Švédsko/Finsko

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od hanmilan »

U nás v revíru to poviné už je. Bezpečnost je důležitější než tradice. Aspoň potud, když vám chodí na naháňky sváteční střelci (dnes je jich většina). Všichni honci mají reflexní vesty, střelci proužek na klobouku :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 859
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Georg.H »

jj věřím že užse to běžně už někde praktikuje...
ale povinné třeba ze zákona to není...
u nás už taky honci stardantně nosí reflexní vesty ale střelci jen někteří...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od dalas »

Už se o tom tady debatovalo. Můj názor je, že účinnost těchto doplňků závisí na filozofii střelců. Jsou typy, kteří ikdyž nevidí reflexní barvu nestřelí a ověřují si prostor, jakoby nikdo tyto doplňky nepoužíval. Pro ty je to téměř zbytečné. Opozicí jsou jim typy "když nevidím reflexní, je tam volno". U těchto to může být naopak kontraproduktivní, protože to může snížit jejich práh opatrnosti. Co je ale velice dobré, tak přehled v tlaku pro udržení řady. Tam to opravdu funguje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od kasari »

Prosím zpátky k tématu...
Ulkomaalainen...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od kasari »

Abychom trochu pokročili, doplním některé informace...

Lovci mají ve Finsku 2 možnosti, jak lovit. Buďto jsou členy lovecké skupiny, protože mají nějaké pozemky zařazené do honitby, nebo je některý člen doporučil a pak ho vzali, nebo druhá možnost - koupí si licenci v některé ze státních honiteb, které leží zejména severněji a pak už to záleží jen na něm, jak lov dopadne.
Péči o zvěř v našem smyslu jsem tam moc nepotkal i když občas se něco na způsob krmelce objevuje. Poměrně hojně jsou udělána sklaniska, což jsou cca 2m tyče, na které se lizové kostky navléknou a sůl stéká dolů. Losi pak lížou liz, prosolené dřevo zase okusují zajíci.
Nikde jsem neviděl škody zvěří, běžné třeba v Krušných Horách, Slavkovském lese, nebo Brdech.- Přestože tam žijí losi, není to na lese ani zdaleka tolik vidět, jako u nás, kde se neustále tvrdí, že zvěře je málo. V oblasti, kde jsme se pohybovali, je běžný los, tetřívek, tetřev, jeřábek, zajíc. V blízkosti hranic s Ruskem, kam jsme taky zajeli, je navíc běžný medvěd, vlk, rys a také bobr. Z Ruska navíc poměrně často zavítá černá zvěř. Stavy vlků prý stále stoupají a Finové zazlívají EU, že omezila jejich lov. Viděl jsem fotky roztrhaného lov. psa a to se prý poslední dobou stává častěji.
Samotný lov losa je organizován jako nadháňka a drží se pravidlo, že kolik je v plánu losí zvěře, tolik má být v leči psů. Jinak se prý navzájem ruší. Narozdíl od losí zvěře se lov ostatní zvěře nijak neorganizuje, takže i nám se stalo, že v honitbě kromě nás byla další skupina, která pořádala lov na drobnou se skupinou Finských honičů.
Všichni lovci mají vysílačky, na začátku lovu dostanou informaci, který kanál se bude používat a pak už dostávají do sluchátek informaci o pohybu psů, popř. zvěře v leči. Za těch pár dnů jsme viděli v akci hlavně elghundy. :wink:
Ulkomaalainen...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Alda »

OT, ale moc se omlouvam, konec roku totalne nestiham, tajze nestihnu napsat vice - ale fotky v galerii jiz mam, takze pro novy rok si davam predsevzeti co nejrychleji se o nasem vylete rozepsat... diky za pochopeni
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Petr1970 »

alda: nic ve zlým, ale to by člověku praskla cévka ))) čekáme a čekáme :-)
no dobře, máš odklad :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Alda »

Vše začalo někdy na konci jara, když jsem od Kasariho dostal SMSku: „Nechceš se mnou letos místo na jeleny jet na losy do Finska?“ První, co mne napadlo, bylo, že jelenů se letos jistě nevzdám… A kromě toho jsme si s kamarádem vytyčili rok 2015 pro lov losů na Aljašce… Jenže podmínky ve Finsku byly natolik zajímavé, že po krátké diskusi s manželkou jsem odpověděl „No jasně, moc rád!“ A tím to všechno začalo.

V krátkosti jako poučení pro podobné případy:
• Finští kamarádi nám vystavili za 30 € na osobu povolenku vč. pojištění a poslali nám pozvání (nakonec nikdo na letišti jej nechtěl vidět)
• Na policii jsme nahlásili vývoz zbraně a munice (1 týden před výjezdem)
• Zpáteční letenka stála cca 7.000,- Kč a byla z Prahy do Helsinek (11:30 – 14:40) a z Helsinek do Kuopia (16:50 – 17:40) – časový posun byl 1 hodina
• Na letiště se nám vyplatilo přijet o cca 2,5 hod před odletem – a bylo to nakonec tak akorát. Děvčata na odbavení neměla zkušenosti se zbraněmi, takže to nějaký čas zabralo, podobně i zaplacení poplatku cca 1.000,- Kč za zbraň a nakonec i kontrola na policii, neboť se kolem nás sešlo několik policistů a začala diskuse o našich zbraních a munici, co jsme měli s sebou. Museli jsme zaplatit za další zavazadlo = kufr se zbraní (povoleno je jen jedno).

27.10.2011 byl ten den… Den, kdy jsme vyrazili na pražské letiště a byli nedočkaví, co nás v té „sakrabonii“ (jak říkávala moje babička zahraničí) čeká. Vše probíhalo v pořádku a my se ocitli v letadle – „Co nás tam čeká? Přijdou naše zbraně? Budou v pořádku? Ulovíme něco?“ Já osobně jsem takový spací typ, takže jsem měl tendenci v letadle hned usnout, ale Kasari mě pořád „budil“ nějakými podobnými otázkami :D Let ale utekl rychle a my se ocitli v Helsinkách, kde bylo celkem zataženo, takže okolní krajina nebyla moc vidět. Nebyli jsme si však jisti tím, zda je potřeba si vyzvednout zbraně, ale nakonec nás na informacích ujistili, že toto není potřeba, že zbraně budou rovnou přeloženy do druhého letadla.

Přílet to Kuopia proběhl opět až nečekaně hladce (na rozdíl od mojich nedávných zkušeností z Ruska) – nikdo nechtěl zbraně ani doklady vidět, zbraně přišly rovnou na pásu s ostatními zavazadly. Ari, Kasariho kamarád, na nás již čekal s jeho manželkou – a vyrazili jsme rovnou k „domovu“. Ari bydlí v domku typickém pro tuto oblast – kombinace dřeva a kamene je vidět všude. Dle Mattiho, Ariho kamaráda, to je typický finský zámek :D

Obrázek

Asi všichni bychom ve Finsku očekávali, že vyzkoušíme místní saunu – a ta na nás taky čekala. Po mojich ruských zkušenostech s jejich „baňou“ je finská sauna samozřejmě o několik úrovní někde jinde. Dle slov Ariho je zvykem všech Finů dát si saunu minimálně jednou denně. Po napaření jsme měli možnost si dát buď studenou sprchu, nebo si jít sednout ven na terasu. Dali jsme si tedy několik kol, kdy ticho v sauně střídala myslivecká a lovecká témata během „chlazení se“ na terase před domem.

Druhý den nás čekal první lovecký den – v revíru vzdáleném cca 1,5 hodiny jízdy jsme měli mít 2 leče. Ari je vůdcem norského losího psa, kterého jsme ráno vyzvedli v jeho kotci na Ariho „chalupě“ už kolem 6. Hodiny, a vyrazili jsme. Na místě srazu se sešlo něco přes 50 lovců, pokud se nepletu, tak i 3-4 psi.

Obrázek

Obrázek

Jak je vidět z fotek, v pozvánce na lov byla uvedena i podmínka účasti – kromě platných loveckých dokumentů i oranžové/červené oblečení včetně čepice. Naháňka se konkrétně konala v honitbě „mysliveckého sdružení“, kam byl Ari pozván (o finském systému honiteb se zmíním později). Samozřejmostí byla i kontrola loveckých dokumentů všech zúčastněných. Místní honitba náležela jednomu z nejstarších „mysliveckých sdružení“ ve Finsku. S ohledem na naši vzdálenost ze střední Evropy byl lov zahájen i s loveckými signály, což jsme skutečně nečekali.

Já jsem šel do první leče s Arim, Kasari byl postaven na štont. Základní výbavou vůdce/ honce je kromě psa, který má obojek s GPS-kou, i klasická mapa dané leče a „chytrý“ telefon s místní mapou (kde jsou vyznačeny leče a jednotlivé očíslované štonty) a vysílačka. Vysílačku mají všichni lovci, takže v průběhu lovu všichni dostávají aktuální informace o tom, co se v leči děje a na koho jaká zvěř jde.

Obrázek

Leč začala. Ariho pes zatím pobíhá nedaleko kolem nás. Za chvíli však zmizí a Ari již jej pozoruje na mobilu: „Má asi losa!“ říká mi a můj tep se dostává výrazně přes stovku… Ari může sledovat nejen směr pohybu psa, ale i jeho rychlost. Dokonce mu může „zavolat“, aby slyšel, jak vydává, a podle toho usoudil, jakou zvěř žene.

Dostávám od Kasariho SMSku: „Tak nám to začalo :D" Stojím na štontě, na uchu vysílačku a kdybych nevěděl, kde jsme, řekl bych, že kousek za barákem.“ Postupujeme lečí, pes je od nás přes1km a je již jasné, že žene losa. Najednou se Ari zastaví a křikne na mne: „Rychle se připrav!“ Los se psem změnili směr a táhli přímo na nás. Začal se o mne pokoušet již druhý infarkt tohoto dne… Stojím schován za stromem, flintu připravenou, Ari za mnou. Slyším jen: „400 m! 300m!“… hlásí mi. Asi po 5 minutách se Ari dotýká mého ramene. „Asi dostal vítr a stočili se,“ ukončuje Ari mé napětí. Dostávám od Kasariho SMSku: „Viděl jsem losici. Bez psa. Neměla telko, ale šla rychle. Ani kamerou ji nemám.“

„Tak se nám to pěkně rozjelo,“ říkám si. Přesto za chvíli přicházíme na cestu – končí první leč. Sjíždíme se dohromady, Ari si podle mapy vyzvedává psa a odjíždíme na loveckou chatu, kde nás čeká oběd. Kromě buřtů to je i guláš z losa… Musím uznat, že zvěřina je to dobrá :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Čeká nás druhá leč – a já dostávám štont s nevysokou sedačkou

Obrázek

Mám dobrý vítr, rozhovorům ve vysílačce nerozumím, ale intonace je pořád stejná, bez emocí. Najednou se intonace změní a já podle hlasu slyším, že se ke mně blíží pes (asi) i s losem. „Aleši, jde na Tebe los!“ slyším „finskou“ angličtinou ve vysílačce. Hlas se blíží! Ale co to, směr se změnil a já již psa téměř neslyším. Padla rána! „Nyní již lovíme jen losíče,“ dozvídám se během chvíle z vysílačky.

Za chvíli leč končí a my se sjíždíme na místo, kde jsme se se ráno sešli. Na přívěsu za autem leží ulovená losice.

Obrázek

Všichni se sjíždíme, připravují se štamprlata pro ty, co neřídí.

Obrázek

Přejíždíme asi 20 km, kde se má losice stáhnout a rozbourat.

Obrázek

Snažíme se s Kasarim pomoci – jen zvednutí losice a její položení na vozík zabrala několik minut :D Losice má prý má něco kolem 160-170 kg – na naše zvyklosti velký tvor, což dokazuje srovnání běhu s rukou Kasariho.

Obrázek

Nakonec kolegy u „červené práce“ opouštíme a jedeme k domovu. Ari nechává svého psa na chalupě, doma se převlíkáme, bereme ručníky a jedeme do „klubovny“ daného mysliveckého sdružení – velká chata se zázemím je doplněna (světe div se) saunou. Přijíždíme mezi posledními a jdeme rovnou do sauny, která je přímo na břehu jezera (jak jinak), takže využívám tuto možnost a po „zahřátí“ v sauně skáču do jezera – je to super osvěžení! Kasari jen přihlíží a asi si něco o mně myslí. Po sauně usedáme v kruhu ostatních lovců ve vedlejší místnosti a popíjíme finské pivo, jestli se tomu dá říci „pivo“.

Obrázek

Pomalu se oblékáme a přecházíme do hlavní chaty – velká místnost je slavnostně upravena, neboť toto myslivecké sdružení slaví 100 let od svého založení. Catering je zajištěn profi „kuchtíky“ a číšníky. Po slavnostním proslovu usedáme ke slavnostně prostřené tabuli, kde zasedací pořádek má svůj jasný řád.

Obrázek

Já jsem usazen vedle lovce, který v místním regionu zastává „referenta přes myslivost“. Ještě před jídlem a pak během něj se střídají proslovy vážených hostů a nejstarších členů sdružení, kteří vzpomínají na uplynulou dobu. Vyprávění je doplňováno hudbou na různé nástroje přítomných lovců. Společně se svým sousedem probíráme lov ve Finsku; zde par mojich postřehů
• Ve Finsku je možno pronajmout si honitbu, se kterou nájemce získává možnost lovit losy, resp. spárkatou zvěř. Zvěř drobnou je možno lovit po zakoupení licence dá se říci kdekoliv, bez ohledu na honitbu, takže je možné (a taky se nám stalo), že v dané „honitbě“ se mohou setkat lovci lovící losy s lovci lovícími drobnou
• Každý rok daná honitba získá povolení lovu na přesně daný počet losů dle pohlaví (neexistují věkově třídy, stejně jako zásady průběrného lovu). Za ulovení losa se platí různě. Někde je to 80 € za losici a 120 € za losa, někde je to 150 €.
• Nájmy za honitbu jsou s porovnáním s úrovní s námi směšné (nematuju si to sice přesně, ale vím, že to byl jen zlomek cen našich). Přesto je pytláctví celkem rozšířené – prý především díky atraktivnosti zvěřiny.
• Lovit spárkatou lze i ve státních revírech, kde je opět cena až směšná – řádově desítky €.
• Rozlohy honiteb jsou v průměru (v oblasti, kde jsme byli) cca 2 - 4.000 ha. Dostat se do sdružení je však často problematické – většinou je nutno být vlastníkem půdy.
• Lov vlků a medvědů je omezen na přesně daný a omezený počet v daném regionu bez ohledu na honitby. Jakmile se v daném regionu uloví daný počet, všichni lovci se vyrozumí, že lov je pozastaven.
• Počet vlků postupně roste – 2 týdny před naším příjezdem vlci roztrhali druhého Ariho psa. Ačkoliv to bylo cca 200 m od střelce, který hned na místo doběhl, když slyšel boj, bohužel již psovi pomoci nemohl.
• Z drobné se loví tetřev a tetřívek (prý velmi dobrá zvěřina :D ), jeřábek, sluky, kachny a husy.
• Srnčí zvěř se zde vyskytuje jen sporadicky. Podmínky během zimy a predátoři zmařili snahu o jejich úspěšné vysazení.
• V jižní části Finska se vyskytuje i jelenec viržinský
• Populace sobů je jednak domestikovaná (západní část Finska), divoká je pak na východě a na severu.
• Černá se vyskytuje také minimálně, stavy se zvyšují především při hranici s Ruskem.

Večeře má 4 chody a my téměř praskáme ve švech. Prohlížíme si výzdobu chaty – je vidět, že místní losi dosahují silných trofejí…

Obrázek

Kolem 22. hodiny se loučíme a vyrážíme k domovu, neboť další den ráno nás čeká další lov – asi 15 km na sever.

Ráno se setkáváme s kamarády Ariho, kteří tento den budou s námi lovit – Tapio a Matti. Jedeme asi 1,5 hodiny, když se dostáváme do daného revíru. Mraky se honí po obloze, občas vysvitne Slunce. Jsem postaven pod sloupy vysokého napětí, kde je vytěžen pruh cca 50 m široký.

Obrázek

Bohužel mám velmi špatný vítr – přes vysílačku se dozvídám, že pes žene losa a nakonec jej zahání do jezera, kde mu los unikne. Po chvíli mě vyzvedává Tapio a přejíždíme na jiný štont. Po chvíli, co mě Tapio opustil, pro mne přijíždí, že i zde máme špatný vítr, tak mne převáží o cca 1 km dále. Po necelých 5 minutách dostávám od Tapia přes vysílačku povel: „Sedni do mýho auta a přejeď na původní místo – přesně tam pes žene losa!“ Jsem na tom samém místě a slyším dle vydávání, že se ke mně pes přibližuje (a doufám že s losem).
Přichází mi SMSka od Kasariho: „Co máš?“
Odpovídám: „Já nic… Jen slyším vydávat psa. Co Ty?
„Byl jsem 60 m od losa, ale nebyl vidět. Pak běžel k Tobě a slyšeli jsme rány.“
Vydávání se pomalu stáčí za mne a nakonec utichá. Za chvíli ke mně přichází Tapio. „Pes vydává na jednom místě, ale je to mimo naši honitbu. Jedeme ho vyzvednout.“ Nasedáme do auta a Ari nás navádí přes vysílačku. Přijíždíme ke skupině lovců ze sousední honitby, kteří mají svačinu a posedávají kolem ohně. Ariho psík si užívá jejich společnosti :D Za chvílí přijíždějí Ari s Mattim a Kasarim. Domlouváme se, co bude dál. Nakonec Tapio vyráží k domovu (výročí 20 let od svatby je přeci jenom důvodem přijet domu za světla :D ). My sedáme do auta k Mattimu a vyrážíme nějakých 120 km do revíru, který má Ari a Matti na hranicích s Ruskem (a kde před nedávnem Ari přišel o svého psa).

Obrázek

Asi ani nemusím psát, že první věc, co jsme po příjezdu udělali, bylo to, že jsme zatopili v sauně.

Obrázek

Obrázek

Kromě toho připravujeme na dvoře i otevřené ohniště, na kterém opékáme klobásy, které jsme koupili cestou. Co mě při nákupu píchlo do očí: Podobně jako ve Švédsku či Norsku, i zde ve Finsku jsou nesmírně oblíbené výherní automaty, které jsou téměř na všech veřejných místech, nevyjímaje nákupní centra.

Obrázek

Po vydatné večeři jdeme do sauny – chladíme se pak u ohniště, kde večeři opět zapíjíme finským pivem. Po sauně obhlížíme chatu i důmyslný systém topení – v zimě klesá rtuť teploměru až pod -20 stupňů a sněhová pokrývka dosahuje přes 1 metr. Chatu zdobí zajímavé trofeje Ariho, Mattiho i jejich kamarádů, kteří v této honitbě loví – od estonské (srnci, jeleni) přes finské (losi, medvědi) až po africké antilopy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Domu přijíždíme až kolem půlnoci, rychle se ukládáme ke spánku, neboť poslední lovecký den nás čeká naháňka ve stejné honitbě, jako první den.
Do první leče jdu opět s Arim, který dnes již svého pejska nechal doma, zato s dalším vůdcem. Pohled na ně je opět typický a musím se v duchu smát:

Obrázek

Příroda je klasicky krásná, všude jsou pobytové stopy losů:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

V leči sice zvěř opět byla, několikrát se k nám s ní psi přiblížili až na nějakých 300 metrů, ale žádný úlovek nás po leči nečekal.

Po krátkém obědu jdeme do poslední leče – stojíme s Kasarim nedaleko od sebe. Já jsem u malé paseky, kde usedám na velké kameny.

Obrázek

Vítr se chvílemi nepříjemně točí, do tváře mi vítr žene studený déšť. Krev se ve mně rozproudí v momentě, kdy ve vysílačce slyším, že na Kasariho psi ženou losy. U mne se nic neděje, vítr se již točí téměř stabilně. Rozhlížím se kolem sebe a udělám pár fotek

Obrázek

Obrázek

Leč končí, opět zvěř v leči byla, ale k ráně se nikdo nedostal. Cestou potkáváme jinou skupinu lovců, kteří si svůj úlovek vezou na přívěsu. Na chvíli se nám vrací adrenalin, když se přes vysílačku dozvídáme, že jsme nedaleko místa, kam psi hnali losy. Rozmísťujeme se po lesní cestě, ale akce nevede k výsledku – zvěř se opět stočila.

Loučíme se s našimi novými známými a vyrážíme k domovu – rychle se převlíkáme a jedeme na Ariho chatu na břehu jezera, kde Ari má 2 sauny:D A kde Ariho žena již odpoledne v jedné z nich pro nás zatopila. Cestou se zastavujeme u dalšího Ariho kamaráda, kterému se podařilo ulovit mladého losa.

Obrázek

Společně pak přijíždíme na chatu a jdeme rovnou do rozehřáté sauny. Opět využívám blízkost jezera a několikrát se zchladím ve studené vodě. Je nějakých 5 stupňů, začíná pršet. Mezi pobytem v sauně si vyprávíme naše myslivecké zážitky, když sedíme před saunou, dopadá na naše rozpálená těla studený déšť – tentokráte je déšť moc příjemný. Domu přijíždíme kolem 22. hodiny a stíháme se ještě sbalit.

Druhý den nás čeká návštěva Kuopia a oběd s našimi kamarády. Kuopio se rozkládá, jak jinak, na břehu řady ostrovů, všude je plno zeleně a vodní plochy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Navštěvujeme i obchody s mysliveckými potřebami, ve městě potkáváme i české stopy :D

Obrázek

Na nevelkém letišti si dáváme ještě kafe, vzpomínáme na naše zážitky a plánujeme ty další. Opět máme platit za zbraň – tentokráte ale nefungují systémy a finská „děvčata“ nám tento poplatek odpouštějí.

Cesta zpět rychle utíká – na helsinském letišti ještě kupujeme nějaké dárky pro naše rodiny. V letadle během mého klimbání s Kasarim hodnotíme náš společný uplynulý výlet i plánujeme naše další společné lovy. Z okna máme klasický výhled…

Obrázek

Takže Ari & spol, Kasari: Díky za super zážitek! I když jsme nic neulovili, společně prožité chvíle se nám opět nesmazatelně zaryly do našich pamětí – a budeme na ně zas a zas vzpomínat…

Lovu zdar všem severským lovcům!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od kopov.c »

To je dost,že jsme se konečně dočkali slíbeného vyprávěví o vaší výpravě na losy :) Aldo napsal jsi to moc pěkně a i když jste nic neulovili,tak to musel být super zážitek..
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od hanmilan »

Díky, moc hezký čtení. Pořád říkám "dokud člověk může, je třeba si něco užít a zažít, aby měl na stará kolena na co vzpomínat" 8)
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Reno »

Moc pěkné počtení, díky. :wink: Jestli člověk něco sloví nebo ne, není (alespoň pro mě) až tak důležité, hlavní je tam být a něco zažít. :idea: No, nedá se nic dělat, asi se do toho Finska také budu muset jednou podívat... :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Petr1970 »

díky, krása.. zeptám se (profesionální deformace) - nebavil jsi s nimi o "kachnách"? a jiní ptáci? přeci jen tisíce jezer, finští retrieveři jsou vysoce hodnocení, ale to asi byla jiná honitba(oblast)....

musím se tam někdy podívat, plánovali jsme někdy dovolenou 3-4 týdny laponsko :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Alda »

Diky, panove :D A jsem rad, ze zadnemu z vas nepraskla zadna zilka. A jeste jednou se omlouvam za prutahy...
Jinak Petre, so se tyka pernate, tak si nejake detaily nepamatuji. Faktem je, ze voda je tam skutecne vsude, takze ji tam bude asi dost. Mozna, ze si Kasari na neco vzpomene...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Maroon
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 26.10.2012, 11:14

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od Maroon »

Krásně sepsané. Sám jsem měl možnost lovit ve Finsku vloni i letos a byly to nádherné lovy, ať už na losí zvěř, nebo na "ptáky", jak s oblibou říkal náš průvodce "fógelhant"..;-)) Jen jsem se chtěl zeptat, zda popsaný lov zůstal výzvou k další návštěvě, nebo zda jen krásnou památkou?
tombr.a
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: pon 25.9.2006, 20:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko/Finsko

Příspěvek od tombr.a »

Jen houšť,jen vic a prestanu aspon utracet za knizky s loveckou tematikou.Moc dobre popsane,opravdu dobre cteni. :wink:
Odpovědět