Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

No já vidím problém v tom, že když udělá chybu majitel psa a ten mu zdrhne z pozemku nebo z dosahu, tak ta případná škoda pravděpodobně nebude velká - prostě pes lítá chvíli po lese jak magor (ono zase tolik plemen schopných sejmout za normální situace zdravou spárkatou není - i echt honičům ve velké smečce a při obstoupené leči se to povede spíše vyjímečně). Ale když udělá "chybu" střelec a sejme psa, protože tam nějakého "podobného" už kdysi viděl nebo přehlédl majitele, tak to průšvih je velkej...
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Petr1970 »

bohužel je to hnusný, ale myslivci tohle obvykle prohrávaj protože nejsou připravený.. nahrávka, svědek, být první.... a tihle hysteričtí šme.di toho využívají... je dobré být proškolen, mít na telefonu právníka a nechat jim to sež.at dřív než oni mě... tzv. "dělostřelecký přepad"
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Máš sice pravdu, ale už štvaní zvěře v době při vyšší sněhové pokrývce není značka ideál. Nikdo neříkal zmáčknout za každou cenu nebo když mám pocit, že jsem ho už někde kdysi viděl. Pokud splňuje požadavky dle práva(a jsem si jistej, že to tak je), tak proč podle něj nepostupovat? Ale jak už jsem uváděl, až po eventuálním vyzvání majitele.

@Petr1970 Jak jsem již psal, nahrávka to jistí :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

já osobně jsem v příměstském revíru a problém mám spíš opačný už mě několikrát upozorňovali pejskaři na Radouči že si mám psa uvázat :lol: a v lese jsem zatím žádný problém neměl na slušné upozornění lidi reagují většinou rozumně jediný problém jsem měl s takovou partičkou dam co si s termoskama s kávou a cigárkem chodily venčit pejsky na volno ale na ty stačil jeden telefonát a pokuta od MP to vyřešila asi dělá hodně že chodím většinou se psi ale když z auta vyběhne šílenec co hned huláká tak se nedivím že reaguji nestandardně já sám jsem měl už několikrát tu čest potkat v lese magora v zeleném :wink:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od BwanaHunter »

Je mi jasne, ze muj nazor sklidi znacnou kritiku, ale ja opravdu nejsem priznivcem strileni psu a omezil bych ho na nejnutnejsi pripady prokazatelneho pytlactvi. Nechapu, proc by pes nemohl byt od pana vzdaleny na desitky metru? Pokud posloucha, necha se odvolat, privolat, proc ne? I kdyby nedopatrenim prohnal nejaky kus zvere, se preci nic nedeje, pokud neni vysoka snehova pokryvka, velky mraz nebo vysokobrezi samici zver. Vam psi zver nikdy nehoni? Moji jo, a radi, jsou to honici ;). Ano,nechaji se odvolat, vrati se, ale chce se jim. Aby mi nejaky jouda strelil psa proto, ze se probehl po poli za zajicem v lete, by se mi taky nelibilo. I kdyz se nedopatrenim stane, ze pes utece za zveri v dobe, kdy to neni idealni, je treba hned strilet? Komu nikdy, ale opravdu nikdy neutekl nebo neco neprovedl treba mlady neupevneny pes, kdyz se vam to zrovna nehodilo ci jste nechteli? Je opravdu potreba zastrelit nekomu psa, ktereho pipla, kvuli tomu, ze prohnal kus zvere, i kdyz se ji treba nic nestalo? Zato zitra ji srazi auto na silnici? Osoben vidim cestu spis v osvete, vysvetleni, pouceni pejskaru, pripadne pokutovani tech nepoucitelnych a nablblych a strelbu bych videl az jako nejzasi moznost pro ty skutecne nebezpecne nebo vazne pripady.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

re: BwanaHunter - pod tvůj názor se na 100% podepisuji, vím, že tím body u myslivců samozřejmě nezískám, ale cítím to stejně, zkušenosti s vlastním psem mám podobné... I proto, že není typický lovecký plemeno a přesto ho vedu jako honiče, občas trnu, když se na chvíli zaběhne v jiné oblasti než je můj revír (to se občas prostě stane)...
re: ares - věřím, že tvůj přístup je správný, ale každý může udělat chybu (každý z nás je dělá) a takováhle je fakt s hodně krutým dopadem. Navíc, když už víš čí je to pes (majitel taky ví, že to víš), máš to zdokumentované, tak proč to rovnou nepředat policii, ať ho oni náležitě osolí? U příměstského lesa (městská) policie snad ( :? ) dorazí... (sám jsem takle parkrát volal MP na mladistvé ožraly, co dělali a hlavně nechávali bordel v lese a mě by poslali do hajzlu, zafungovalo to)...
6,5x55SE☝️❤️ 8)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od precechtel »

provozuji myslivost 37 let a za tu dobu jsem střelil 4 pytlačící psy, sám psy chovám, tak k odstřelu přistupuji velmi uvážlivě. Je veliká chyba střelit nějakého psa jenom proto, že ho v honitbě potkám bez pána /momentálně/, neznám ho apod.. Pejskařům pokud je to nutné, tak jenom slušně a uvážlivě vysvětluji, hlavně v době snůšky a kladení mláďat, proč psa nenechávat volně pobíhat. Nejvíce většinou zabírá argument, že myslivci z honitby platí nájem a pejskaři nic, řeči peněz dnes rozumí každý. Nějaké řvaní po lidech naprosto není na místě, někdy též licoměrně sděluji, že mně psi nevadí, ale mohli by narazit na nějakého tupce, který střílí, tak ať si raději pejska uvážou. Dobré je také začít oklikou - jejda to je pěkný pejsek, jak je starý, jak se jmenuje atd. F. No pokud hned na začátku začne špatenka a zadrhne se to, pak se představuji jménem, ukážu odznak stráže a sdělím, že jsem jmenován SSM, zatím jsem po hubě nikdy nedostal. To někdy bývá horší jednání s motorkáři či s lidmi na čtyřkolce. F.

JInak jsem skálopevně přesvědčen, že daleko horší škodná v revíru je pytlačící kočka, je nenápadná a udolá vše od zpěvného ptactva po dospělého zajíce. F.
politice a politikům zmar
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Alternativním cestám se samozřejmě nebráním. Kupříkladu jsem podal ofic. stížnost na majitele dvou dog, kteří si představoval věnčí asi tak, že je vypustil v blízkosti město/les/pole a oni se po 2 hodinách vrátili, on je naložil a odjel. Mezitím milé dvě dogy (možná v zápalu hravosti, možná v zápalu loveckého pudu) proháněli srnčí a zajíce sem tam. Byť nikdy nic neuštvali a bylo to v létě. Ale já si takhle rozhodně nepředstavuji venčení!!

Máte pravdu že většinou to vyřeší domluva a ne až finální krok, o kterém se tu bavíme. Ale jsou prostě případy, kdy je to i nevyhnutelné. Jednou jsem seděl uprostřed polí a koukám, že dva větší psy opravdu vyloženě štvou zvěř. Protože jsem tam chodil na holou, sedával jsem pravidelně. Druhý den se situace opakovalo, následně taky.Asi 2 dny jsem vynechal, pak jsem seděl znovu a koukám- jeden z aktérů jde z jedné obce, druhý z druhé. Vzdušná čára mezi obcemi je 5km. Sešli se a představení začalo nanovo. Když byli pod kazatelnou, tak jsem na ně houknul, rozutekli se, ale za chvíli byli zase v akci. Den nato jsem opět pozoroval příchod obou ze vzdálených obcí a znovu se opakující divadlo. Šeřilo se ...

Ještě si vzpomínám matně na jeden případ dvou vlčáků- psa a feny, kteří někomu utekli a začali pobývat v lese. Situace se vyhrotila, když se začali živit lovem. Byl jsem malé dítě a hrál si pod chatou, když tahle dvojka na mě začala dorážet. Byl jsem tenkrát posranej až za ušima. Myslím že se pak lekli táty, který se šel podívat, co je to za štěkot. Bohužel se agrese stupňovala a dvojka nebojácně obhajovala svoje teritorium proti lidem. Osudným se jim až stalo jedno ráno, když obestoupili otce, který se vracel z čekané,začali dorážet a útočit.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

Jsem rád za to, co tu od všech zaznělo - kéž by takhle racionální a zodpovědný přístup byl v co největší míře i v praxi (na straně pejskařů i myslivců)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím kolik z Vás působí v příměstkých honitbách. Já tedy ano a vím, že slušnou domluvou a vysvětlováním dosáhnu víc než nějakými výhružkami. A pokud to nejde tak MP a ti už si to dořeší. Jinak digi foťák má u sebe pořád, ať kvůli zvěři tak třeba pro zaznamenání nějakého přestupku. Odstřel psa by měl být opravdu až ta nejkrajnější možnost.
Mezi námi naši psi se taky nechovají vždy ideálně. Jaký je pak rozdíl, když to srnčí prožene pes člena MS či nějakého výletníka. Při současných mrazech žádný, výsledek je stejný. Zápal plic a úhyn. V první řadě by jsme si měli udělat pořádek mezi sebou. A to se netýká jen psů. Jinak zapláčem nad výdělkem.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

znáte to přísloví když narazí vůl na vola tak je domluva těžká ale většinou je fakt problém s těmi staršími pány a nebo jejich potomky kteří v tom byli vychováni co si ještě nezvykli na to že revír není jenom jejich a celý život byli vychováváni že
Obrázek
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

Jiří K. píše:Nevím kolik z Vás působí v příměstkých honitbách. Já tedy ano a vím, že slušnou domluvou a vysvětlováním dosáhnu víc než nějakými výhružkami. A pokud to nejde tak MP a ti už si to dořeší. Jinak digi foťák má u sebe pořád, ať kvůli zvěři tak třeba pro zaznamenání nějakého přestupku. Odstřel psa by měl být opravdu až ta nejkrajnější možnost.
Mezi námi naši psi se taky nechovají vždy ideálně. Jaký je pak rozdíl, když to srnčí prožene pes člena MS či nějakého výletníka. Při současných mrazech žádný, výsledek je stejný. Zápal plic a úhyn. V první řadě by jsme si měli udělat pořádek mezi sebou. A to se netýká jen psů. Jinak zapláčem nad výdělkem.
Jirko máš pravdu MP fungují spolehlivě ona jenom ta minimální pokuta 500kč přivede k rozumu pomalu každého :wink:
CZ 550 american 308win.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Navrhoval bych, aby poslední obrázek byl povinně vytištěn a při konfliktech prezentován! :lol: Slogan: Nemůžete ochuzovat stůl pracujících!

Jiří K.@ Domluva je pochopitelně vždy lepší. Ale právo,jako obrana proti extrémním případům, by mělo být ponecháno.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

to právo odstřelu je i docela dobrý strašák, který v podvědémí pejskařů hodně funguje - s jeho platností taky souhlasím. Jen když už dojde k jeho uplatnění, tak minimálně za podmínek jak píše ares, jinak to dopadne u nás se zrušením zákona jako na Slovensku (pejskařská loby je/bude minimálně stejně silná, jako ta lovecká a nic si líbit asi nenechá...)
re: Leon - obrázek super! :)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
axon
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: úte 02.2.2010, 15:11

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od axon »

Ja by som túto novelu zákona nevidel až tak tragicky. Zatiaľ prešla iba v parlamente, ešte ju musí podpísať prezident SR (je poľovník). Ak ju nepodpíše, ide naspäť do parlamentu. Keďže idú predčasné voľby, súčasná vláda už zasadať nebude a v prípade nepodpísania novely prezidentom, novelou sa bude zaoberať až nová vláda.
Nový zákon zakazuje strielať viditeľne označených psov páskou alebo postrojom jasne odlišným od farby srsti. Aj naďalej je možný odstrel túlavých psov za určitých podmienok. T.j. ak niekomu v noci ujde z dvora pes a lieta krížom-krážom po revíri a naháňa zver, tohto psa môže aj radový poľovník v revíri odstreliť (ak mu toto oprávnenie postúpil užívateľ revíru). Čo sa týka mačiek, to už je iné. Tam je úplný zákaz odstrelu. Ale ako vysvetliť stavačovi (jagdteriérovi, kopovovi a pod.), že keď majiteľ nemôže mačku odstreliť, ani on z nej "nemôže urobiť dve".....
Odpovědět