AFRIKA - LOVECKÉ SAFARI

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 9,3X62

Příspěvek od tibi1 »

Dve pekne starsie videa co som znovu nasiel o 9,3x62 z lovu tazsich antilop nad 300m...som sa autora pytal na typ strely ale dodnes neodpovedal...skoda...z tych komercnych by som typoval na Hornadyho ale pred 3 rokmi 9,3x62 "big game" v ponuke este nemal mozno sa mýlim. Tí ktorí ste tu africký lovci by ste to v tejto razi typovali na aku strelu? Dakujem


https://www.youtube.com/watch?v=VqSN7TFgXMA
https://www.youtube.com/watch?v=mFg1cYU0Mq8
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: 9,3X62

Příspěvek od majodus »

V tom druhom videu hovoria 400 metrov prva rana bola nizko na komoru a druhu sme nevideli.V afrike preferuju normu.Skoro povinne.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 9,3X62

Příspěvek od tibi1 »

ano dole v popise pod videom je 400m...Trosku zapolemizujem: ak by to bola Norma...tak vyradim SOLID 275gr...a najtazsii ORYX 325gr kvoli balsitike v tomto konkret videu...stal by za uvahu ten stredny lahsi Oryx 285gr ne ???
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 9,3X62

Příspěvek od tibi1 »

doprčic ...ale aj ten SwiftAframe 286gr. stoji za logicku uvahu pri tomto druhu antilop a vzdialenosti ked teraz pozeram
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 9,3X62

Příspěvek od kikin »

Tibi-bude to OT,ale kudu padá celkem lacino.S elandem ti lov na 400+s 9.62 vůbec nehrozí,protože to není co se týče výkonu doporučená ráže.Certifikovaný PH ti nedovolí střílet dál,než 100m.Mají předepsanou dopadovou energii v místě dopadu.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 9,3X62

Příspěvek od tibi1 »

...ani v tak otvorenej savane? resp ohradenej farme?
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 9,3X62

Příspěvek od kikin »

tibi-ohrazená farma je pro zvěř průchozí,většinou jen vodorovné dráty,to funguje jen na krávy.
Na lov dohlíží a pravidla stanovuje NAPHA (ovládaná potomky německých farmářů).A befel ist befel.Každá zvěř má prostě stanovenou dopadovku.Eland je těžkej až 1000kg a kamarádovi s 300WM nedovolil PH střílet na 170m.A to ty prachy potřeboval.Mě na 60m pobízel.
V otevřené krajině...zažil jsem na Kalahari,jak jeden zkušenej dal večer Oryxovi ošklivou měkotu.Druhý den nasadili domorodé stopaře a ti ho po 10h našli 22km daleko ještě živého,ještě útočil..O nedohledaných velkých antilopách vím taky.Jednou jsem to dokonce viděl.Pakůň na 150m,náraz kule,úprk rudlu,gratulace od doprovodu a nic.Uteklo to tak daleko,že jsme neviděli ani supy.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 9,3X62

Příspěvek od figi »

Nehledě k tomu, že obvykle střely v této ráži mají bídný BC a ve spojení s nízkou úsťovou rychlostí jsou na tom s odolností na vítr mizerně, a v Africe fouká dost, takže odchylka na 300 a 400 m je výrazně větší, než 223 i s lehkou střelou.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 9,3X62

Příspěvek od lovec »

NAPHA Namibia píše:Firearms

Smallest calibre 7 mm.
Minimum energy (Eo - muzzle velocity): 1350 Joule for springbuck, duiker etc.
2700 Joule for hartebeest, wildebeest, kudu, gemsbuck, eland etc.
5400 Joule for buffalo, elephant, rhino etc.
No solid point cartridge is allowed to be used on antelope or any other species.
Fully automatic weapons (e.g. AK 47 and other military hardware) are PROHIBITED.
Other self-loading, considered semi-automatic weapons are NOT PROHIBITED, but you can expect questions at the Airport of importation.
Handguns and automatic weapons are prohibited!
http://www.napha-namibia.com/legal-info ... portation/

... by ma zaujimalo, ako tu dopadovku odhadnu podla vzdialenosti... Asi nijako. NAPHA podla toho, co ma na stranke, tak predpisuje len minimalny priemer strely a ustovu energiu. Nemci v Namibii bezne strielaju s 286grs. strelami s kal. 9,3x62mm byvolov... Otazka, ci niekoho nechaju vystrelit aj dalej byva skor dosledkom usudku PH o konkretnom klientovi.
Mozno som to uz niekde inde spomenul, nie az tak davno bol tusim v casopise Wild und Hund (alebo Pirsch? Uz si to nepamatam presne) kratky clanok o tom, ze nechali chlapa, ktory mal nejake zdravotne problemy s ramenom, strielat na byvola s 300WM. V skratke - napirsovali stado, vybrali kus, chlap nanho vypalil, kus zhasol prakticky takmer na nastrele, hotovo. Co v tom mal naladovane, ako to bolo daleko, o tom sa uz v noticke nepisalo. Da sa vsak predpokladat, ze to bolo skor na kratsie, kedze dotycny nebol celkom fit.
Pokial ide o prakticky lov s 9,3x62 a 9,3x64 na dlhsie vzdialenosti, odporucam tohto chlapika (profesionalny sprievodca u outfittera v Kanade), ma dve-tri ilustrativne videa na youtube a kopec toho popisal na nemeckom WuH fore (myslim, ze sa tam s nim niekto bavil aj odtialto z loveckeho fora)...
https://www.youtube.com/user/greg98195/videos

Zopar zaujimavych tem, kde sa prebera 9,3 a vystrely na dlhsiu vzdialenost:
http://forum.wildundhund.de/showthread. ... orden-BC-s
http://forum.wildundhund.de/showthread. ... -nur-jagen
http://forum.wildundhund.de/showthread. ... 2-auf-500m
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 9,3X62

Příspěvek od tibi1 »

jj poznam ...myslim ze dost casto vsade tvrdil ze do 9,3x62 veri jedine Orix-u
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3X62

Příspěvek od BwanaHunter »

Majodus> to ti povídal kdo, o té Normě? Jestli něco v Africe opravdu preferují, a dalo by se říct, že většinou, tak je to reloading. Skoro každý si tam dělá svoje patrony. Hornady tam má jinak velmi dobrou pověst.

Tibi> přeci si nemyslíš, že ti z videa, kde je vidět padnout zvíře, někdo seriozně řekne, čím bylo střelené.... Obecně dobrý zvuk mají v Africe střely jako Swift A-frame, Barnes X, Woodleigh, Hornady IB, PMP Pro-Amm..., úplně obecně kompaktní střely vyšší hmotnosti pro danou ráži.


Jinak Afrika není jeden stát a předpisy se liší v jednotlivých zemích, ale nevím o tom, že by zrovna Namibie měla stanovený limit energie v místě dopadu. I mi to připadá jako nesmysl, protože to by PH musel mít v hlavě tabulky všech ráží a všech typů střeliva od všech výrobců, a to ani nemluvím o běžně používaném handloadu... Pokud Kikinovu kamarádovi nedovolil PH střílet na 170m na elanda, tak bych tipnul, že si nejspíš myslel, že by ho pořádně netrefil. Už proto, že naprostá většina fabrických patron do 300WM, resp. slušně převyšuje minimální stanovenou energii i ve 200m. A protože eland se celkem běžně střílí s 30-06. (Místní je střílí i 7x57 a 308W, mezi námi). On každý rozumný PH si klienta otestuje, aby věděl, co od něj může čekat a na co má a na co už ne, a podle toho uzpůsobí lov. U mých známých to funguje podobně, jako tady ve vedlejším vlákně někdo popisoval z Kanady. Lovec přijede, následuje poznávací (a testovací) výlet po okolí a pak střelnice, kde chtějí vidět po 5 ranách na 100, 200 a 300m. Podle toho odhadnou, jak se zařídit a co a jak. Ale blbě se někomu říká - vím, že bys tuhle trofej strašně rád měl, ale nenechám tě střílet, protože bys to nejspíš posral.... Na to je potřeba trocha diplomacie.
Pokud jde o ta videa, ani kudu ani eland není nějak extra tvrdý na ránu, samozřejmě úměrně své velikosti. Oryx i pakůň jsou na tom dost jinak, oba jsou dost tvrdí, hlavně oryx. Nedohledaného pakoně a útočícího oryxe zná většina lidí docela důvěrně. Na okraj, oryx se sice neřadí mezi nebezpečnou a útočící zvěř, ale postřelený oryx dokáže být dost nepříjemný. Taky mám svojí zkušenost. Jsou to silná a nebojácná zvířata, a dokáže probodnout i lva, a smrťáky neopatrných lovců se stávají a jsou zdokumentované.
Jestli je plot pro zvěř průchozí, to záleží na typu plotu. Rozlišují tzv. high-fence (v překladu vysoký plot), který, pokud není děravý, je zábranou i pro zvěř. Low-fence (nízký plot) je pro dobytek, a zvěř ho běžně přechází. Většina farem má high-fence po obvodu a vnitřní členění je pomocí low-fence. Tedy pokud mluvíme o Namibii a Jižní Africe. Při rozlohách farem v Namibii, které mají běžně desítky tisíc hektarů se ale lovec fakt nemusí trápit pocitem, že loví za plotem. Na území o velikosti průměrného okresu v ČR o tom plotě ani neví a zvěř se chová zcela přirozeně.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 9,3X62

Příspěvek od kikin »

Bwana,lovec-ti majitelé nejsou žádní vořezpruti,všichni VŠ(moje skromná a opakovaná zkušenost).Leika s dálkoměrem a 300WM normálka.Samozřejmě,že si to zjednodušují a hlavně chtějí Tvé prachy.Ale chtějí je bez komplikací s nedohledanými kusy.Proto kontrolní střelba,aby věděli,co si mohou s daným jedincem dovolit.A že tam jezdí od nováčků,přes nerváky po zkušené je normální.Podle toho připraví lov.Že domácí střílí vším,je jasné.Staré mausery 8x57 na 400m kudu atd.Protože nechtějí,aby to u nich dopadlo jako v JAR,stanovili si tato pravidla (dopadovka) pro klientelu.Např.není možné vyvézt trofej,která není na medaili,když dá PH střílet a není to medaile,jde se znova.Nechtějí se dohadovat s platbou za postřelený kus,to je oboustranná nepříjemnost a kazí jim to firmu a kšefty.Je to výhoda země,která má středoevropské vedení lovu a zvyků.
Ploty jsou různé,ale i ty hraniční zvěř překonává když chce.Viděl jsem kuďáka,který z fleku,bez rozběhu přesadil min.3m plot.Oryxe v trysku,jen sklopil rohy na záda a prostřelil ho.To se třepal kilometr plotu.Kdyby nebyl propustný,tak by mi ti gepardi neutekli...
9,3 si chválí,ale nikdo ji nemá(co jsem viděl).Mají po dědečcích 7x57,6,5x57,po válkách303,30-06,8x57,z moderních loveckých 8X68,308W,243W,300WM,HH,457WM.
Ten PH,co říkal 300WM na elanda jen do 100m,mi pak dal povel střílet na prase na 350...
PH,co doprovází v Etoche a má vládní zakázky na likvidaci slonů co přijdou z Angoly potlučení kalachama,dovoloval oryxe 8X57 taky jen do 100m.Jedna věc je zákon a druhá PH a to mají ošetřené ve smlouvě.
Bwano já taky zažil tlupu štrajfen gnu,kteří nás usilovně hledali po ulovení jednoho z nich.PH byl vykulenej a měl velkou starost kolik mám patron.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3X62

Příspěvek od BwanaHunter »

Kikin> copak ja nekde rikam, ze to jsou orezpruti? :D jen jsem zaregistroval ruzne famy v tomhle vlakne, tak jsem je chtel trochu zkorigovat. uz jsem tu psal, ze jsem mel naslapnuto k tomu tam zustat trvale a pracovat a delal jsem si zkousky na pruvodce. Takze par lidi jsem poznal. Je rozdil, jestli lovis u puvodem Nemcu nebo Buru. Neni plot jako plot, ani ten vysoky. Videl jsem ploty, ktere udrzely slony. Je pravda, ze nektere farmy jsou oplocene mizerne, pak si zver chodi jak chce. Coz je dobre. A plot NP Etosha je jak emental :). Ja samozrejme nijak neprotestuju proti tomu otestovat si klienta, ja i kdyz doprovazim tady, chci hosta videt nejdriv strilet na terc. Letita zkusenost rika, ze na nikoho neni spoleh, at rika co chce. Je pravda, ze standardni trofej, aby mohla byt vyvezena, musi splnit minimalni kriteria velikosti, ale nejsem si jisty, jestli vsechna minima sedi s minimem pro medaili, aspon podle CIC a Rowland Ward. A hledat se mi to ted nechce. Da se ale ziskat vyjimka na abnormality a trofeje starych kusu. Pravda je, ze i kdyz je 9,3x62 stara nemecka klasika, v rukach mistnich jsem ji taky nevidel. Bud stare nemecke flinty, jak pises, obcas i oekny srot, a nebo magnumy. Co a proc si rekli nebo nerekli PH s tvym kamosem netusim, nebyl jsem u toho, ale prakticky ani zakonny duvod nestrilet na elanda 300WM na 170m neni, strilel jsem s tim i kus pres 300m.
Pakonum se darmo nerika "buvol chudeho muze", krom toho, ze jsou odolny a tvrdy jsou nebojacny a jdou se poprat. Zihany umi byt neprijemny (pro ostatni - to je ten streifen gnu :-)), taky jsem strilel staryho byka, co se chtel prat, a jeste ostrejsi jsou beloocasy, neboli cerny (black wildebeest), to jsou agresivni potvory. Oryx me chtel taky probodnout. Jasne ze to neni lev nebo buvol nebo hroch. Ale lidi je maji tendence podcenovat, a v tom je jejich nebezpecnost o to vetsi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: 9,3X62

Příspěvek od kikin »

Bwana-OK :D ,měří v CIC.a v terénu je zákon PH.Raritky samo,to je jiná.Z modernějších flit asi preferují ty rychlé(243w na lehkou a 300wm na těžší antilopy).Dokonce i ty 308w co jsem viděl,byly přehlavňovaný M98,výprodej z armády,ale to tahají jen černí.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3X62

Příspěvek od BwanaHunter »

Kikin> tys byl nekde na severu u Nemcu, ze jo? :-) Hehe, nic neni absolutni, Nemci meri v CIC, Afrikanci jedou tradicne Rowland Ward a mam za to, ze NAPHA standardne pouziva SCI, i kdyz preventivne vydavaji tabulky ve vsem :-). Spis nez 243W jsem tam videl 222Rem na tu malou havet, ale je to jak kdo. Videl jsem Remingtony 700 v plastu a nerezu v 308W v rukou PH jako flinty na doprovody, stejne tak v 7mm RemMag. 300WM je taky hodne rozsirena i vselijaky wildcaty, pozustatek embarga z dob apartheidu. Ze zalezi (skoro) vsechno na PH je logicke, jde o bezpecnost atd., ale neni PH jako PH a i licence maji nekolik kategorii. Ale to uz se od 9,3 asi dost vzdalujeme... :-)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět