Lov pro vlastní potřebu

Vše o lovectví v jiných zemích (něco jako poradna)
Odpovědět
arkeas
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 06.11.2013, 20:34

Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od arkeas »

Dobrý den,
Na období duben plánuji cestu ( pěšky) ze středočeského kraje přes Rakousko,Slovinsko,Itálie, Francie do Španělska a chtěl bych vás požádat jestli někdo neví jak je to v těchto všech zemí s lovem / rybařením. Lovil bych lukem a dělal bych pasti na zvěř a chtěl bych vědět kde se smí jak lovit ( jestli není zakázán lov lukem ) a popřípadě jestli se něco za to platí a popřípadě kolik ? a jaké jsou pokuty ? pozn. vše co bych lovil by sloužilo jako potrava na daný den/týden, nic z toho zvířete bych nechtěl prodávat na černém trhu jak nějaký pytlák šlo by jen o přežití v "divočině". Děkuji předem všem kdo si na mě udělá čas. :wink:
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Reno »

Tak ty chceš ujít pěšky minimálně 2.500 kilometrů a ještě se při tom živit zvěřinou ulovenou pomocí luku nebo pastí, případně rybami? :shock: :lol: :roll: Budu stručný - ve tvém případě se s největší pravděpodobností jedná o dětskou romantickou představu inspirovanou četbou dobrodružné literatury. Jen ujít takovou vzdálenost pěšky s tím, že bys nesl jen minimální zátěž a stravoval se a spal v restauracích / penziónech / ubytovnách, by představovalo tak tříměsíční řeholi. Natož se ještě živit lovem pomocí luku, se kterým máš evidentně nulové zkušenosti, jinak by ses takto naivně neptal. Lov lukem je v zemích na tebou uvedené trase v výjimkou ČR a Rakouska povolen všude, ale to rozhodně neznamená, že se tam bude nějaký český dobrodruh prohánět s lukem, lovit co si zamane a opékat na ohni. :roll: Všude to je regulované / vázané na nějaké lovecké lístky, povolení, poplatky, území honitby, dobu hájení atd...
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Onďa »

Pokud zvládáš jazyky, vygoogluj si příslušná ministerstva uvedených zemí a pošli jim mail s dotazy, jaký jsou pro co pravidla. Osobně, ale souhlasím s Renem a tipuju, že v lepším případě budeš pár měsíců na rybách a hlavně budeš mít dost často hlad..
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
arkeas
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 06.11.2013, 20:34

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od arkeas »

Tak s tím že budu mít občas hlad počítám, ale do jídelníčku se dá připojit i rostlinná strava ( a té je v Evropě požehnaně ) v případě krize kdy budu podvyživený to do žádného města nebudu mít nějak daleko. Ano chci ujít 2,500-3 000 kilometrů a v podstatě je mi jedno jak dlouho to zabere ( pro mně za mně at to trvá klidně půl roku ) A co se týče spaní bych rád spal v hamace někde v lese ( což bych si asi též měl zjistit kde je to povolené a kde ne :)) a s lukem jste to odhadl správně zkušenosti mám velmi malé ale přeci mám ještě 5 měsíců na tréning. Každopádně děkuji za info ohledně toho luku a taky nápad ohledně toho ministerstva. Popřípadě bych se chtěl zeptat jestli nevíte jaká zvířata v daných oblastí jsou považována za "škodné" a dají se lovit i bez povolení a jestli máte někdo zkušenost (popřípadě jak a kde) se dají takovéto věci ohledně povolení a lístků zařídit. ještě jednou děkuji :)
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Karel61 »

Zjednodušeně řečeno: žádnou lovnou zvěř, i když je považována za "škodnou", nelze lovit bez povolení. Ani puškou, ani lukem, ani do pasti. Bez povolení lze lovit myši, potkany, žížaly, hmyz apod. :) Na jaře a v létě zvěř hnízdí a vyvádí mladé, takže je v tuto dobu lov silně omezen. Je totiž nemravné zabít rodiče a mláďata nechat hynout hlady. Získání povolení k lovu vyžaduje minimálně absolvování kurzu a složení zkoušky. V ČR je to záležitost asi na 8 měsíců. Lov tak podle mě v Tvém případě nepřichází v úvahu. S rybolovem je situace lepší, např. v Itálii lze povolenku koupit na každém okresním magistrátu za 8 Eur na 3 měsíce.

Pokud se týče dotazu na eventuální postih za nelegální lov, tak upozorňuji, že ve smyslu pravidel fóra viz. viewtopic.php?f=1&t=7050

nelze přispívat na fórum takovým způsobem, aby příspěvky byly v rozporu s platnými zákony, či nabádaly k jejich porušování. Toto fórum tak nemůže fungovat jako "poradna" k nedovolenému způsobu lovu.

Obecně lze říci, že vymahatelnost práva na Západě je pak všeobecně podstatně vyšší než v ČR.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od fesoj »

Lov pro vlastní obživu stylem "co ulovím, to sním" asi těžko půjde praktikovat v kterékoli evropské zemi. Pokud vím, tento systém se běžně praktikuje při lovu drobné zvěře na Aljašce /nebo snad i v Kanadě, to přesně nevím/, ale i tam musí mít lovec zakoupenou licenci a úlovek je limitován množstvím, které skupina lovců dokáže zkonzumovat, aniž by přišlo nazmar - jsou prováděny kontroly a ten, kdo by lovil nad limit, se vystavuje velice přísným sankcím. A to je, prosím pěkně, v podmínkách divočiny, kde o nějakém chovu nelze mluvit a jde jen o využívání darů přírody. Vezmi si co potřebuješ, použij, využij, ale nezneužívej a neplýtvej ! Ale v našem světadíle, kde je nutno zvěř chovat, aby ji bylo možno lovit, je něco podobného prakticky nemožné.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Rogam »

Leda že bys cestou ve městech lovil potkany, to bys byl i prospěšný :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Reno »

arkeas píše:Tak s tím že budu mít občas hlad počítám, ale do jídelníčku se dá připojit i rostlinná strava ( a té je v Evropě požehnaně ) v případě krize kdy budu podvyživený to do žádného města nebudu mít nějak daleko. Ano chci ujít 2,500-3 000 kilometrů a v podstatě je mi jedno jak dlouho to zabere ( pro mně za mně at to trvá klidně půl roku ) A co se týče spaní bych rád spal v hamace někde v lese ( což bych si asi též měl zjistit kde je to povolené a kde ne :)) a s lukem jste to odhadl správně zkušenosti mám velmi malé ale přeci mám ještě 5 měsíců na tréning. Každopádně děkuji za info ohledně toho luku a taky nápad ohledně toho ministerstva. Popřípadě bych se chtěl zeptat jestli nevíte jaká zvířata v daných oblastí jsou považována za "škodné" a dají se lovit i bez povolení a jestli máte někdo zkušenost (popřípadě jak a kde) se dají takovéto věci ohledně povolení a lístků zařídit. ještě jednou děkuji :)
Tahle tvoje představa je z mnoha, včetně v tomto vlákně již uvedených argumentů, v praxi nerealizovatelná, jen namátkou:

Peníze
Povolenky k lovu lukem něco stojí a je více než pravděpodobné, že si ve většině zemí jako poplatkový lovec - cizinec budeš muset zaplatit i loveckého průvodce, jehož povinností je mimo jiné dohled na tvou bezpečnost a to, že budeš lovit v souladu s tamními zákony, tím co sis zaplatil a tak dále. Zkrátka tě to bude stát víc, než kdyby sis potraviny kupoval. Navíc zajistit si povolenky pro všechna území / honitby, kterými budeš procházet, je organizačně silně nereálné, nejen kvůli legislativním rozdílům v jednotlivých zemích, ale i tomu, co zde již zaznělo - tu tvou cestu hodláš realizovat v době, pro kterou je na evropském kontinentě typické hájení (= zákaz lovu) naprosté většiny lovné zvěře.

Jistota pravidelného obstarání potravy
Pravidelně slovit nějaký kus není samozřejmostí ani pro lovce (myslivce) s kulovnicí osazenou optikou a v dobře obeznané honitbě. Jak toho chceš dosáhnout v tobě neznámém terénu a s lukem, se kterým se musíš ke zvěři nepozorovaně dostat na vzdálenost s nadsázkou řečeno několika metrů, aby po zaslechnutí zvuku tětivy nestačila odskočit dřív, než k ní doletí šíp a kvalitně zasáhne? Ani rybolov v neznámých vodách rozhodně neposkytuje 100% jistotu úlovku. A rostlinné zdroje? V Evropě, když hodláš na cestu vyrazit v dubnu, můžeš tak možná žvýkat kořínky...

Táboření v přírodě
Ne všude je možné v přírodě tábořit, zejména rozdělávat oheň. Jak si chceš vařit, sušit mokré věci a podobně?

Fyzický výkon
Jakou nejdelší vzdálenost jsi kdy pěšky ušel? A se zátěží v podobě pro pobyt v přírodě nezbytného vybavení na zádech? Máš představu, kolik km vydrží např. boty?


Zkrátka absolvovat tu vzdálenost pěšky by sám o sobě byl opravdu impozantní výkon a to i za předpokladu, že se budeš kvalitně stravovat a pečovat o své tělo. Uživit se při tom pouze legálním lovem, rybolovem a sběrem rostlinné potravy, je v dnešních evropských podmínkách prakticky vyloučeno. A když se o to jako "správný" dobrodruh pokusíš nelegálně na vlastní pěst, dříve nebo později skončíš ve zbídačeném stavu v cele nějaké zahraniční policejní služebny, se zabaveným lukem a příslušným postihem za tvoje protiprávní jednání. Závěrem ti doporučuji shlédnout film Útěk do divočiny, natočený na základě skutečné události. Ten človíček měl také romantické představy, jak se krásně uživí z toho, co mu oproti evropským podmínkám dobře zazvěřená severoamerické divočina poskytne. A po delším živoření za to zaplatil životem. To ti ale v silně zalidněné Evropě, kde je v případě nouze pomoc nedaleko, reálně nehrozí.
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Sitka »

Doporucuji ti si stahnout vsechny ctyri dily o tomto chlapikovi, co chtel u nas prezit na vlastni pest v divocine 3 mesice. Upozornuji, ze necestoval, az na jednu vyjmku, byl na jednom miste. Mel pusku (dve) a vybaveni. Jak to cele dopadne, to sam uvidis. http://uloz.to/hledej?q=sam+v+divocine
Pochybuji, ze dostanes v nejake evropske zemi povoleni k lovu a i kdyby, v krajine kterou neznas, mas s lukem mizivou sanci neco ulovit a to hlavne drobnou zver. Neverim, ze v nektere evropske zemi, muzes lovit do pasti. I v Canade potrebujes k tomu lovu trapperskou licenci, bez ni nemuzes, tedy krome divokych kraliku. Jinak cizinec muze na Yukonu koupit loveckou licenci na drobnou zver za 20 CAD a muzes lovit i lukem.
Martin
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od fesoj »

Pokud ses přes všechna varování do toho dobrodružství pustil. moc by mne - a nejen mne - zajímalo, jak dlouho Ti to nadšení vydrželo. Já osobně jsem přesvědčen, že Tě čekají jen dvě jistoty - smrt a daně, samozřejmě v obráceném pořadí.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od Jirik.fx »

Jako pravidelný návštěvník zahraničních rybářských revírů jsem přesvědčen, že by to ani s tím rybolovem moc dobře nedopadlo. Finančně dle mne určitě hůř než v supermarketu a po právní stránce by to asi byl také malér.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Lov pro vlastní potřebu

Příspěvek od ramo »

Asi už je po něm, když se neozval! :lol: :lol: :lol:
Odpovědět