AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od fesoj »

Prosím Tě, nedělej ze mě vola ! Jako bych nevěděl, že z doma vychovaného telátka může vyrůst býk - zabiják. A pro ta lvíčata platí totéž. Z komerčních důvodů to chápu, ale eticky mi to nějak nesedí, nemohu si pomoci.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

To fesoj
ale no tak, nebuď příliš vztahovačný, šlo přeci o nadsázku :D

Pokud jde o tu etickou stránku lovu takového to lva/lvice, tak lov v oborách, lov odchovaných kachen, bažantů Ti u nás nevadí ? V principu je to to samé...., akorát nám zde přijde lov/lvice takový specifický (protože jsme zmasírovaní TV), ale pro ně je to stejné zvíře jako jakékoliv jiné. Je to jen věc úhlu pohledu. Ono strašně záleží na té konkrétní farmě kde se loví, jsou farmy, kde opravdu nemáš pocit, že jsi mezi ploty a hlavně záleží na přístupu majitele a PH. Taky jsem měl na to svůj názor, díval jsem se na to skrz prsty, ale kamarád z JAR mě vzal na farmu, kde jsem opravdu ani v nejmenším neměl pocit lovu "oborového" zvířete, a to můžu porovnávat s lovem na divoko.

P.S. omlouvám se adminovi, vím že to sem nepatří, ale byla to reakce....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od fesoj »

Tak teď se už konečně snad shodneme v názorech. Začíná to u poloochočených lvů v Africe a končí u nás při "lovu" nelétavých kachen a nepřepeřených bažantů, kteří jsou vyhazováni z košů střelcům nad hlavy. Ale i lov /podotýkám, že správně odchovaných a včas vypuštěných/ bažantů a kachen může mít své kouzlo a poskytnout krásné zážitky. A s těmi lvy to bude něco podobného v bledě růžovém. Holt když dva dělají totéž, není to totéž.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2023
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od lovec »

Slonica rozpučila juhoafrického profesionálneho poľovníka na love v Zimbabwe:

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/05 ... -elephant/

https://www.gmx.net/magazine/wissen/sim ... t-32337512
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od pufr »

Perfektní jsou ty reakce pod německou verzí článku. Tihle - v tomto případě němečtí - dobroserové a zachraňbrouci nikdy nezklamou v tom, jak hrubě a neomaleně se dokážou vyjadřovat o smrti domnělého nepřítele jejich zvířátek, kytiček ... :?
Pufr
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Tim »

Nepřijde mi, že by ty komentáře byly nějak více hrubé než je běžné třeba u nás.
Nic to nemění na tom, že by ti šulini měli raději koukat, jaké nebezpečí čeká na ně a vykakulinkat se na slony, brouky a luční kvítí :-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Tim píše:Nepřijde mi, že by ty komentáře byly nějak více hrubé než je běžné třeba u nás.
Nic to nemění na tom, že by ti šulini měli raději koukat, jaké nebezpečí čeká na ně a vykakulinkat se na slony, brouky a luční kvítí :-)
Přesně tak, u nás to je némlich to samé....., už se mi tady taky stalo, že po skončení jedné leče jsme potkali kolaře a ty z plných plic na sebe křičeli (aby do nás na cestě nenarazili) "Pozor, jdou tam vrazi!" :lol:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od rimar77 »

Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Všechny zdravím, tak pro oživení tohoto téma. Předminulý týden jsem se vrátil ze své další lovecké výpravy z Afriky (9 loveckých dnů), tentokrát z Mosambiku oblast Luabo, nedaleko řeky Zambezi, vzdušnou čarou cca 40 km od oceánu, kde jsem měl domluvený lov buvola a pokud bude čas, tak i antilopy vrané (kdo to zná pod AJ názvy, tak sable). Možností lovu tam bylo víc, problém byl čas…. Byly tam zejména dobré možnosti pro lov lesoně (bushbuck), štětkouna (bushpig), vodušky (waterbuck), atd.. Jen pro informaci, lov v Mosambiku je defacto lov čistě v divoké krajině, žádné ploty, v dané oblasti navíc s minimálními vlivy od lidí. Prostě divoká - africká - lovecká - klasika :)

Mosambik (bývalá kolonie Portugalska) má i svá specifika, bohužel není úplně jednoduché tam třeba přivést své zbraně. Musel jsem např. předem poslat nejen specifikace zbraní, jejich fotografie ale i přesný počet kusů munice, kterou si zamýšlím přivézt. Tomu i odpovídaly následné kontroly při přepravě letadlem (včetně vnitrostátní linky), kdy mi neustále tento počet munice přepočítávali, počet byl totiž napsán v povolení, které jsem musel mít u sebe (doporučení je, vystřelené nábojnice nevyhazovat, aby jim seděl počet, snaž se jim to počítá…).

Outfitter s kterým jsem lovil má v Mosambiku pronajaté od státu tři lovecké oblasti, já jsem se pohyboval v oblasti cca 70.000 ha, samozřejmě jen v části, celé se to za dobu mého pobytu projet nedalo. Pobýval jsem v loveckém táboře, který byl zřízen v buši pouze k tomuto účely (cca 4 hodiny jízdy autem z města Quelimane, kam se létá vnitrostátním letem z hlavního města Maputo). V tomto loveckém kempu se spí v luxusních stanech s klasickou dřevěnou postelí, vybavených moskytiérou. Ve „zděných“ budovách je pak situováno WC se sprchou (pro každý stan zvlášť), společenská místnost, kuchyň, atd.. Elektrika pouze přes generátor, užitková voda přes filtry ohřívaná přes bojlerem. Jak mi bylo řečeno, tak tento kemp, resp. tato lovecká oblast není určena pro každého, což jsem i brzo pochopil….., proto tam nezvou slabší pohlaví a zhýčkané lovce (k tomu mají jiné kempy), ale ty kdo má zájem se alespoň trochu přiblížit „původním“ africkým lovům, což prý preferují převážně lovci z Evropy.

Teď k lovu. Lovil jsem v oblasti, který tam v AJ nazývají „swamp“, tj. občasné mokřiny, křoviska, což tam prý buvol preferuje. Na druhou stranu tuto oblast , zřejmě z důvodu vlhka, nemají rádi lvi a levharti. Pro fotografy krajin taky nic zajímavého, vše se zdálo stejné, zabloudit by tam opravdu nebylo nic složitého. Ráno se obvykle vstává cca před pátou a po snídani se vyráží automobilem z tábora hledat na cestách čerstvé stopy. Cesty jsou vyježděné od auta, které si tam PH ve většině sami předtím projeli (v této oblasti jsou třetím rokem). Po nalezení čerstvé a vyhovující stopy se auto ponechává na místě a následuje se pěšky. V mém případě jsem měl velké štěstí, že jsem na dobrou stopu narazil již první lovecký den, bylo to trochu později cca před 9 ranní, jelikož jsme se po předchozí cestě potřebovali trochu prospat a navíc jsme ráno kontrolně nastřelovali zbraně. Sebou jsem si vzal opakovací kulovnici .375H&H a dvoják .470NE, jelikož mým přáním bylo si střelit buvola z dvojáku, přes otevřená mech. mířidla. Což mi bylo na 90% (podle situace) přislíbeno. :)

Po nalezení stop tedy následovalo stopování, které probíhá tak, že jako první šli dva domorodí stopaři, pak šel PH, lovec a ještě zamnou šel „kameraman“, což ale byl PH čerstvě po zkouškách, který se zaučoval. Nalezenou stopu jsme stopovali asi hodinu a půl, když se nám stalo, že se nám obrátil vítr a jelikož jsme byli blízko, tak nás buvol navětřil a utekl (cca v 11 h., čas jsem vyčetl z fotek :) ). Jen odbočka, stopa „mého buvola“ byla specifická tím, že měl nějaký drobný kosmetický defekt na jednom kopytu, což činilo jeho stopu pro stopaře jedinečnou (kopyto bylo nějak jinak zahnuté i když mi to pak ukazovali přímo na buvolovi, tak jsem stejně prd viděl :D ). Po tomto nezdaru jsme se vrátili k autu a PH mi řekl, že mu dáme chvilku čas a zkusíme projet křižující cestu, jestli ji přeběhl nebo ne, jelikož se tam nachází jedna hustá oblast, kde si myslí, že by mohl zůstat.

Vzhledem k tomu, že na této cestě žádné stopy nebyly, tak jsme začali v dané oblasti více pátrat. Jen bych poznamenal, že stop po buvolech tam bylo plno, zcela nepokrytě jsem obdivoval stopaře, jak se v tom dokáží zorientovat. Při stopování zkoumali i takové detaily, jak je ve stopách sežvýkaná tráva (šel a pásl se) a podle toho, jak v místě „ukousnutí“ ta tráva rychle usychala, pak dokázali odhadnout, o kolik jsme za stopovaným zvířetem.
Opětovně jsme na „mé“ stopy buvola narazili v jedné oblasti, na které byla předtím vypálená tráva (kvůli obnově nové) a dobře tam tak byla stopa viditelná, což bylo asi v 13 hod.. Buvol se v této oblasti pohyboval výhradně s větrem v zádech, takže měl ideální přehled, zda jde někdo za ním, jak poznamenal PH, ten již byl loven… Další přímé pokračování po stopách tak nemělo význam, tak se PH rozhodl, o ohledem na to, že bylo pěkné vedro (teploty nad 35C), že buvol stejně někde zalezl a tam odpočívá, že ho zkusíme obejít v kruhu. Tak jsme začali obcházet předpokládanou oblast ve velkém kruhu, zda narazíme na stopy, když jsme to obešli a stopy nikde, tak jsme ty kruhy začali postupně zmenšovat, resp. jsme šli spirálu (samozřejmě že si mi honilo hlavou, jestli je stopaři někde nepřehlédli a nepochodujeme zbytečně….), což jsme dělali asi tři hodiny.
Najednou stopaři hlásili, že nás zřejmě buvol navětřil nebo ho něco jiné vyrušilo a z našeho „kruhu“ vyšel ven, naštěstí již nebyl tak opatrný a vítr nám přál. Podle čerstvých stop měl být opravdu blízko před námi. V jeden moment jsme slyšeli velké praskání v křoví před námi, adrenalin slušně zapracoval…… Podle dřívější domluvy, když se rozeběhne PH na nic nečekám a běžím za ním, tak jsme oběhli velké křoví, ale už bylo pozdě, buvol proběhl a zmizel v dalším. Zpětně jsem si uvědomil, že jsem se bezmyšlenkovitě vrhnul do vysoké trávy, přičemž jsem se do té doby snažil takovéto nepřehledné trávě vyhýbat, a to kvůli mé obavě z hadů. V dané chvíli mě to však vůbec nenapadlo. Pravdou je, že jsem při zdejším pobytu naštěstí viděl hada jen jednoho malého, a to ještě z auta (za dob mých výletů do Afriky to byl teprve třetí had). Jak jsem byl informován, tak když se loví buvol, tak se nelze takovými detaily rozptylovat, jelikož při jeho event. útoku je prý to poslední, koukat se kam se šlape. :) Větší problém jsou tam spíše komáři a ostatní hmyz, s ohledem že se jedná o malarickou oblast, tak je nezbytné užívání antimalarika a kvalitní sprej proti komárům.

Zpět ale k stopování. Následovalo další asi 30 min stopování, kdy následně stopaři hlásili, že musí být opět opravdu blízko před námi. Opatrně vlezli po čtyřech na kraj křoví, které nám bránilo v dalším postupu. Já jsem toto křoví začal s PH obcházel, zda se dá někde prolézt na druhou stranu, bylo to opravdu dost husté a velké křoví, když v tom bylo opět slyšet silné zalámání a po chvilce se buvol vyřítil směrem k nám - nazpět, a to asi 30 metrů od nás. Důvodem jeho návratu asi bylo (jak jsem se později dozvěděl), že na druhé straně toho roští byla malá říčka, tak se mu asi nechtělo lézt k těm krokodýlům :)
Naskytla se mi tak na krátkém viditelném úseku možnost střelby, kdy jsem po pokynu PH ke střelbě, postupně vystřelil z obou hlavní dvojáku (pravá hlaveň poloplášť, levá celoplášť). Buvol odbíhal z mého pohledu zprava doleva, takže jsem ho střílel na přední levý běh, ke svému překvapení jsem obě trefil :lol: , buvol cca po 50 m se svalil. PH v prvním momentě chtěl na odbíhajícího buvola taky vystřelit (jak mi později řekl dělá to tak vždy – jelikož nikdo po dohledávce postřeleného buvola netouží – je to záludný tvor a podle situace ho třeba nechají k dohledávce až do druhého dne), tak s ohledem na to, že slyšel obě rány z mé .470NE uhodit, tak tak neučinil. Než jsme k buvolovi došli, tak mě ještě nechal z bezpečné vzdálenosti 2x vystřelit na střed páteře, pro jistotu. Když jsem k němu ale došli, tak již zhasnul. Jak se později zjistilo, první rána byla čistá komora a neprošla, druhá byla taky na předním běhu, ale trochu víc jsem ji předsadil a navíc, když mi už odbíhal vlevo, tak se mi dostal tělem trochu do úhlu, tak na druhé straně vyšla ven blíže ke krku. Čistě technicky, na další rány, i kdybych je měl, již čas nebyl, neboť z mého výhledu mi zaběhl do buše. To byla chvíle pro dvoják :) Podařilo se mi ulovit buvola cca 15+ let, který již žil odloučen od stáda, tady starý kmet. Nádherný, adrenalinový lov. Byl to zážitek, který si rád snad jednou zopakuji i když to bylo fyzicky náročnější, podle krokoměru jsme nachodili více jak 16 km. Co bylo s buvolem, trofej samozřejmě patří lovci :) maso se naporcuje (mají údajně tak stanoveno v podmínkách nájmu) a rozdají místním komunitám a rovněž ho zavezli do nemocnice. Pokud jde o podmínky nájmu v dané oblasti, tak pro zajímavost, mezi jejich povinnosti rovněž patří i postavit školu a platit učitele.

Ještě zmínka, jak je to odolné zvíře. Druhý lovec, co tam semnou byl, měl štěstí na slušného buvola až asi pátý den, předtím viděli nějaké mladíky ve stádech. Tak když toho buvola porcovali, tak našli, že má v žaludku kulku ráže 7,62…, rána byla zahojena. Památka na pytláky, zřejmě z řad ozbrojených složek. Ještě k pytlačení. Pytlačí se tam domorodým obyvatelstvem opravdu hodně, koneckonců jako v celé Africe. Divoké zvířata tam pro něj jsou buď zdroj masa nebo zdroj problémů (ničí úrodu), žádnou jinou hodnotu (až na výjimky) pro ně nemají. Konkrétně buvol se tam převážně pytlačí do želez, kdy ho potom ubodají kopím. PH mi vyprávěl, že mezi jejich povinnosti rovněž patří provádění proti pytláckých opatření (ničení pastí, osvěta, rozdělení masa a financí z lovu místním komunitám, apod.), což se u místních projeví snahou jednak nepytlačit a jednak aktivně spolupracovat s lovci (víc si všímají ve svém okolí apod.). Podle nalezených ostatků odhadoval, že za ty 3 roky jim to ve sledovaných oblastech pytláctví kleslo, tak o 40-50%. Problém je, že co s chyceným pytlákem, leda odvézt na policii, jinou pravomoc nemají, takže se víceméně uspokojí tím, že je „vytlačí“ jinam.

Ještě k mému lovu, s ohledem na to, že se mi podařilo buvola ulovit čistě náhodou první lovecký den, tak antilopu vranou jsem užil po dobu pěti dnů každodenního stopování. Po dvou dnech jsme sice jednu vystopovali, ale já ji prostě v té buši na rozdíl od stopařů a PH neviděl, ač jsem koukal, jak jsem koukal. :) Dlouho nečekala a byla fuč… Antilopa vraná se loví stejně, ráno se jde po stopách, akorát, že tato antilopa toho opravdu nachodí hodně, jde a jde….. Poštěstilo se mi až pátý den, a to hned ráno, kdy mě PH upozornil, že stojí asi 100 m od nás, kdy byl skrze křoví vidět jen malý „černý flek“ z antilopy. Už jsem nic dalšího nezkoumal a střílel na to, co jsem viděl. Jak jsem byl totiž následně po prvním nezdařeném pokusu poučen, tak tam – v této divočině, se střílí za každých okolností, jelikož to pak není pro stopaře žádný problém ji postřelenou vystopovat. No naštěstí to nebylo třeba, jelikož .375H&H zapracovala perfektně a antilopa neodešla z místa. Podařilo se mi ulovit cca 5-6 letý kus antilopy vrané, podruh Roosevelt.

Tak snad jsem vás moc nenudil :) Nějaké foto https://rogam1.rajce.idnes.cz/Mosambik_2018/
Naposledy upravil(a) Rogam dne úte 30.10.2018, 11:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 859
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Georg.H »

@Rogam: velké díky za článek...četlo se to skvěle
věřím že to musel být životní zážitek
Lovu zdar!
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Onďa »

Super článek :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od pufr »

Výborné čtení! I zpráva, že vše ještě nespolkly ploty a Správní orgány země taky někde (v chudé a těžce zkoušené banánové republice - https://www.bbc.com/news/business-42777803) umí využít přírodní bohatství ku prospěchu obyvatel!

A samozřejmě "středoevropské" Lovu zdar! :)
Pufr
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Rogam »

Díky, rád jsem se podělil. :) Do fotek na rajceti jsem přidal foto vypreparované střely - Norma .470NE (https://www.norma.cc/en/products/huntin ... o-express/) jaký se z ní stál pěkný hříbek.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 859
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od Georg.H »

Pěkný suchohřib [emoji1]

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Příspěvek od kikin »

Rogame supr
Odpovědět