Pozorovací monokuláry

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od bon »

Používáte někdo k obeznávání zvěře starý monokulár Meopta 20x50 (celokovové tělo, dělali to asi před 40 roky)? Zajímalo by mě jestli má cenu to pořizovat.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

Začínám se prakticky zabývat tématem lovecké střelby a chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s americkými monokuláry Celestron, o kterých tady zatím nikdo nepsal. Zamýšelné použití je na obeznávání srnčí zvěře přes 100m. Má smysl vůbec pořizovat monokulár, když si chci pořídit puškohled se zvětšením 6-24x? Předpokládám že ano, díky snadnější manipulaci. Dopředu díky za všechny informace
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od GGreen »

Máte někdo zkušenosti s monokuláry Practica?Děkuji
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od ares »

Je to asi měsíc, co jsem měl možnost trochu pracovat s monukulárem Praktika 15-45x60 a Praktika 20-60x70. Oba modely mají výrazné optické aberace a to sice celkem výraznou komu. U druhého modelu navíc slabé náznaky zkreslení (soudkové). Pokud od tohoto opustím, tak musím vytknout opravdu špatnou propustnost světla, což je při tak malé výstupní pupile celkem podstatné. Jinými slovy s blížícím soumrakem budete mít zvětšní na menším a menším zvětšení a to i po chvíli bude málo. Díky geometrikcým rozměrům zde obzvvláště platí nekupovat low-end značky.
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od GGreen »

Děkuji za odpověď, já si monokulár chci především pořizovat na denní pozorování zvěře a sčítání zvěře. Je mi jasné, že pokud bych chtěl pozorovat i v horších světelných podmínkách, že bych musel sáhnout hlouběji do kapsy, ale to se mi moc nechce.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od ares »

Jestli nebude vadit trochu "rozmazaný" obraz, který je dán aberacemi, tak bude vhodný. Nepíši záměrně neostrý, neboť proces ostření je trochu něco jiného. Při zvětšení 60 u modelu 20-60x70je to již celkem znatelné a člověk začíná vidět lidově "mléko"(chromatickou aberaci jsem z nedostatku času nezkoušel, okulár je sice konstruován jako achromát, ale kdovíjaké kvality). Co se týče denního pozorování- o jiném,vzhledem k výstupní pupile, nelze ani uvažovat.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

Dnes jsem si objednal CELESTRON ULTIMA 65 STRAIGHT SPOTTING SCOPE, optické parametry to má 18-55x65. Účelem je obeznávání srnčího (tedy především za světla) kolem 300m, a střelba do 300m. Dorazit by měl v pátek, takže první "pokoukání" plánuji na víkend a potom sem dám první dojmy.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od GGreen »

A jaká je cena?
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od ares »

Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

Tak jsem konečně dostal a vyzkoušel ten Celestron Ultima 18-55x65 (dodávka se trošku zdržela, protože jsem ještě přiobjednával dálkoměr Zeiss Victory). Cena byla 3.540,- Kč. Předtím jsem ještě uvažoval o Nikonu Spotting Scope RA 65 WP , s podobnými parametry, tam by to vyšlo kolem 12.000. Meopta je ještě dražší. Musím říci, že za dané peníze je to plně vyhovující. Díky vysokému zvětšení a poměrně menšímu objektivu (pro podobná zvětšení se dělají objektivy běžně 80, 100 mm) to má menší zorný úhel, ale na přibližné určení směru je zvenčí na tubusu průhledový otvor, je potřeba mít nejmenší zvětšení a až najdu pozorovaný objekt tak zvětšovat jak je potřeba. Doostření je poměrně rychlé. Do většího objektivu jsem nešel z důvodu velkého rozdílu v hmotnosti. Jednoznačně je potřeba mít dobrý stativ. Na těle monokuláru je malý fotografický závit. Zkoušel jsem to na archaickém fotostativu s vysunovacími mosaznými nožičkami, ale chce to něco novějšího, dá se koupit od 500,- Kč. Pro rychlost použití je dobré to nosit už namontované na stativu, je na to obal se zipy, který se dá otevřít od objektivu, i od okuláru a tam odklopit chlopeň až k uchycení stativu, takže to může být i se stativem chráněné. Dá se na okulár připevnit i foťák, já foťák s výměnným objektivem a závitem nemám, takže je to funkce navíc. Provedení mám přímé, dělá se i s lomeným okulárem, je to o zvyku a způsobu použití - já to mám i na střelnici na pozorování zásahů. Srnčí u nás leží na poli, podle dálkoměru je to 350-700m. I díky ne úplně vhodnému stativu se to už dost chvěje, blíž jsem kvůli nedostatku času nešoulal, díval jsem se od silnice. Při použití na 200-300 m za světla není důvod, abych s tím paličkáře nepřečetl. Je otázka, jestli to pro tyto vzdálenosti je to nevhodnější. Dá se koupit i binokulár Nikon ACTION VII 10-22x50 CF Zoom za 3.800,- Kč, měl jsem ho v ruce, na 200 by to mělo stačit, hmotnosti (bez stativu) jsou prakticky stejné. Je to o tom, co chce kdo nosit. Když půjdu s monkulárem, je to proto, že zvěř je daleko, a na krku mám dálkoměr. Když náhodou potkám zvěř na blízko (do 100m), tak ji obeznám buďto dálkoměrem, který má optiku 8x26, a nebo rovnou přes puškohled (4,5-30x50).
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od navip »

Jsem přesvědčen, že optická kvalita toho puškohledu od Delty je minimálně o třídu výš než ten levný monokulár a pozorování zásahů i obeznámení s ním musí být na stejnou vzdálenost lepší.Ten monokulár je za ty peníze dobrý,s důrazem na "za ty peníze",tak že vlastně mizerný,použitelný tak akorát na střelnici do 100m a i tam za horšího počasí je problém kvůli barevné vadě přečíst na 100m zásahy v černém.O optiky se zajímám a v Čekanicích na 100m střelnici při soutěžích obcházím střelce a koukám co kdo má,většinou právě podobné kousky v cenové relaci kolem 3000,- a je to velmi podobné,mizerné s tím že jako horší se mi jeví Praktiky,některé se skoro nedají pořádně doostřit, jak psal Ares a trochu lepší se mi jeví Odeon 18-36x50 (vyhrál jsem ho na soutěži) který používám na kratší distance a na procházce přírodou.Když nic jiného tak je aspoň celoskleněný, menší rozměry a obraz se k okrajům příliš nezhoršuje.Samozřejmě je to vše pouze můj subjektivní dojem.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

S tím srovnáním Celestronu a Delta Titanium musím souhlasit. Delta dělá také jeden monokulár, cena je kolem 8 tisíc. U mě byla limitující cena, proto ten Celestron.
Byl u mne švagr, lesník a myslivec, tak jsem mu ukazoval nové "hračky", a když vzal do ruky dálkoměr Zeiss Victory, tak i přes parametry 8x26 byla kvalita optiky seřazena úplně jednoznačně :lol:
Je to holt většinou o penězích.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od Petr Vysok »

Včera jsem seděl do 20:15 hodin, západ slunce byl kolem půl osmé, a srovnával jsem puškohled Delta Titanium 4,5-30x50 s monokulárem Celestron Ultima 18-55x65. S oběma bylo stále vidět, u puškohledu jsem musel jít ke konci na zvětšení 8-10x pro největší světelnost, u monokuláru na 18-25x díky většímu objektivu. Použitelnost je tedy ZHRUBA stejná, s výhodou většího zvětšení u monokuláru. Obeznáno i srnčí (hlavní rysy - paroží, svírka u dospělých kusů, velikost) na 170m po 20. hodině. Za světla se dá obeznat srnčí na 250m i bez stativu s pevnou oporou, se stativem na 350. Kdo chce "vidět" ještě dál a po západu slunce, musí mít něco lepšího.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od ares »

To zhruba bych opravdu bral hodně z rezervou. Pokud neuvažují, že ten puškohled Delta je v optice tak asi jako trabant mezi mercedesy(tenhle typ jsem neměl v ruce, ale i tak nemyslím,že by na tom byl tak špatně), tak při pozorování za šera bude daleko lepší než ten monokulár. Kvalita AR vrstev bude někde jinde, světelnost taky. Vzhledem k malé výstupní pupile monokuláru ani větší průměr světelnost nevyrovná.
Monokuláry nejsou konstruovány pro pozorování ve špatných světelných podmínkách a běžný dalekohled je v tomhle ohledu lepší. Sám mám Meoptu S1APO a vidím, jak na to jsem. Se soumrakem dávám zvětšení na menší a menší hodnoty, až mi 20 nestačí a monokulár je defacto nepoužitelný. Na den je to super věc, do šera či do soumraku už to tak není. Vždy je to něco za něco..
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Pozorovací monokuláry

Příspěvek od maxim19 »

Koupil jsem si starší monoulár meopta 25x70. Hlavní účel byl na pozorování srnčí zvěře v polní honitbě, protože s mým dalekohledem fomei 7x50 sem nebyl někdy schopen přečíst na 100% srnce vzdáleného 100 m (v závislosti na pozadí za ním) a můj puškohled taky není zrovna výborné kvality. Po několika vycházkách ho hodnotím. Obraz je jasný a ostrý i v okrajích (což fomei nemá). Vzdálenost na přečtení zvěře se hodně prodloužila, 200 - 300 m není žádný problém, lze se dívat i dál, záleží zda chce vidět jednotlivé výsady nebo na velkou dálku obeznat paličkáče. Při používání je nutné mít monokulár opřený buď o trojnožku nebo o posed, kvůli třesu obrazu při tak velkém zvětšení. Použití je vhodné asi do 15 - 30 minut po západu slunce v závislosti na jasné obloze a terénu (stín lesa x volné pole). Později obraz už dost tmavne a nejsou už tak zřetelné detaily, kvůli nedostatku světla. Akorát při delším pozorování pozoruji únavu oka. Shrnuto a podtrženo, co sem po něm chtěl to splnil, a za cenu necelých 3500 kč i s poštovným si myslím dost muziky za málo peněz, ale do monokulárů podobné cenové jsem nekoukal tak nemůžu srovnat.
Odpovědět