Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
nickietwisp
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 23.9.2019, 11:02

Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od nickietwisp »

Ahoj všem. Vím, že není snadné poradit a každému sedne něco jiného, ale přesto prosím o tipy na vhodný dalekohled v ceně kolem 15 000 Kč. Budu ho s sebou tahat pravidelně na výlety, takže by neměl být moc těžký a velký. Chtěl bych ho mít jako společníka téměř pořád v batohu. Bude mi sloužit jako přibližovadlo zajímavých věcí v přírodě a ve městech, ale primárně mi jde o pozorování zvěře v lesích. Většinou přes den nebo k večeru, vyloženě v noci s tím nepočítám i když s jídlem roste chuť :-)

A ještě pár otázek na znalce:
  • teď jsem začal nosit na dálku slabé dioptrické brýle, jak tohle dalekohledy řeší?
  • je někde nějaká možnost různý značky dalekohledů vyzkoušet třeba i s výkladem? nebo je to jen o sortimentu, který kamenná prodejna nabízí?
Budu vděčný za každý tip, který mi pomůže to rozseknout.
Hezký den. Tomáš.
Radek Gahura

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od Radek Gahura »

Zdravím,
pokud bych sháněl dalekohled v ceně kolem 15000 CZK, a chtěl bych to na výlety, pochůzky po lese a jiná pozorování, tak bych šel celkem jednoznačně do Meopty Meopro HD. Pokud bych to chtěl na pozorování na večer a za šera, volil bych model 8x42, pokud bych chtěl spíše výkon a pozorovat na delší vzdálenosti, volil bych 10x42. Ale obecně do lesa je lepší spíše menší zvětšení, větší zorné pole a lepší hloubka ostrosti obrazu. Naopak na pozorování na výlety, např. z rozhleden, je lepší výkon, tedy dalekohled se silnějším zvětšením.
Pokud by Vás zajímaly jiné varianty, jsou v těchto cenách velmi slušné dalekohledy Steiner Ranger a Steiner Xtreme. Co se týče brýlí, to bych neřešil, prakticky všechny dnešní lineární modely jsou pro uživatele brýlí uzpůsobeny. Co se týče vyzkoušení s odborným výkladem, tam jsem velmi skeptický, každý Vám v kamenné prodejně ukáže co má zrovna k prodeji a bude Vám tvrdit, že je to to nejlepší :( :)
R.G.
nickietwisp
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 23.9.2019, 11:02

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od nickietwisp »

Bezva, díky moc za doporučení. Teď už jen sehnat někde u nás v okolí Turnova obchod, kde bych ideálně obě značky vyzkoušel. A chápu dobře, že 8x42 má na úkor menšího zvětšení lepší vlastnosti na pozorování v lese a třeba za šera? Důležitější je pro mě les a ne rozhledna.
A Váš názor na řadu Monarch od Nikonu? Třeba Monarch 7 8x42?
Díky. TB.
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od Warmint »

Z vlastní zkušenosti s Nikon monarch 5 8x42 s ED skly, velice solidně udělaný dalekohled, který kouká dobře i za špatných světelných podmínek a s příznivou cenou. Myslím že je tam těžko poznatelný rozdíl od například Meopty kromě ceny, obrazově kouká opravdu velice dobře a bez vad. Pokud máš možnost jej vyzkoušet tak neváhej. Kdyby jsi chtěl nějaké další info stačí napsat.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od DoDo »

Za tuhle cenu můžeš sehnat Swaro pocket CL 10 x25 (nový trošku dráž, použitý kevneji). Pro Tvé účely ideální, lze ho nosit pořád, optika je vynikající, jen výkon za sera bude horší, než zmiňovaná Meopta 8x42.
Radek Gahura

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od Radek Gahura »

nickietwisp píše: úte 24.9.2019, 13:38 Bezva, díky moc za doporučení. Teď už jen sehnat někde u nás v okolí Turnova obchod, kde bych ideálně obě značky vyzkoušel. A chápu dobře, že 8x42 má na úkor menšího zvětšení lepší vlastnosti na pozorování v lese a třeba za šera? Důležitější je pro mě les a ne rozhledna.
A Váš názor na řadu Monarch od Nikonu? Třeba Monarch 7 8x42?
Díky. TB.
Menší zvětšení rovná se automaticky lepší světelnost, čím je zvětšení silnější, tím světelnost slábne... Do lesa je taky důležitý parametr šířka zorného pole, protože s malým zorným polem se cokoli mezi stromy špatně hledá. A velmi důležitý parametr (a mnoha lidmi podceňovaný) je hloubka ostrosti obrazu - není nic horšího, než pořád donekonečna obraz při změně pozorovací vzdálenosti přeostřovat... Čím je zvětšení větší, tím jsou všechny tyhle vlastnosti negativně výraznější. Už rozdíl mezi např. 8x42 a 10x42 jde celkem dost vidět. Pokud bych to chtěl vyloženě jen do lesa, volil bych určitě 8x42.
Od Nikonu stojí za to až poslední dvě-tři řady co vyrábí, tzn. řada EDG, HG a série Marine modely 7x50. Z žádné jiné řady bych si od téhle značky dalekohled nekoupil.
R.G.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od vasil »

A co třeba Steiner Ranger Extreme 8x42? S tím neuděláš chybu. Já mám rád Vortex Viper HD, taky dobrý!
nickietwisp
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 23.9.2019, 11:02

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od nickietwisp »

Ahoj. Chtěl bych všem poděkovat za tipy na dalekohled. Nakonec to u mě vyhrál MeoPro 8x42 HD. Dneska jsem s ním byl poprvé v lese a jsem z toho ještě teď naprosto ohromen :-) Většina z vás je asi na kvalitní značkové dalekohledy zvyklá, pro mě to byla premiéra a každé podívání skrz byl takový malý svátek. A kde ten dalekohled vzal světlo, aby prokoukl v sedm večer tu tmu a ukázal mi detaily v lese, to je pro mě tak trochu magie. A zatím nechápu, v čem může být o dost lepší třeba MeoStar a chtěl bych to zkusit. I když radši asi ne :-) Vřele doporučuji všem, kteří váhají nad koupí takového docela drahého dalekohledu.
Radek Gahura

Re: Pozorovací dalekohled kolem 15 000 Kč

Příspěvek od Radek Gahura »

nickietwisp píše: sob 19.10.2019, 20:07 Ahoj. Chtěl bych všem poděkovat za tipy na dalekohled. Nakonec to u mě vyhrál MeoPro 8x42 HD. Dneska jsem s ním byl poprvé v lese a jsem z toho ještě teď naprosto ohromen :-) Většina z vás je asi na kvalitní značkové dalekohledy zvyklá, pro mě to byla premiéra a každé podívání skrz byl takový malý svátek. A kde ten dalekohled vzal světlo, aby prokoukl v sedm večer tu tmu a ukázal mi detaily v lese, to je pro mě tak trochu magie. A zatím nechápu, v čem může být o dost lepší třeba MeoStar a chtěl bych to zkusit. I když radši asi ne :-) Vřele doporučuji všem, kteří váhají nad koupí takového docela drahého dalekohledu.
Rozdíl Meostar x Meopro je ten, že Meostar má o třídu lepší obraz (ostrost, kontrast, barvy) a je o chlup příjemnější na oči, co se týče pozorovacího komfortu. Není pravděpodobné, aby byl dalekohled za 13000 kč stejně kvalitní jako dalekohled za 25000 kč. Jinak to ale nic nemění na tom, že Meopro ve své třídě moc konkurenci nemá :!:
Odpovědět