To je teda kočka! Lovu zdar!
Pufr
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od kikin »

Bwana Simba,velká gratulace.Na píšu to za všechny:nedáš nějakou slohovou práci na téma?
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Moc děkuji všem :D i když to samozřejmě BwanaHunter zveličil. :lol:

Zkrátím to na lovecký den. Na lov se vyráží brzo ráno, nejlépe po vydatné snídani, aby lev netrpěl hlady, kdyby se situace otočila a z lovce byla svačina :) Autem se hledá čerstvá stopa, nejlépe v písku na cestě. V mém případě ji sledovali dva stopaři, pak šel místní PH (profesionální lovec), lovec (tedy já), další PH a na závěr ozbrojený doprovod (můj kolega z ČR). Lovec a ozbrojený doprovod dostali za úkol obhlížet okolí (každý jednu stranu), jelikož stopaři byli zabráni sledováním stopy a nezřídka se stalo, že právě při sledování stopy zaútočí lev z boku. Po cca ½ hodině jsem narazili na čerstvou stopu, kterou jsme sledovali cca 10 min a dostali se na místo, kde se nám stopa lva střetla se stopami buvolů a lví stopu jsme ztratili. PH nám pak vysvětlil, že lev zřejmě sledoval buvolí stádo a pak to stádo buvolů nějakou dobu zase šlo po stopě lva, což prý není zase tak neobvyklé. Nedalo se nic dělat, návrat k autu. Po pár minutách jízdy jsme měli štěstí, jelikož jsme zahlédli lva přímo z auta. Zastavili jsem, seskočili z auta a přikrčení ho zkoušeli obejít, bohužel než mi stopař připravil trojnožku, vzdálenost cca 40 m, tak byl lev pryč. Šli jsem ale po jeho stopě, po cca 10 min jeden z PH zahlédl, jak si nás na cca 70-80 m prohlíží, byla mu tedy vidět jen hlava vyčuhující z roští. Opět trojnožka a tentokrát mi dal šanci, já mu ale taky…., jelikož jsem střílel na domnělou siluetu těla, kterou jsem viděl v tom roští v optice. Ani jsem neškrábl. Normálně bych to nestřílel, taky naprostá blbost střílet do roští, ale když člověk za sebou slyší „střílej, střílej“, tak se nechá blbě vyhecovat. Moje chyba. Nedalo se nic dělat, šli jsme po stopě dál. Chodili jsme tak určitě víc jak hodinu, když jsem zvedli zalehlého, tak možná 10-12 metrů před námi. Slunce už šlo nahoru a zřejmě hledal, kde by se prospal. Bylo to v poměrně hustém porostu. Na to, PH další stopování přerušil, jednak abychom si odpočinuli a dále proto, že se obával, že když nás nechal lev dojít tak blízko, že by příště na nás mohl vystartovat, tak mu chtěl dát trochu čas.

No, abych to zkrátil, honili jsme ho asi ještě tak další hodinu a půl, mezitím ho asi ještě jednou, či dvakrát viděli odbíhat, když ho stopaři viděli zalehlého na cca 30 m pod keřem ve stínu. Opět, za „povzbuzování“ - „střílej, střílej“, tak jak to bylo ve spěchu, aby zase neutekl, tak jsem podvědomě mířil na tu přední tlapu, resp. hned za ní, jenže on ji měl položenou jako nazpět, jak ležel, takže ve výsledku jsem ho trefil trochu dál, než jsem plánoval. Lev se zvedl a ihned vyběhl, naštěstí ne k nám, ale od nás, ještě jsem vystřelil druhou ránu, ale ta šla do vysoké trávy v které lev bezprostředně zmizel. PH, to uzavřel s tím, že máme problém a že jak ho dojdeme, tak bude určitě útočit. No, bylo nač se těšit... Sundal jsem z dvojáku optiku, připravil si do levé ruky mezi prsty pro všechny případy další dva rezervní náboje pro rychlé přebití a vyšli jsme po stopě. Jak jsem psal, měl jsem štěstí…., po cca 100 m ležel v trávě, bez náznaku pohybu. Pro jistotu mě PH nechal vystřelit ještě na cca 30-40m jednu ránu, ale to už byl výstřel do mrtvého těla. Nakonec se ukázalo, že to byla rána na játra a zásahy měl lev celkem dva. První smrtící a druhou, když jsem střílel ránu „jistoty“. Takže lev uloven jednou ranou z .375, tedy s notnou dávkou toho štěstí :-)

Už jen pro zajímavost, jak jsme ho stopovali, tak lev chodil v takových smyčkách, kdy se stalo, že když se vracel jako by zpět, tak své stopy místy míjel vzdálené od sebe taky 10-15 metrů, občas se našla místa, kde bylo podle zválené trávy poznat, že byl zalehlý, takže si nás zřejmě prohlížel, jak jsme za ním šli. Ještě jeden postřeh od místního PH, říkal že má jako PH asistenci u 150 lovených lvů, tak údajně když útočí lvice na víc lidí, tak má tendenci kousnout, pustit, kousnout dalšího, pustit, atd.. Navíc to prý zvládá poměrně rychle. Kdežto lev se zakousne a nepustí :) PH nám i ukazoval, jak měl samou jizvu obě předloktí, jak je jednou napadl z boku poraněný lev, samozřejmě ho povalil, zakousl se, ale naštěstí ho doprovod z něj hned sestřelil. Lízal se z toho téměř rok.

Jo, bylo to hezké, místy poměrně adrenalinové, zvláště v té husté vegetaci. :D
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od sara »

Ještě jednou lovu zdar a dík za popis lovu. sara
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Zbrojovák »

Lovu zdar!
...dobrý, se vším jak z knížek a naštěstí s dobrým koncem!
zajímalo by mě jak v takových lovech probíhá vztah PH/ lovec, smlouva, pojištění atd. pro případ že by se to zvrtlo. A jaké jsi dostal pokyny k tomu lovu od PH obecně. Ty jako lovec a tvůj doprovod z ČR jste hlídali boky a oba PH jeden předek a jeden zadek? Stopaři v předu co? Ty dva hlídá kdo? :)
Chodí se někdy na takový lov v méně početné skupině?
Případně přihoď prosím do fondu něco dalšího co se komu kdy v Africe přihodilo když to zrovna neklaplo. :)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

To Zbrojovák
Dík :)

Nevím, jak kde a jak u koho, ale já jsem nikdy žádnou "klasickou" písemnou smlouvu s nikým na Big 5 neuzavíral, jediné co proběhlo byla korespondence přes mail, což se dá brát jako jistá písemné komunikace. Pouze jsem podepisoval prohlášení, že to je na moji odpovědnost, vědom si rizik. Pojištění si řeším individuální cestovní, připojištění na rizikové sporty, aby pojišťovna neměla event. kecy. Pokyny byly takové, že mi vysvětlili - ukázali na fotografii, kam lva střílet a přidali pár historek k táborovému ohni. Jo ještě, než jsem tam odjel, tak jsem musel poslat pár fotek, co jsem lovil, asi aby měli jistotu, že už jsem někdy držel zbraň v ruce. :wink:

Pokud jde o ty PH, tak ten co šel přede mnou taky koukal občas na stopy, ten PH zamnou nevím na co přesně koukal, ale hádám, že taky koukal po okolí. Můj doprovod z ČR tam být nemusel, tj. jako požadavek na dalšího střelce, jel se semnou podívat, jelikož to chtěl zažít a jednak spolu lovíme mnoho let :) Stopaři, jako domorodci, se museli zřejmě o sebe postarat sami :lol: , šel za nimi ten PH..... Co mám ale zkušenost z jiných lovů, tak se stopaři - domorodí obyvatelé Afriky umí poměrně rychle vypařit v případě akutně blížícího se nebezpečí :lol:

Pokud jde o početnost skupiny, tak na lovu Big 5 (slon) v Mosambiku byl pouze ozbrojen loveckou zbraní PH (.375) a já (.470). S námi byl sice doprovod od místní vlády , ale jen jeden z nich byl ozbrojen, a to starou vojenskou pušku .303 British s 5 náboji (víc nedostanou, aby nepytlačili). Tam se mě místo pokynů PH jen zeptal, kromě toho že mi ukázal kam střílet, jestli při jeho event. útoku neuteču, když jsem mu řekl, že "nejsem domorodec a utíkat nebudu", tak řekl "OK" a zdál se být moji odpovědí spokojen. :lol: Abych to nebagatelizoval :) , tak s tím PH známe mnoho let, takže věděl co ode mě může čekat. Slušného slona (samce) jsem nedohnal a samici jsem střílet nechtěl, jen upozorňuji, že to tam je zcela něco jiného (fantastického), lov ve volné přírodě, bez plotů. Na druhou stranu vykoupeno event. neúspěchem, zvláště když je tam člověk nakrátko, jako jsem byl já (jen 10 nocí a ty jsem všechny lovu slona ani nedal). Jel jsem to tam "okouknout" a hlavně jsem tam původně jel lovit něco jiného a nějak se to zvrtlo, že jsem dostal i licenci na slona, ale bohužel..., tak snad příště. Uvidíme :)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Zbrojovák »

aha díky Ti za vyčepávající odpověď
Tak a teď nahoď nějaké ty historky od táborového ohně :D
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Zbrojovák píše:aha díky Ti za vyčepávající odpověď
Tak a teď nahoď nějaké ty historky od táborového ohně :D
No, jedna historka mně ještě utkvěla v hlavě. Jak loví arabský šejk :) Místní PH vyprávěl, že někdy počátkem 90. let minulého století dorazil na vedlejší farmu arabský šejk (což zřejmě byla pro místí událost č.1). Jeho doprovod čítal cca 50 lidí a zahrnoval od osobních strážců, kuchaře, lékaře, právníka, komorníka až po manželky. Neexistovalo, aby s ním po dobu pobytu (kromě nejbližších z doprovodu) sedli k jednomu stolu další osoby. Co konkrétně vše lovil už si nepamatuji, jen mi utkvělo, že místní PH vyprávěl, že šejk měl objednaného také lva, které taky jeden den ulovil. Ten samý večer si nechal šejk zavolat majitele farmy a řekl mu, že by chtěl, aby si i jeho lékař ulovil takového lva a ať to na druhý den zařídí, tak majitel farmy vzhledem k tomu, že neměl již na své farmě "odpovídajícího" lva vyrazil v noci s dalšími autem do Zimbabwe a jednoho přivezl. Následující večer, po úspěšném lovu lva lékařem si šejk opět nechal zavolat majitele farmy s tím, že byl spokojen, ale že i jeho právník by si rád ulovil takového lva, tak si to zopakovali... Prý tam sice ze strany majitele farmy panovala jistá obava, zda to vše uhradí, ale poslední den asistent šejka otevřel příruční kufr narvaný dolary a vše vykešoval :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od fesoj »

reakce na http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... 12#p121412

Budu trochu OT. Mildo, ten sestřih Afrika 2012 je moc pěkně udělaný. Akorát ten moment, jak si ten chlap hraje se lvíčaty, mi připomíná stav u nás doma, když si děti hrají s malými králíčky či jehňaty, která nakonec stejně skončí jako nedělní oběd. A ten chov lvů na farmách je něco podobného. Nebo se mýlím ?
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

fesoj píše:Budu trochu OT. Mildo, ten sestřih Afrika 2012 je moc pěkně udělaný. Akorát ten moment, jak si ten chlap hraje se lvíčaty, mi připomíná stav u nás doma, když si děti hrají s malými králíčky či jehňaty, která nakonec stejně skončí jako nedělní oběd. A ten chov lvů na farmách je něco podobného. Nebo se mýlím ?
Samozřejmě, zejména ten lev zůstane nadále krotkej jako ten králíček, kdykoliv ho můžeš podrbat za uchem :wink:
Odpovědět