Myslivecká literatura.

Máte nějaký TIP na pěkné stránky nebo literaturu o lovecké-myslivecké nebo střelecké problematice? Podělte se prosím.
Odpovědět
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Myslivecká literatura.

Příspěvek od petjan »

Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká podrobnější literatura zabývající se etologií naší zvěře. Mám skoupenou téměř všechnu literaturu co je v knihkupectví dostupná a přijde mi, že je to tam tak nějak moc všeobecně popsáno, nehledě na to, že mi to s ohledem na kvalitu obsahu přijde docela předražené. Mám zapůjčené některé starší knihy od našeho hospodáře a to se nadá s těmi novými vůbec porovnat, s přehledem vedou ty starší. Určitě existují i nějaké tituly co ještě nemám, ale to jen pro to, že jsem je zatím neviděl na pultě. Pokud někdo máte nějaký tip, tak ho sem hoďte. Díky.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od fesoj »

Nejdřív bys pro začátek měl sám uvést, co máš přečtené, abychom si my ostatní mohli udělat představu, co pžípadně doporučit. Ve starší myslivecké beletrii najdeš spoustu dnes už překonaných názorů, ale spousta věcí je nadčasových a je vidět, že autor psal nejen se znalostí věci, ale i s láskou. Typickým případem je Jan Vrba. Jeho úvahy a srovnávání myslivce se starověkým knězem vykonávajícím rituální oběť mají v dnešní době, kdy jsou děti vedeny k tomu, že maso roste v supermarketech, větší platnost než kdykoli v minulosti. A totéž platí pro Komárka, který píše sice méně lyricky, ale o to odborněji. Ze současných autorů u mne jednoznačně vedou Kunert a Krop.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od BwanaHunter »

Fesoj> vim, ze jsi duse poeticka, a nemam proti tomu co pises vubec nic, jen kolega se ptal na literaturu o etologii zvere, tedy bych predpokladal, ze mu jde o literaturu odbornou...
Petjan> je to tak? Nevim co presne by te zajimalo, ale o etologii se daji sehnat dobre informace, byt pravda, te literatury neni zas mraky. Je to tak trochu muj obor, tak treba bych umel poradit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od petjan »

To Bwana: přesně, jde mi o odbornou literaturu. Zajímá mě všechna zvěř, ale i ostatní živočichové např zpěvní ptáci, dravci. Zajímají mě i ti nežádoucí živočichové např. Mýval, Mývalovec Norek americký atd. Pokud má člověk dobře lovit a starat se o zvěř, musí o ní vědět co nejvíce a já mám podle mě pořád velké mezery ve vzdělání v tomto směru. Ty nové knihy mi přijdou, že to berou tak nějak povrchně.
To fesoj: nechce se mi teď hrabat v knihovně, ale zítra ty knihy co jsem pročetl vypíšu.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od Tim »

Ahoj. Z těch starších knih bych Ti asi doporučil knihu "jelení zvěř" od Josefa Lochmana, v tom samém duchu a podobě je "srnčí zvěř" kterou napsal tuším pan Nečas. Jsou to poměrně obsáhlé knihy se spoustou zajímavých informací. Jen se obávám, že ohledně mývala těch ostatních "nežádoucích" budeš mít problém něco sehnat.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od fesoj »

Obě uváděné knihy jsou velmi dobré. Do stejné kategorie bych zařadil i knihy Černá zvěř od Wolfa a Rakušana a Dutorohá zvěř od Lochmana, Kotrlého a Hromase. Naproti tomu Srnčí zvěř od M. Vacha mě moc neoslovila, zejména se mi v ní nelíbí ty nepřehledné grafy. Co se týče tzv. "škodné" zvěře, tam podle mne moc odborné literatury neexistuje. Někde doma mám celkem velmi dobře napsanou brožovanou knížku Kunovité šelmy, kterou rovněž mohu každému doporučit, bohužel momentálně nevím jméno autora. A pak bych chtěl upozornit na víc než 50 let starou knížku Dravci v letu, kde jsou zvýrazněny rozdíly v počtu roztažených křídelních letek u jednotlivých druhů.
A jen tak pro zajímavost. O lišce a jejím životě toho bylo, zejména v beletrii, napsáno velmi mnoho. Ovšem o kaňkování, průběhu páření, březosti a porodu jsem se nejpodrobnější informace dozvěděl z knihy, která primárně není určena myslivcům - Chov kožešinových zvířat. Ona totiž stříbrná, v kleci chovaná liška není nic jiného, než barevná mutace lišky obecné. Taky se tam lze dočíst o nejhodnější době kožešinové zralosti. Nepochybuji, že většina myslivců to ví, ale spousta lidí, zejména z řad laické veřejnosti, se domnívá, že liška mění srst 2x ročně, podobně jako srnčí nebo z šelem hranostaj.
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od Tim »

Jojo, tu dutorohou zvěř mám také, na tu jsem zapomněl. Dravci v letu je perfektní kniha, kterou jsem jako malý studoval neustále. A o těch liškách dobře píše Jan Vrba v knize "myslivcův rok", kde se celkově věnuje dost i drobné zvěři a ptactvu... To by se Ti mohlo líbit.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od BwanaHunter »

petjan> teď jsem asi nepochopil, jestli ti jde přímo o etologii, jak píšeš, nebo o odbornou literaturu obecně. Pokud o etologii jako takovou, tak jako ve spoustě oborů řada věcí platí obecně a obecněji, a poznání postupuje od obecného ke konkrétnímu. Takže je dobré si vytvořit přehled a základ, i pro srovnání, tedy začít Morrisem, Franckem, Goodallovou, Veselovským... když bys chtěl jít dál ke kořenům, tak pak k otcům zakladatelům, jako Lorenz, Huxley. A pak záleží, etologii jakých zvířat, chceš víc studovat. Jiní autoři se věnují primátům, jiní šelmám nebo jelenovitým. Pravda je, že monografií o konkrétních druzích přímo knižních publikací najdeš méně, i když jsou, u nás asi hlavně Veselovský. Podrobnější informace pak lze čerpat z publikovaných výzk. prací jednotlivých autorů, např. pokud jde o jelenovité, je naší špičkou Bartoš. Pokud by šlo např. o vlky, průlomovou publikaci napsal Farley Mowat, byť už to je taky nějaká ta chvíle, a jsou k mání další monografie a ne zas tak málo. Pokud by tě zajímala etologie člověka, což vůbec není nezajímavé, tak jsou to např. Klein nebo Klimeš. Nejlépe třeba navštívit nějakou vědeckou knihovnu, nechat si třeba udělat rešerši, co tam mají, a vybrat si, kudy do toho.

Monografie, které doporučují kolegové vůbec nejsou špatné, kdysi patřili k základům myslivecké odbornosti a samozřejmě patří i dnes, jen je třeba nezapomínat na dobu jejich vzniku. Řada věcí samozřejmě platí stále, ale některé hypotézy, zrovna v oblasti etologie, se buď nepotvrdily, nebo se konkrétní aspekty chování časem změnily. Jak moc se pod tlakem změn prostředí dokáže změnit nejen etologie, ale třeba i populační dynamika konkrétního druhu v krátké době, můžeme dnes moc pěkně sledovat třeba na černé zvěři.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od petjan »

Zatím co mám doma :
1. Srnčí zvěř od Scherera obě knihy
2. Chov a lov srnčí zvěře – K. Menzel
3. Posuzování věku živé a ulovené zvěře - Grada
4. Lišky a kuny - Grada
5. Odhad věku mufloní zvěře - Grada
6. Stopařství – Grada
7. Srnčí zvěř v našich honitbách – Grada
8. Černá zvěř – Grada
9. Základy myslivosti – Rakušan a spol
10. Lovectví – drmota
Pak jsem ještě koukal na ty půjčené knihy a ty už jsem vrátil a mám z nich jen poznámky
No a takové ty odborné pupblikace, aby člověk pohledal. Mám na mysli v podstatě něco takového, jako jsou skripta na lesárně.
Co mě konkrétně zajímá, to jsem chtěl vypsat a zjistil jsem že by to byl pořádně dlouhý seznam. Nenapsal jsem to asi přesně, ale v podstatě mi jde i o biologii té zvěře. Budu muset asi navštívit i nějaké ty antikvariáty a tam by se dalo asi také toho dost najít protože např. ten titul Dravci v letu byl vydán v r. 1967 to je ještě o 2 roky starší než já :roll: .
Bwana: díky za ty autory, pokusím se je vyhledat, ale jen pokud to bude v ČJ, nebo v D jazyku. AJ neovládám.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od BwanaHunter »

petjan> Lorenz určitě vyšel v češtině, Morris to samé, Veselovský to je jasný. Goodallová taky vyšla česky, ale ta se zabývala čistě primáty. Je to zajímavé a byla asi první, kdo je blíž prostudoval a napsal o nich pravdu, což má poměrně velký dopad na náš vlastní živočišný druh, ale pro evropského myslivce už je to dost mimo hlavní záběr. Mowat vyšel česky asi celý (psal i beletrii, ne vše od něj je o vlcích) a zbytek jsou Češi. Takže no problemo :lol: Ale mám pocit, že směřuješ spíš k něčemu trochu jinému, než etologie jako taková čistá. Spíš asi ekologie zvěře, populační dynamika, a to potřebné z etologie. Zrovna asi toho Veselovského bych si přečetl, tam se toho dozvíš dost. Jinak asi to není třeba říkat, ale je potřeba si vytvořit určitý kritický nadhled. A ten se nejlépe vytvoří podle mě tak, že člověk toho přečte víc na dané jedno téma. Pak zjistí, jak dost se někdy jednotlivý autoři liší až protiřečí. Když koukám na ten tvůj seznam....prostě některé závěry v těch publikacích je potřeba hodnotit rozumně kriticky. :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od Posmiros »

Mate nekdo tip na knihu o danci zveri? Nasel jsem akorat knihu Rukovet chovu a lovu danci zvere, ale na internetu je to nesehnatelne.
Dekuji
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od pultik »

Mám Rukověť chovu a lovu dančí zvěře / Robert Wolf a kolektiv. Pokud jedeš na sraz fóram klidně ti ji tam vezmu a přenechám, ale na poštu s tím nejdu.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od Posmiros »

Dekuji za nabidku. Na sraz fora se nechystam, protoze budu v tu dobu mimo CR. Mohu leda nabidnout platbu predem s prispevkem na pivo za poslani :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Neviete niekto o knihe Vladimír Haľama Príhody z naších hôr ? Nemozem zohnat. Dik za pomoc
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Myslivecká literatura.

Příspěvek od Radan »

Doporučuji online antikvariáty, tak seženeš téměř vše a za cenu pár desetikorun :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Odpovědět