Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... l?ref=boxE

Doufám, že se to neuchytí i u nás. To by byla katastrofa! V mnoha příměstkých honitbách by zbyly jen oči pro pláč. A vetšina pejskařů? Dyť on si jen tak hraje.. On tomu nic neudělá.. To můj nebyl!!
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

ares píše: ... Doufám, že se to neuchytí i u nás. To by byla katastrofa! V mnoha příměstkých honitbách by zbyly jen oči pro pláč. A vetšina pejskařů? Dyť on si jen tak hraje.. On tomu nic neudělá.. To můj nebyl!!
Jako že odstřel psů a koček v příměstských oblastech u nás nějak systematicky a intenzivně probíhá a přispívá ke kvalitě chovu/lovu zvěře????
No já bych byl s podobnejma výrokama opatrnej - střílení psů/koček nebo obhajoba téhož rozhodně nepřispívá k nějakému pozitivnímu vnímání myslivců... Když už, tak přesně podle zákona to udělat, ale nějak se o tom ještě šířit a rozepisovat? :cry:
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Onďa »

Hele, a jak to přesně bylo upravený na tom Slovensku? Někde (snad tady?) jsem četl, že psy/kočky mohl střílet každej, kdo má LL. Je to tak? A jak je to upravený teď - absolutní zákaz nebo jen omezení pro MS a MH? Nemohl by nám nějakej kolega ze Slovenska podat zprávu? :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Když budu mluvit za sebe, tak se to řeší rok co rok. Několik strhnutých kusů srnčí v částech bezprostředně sousedících s městem. Nikdo neříká zmáčknout hned jakmile se vzdálí od pána. Ale když vidím, že záměrně honí zvěř a dotyčného oslovím, že by se to stávati nemělo a on na to reaguje ještě podrážděně, jako bych si to snad právě vymyslel tak co mám dělat? Řekneš 2x, po třetí mu sdělíš, že by taky mohl o pejska přijít podle platné legislativi.. Do lesa nosím z 90% kameru, na mobilu ji mám taktéž, popř. foťák. Pro jistotu natočím, pak střílím..ale vždy až po několikanásobném vyzvání majitele.
Nezastávám se členů zeleného cechu, kteří zmáčknou 50m před majitelem na kde co, ale vše má své meze. Zákon je proto, aby chránil nás i pejskaře. Pokud ale je porušován, pak může být postupováno dle práva. Samozřejmě i majitel psa, který pobíhal nekontrolovatelně 300m od něj, štval zvěř a podařilo se mu ji i strhnout, bude nadávat a bude se chtít pomalu soudit. Já mám videozáznam a jasný výklad práva.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Mr. Fox »

No problém bude v tom že spousta pejskařů už má psy, kteří jsou buď lovecká nebo pastavecká plemena. Těch voříšků už tolik neni.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Hirc »

Měl bych prosbu nakolegy ze Slovenska - jak k této změně došlo a jaký byl stav před touto legislativní změnou.
Napadá mě - velký počet medializovaných excesů ohledně zastřelených psů, snaha odvézt pozornost od jiných témat, přílepek k jinému zákonu, pár fanatiků s přemírou volného času atd.

Každopádně tu selhal lobbing ze strany mysliveckých organizací (zastupujících v tomto případě volně žijící zvířata) a naopak triumfoval aktivismus toho nejhrubšího zrna. Pokud chtějí kolegové v SR něco změnit, budou se od aktivistů muset naučit jejich způsob "boje" - hystericky medializovat každý stržený kus a nejlépe fotit, točit, zveřejňovat atd... ideálně by to měla koordinovat nějaká myslivecká organizace... pak si třeba poslanci uvědomí, jakého džina vypustili z láhve.

Jinak stav v ČR, že odstřel může provézt pouze Stráž, mi přijde jako rozumný kompromis a nerad bych, aby se to změnilo...

ps: Čekal bych, že v SR teď bude parlament řešit spíše gorily než psy :wink: .
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

do teď tam měl možnost zastřelit psa nebo kočku každý poľovník
f) usmrtiť v poľovnom revíri psa vo vzdialenosti väčšej
ako 200 m od najbližšie trvale obývaného domu alebo
psa, ktorý hľadá alebo prenasleduje zver, alebo sa
k nej plazí; to sa nevzťahuje na poľovníckeho psa,
g) usmrtiť mačku domácu potulujúcu sa v poľovnom
revíri vo vzdialenosti viac ako 200 m od najbližšieho
trvale obývaného domu, alebo ak ju vo vzdialenosti
menej ako 200 m pristihne pri prenasledovaní alebo
usmrcovaní zveri.
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od dalas »

Mě na tom dost mrzí, že ti pisálci vždy něco vytrhnou, veřejnost si to přečte a nabude dojmu, že je nepostihnutelná. Namašlí na pejska reflexní obojek s blikajícími led diodami a pes má větší imunitu jak poslanec. Proč ti redaktoři k tomuto taky nedají výpis ze zákona, aby i laik věděl, co je v tomtéž zákoně. Pak má myslivec větší autoritu a MS šanci, že nemusí sahat ke krajním opatřením. Takto je to ošetřeno u nás.

§ 10Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků
(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z
farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo
vedoucího.

§ 63
Přestupky
(1) Orgán státní správy myslivosti uloží pokutu
a) až do výše 10 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší
povinnosti uvedené v § 9 odst. 1, § 10 odst. 2 nebo 3 nebo uložené podle § 9 odst. 3,
b) až do výše 30 000 Kč fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že nesplní nebo poruší
povinnosti uvedené v § 5 odst. 2, § 9 odst. 2, § 10 odst. 1 nebo § 14 odst. 1 písm. a) až
d).


Doufám, že obdobné sankce jsou i na Slovensku. Pokud ne, je to fakt tragédie.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od BwanaHunter »

Já nejsem velkým fanouškem střílení psů, pokud to není pytlák z přesvědčení, tam pak není jiné cesty. Už i mě bylo vyhrožováno tzv. kolegou v zeleném, že mi zastřelí moje psy, podotýkám vycvičené, ovladatelné a lovecky upotřebitelné, když jsem s nimi byl na procházce v polích mimo místo mého bydliště. Podotýkám, že zvěř v okolí veškerá žádná, jen jedna fena našla běh z dávno padlé a rozložené srny... a tak.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od kasari »

Bohužel častý obrázek. Při pracovní návštěvě Klínovce mě jeden tamější myslivec upozorňoval, že i když mi jde barvář u nohy, je to pro zvěř velká stresová zátěž a že kdyby mi " odběhl ", mohl bych o něj přijít.No pochopil to až když jsem ho na oplátku požádal o povolení vjezdu do lesa... :twisted:
Ulkomaalainen...
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

To jsou, doufám, extrémy vybočující z řad normálně uvažujícího myslivce. Jestli zmáčknout na psa, tak opravdu pouze v případě nutném..Problém by byl, kdybychom tu možnost opravdu neměli. Možná že ve větších komplexech a odlehlých místech jsou extrémní myslivci, v blízkosti obcí zase pejskaři :lol:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Alda »

Ono vsechno je o lidech - na kazde "strane" se vzdycky najde nekdo, kdo...
Priklad z te druhe "skupiny" - Pred casem jsem potkal v lese pani se psem, co reviroval kolem ni na cca 100 m. Slusne jsem ji poprosil, aby si psa dala na voditko - jeste jsem ji pomahal psa nahanet, nebot slovo "poslusnost" neznal. Druhy den jsme meli hon - a prvni, co se resilo, bylo, ze nejaky myslivec vcera sproste nadaval a vyhanel pani reditelu (MS) z lesa kvuli jejimu psovi...
No, jak rikam, vse je o lidech...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Petr1970 »

s tím souhlasím.. jenže obvykle se potkaj ty extrémy - fanatik "psíkář" co ho pes neposlouchá a běhá kolem, on si to vykládá "pod kontrolou"..
fanatický myslivec který by nejradši odstřelil cokoli v revíru... a neřeší že dokud ten lovecký-služební pes vyloženě něco neštve tak nemá šanci (obvykle tihle bouchalové ani nejsou MS takže nemaj šanci ani při tom štvaní..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Mám podobou zkušenost, ikdyž ne vlastní. Můj dobrý kamarád minulou zimu vyzval postarší pár, ať si přivolají psa, neboť se pořád věnoval srnčímu, kterému se v 40cm sněhu moc nechtělo soupeřit, kdo má rychlejší běhy. Druhý den mu hospodář sdělil, že na obci je oficiálně podaná stížnost na neznámou osobu zeleného cechu (volal přednostně jemu, protože v daném úseku krmí), který je údajně vyhazoval z obecního lesa a sprostě osočoval nadávkami spolu s výhrůžkami, že psa zastřelí.
vhool

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od vhool »

no debata jde trosicku OT ale take se pridam s celkem cerstvou zkusenosti,toto se netyka jen hysterie kolem myslivcu ... pred tydnem jsem jel dokacet a zlikvidovat jeden vyvrat ve vznikajici klidove zone mesta a pani presne dle scenare jak popsal alda.zastavil jsem a cekal az sveho psa chytne,nechytla ale bylo to v parku tak jsem nad tim dal nepremyslel a kdyz byl pes cca 20m ode mne tak jsem pani objel s petimetrovym odstupem,musel jsem jednou stranou auta az do koryta potoka ponevac pani stala jak svatadalanevedelakomu uprostred obsluzky.nez jsem o 500m dal zacal delat svou praci tak tam byla mestska policie ze jim volala vydesena pani ze ji chtel nekdo prejet v parku terenim autem (a ja stal a ani jsem okynko neotevrel ani sluvko neutrousil) ... tak jsem ji na oplatku nahlasil ze ji tam beha pes navolno coz mestska vyhlaska vylozene zakazuje pod pokutou az 2000kc ... mela to za 500 tak se mi pak hezky pracovalo :wink:
Odpovědět