Dalekohlady Zeiss Jena

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Choochoo007 »

Ve dne ano, take si myslim ze tady Meopta vede. Vstupni pupila v oku ma tipuju pres 2mm, ale urcite ne vice jak 3mm. Nechce se mi hledat, kazdy bude mit trochu jiny udaj. Z toho plyne, ze ve dne pujde hlavne o ten kontrast, hloubku ostrosti, konstrukci dalekohledu z hlediska kvality zaostreni obou oci, opticke chyby, atd. Nejsem na dalekohledy odbornik.
Fomei ma horsi propustnost nez Jenopten, tipuju ze bude mit v coudu i mechaniku. Z uvedenych bych tipnul ze ve dne na tom bude nejlepe Meopta HD, mirnem seru bych veril i te Meopte HD a nastupovat bude Nikon a v noci tipuju vitezstvi na Nikon, ktery bude mit procentualni propusnost svetla pres cocky jako Meopta, ale o dost vetsi objektiv, tudiz vystupni pupilu a svetlo do oka.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

S tím Jenoptenem bych to rád porovnal. Zatím jsem ho včera večer porovnával jen s tím Binoctenem. Noc bez měsíce, bez hvězd, zataženo. Nebylo vidět na pár metrů pořádně. Pokud jsem se díval na osvětlené město, světelnost obou dalekohledů byla cca stejná. V obrazovém podání se mi zdála Meopta lepší. Pokud jsem zajel dál bokem, kde už nebylo žádné umělé světlo a díval se přes pole k hraně lesu tak měl světelnější obraz Zeiss. Ale byla to taková "světelnost", že kdyby tam bylo prase tak uvidím jen flek a pokud srnčí tak ho možná ani pořádně nezaznamenám. Rozhodně u nás byly takové podmínky, že bez NV by nemělo smysl jít s kulovnicí ven.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od ramo »

Chlapi až to budu mít v cajku, udělám amatérské :? porovnání Binoctem vs. Jenopten, ale to bude až cca za měsíc :roll:
Pitrys
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12.10.2012, 9:14

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Pitrys »

Chtěl bych se zeptat majitelů Jenoptema 10x50W, jestli má ten dalekohled dioptrickou korekci na okuláru. Mám na každém oku jinou dioptrii a potřebuji to tedy doregulovat. Děkuji za odpovědi.
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Kodiak1 »

Jasně, že má korekci dioptrií. :wink:
Používá se to normálně, jako každý podobný dalekohled.
Koukáš se na vzdálený bod (třeba komín sousedního barku, z mé zkušenosti je to lepší, než strom, protože má ostré kontury) pouze levým okem (pravé zavřené), doladíš si levé oko velkým točítkem na prostřední hřídeli dalekohledu tak, abys viděl obraz čistě a dobře. Pak doladíš pravé oko točením okulárem se značkami (zavřené levé oko a stále koukáš na stejný bod). Je dobré při ladění odpočívat na oči, protože se snaží dioptrickou vadu kompenzovat a ladění tak není úplně dobré.

Všem zasvěceným se omlouvám za terminologii, přišel jsem si na to před mnoha a mnoha lety sám a vědecky to neumím popsat, protože jsem to nikdy nepotřeboval :P .
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od lanus »

Kodiak1 - Postup dobrý až na jednu "maličkosť" pri striedavom zaváraní očí vznika v nich napätie ktoré skresľuje výsledok, preto (miesto žmúrenia) treba použiť krytku objektívu a postupne prehadzovať tú ;stačí to takto spraviť raz za čas a zistený rozdiel na pravom okuláry si zapamätať. :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Kodiak1 »

Přesně proto jsem radil, aby při tom zaostřování odpočíval na oči: "Je dobré při ladění odpočívat na oči, protože se snaží dioptrickou vadu kompenzovat a ladění tak není úplně dobré." Radil jsem tak proto, že jsem předpokládal, že na Jenoptenu stejně jako na mém Dekaremu, vlastník samostatné krytky nemá :( .
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od lanus »

Kodiak1 - Keď nieje orig. krytka nevadí; objektív za dá zakryť aj niečím iným , len sa nesmie jedno oko prižmurovať,lebo v tom momente je v "neštandardnej polohe" aj oko druhé . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Kodiak1 »

Připadá mi to jako trochu nikam nevedoucí debata Lanusi. :roll:
Pokud máš svůj vlastní způsob, poděl se, můj funguje (pro mne) perfektně a nepotřebuju ho s tebou rozebírat a nic na něm měnit.
Bako123
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07.1.2018, 19:43

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Bako123 »

Máte niekto skúsenosti s ďalekohľadmi Zeiss Jenoptem 7x50W a Jenoptem 10x50W ? Porovnával niekto tieto dva modely medzi sebou? AKý je tam rozdiel vo sveteľnosti, prípadne nejaké iné rozdiely? Dá sa v ruke ešte udržať 10x zväčšenie bez nejakého veľkého trasenia?
v3nca
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26.8.2011, 16:31

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od v3nca »

Bako123 píše:Máte niekto skúsenosti s ďalekohľadmi Zeiss Jenoptem 7x50W a Jenoptem 10x50W ? Porovnával niekto tieto dva modely medzi sebou? AKý je tam rozdiel vo sveteľnosti, prípadne nejaké iné rozdiely? Dá sa v ruke ešte udržať 10x zväčšenie bez nejakého veľkého trasenia?
udržet se dá úplně v pohodě, porovnával jsem ho za světla s Delta Titanium 10x56 a Zeiss byl lepší, při polovičním svitu měsíce jsem ho srovnával s Steiner Ranger extreme 8x56 a zde Zeiss zaostával jen velmi lehce. Horší je to s ergonomií, tam jsou dnešní dalekohledy někde jinde.
NahradniUcet
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 26.1.2022, 17:10

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od NahradniUcet »

Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Radan »

NahradniUcet píše: stř 26.1.2022, 17:25 Něco se urodilo:
https://sport.bazos.cz/inzerat/14752547 ... 500760.php
Člověče nejsem si jistý, jestli ti to tady moderátor nesmaže z důvodu porušení pravidel, ale budiž...

K věci - tento inzerát učebnicově ukazuje v dnešní době naprosto nesmyslné ceny starých dalekohledů. Jedná se převážně o staré Zeissy. Na svou dobu to byli mimořádně dobré dalekohledy, prakticky patřili mezi tehdejší širší špičku. Byli to dobře udělané poctivé betelné konstrukce, s barevně věrným obrazem, vesměs širokým zorným polem a nadprůměrnou světelností za šera. Pokud jsou v dobrém stavu, nebo ve většině případů po odborné repasi, solidně slouží i dnes. Ale dát za Pentekarem 15x50 13 000 kč :?: To je absolutně mimo :!: Za tyto peníze dnes už seženeš z druhé ruky Meostar, který je opticky diametrálně jinde než jakýkoli starý Zeiss :idea:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Rudlafík »

Ahoj,
jistě nepochybuji, že lze sehnat na bazarech 10 let starou Meoptu, ale zatím jsem neměl štěstí sehnat něco co má 15x50 od Meopty a je do deseti let stáří a za cenu 13.000 Kč.
Nebo jestli nové bino 15x50 za cenu 12.000 dosahuje kvality Pentekaremu r.v. 1982 - 83

Při koupi jsem se také orientoval podle testů na těchto stránkách:
http://holgermerlitz.de/binoculars_english.html
Jak poznat kopii Zeisse:
http://www.holgermerlitz.de/jenoptem.html

Dle mého cena mezi 10 - 12k Kč je odpovídající. Ale samozřejmě když se za tu cenu sežene Meostar 15x50 nebo swaro nebo leica pak bych také neváhal :-)

Kdyby někdo potřeboval mám v archivu seznam výrobních čísel Zeisse a roků výroby. Mohu poslat (1894 -1991).
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od kuba palivec »

Já vím, že je toto něco jiného než "Jena", ale asi to kouká taky dobře... :D :lol:
https://www.ebay.com/itm/324873024763?h ... SwGh5gzzwr

I ta cena se dá..

Bez legrace je to sice o něco dražší, než Pentekarem, ale kvalita obrazu naprosto někde jinde.

Taky toto:
https://www.ebay.com/itm/233677463779?h ... SwdPRfMtvQ
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Odpovědět