MEORANGE 10X42

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Seibert78
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 28.4.2021, 16:38

MEORANGE 10X42

Příspěvek od Seibert78 »

Přátelé, na "stará kolena 42 let" jsem si pořídil ke své MEOPTĚ MEOSTAR 8x56 nově MEORANGE 10x42.
Opticky je 10x42 luxusní, ale muj dotaz na zkušené kolegy. V nastavení mám možnost zobrazení: EKVIVATENT HORIZONTÁLNÍ VZDÁLENOSTI. Moje otázka je, je pro mě v praxi toto využitelné? Přece pro střelbu je laserové měření vždy správně, ať z kopce nebo do kopce. Chápu, že na na rovině to je jedno. Prosím, může mně to někdo z vás trošku objasnit např. v tomto případě: stojím pod kopcem, mířím pod úhlem 25 stupnů , tak která vzdálenost je pro mě důležitější: zobrazená klasická nebo ekvivalent horizontální vzdálenosti. Přece laserovému paprsku je jedno, pod jakým úhlem mířím a střele též. Díky za konstruktivní přístup. LOVU ZDAR !
MERKEL troják 7x65R / 12-70 mm
MERKEL kozlice 12-70 mm
Sauer 202 8x57 IS
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od dalas »

Vítej na fóru. Pro výpočet, nebo odhad balistiky potřebuješ vždy dva parametry. Buď horizontální vzdálenost a úhel, případně převýšení. Nebo přímou vzdálenost a úhel nebo převýšení. Prostě je to trojůhelník, kdy jedna odvěsna je ronoběřná s horizontálou.. Limitní případ je, když střílíš horizontálně. Programy totiž počítají pohyb střely v horizontální rovině a ve vertikální. Složením těchto dvou pohybů je výsledný pohyb po balistické křivce.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od figi »

Dalas to napsal dobře, nicméně pro toho kdo o balistice tuší jen základy asi nepochopitelně.
Pokud změřím přímou vzdálenost např. 500 m a horizontální je 350 m, tak naklikám na výškové korekci nastavení na 350 m a stranovou korekci (oprava na vítr, derivaci) dělám pro 500 m.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od Myslivec Milda »

figi píše: čtv 29.4.2021, 3:36 Pokud změřím přímou vzdálenost např. 500 m a horizontální je 350 m, tak naklikám na výškové korekci nastavení na 350 m a stranovou korekci (oprava na vítr, derivaci) dělám pro 500 m.
Hmmmm, 500 - 350 = 150 . Mít v praxi převýšení cíle na horizontální (vodorovnou ) vzdálenost 350m v hodnotě 150.metrů ( lhostejno jestli nahoru nebo dolů ) tak to bych chtěl někdy vidět naživo. Figi prosím, zkus nějaký praktický a reálný příklad.( propast Macocha není to pravé ) Vždycky se rád něco užitečného dozvím.

Staří myslivci měli pořekadlo: Při střelbe do kopce níže miř, při střelbě z kopce ještě níž. To má logiku. Pochopitelně to "níže" se různí podle ráže, a rychlosti střely .
Hezký víkend
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od dalas »

Mildo, převýšení je ve figiho prikladu 357m. (Dle Pythagorovy věty). To je něco málo přes 45°. Možná kamzík v Alpách. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od Citron »

Možná by k této problematice stálo za to říci, že gravitace působí do středu Země, nikoliv kolmo na povrch (dá se to ověřit jednoduchým pokusem, stačí na svahu upustit předmět, nebo onou zednickou pomůckou na měření svislosti:)).
Proto figi napsal správně, že ta horizontální se kliká na převýšení, ale ten zbytek se kliká na reálnou, protože ostatní vlivy působí po celou dráhu letu. O tom, jaké je převíšení v příkladu nejde, je to jen příklad:)
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: MEORANGE 10X42

Příspěvek od Bock »

ekv. vzdálenost - neboli balistickou vzdálenost je vzdáleností na kterou by se cvrkalo (nebo i "přenášelo") pokud by člověk nestřílel pod polohovým úhlem

příklad pro představu: čím větší polohový úhel tím víc se zplošťuje bal.křivka, tedy 300m šikmo nahoru třeba na skálu na kamzíka pod nějakým def.úhlem :) , cvrkám tak jako bych z něj teoreticky zpustil olovnici a k ní změřil vzdálenost vodorovnou.
tedy třeba 300m šikmo nahoru pod velikým úhlem, nemusím řešit skoro opravu, když mám nastřeleno na 200m

s rostoucí dálkou či úhlem ty opravy rostou samozřejmě, do řekněme ONV nebo těsně za ni, bych polohový úhel co do opravy vůbec neřešil, nemáme tu Alpy, málokdo u nás střílí šikmo nahoru na skálu (i kvůli bezpečnosti) atd.

Co je ale mnohem podstatnější do té cca ONV vždy, je polohový úhel střelce vůči zvěři z hlediska anatomické odchylky tak, aby ta střela prošla prostě oběma plícemi... což si ne vždy v rozčilení uvědomujeme a děláme v tom chyby

velice dobrá škola je lov holubů 22LR - tam je třeba vždy dobře přemýšlet a projevuje se tam obojí, jak opravy na polohový úhel, tak i opravy na anatomickou opravu. A chyby se neodpouští :wink:
Odpovědět