Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od Alda »

na slovensku zakazali jizdu cyklistu v lese mimo vyznacene trasy - s poukazanim na nedisciplinovanost cyklistu, kteri jezdili mimo cyklisticke trasy. pry se uz pripravujou protestni akce cyklistu po lese...

http://www.sme.sk/c/3360378/Cyklisti-le ... stach.html

v nekterych pripadech se mi zda, ze slovaci jsou pred nami :idea:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

To jsem zvedav jak je budou chytat.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

to je prave problem nas stredoevropskych "cechacku" - nyni musime vymyslet nejlepsi zpusob, jak dohlizet nad dodrzovanim zakonnych veci. pokud by to bylo na zapade ci v US, tak by toto nebylo vubec potreba (ï kdyz samozrejme ze ne ve 100%). jednou je to dano a basta. u nas je mi z toho k placi... ale to je vubec soucasny stav nasi myslivosti spolecne s dodrzovanim zakonnych norem :evil: :evil: :evil:

nedavno jsem mluvil s kamaradem v rakousku a ptal jsem se ho, jestli je u nich povoleno nocni videni ci baterka pri lovu. odpovedel, ze NE... a na moji dalsi otazku, jestli preci jenom myslivci takovouto vybavu nepouzivaji, se na mne divne podival a rekl: "dyt ti to rikam, ze je to zakazany... ty jsi mi nerozumel?"
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Hmm..., tak o tom vím své. Mám v Německu a Rakousku docela dost mysliveckých přátel. Teď ale z opačné strany - na Slovensku jsem byl v roce 2004, jako organizátor a doprovod táty. Chtěl jsem pro něj zá?itek na celý život jak se říká a dohodl (po známostech) odlov jelena v říji na východním Slovensku (přesnější nechci být). Hned při příjezdu a seznámení se, padla první otázka na baterky - jestli je máme. Pro mě i tátu doslova šok - oběma se nám to protiví. Ubytování na lovecké chatě uprostřed revíru, ca. 5 km od vesnice v hlubokých bukových lesích plných praváků a křemenáčů, za 5 dní jsem slyšel pouze bekat srnce, totálně vystříleno :x :x :x fakt hrůza - ne z toho že nebude zá?itek, ale z toho v jak nádherném prostředí není ani kus zvěře.... už při prvním večerním posezení to byla hrozná pijatika, to se opakovalo každý večer - mezi povídkami nechyběli příhody o slovení 16-teráka v květnu, atd., uprostřed pobytu přijel další host - zubař (SK), výbava - 30-06 Sprg. s nočním viděním + velkou halogenkou :evil: :evil: :evil: Mimochodem trofejím náš průvodce říkal "kosti" zvěřině říkali mäso (a nebavili se téměř o ničem jiném) a když jsme odjí?děli, tak tátovi navrhl, že na půdě má hromadu kostí, jestli si nechce vybrat.... No zklamání na entou....

Rozhodně tím ale nikoho nechci odrazovat od lovu jelení zvěře na Slovensku!!! Je to krásná země a určitě je tam spousta lidí, kteří dělají myslivost poctivě.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od Climber »

Osobně si myslím, že to je hodně velká blbost, která nadělá pouze zlou krev mezi myslivci a ostatními návštěvníky lesa. Pokusím se zdůvodnit svůj názor:

1. cyklista není terénní motorka. S ohledem na "výkonnost svého stroje" jezdí cyklista z principu po cestách. Volným terénem to prostě neušlape.
2. v zemi, kde je houbaření a sběr lesních plodů národní sport, tzn. že v sezoně neobstojí před houbaři žádná houština (první vyrážejí ještě ráno za tmy a poslední se vracejí večer se soumrakem - osobní zkušenost během čekané) mi projetí cyklisty připadá jako přijatelné "rušení" klidu v lese.
3. kolo nemá motor, tudíž není slyšet řev motoru na stovky metrů daleko.
4. přírodu zamořuje cyklista tak maximálně smradem svého potu.

Významným bodem v takovéto diskusi by také byla míra "využití" dané lokality cyklisty. Pokud za den potkáte 200 a více cyklistů tak věřím, že je třeba nějakým způsobem tuto aktivitu regulovat. Pokud jsou ale rozptýleni po celé krajině, tak to podle mě nepředstavuje velký problém.

Poslední bod na závěr, veškerá argumentace výše se nevztahuje na budování tzv. bike-parků, kdy si šulini postaví 10 sjezdových drah, k tomu nejlépe lanovku a celej den hoblujou jedno a to samé místo dokola.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od kabát »

Já se v NAPANTu pohybuju docela často v průběhu roku, a osobně bych tam zakázal vstup většině turistů, nejen cyklistům.
Za prvé bych ho chtěl mít jen pro sebe,
za druhé se většina lidí neumí chovat. Ten bordel co dělají v průběhu dne a co po nich zůstává nemá nic společného s turistikou. Kdejaký pošuk má dnes pocit, že když si nakoupí hromadu vybavení podle nejnovějších katalogů tak zažije adrenalin na celý život.
Jsem pro klidové oblasti s minimálním pohybem lidí, a oblasti kde se můžou " dobrodruzi " vyžít.
Třeba obdoba 3D kina.
Nasadit brýle a nechat je bloudit lesem.
Ta zvěř prostě potřebuje klid a lidi vlezou všude.
Tolik můj osobní názor. :wink: :!:
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od Climber »

S vymezením klidových oblastí lze samozřejmě souhlasit, tím více v rámci národních parků. Větší význam by však měli podle mě v zimě s cílem omezit např. rušení kamzičí zvěře skialpinisty.

Třeba právě pokud jde o oblast Nízkých Tater tak to už jsou hory tak vysoké, že jsou pro cyklistiku prakticky nevhodné. Jakýkoli pokus o vyšlapání na hřeben musí s ohledem na převýšení nutné směřovat na asfalt. Pohyb na kole po hřebeni je prakticky nemožný, většinou nesjízdné. Takže podle mě tam cyklisti nemohou představovat významný problém. Podle mě by tam jel pouze zoufalec, který neví do čeho jde. Nebo naopak místňák, který to velmi dobře zná a ví jak objet nesjízdné úseky a zná systém svážních cest lesanů.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
pirko
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pát 11.2.2011, 15:20
Bydliště: jablunkov

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od pirko »

Climbere nemužu s tebou souhlasit . Jsem v lesni honitbe a cyklisty nesnašim ,stejne jako motorkaře a jine lidi kteři se v lese neumi chovat!!! V polnich honitbach je možna zvěř zvykla na cyklisty ,ale na horach urcite ne!!! Nevim jaky by jste mel nazor na to ,když vam troubi 3 jeleni na 100m od pusedu a na setmivku vam pres řijiště prejedou posvažnici cyklisti. V tu chvili mate po zažitku na ,ktery cekate cely rok a je v p... Zvěř na horach reaguje na lidi jinak než v polnich honitbach a hlavne vysoka!!! Omezil bych pristup lidi na urcite hodiny jak to tady bylo kdysi za našich dědu.... A pres řije bych omezil pristup do lesa jen na lokality kde zvěř neřiji. Když už nema zvěř klid cely rok tak aspon na dobu řije by my mnela mit klid..
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud si cyklisti vyjedou po svážnicích tak klidně až na vrchol vyjedou a těch perfektních lesních cest jsou tam kilometry a cesty lepší jak u nás v této době asfaltky.Myslím si,že to ani nedělají pro zvěř,ale pro bezpečnost.Hodně se kátí,přibližuje dřevo.Různé lanovky a pod.Je pravdou,že když se přijede na jelena tak ani katr týden nejde a v lese se nedělá.Jsou to peníze za lov tak to taky berou vážně.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od zispo »

měl jsem možnost pár krát jet na slovensko do honitby. Myslím že hlavně polovníci mají velkou podporu v senátu. A dávjlí velkou důležitost na přírodu. Jen škoda že v našich končinách se tomu tak neděje.Jen si vemte jak jsou myslivci (polovníci) Medializování v televizi a to pořadem halali. A u nás co slyšíte u nás myslivec postřelil myslivce a to vše ve správách na nově nebo na Primě. A ruku na srdce co jsme kdo udělaly pro zlepšení situace??? Nevím kolik je myslivců v čr, ale zdá se my to nebo se tak nějak dokážem sjednotit před společným honem? Možná je to od témato, ale je to úvaha.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od dalas »

to zispo: V tom, co jsi napsal je hodně pravdy. Ještě bych to doplnil, že určitým způsobem jsou myslivci u nás veřejností vnímáni jako jakási privilegovaná skupina. A ve spojení s všeobecnou závistivostí tohoto národa je nenávist na světě. No a ptáš se, co jsem udělal pro zlepšení situace? Zatím jsem žádnýho myslivce nepostřelil. :lol: Nevím, zdali je to moc nebo málo, ale berte to jako jakési odlehčení. Jinak se omlouvám za případné OT, ale možná jistá drobná souvislost tu bude.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od jarda65 »

Jsem myslivec, ale také cyklista. Slovensko mám značně projeté. Je jasné, že zákaz jízdy po lese nebyl problém prosadit, jelikož na Slovensku je mnoho "vážených" myslivců a velmi málo cyklistů. Pokud potkáte někoho na kole, je to nejspíš Čech. Navíc horské terény jsou pro kolo nevhodné a např. ve Slovenském ráji platí s vyjímkou dvou tras zákaz i na cestách, stejně jako u nás na horách. Daleko větší význam by měl takový zákaz u nás. Jenže by asi mnoho neřešil. Našinec zákony nedodržuje, okamžitě vymyslí několik vyjímek a pak ještě zbydou turisti a houbaři, kteří asi klidu zvěře vadí víc. Zkuste navštívit o víkendu Český ráj. Na kole skoro neprojedete :-) . Ale mělo by to přínos pro motorkáře. Mohli by jezdit bez obav, že se srazí s někým na kole :D
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
pirko
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pát 11.2.2011, 15:20
Bydliště: jablunkov

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od pirko »

to maš recht ,našinec zna velice dobře sve prava to joooo. Ale velice rad zapomina na sve POVINNOSTI!! A to je kamen urazu v naši zemi. Otazka je z koho si mame brat priklad , když naši politici take neznaji sve povuinnosti a vše jim prochazi :!: :? :evil:
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od xtaup »

Ono co si budem povídat, v lese to na kole, žádný supr poježdění není pominu-li lesní cestní síť a případné už vyježděné trasy. Tím spíš pokud ten les nevypadá jako smrková plantáž, kde je na zemi jak vymeteno. Na kole jezdívám a tak nějak mě nikdy nenapadlo vjíždět do porostu prostě proto, že se tam blbě jede. Jinak myslím platí, jaký národ takový politici :wink:
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: Slovensko - zákaz jizdy cyklistu libovolne po lese

Příspěvek od Hanzi216 »

Loni jsem byl na jelenovi v NP Nízké Tatry a samozřejmě jsme řešili i cyklisty. Referent pro myslivost nám docela podrobně vysvětlil důvody zákazu. V podstatě už tady téměř všechny zazněly tak malé shrnutí:
1. bezpečnost samotných cyklistů - jezdili po svážnicích a prý byla spousta úrazů s klaďákama, pěší stačí uskočit. Pokud jsou vyznačené cyklotrasy myslivci si "tam dávají větší pozor"
2. rušení zvěře - jednak v průběhu roku a pak taky jak psal Zdenek 41 peníze za odlovy
3. eroze půdy - s rozvojem cyklistiky začali cyklisté jezdit i po turistických značkách, které jsou značeny hlavně s ohledem na pěší. Všichni jste určitě viděli jak jsou některé úseky sešlapané a když se do toho přidali cyklisti byl to masakr. Osobně jsem tam viděl úseky s velmi pokročilou erozí zapříčiněnou nadměrným pohybem turistů (nejen cyklistů).
Dle důležitosti si to poskládejte sami, ale on tvrdil, že poškození půdy je ten hlavní důvod

Na druhou stranu musím říct, že v honitbě 3000 ha byla vyznačena spousta cest, na které cyklisti mohli. Pár jsme jich prošli a musím říct, že jsou vybrané velice dobře - zpěvněné cesty, přijatelné převýšení - většinou vedou společně s turistickým značením a když je tam velkej krpál, nebo úzká pěšina, tak pro cyklisty je vyznačena jiná trasa.

Zkušenost z ČR- loni mě volali dva kolegové z práce (nezávise na sobě a s odstupem několika týdnů). Při projíždění naší honiby na kole je jedna cesta zavedla do slepé uličky a oba dva vyjeli na kraji řepkového pole. Jeden cca 30 m od zakrmeného místa a posedu a druhý cca 300 m odtud. Přitom kouek odtud vede cyklistická trasa, ale ta už je nebavila a tak se vydali naslepo do lesa. Ptali se mě jak nejrychleji se dostanou na normální cestu. Byli docela překvapeni, když jsem jim vysvětlil, že tam střílíme prasata.
Odpovědět