7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od popovic »

má smysl koupit tento triedr za 5000 kč ??
Radek Gahura

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím,
smysl to má v případě že je dalekohled po repasi (u odborného optika, ne kutila), že je za rozumné peníze a že nemáte vysoké nároky na optiku. Je potřeba si uvědomit že tyhle staré kousky už dnes opticky překonávají Fomeie a spol. v cenách kolem 3000 kč. V ostrosti obrazu, podání barev i světelnosti. Takže pokud ho někdo nabízí za dejme tomu cca 3000 kč s tím, že je dalekohled po odborné repasi tak to smysl má, dalekohled může dobře sloužit spoustu dalších let, je to dobrá poctivá konstrukce, a jen tak se sám od sebe nerozsype. Pokud ho ale někdo nabízí někde na net bazaru za 5-6 tisíc, jak to pořád bývá obvyklé, a ještě tam píše že je to uloženka atd., tak bych se tomu obloukem vyhnul, protože je cena dnes už out a ještě bude dalekohled uvnitř na hranolech plný plísní. Tolik můj názor. R.G.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od poli »

Porovnávat byť pár desítek let starý dalekohledu, s poctivou skleněnou optikou, navíc Zeiss s novým dalekohledem čínské produkce, to snad nemůže nikdo myslet vážně.
Radek Gahura

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od Radek Gahura »

poli píše:Porovnávat byť pár desítek let starý dalekohledu, s poctivou skleněnou optikou, navíc Zeiss s novým dalekohledem čínské produkce, to snad nemůže nikdo myslet vážně.
to myslím naprosto vážně. Rozlišení skla je dnes u levnějších fdalekohledů na vyšší úrovni než u Zeisse před čtyřiceti lety. Antireflexní vrstvy už jsou taky jinde než tenkrát. Ta "poctivá skleněná optika" byla velmi dobrá na svou dobu, a dalekohledy dobře slouží dodnes, pokud se o ně někdo stará. Ale opticky jsou dnes dávno překonané, a to už i levnější nižší třídou.
wildbunch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pát 07.2.2014, 19:47

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od wildbunch »

Myslím si, že v případě optiky je velice důležité si vše osobně vyzkoušet. Protože každý má oči jiné a každému může vyhovovat něco zcela jiného. Samozřejmě je to také o tom, o jaké verzi starého Zeissu zde hovoříme. Současná levná Čína velice pokročila co se týče kvality v poměru k ceně. A ceny na trhu? Ten si je přece řídí zcela sám...pokud by nebyla cena 4-5 tisíc Kč za velice pěkný starý Zeiss v bezvadném stavu adekvátní, pravděpodobně by tuto cenu prodávající dlouhodobě nepožadovali. Nebyl zde totiž zmíněn jeden VELICE důležitý fakt, a to je vlastnost levných čínských dalekohledů (v průběhu poměrně krátkých let) měnit optické a mechanické vlastnosti. Je to samozřejmě kus od kusu (+značka od značky), ale z vlastní zkušenosti vím, že stejně jako vše low-cost z Číny i dalekohledy nejsou vyráběny pro použití na několik desetiletí. Oprava například po pádu je prakticky nemožná a ani se nevyplatí, za pár let se zhoršuje propustnost světla, střeva mechaniky jsou z části plastová takže také již nefunguje tak, jak má.
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od juraczech »

Za nezaplísněný a nepoškrábaný Jenoptem proč ne? Já jsem si takový před pár lety koupil a jsem spokojený. Akorát jsem si jej nechal v loni vyčistit a seřídit u pana Polanského a paráda
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od precechtel »

mám dobré několikaleté zkušenosti s puškohledem zhotoveným v Číně pro jednu americkou firmu, syn si koupil z Číny tutéž značku, po nějaké dohledávce se mu zamlžil a tak jej nechal přetěsnit u optika, optikův závěr - perfektní sklo, perfektní provedení včetně nanovrstev, mechanika OK, jen škoda, že to asi montují děcka, nechtěl věřit pořizovací ceně. F.
politice a politikům zmar
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od Rudlafík »

Ahoj, za mě aktuální stav po cca 2 hodinách testování: PENTEKAREM 15x50 1Q kreslí o trochu lépe než Celestron SKYMASTER 25x100. Zaiss od roku cca 1967 nečištěn.
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od jumpmans »

precechtel píše: čtv 14.12.2017, 12:24 mám dobré několikaleté zkušenosti s puškohledem zhotoveným v Číně pro jednu americkou firmu, syn si koupil z Číny tutéž značku, po nějaké dohledávce se mu zamlžil a tak jej nechal přetěsnit u optika, optikův závěr - perfektní sklo, perfektní provedení včetně nanovrstev, mechanika OK, jen škoda, že to asi montují děcka, nechtěl věřit pořizovací ceně. F.
pokud to neni tajne, muzes prozradit tu cinskou znacku? A stale slouzi dobre?
diky.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od precechtel »

jo, jedná se o VectorOptics, slouží stále dobře. Syn si stejnou značku pořídil a užívá, spokojenost, nakoupil jej i pro kamaráda ve spolku. Já mám stejnou značku i v naháňkové verzi 1-6x/24 IR na obojetnici a též ok.
politice a politikům zmar
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od jumpmans »

diky, prave konkretne o vectoru hodne uvazuji.
Radek Gahura

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od Radek Gahura »

Rudlafík píše: úte 06.4.2021, 16:48 Ahoj, za mě aktuální stav po cca 2 hodinách testování: PENTEKAREM 15x50 1Q kreslí o trochu lépe než Celestron SKYMASTER 25x100. Zaiss od roku cca 1967 nečištěn.
Nelze ale srovnávat úroveň vykreslení u zvětšení 15x a 25x. Čím je zvětšení silnější, tím je kresba slabší, a rozdíl ve zvětšení o deset čísel už je opravdu dost výrazný. Jinak věřím tomu že pokud je dalekohled celé roky uložen na suchém místě kde není vlhkost, místnost bude v zimě vytápěná, a není ukládán do brašny když je mokrý nebo vlhký, může i od roku 67 být uvnitř relativně čistý...
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: 7x50 starý Zeiss má to ještě smysl ?

Příspěvek od Rudlafík »

Nelze ale srovnávat úroveň vykreslení u zvětšení 15x a 25x. Čím je zvětšení silnější, tím je kresba slabší, a rozdíl ve zvětšení o deset čísel už je opravdu dost výrazný. Jinak věřím tomu že pokud je dalekohled celé roky uložen na suchém místě kde není vlhkost, místnost bude v zimě vytápěná, a není ukládán do brašny když je mokrý nebo vlhký, může i od roku 67 být uvnitř relativně čistý...
[/quote]
Máš pravdu, ono taky udržet 20x v ruce je taky o zkušenosti což nemám. Ale ještě poznámka. V roce 1985 Zeiss v katalogu uveřejnil, že začal pro modely od roku 85 používat MC vrstvy konkrétně T3M v.č.
YEAR PRODUCTION CUMULATIVE
1985 220969 6289001
1986 158041 6447042
1987 190131 6637173
1988 260300 6897473
1989 156000 7053473
1990 187700 7241173
1991 5640 7246633
== šlus ==
Snad se to bude hodit pro hledače informací:
http://www.europa.com/~telscope/zeissbin.txt
http://home.europa.com/~telscope/zeissbn2.txt
Kdyby někdo potřeboval mám v archivu seznam výrobních čísel Zeisse a roků výroby. Mohu poslat (1894 -1991).
Odpovědět