Foťák místo pozorováku

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Foťák místo pozorováku

Příspěvek od IdzIk »

Ahoj, měl bych dotaz, zda někdo používá (a zda to vůbec lze) místo pozorovacího dalekohledu například zrcadlovku, nebo kvalitní ultrazoom? Popřípadě prosím o zkušenosti, jestli jsou v tom velké rozdíly. Do budoucna plánuji zakoupit i pozorovací dalekohled, ale nechci kupovat levný šmejd a jako čerstvý myslivec nejdříve koupím zbraň s optikou a pozorovák bude muset počkat. Tak by mě zajímalo, zda ho lze dočasně nahradit foťákem (např. tímto: https://www.megapixel.cz/nikon-dl24-500#main)?
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od Tim »

Ahoj.
No, já to tak občas dělám při obeznávání srnců. Vyfotím, přiblížim, kouknu a rozhodnu se co dál.
Má to ale fůru podmínek. Nevím jaké máš zkušenosti s fotografováním?
Určitě s tím foťákem při maximálním ohnisku nic nevyfotíš ostré z volné ruky. Chce to buď dobrý stativ a nebo se hodně dobře opřít, to opření ale funguje jen za dobrého světla, za šera foťák prodlužuje čas expozice a bude na fotce jen šmouha. Světelnost foťáku v odkazu je 5,9 při 500mm ohnisku - to není žádná hitparáda při focení ve zhoršených světelných podmínkách.
Oněch 500 mm navíc není nijak moc - počítej s tím, že u srnce na 150 metrů od Tebe toho moc na hlavě neuvidíš, pokud ho tímto nevyfotíš za perfektního světla. Ono totiž 21mpx na tak malém čipu bude pěkně šumět při vyšší citlovosti (tak ISO 200-400 bude podle mně maximum použitelnosti) a když si budeš chtít přitáhnout detail focený za šera, uvidíš hromadu kostiček.
Zrcadlovka je na tom díky velkému čipu mnohem lépe, ale počítej s vybavením za minimálně 50 tisíc, aby jsi se dostal na to 500 mm ohnisko s použitelným sklem. A věř mi, "pětikilo" je často žalostně málo... Mám výsledné ohnisko 720mm a taky kolikrát nestačí.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od Tim »

https://digitalni-fotoaparaty.heureka.c ... 0/#section

Pokud se Ti to ještě povede sehnat, kup tohle. Větší čip, lepší sklo a dnes už super cena proti zaváděcí.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od IdzIk »

Díky za reakci. Problémy s ISO zrnitostí a delšími časy jsou mi jasný, já spíš myslel, jestli nepůjde obeznat zvěř rovnou z hledáčku. Ze začátku nad 100 metrů lovit nebudu, na to zatím nemám zkušenosti, takže jsem si spíš říkal, že bych využil toho optického zoomu. Ten foťák z odkazu mám momentálně již objednaný a má elektronický hledáček, tak by se s tím ISO mělo dát i trochu hrát, počítám tak do 1200 by mohlo být funkční.

Ten foťák z tvého odkazu má menší čip a světelnost objektivu je stejná. Navíc jak píši, již mám objednáno... :).
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od Tim »

No jo, máš pravdu, ten Nikon má 1" čip. To jsem přehlédl, já měl za to že je tam 1/4.
Světelnost není stejná - ten Fujinon objektiv má f5,6 na 720mm a Nikon na 500 - to je docela rozdíl, věř mi :wink:
Nevím jestli půjde obeznávat pomocí hledáčku, ale spíš si myslím že ne. Teď jsem vzal do ruky dalekohled 7x50 a foťák. To přiblížení v hledáčku na 720mm je jen o málo větší než v dalekohledu, ovšem s mnohem horším obrazem.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od IdzIk »

Díky za test.. Alespoň vím, že je to opravdu jen dočasně a nedá se to plně nahradit.

Foťák s sebou budu tahat stejně vždycky, takže pro mě to je mrknout do hledáčku a když to bude k ničemu, tak vezmu teprve zbraň do ruky, posnažím se neklepnout o kazatelnu a kouknu se přes puškohled.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Foťák místo pozorováku

Příspěvek od Petr1970 »

mám d70 se slušnými objektivy (ne šedivé profi) a njaké koukání - teoreticky ano za světla...
ale když to porovnáš s nějakým repaasem (já mám meopta 7x50 za 3?....) tak zlatej dalekohled...

nehledě na to že nemusíš štelovat, zapínat, ostřit... a při šeru ti žádný objetiv kromě těch za 150 a vejš dobře "koukat-fotit" nebude
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět