Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od BwanaHunter »

axon> no těm mým potvorám bych to těžko vysvětloval, kočka největší nepřítel :D Ale zase, kočku, která zjevně na louce chytá myši, taky zbytečně nestřílim.

RuStaff> chvilku mi povídej o tom, jak se konzervativní čili zkostnatělé křídlo českých myslivců kouká na ne zcela typická lovecká plemena, jak jsi to nazval. Moje čtyřnohé kamarádky, lásky a družky jsou 2x rhodeský ridgeback a 1x american staffordshire :lol: :lol: Když jsem kdysi v době, kdy mě tady v ČR na ulici zastavovali lidi a ptali se, co je to za psa (RR), vzal svojí starou fenu na dohledávku po bažantím honu, poslouchal jsem řeči jako - to máš na tchyni, my jdeme na slony a podobně. No, když nacházela studenou zvěř pod sněhem, kterou přešli fousci, postřelenou vyhnala, špatně letící postřelenou slepici dokázala výskokem sundat ze vzduchu a odevzdat.... tak zmlkli a tak nějak divně čuměli :lol:

Jinak mě upřímně velmi těší, jak rozumné názory tady od vás všech čtu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:45, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Jiří K. »

Ta novela nevypadá až tak blbě. Jen ten zákaz u těch koček je nepochopitelný. Vaše ochranařské lobby je asi velmi zmagořené tou ochranou šelem. Asi mají strach, že si kočku spletete s malým rysem. Kočky jsou v revíru naprosta katastrofa.
Jinak ještě k těm revirujícím vořechům ti jsou mnohem učinější než nějaký venčeny "gaučak". Asi před 15 lety u nás řadila smečka 5 psů a ty vedl nějaký kříženec jezevčíka, je sledovat to byl mazec. A tak jak již tady někdo psal šlo o psy z dvou různých vesnic. Tam už šlo vychovávat jen kulkou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od fesoj »

Myslivec musí myslet. Je rozdíl, když někomu na procházce uteče pes za srnčím - to jde většinou řešit domluvou, někdy i pokutou a případnou náhradou škody - nebo když má někdo několik psů, které vůbec nekrmí a na noc je pustí ven, aby si "něco našli". U nás se snažíme o určitou osvětu - píšeme články do místního Zpravodaje, kolega na toto téma hovořil i v kabelové televizi a určité zlepšení ze strany pejskařů se skutečně dostavilo. Ale když vám chodí přes hranici z Polska smečka sedmi čoklů, kteří řádí hůř než vlci, dokonce dokázali v zimě strhnout i sele divočáka cca 25 kg, pak opravdu nezbývá nic jiného než olověné granule či včeličky.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

ono se nejedná o tuláky ty nikdo nechrání pytlačící pes nemá co dělat v revíru ale ty průsery jsou díky psům kteří měly majitele a že toho na slovensku je díky tomu že právo zastřelit psa měl každý poľovník u nás to docela ubylo díky tomu že má právo zastřelit psa pouze hospodář a MS
CZ 550 american 308win.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od xtaup »

Připojím se s případem, který se stal u nás, dva psi ovčáckého plemene u nás strhli cca. 25 ks srnčího, počet byl vysoký zejména kvůli řešení celého stavu úřední cestou, díky plemeni nebylo možno provést ulovení těchto psů vzhledem k omezení, která klade zákon o myslivosti. Jednalo se o psy jednoho majitele farmy kde choval koně. Celou věc jsme začali řešit přes městský úřad, ten zahájil řízení ohledně porušení § 10 odst. 1 zákona o myslivosti, poměrně jsme se divili, jak složité je uvedenou věc prokázat a to jak z hlediska videozáznamu, který byl jako důkaz zamítnut, z hlediska jeho nepřípustnosti jako důkazního prostředku, rovněž výpovědi jednotlivých svědků byly zpochybňovány, nakonec vše skončilo na krajském úřadě. To vše se pak řeší, když se do případu pustí mazaní právníci. Na domluvu s majitelem, osvětu a pod. v daném případě zapomeňte, spíše počítejte s arogancí apod. Věc nakonec skončila odložením celého případu a to i z toho důvodu, že problémy z rázu přestaly, zřejmě z důvodu zásahu vyšší moci. U nás ve sdružení jsme za posledních 20 let žádného psa neulovili a vše jsme se snažili řešit smírnou cestou či přes úřady, jak je ale zřejmé, tak ne vždy je uvedený postup ku prospěchu zvěře a vyřešení dané situace. Jinak upozorňuji, že nejsme příměstská honitba, takže MP u nás nepřipadá v úvahu a státní policie danou věc postoupí na příslušný městský úřad. Prostě vždy budou případy, kdy domluva či osvěta splní své, ale na druhou stranu také případy, kdy to nebude mít žádný účinek a v dnešní době jich přibývá. To že někomu uteče pes se stává a je nesmysl to řešit to hned tou nejradikálnější cestou, je ale problém, když nastane případ, který jsem uvedl výše, pak by bylo vhodné moci mít možnost jednat rychleji. Omlouvám se za OT.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od fesoj »

Mezilidské vztahy - zejména na vesnici - jsou i v tomto směru velice důležité. Po maturitě jsem nastoupil ve vyhrazené vládní honitbě s bažantnicí v Kladrubech n. L. Byl jsem tam pár dnů, večer sedím v hospodě u piva a najednou mi zničeho nic jeden místní občan poslal velký rum. Poděkoval jsem - a při odchodu z hospody mne ten pán vyzval, abych se šel na něco podívat. Ukázal mi kotec, ve kterém měl nádherného německého ovčáka a říká : "Vidíš, jakého mám psa a jak ho mám zabezpečeného. Ale stejně se může stát, že někdy uteče. Kdyby vám náhodou udělal v bažantnici nějakou škodu, rád ji zaplatím, ale v žádném případě ho nestřílej !" Rád jsem mu to slíbil. Přitom po celou dobu mého kladrubského působení se nestalo, že bych se s tímto psem v honitbě potkal. Tomu říkám rozumný přístup.
A další věc je výcvik psů v honitbě. Vždyť to za určitých okolností může být pro myslivost i přínosné ! Pokud MS vyhradí služebním kynologům pro pachové práce a normálním občanům k venčení a proběhnutí psů tu část honitby, kde jsou pícniny, bažantí slepice tam kvůli soustavnému zneklidňování nezahnízdí, zaječky a srny si rovněž tyto prostory nezvolí jako vhodné pro své potomstvo a o to nižší pak budou ztráty vysečením. Musí se s tím ovšem začít včas, ještě před začátkem vegetace. Všechno je to o lidech a o domluvě člověka s člověkem. Téměř s každým se dá vyjít. Ovšem pokud se s někým vyjít nedá, je nutné s ním vyběhnout...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

k tomu vyhrazenému prostoru já když vidím kolik je na prostoru kde venčí psi fretky a dokonce i mývala králíku zajícu bažantu a koroptví tak nechápu jak tam můžou přežít když tam je od rána do večera pohyb asi to bude tím že si zvěř na to rušení zvykla tak že tam nejvíc drobné v revíru
CZ 550 american 308win.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od ares »

Nemůžu jinak než souhlasit-je to vše o lidech. Na jedné straně na (nezodpovědných) majitelích, na druhé straně na nás.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Lesomil »

Leon :)
v tomto Ti dávám zapravdu!!! Kdys dávno :wink: jsem měl v Praze možnost na sídlišti Prosek z okna paneláku pozorovat, jak se mezi paneláky promenují zajíci, bažanti a dokonce i malá hejnka koroptví.... A to tam vlastně neměly žádnou krytinu, křoví, vysokou trávu a pod. Tehdy mně to dost udivilo, protože v domovské honitbě byla koroptev minulostí, zajíc "ohroženým druhem" a i s počtem mnou viděných bažantů bychom byli v honitbě celkem spokojeni.... Důvod, proč se to tam stahovalo neznám... :oops: , možností vidím několik, ale snad mi poradí někdo z pražských myslivců... :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Petr1970 »

leon: souhlasím... nejvíc drobné - zajíci, bažanti... je u nás v satelitu... mezi barákama průchody zarostlý,křoví.. 100 baráků růrzně rozházených, parcely klasický satelitní...
v každým třetím baráku gaučovej výmar, maďar.. nevyběhaný... a ráno běhaj zající do pozemků kde nejsou vrata, bažanti lítaj... za satelitem začíná honitba, tam je jedno brko za rok...

když jdeme se psem kolem cesty tak zvedne 3-4 bažanty za 100 metrů....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Leon »

asi jim vyhovuje že tam není škodná nebo něco jiného nevím ale třeba ve škodovce je nejvíc zajíců a králíků na okresu :D to samé mi říkal kamarád o temelíně zajíce tam udělali odchyt odvezli a za týden byli nastěhovaný zpátky :D
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od Petr1970 »

škodná? psi to karbujou nonstop, na vycházku tu choděj jezevčíci, ohaři který jsou naprosto neovladatelný... chemií se tu stříká všechno - tráva, stromky..... fakt to nechápu... přitom za baráky jsou remízky, pastviny nesekaný, všude samej potůček s roštím... a oni se drží v satelitu...

kolikrát když jedu za tmy takk musím zhasnout světla abych vyjel od nás z ulice bo když ho chytím do potkávaček tak ušák ztuhne a sedí uprostřed silnice... po zhasnutí se rozběhnou a šup na parcelu sousedovy kde je jezevčík doma na gauči :-)

jinak v jedný firmě kam jezdím je pár hektarů oplocený plochy kde se nestaví a je to skládka "hlíny a bordelu".. za 10 let je tam nesekaná džungle... tolik zajíců sem neviděl ani na moravských honech.. sem se bavil s jedním údržbářem že si tam vezmu příští rok psa a malorážku :-) nory zajíců, králíků, všechno pohromadě... vedle rychlýkový trati.. maj se tam jak pras... v žitě, dravci nejsou, sypou tam sekanou trávu z 50 hektarů......
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od fesoj »

Ono těch prolínajících se důvodů, proč se v blízkosti člověka a jeho sídlišť drží víc drobné zvěře, než ve volné přírodě, je víc. Žádné nebo minimální postřiky proti plevelům a škůdcům, z toho plyne rozmanitá druhová skladba rostlin a následně i hmyzu, který je třeba pro koroptví kuřátka nezbytný. Žádná sklizeň velkých lánů a pusté a prázdné plochy po ní. Prakticky nulový výskyt pernatých predátorů a lišky - u nás například ježka najdete pouze v intravilánu města, ve volné přírodě byl výry a zejména liškami doslova vyhuben - před 20 lety ho křepelačka našla každou chvíli, teď jsem ho zde již pěkných pár let vůbec neviděl. Co se týče venčení psů, na to je zajíc schopen si zvyknout a najít si takový denní úkryt, kde naň náhodně pobíhající pes nenarazí - nemluvím samozřejmě o pytlákovi, který zvěř cíleně vyhledává, to je jiná otázka. Kočky a skalní kuny sice zlikvidují spoustu zejména mladé zvěře, ale pořád toho přežije víc než tam, kde během několika hodin dokáže dávka postřiku vyhubit všechen hmyz nebo všechny plevele.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Novinky: Na Slovensku zakázali střílení psů a koček

Příspěvek od dalas »

Je to asi tak, jak píše fesoj. Také jsem potkával na sídlišti hejnka koroptví, když ve volné přírodě o ně člověk nezakopl. Bohužel dnes už i koroptve zmizely. Zato se sídlištěm toulají kočky a kuny. Je zajímavé, že v té době se ještě vyskytovali ve větší míře volně pobíhající psi. Dnes je pes na volno výjimkou. Málokdo si dovolí pozdní příchod do práce jen proto, že mazlíček se při ranním venčení zaběhl a pálky za útulek taky nejsou žádná sranda.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět