Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Zdenek41 »

To popovic ani nevíš jakou máš pravdu....Ale v myslivosti znamená moc-dobře vidět.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od motolada »

Žaněk:[/quote]Obráceně, ono větší výstupní pupila vůbec ničemu nevadí, oko se aspoň nemusí tak přesně "ustředit" a pozorování je snažší. Ono není pravda, že 7x50 není vhodný pro starší oko, jen holt nedokáže zcela plně využít jeho možnosti[/quote]

Ano tak jsem to myslel.
Proč tedy 7x50 není vhodný pro starší oko.Oko má pupilu kolem 5,
7x50 má asi 7-v tom případě má oko menší práci s pozorováním ne?
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od ares »

To samozřejmě je druhá věc..to vhodnost nevhodnost je relativní, myšleno pouze z hlediska světelnosti a co je a není oko schopno využít. Vezmeme příklad, že se mladší kolega bude rozhodovat mezi 7x50 a 10x42. Zatímco pro něj bude favorit 7x50 a doporučí ho staršímu kamarádovi, tak ten bude zklamán a uvidí s oběma srovnatelně. Je to jak s auty s ohledem na jízdu porsche vs. škodovka, dálnice vs. okreska (omlouvám se za přirovnání, není to myšleno nějak zle)..ale to, že porsche bude třebas na pohled lepší, je věc druhá. Takže máte pravdu, že to bude pro oko snadnější. Tady bych chtěl upozornit na jednu věc, a tou jsou zaměřovací dalekohledy- pokud budu mít výstupní pupilu dalekohledu větší než zornici, tak se mi sice kouká snadněji, ale při střelbě musím daleko více dbát na centrování, neboť ač "vidím pořád kruh", tak mi může vzniknout klasická paralaxa (nemyslím přístrojovou)- samozřejmě mluvím o střelbě na větší vzdálenost a tam většinou střílím s velký, zvětšením, takže pupila je malá.. jde spíše o hypotetický příklad.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Shiva »

Promin, ale pokud mas namysli paralaxu vzniklou z posunu fokalnich rovin a mas na puskohledu moznost korekce paralaxy at uz stranovou nebo na objektivu, tak zadna chyba nevznikne. Teda v pripade ze si zamerny kriz upravis dle dispozic sveho oka (dioptricka korekce) a pak si "doostris" cil, tak mas obe roviny v jednom ohniskove vzdalenosti. Tudiz at koukas do puskohledu ze strany nebo budes mit tzv. mesicky, zadna chyba nevznikne. Nema to vubec nic spolecneho se svetelnosti ci vystupni pupilou spolecneho.
Chyba z paralaxy (nazveme ji mechanickou) je stejna jako u fotoaparatu co nejsou zrcadlovky, nebo nemaji hledacek v ose objektivu. digitalni fotaky tim rovnez netrpi (tim mam namysli ty co zobrazuji obraz na display. Ale tato chyba se vyskytuje u fotoaparatu jez nemaji hledacek v ose objektivu a na kratsi vzdalenost proste foti o par cm niz. byva to v hledacku namalovano.
tato paralaxa je zrejma u zbrani, protoze osa puskohledu je kolem 5cm nad osou hlavne. Bezna chyba u zacatecniku strilejicich kratsi zbrani (AR15) s vysokymi montazemi, kde strili z krytu a pres optiku ci kolimator vidi cil, ale hlaven kouka do zdi za kterou lezi.
rovnez tato paralaxa nema nic spolecneho se svetelnosti.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od ares »

Samozřejmě jsem nemyslel paralaxu díky změně fokálních rovin =) Taktéž neberu, že běžný uživatel má korekci na ni.. ale to jsem odbočil
Jedná se o druhý typ, ale ne z důvodu výšky montáže, ale proto, že výstupní pupila a vstupní budou defacto tečné vnitřní kružnice,tudíž záměrný kříž bude transverzálně posunut vůči nevycentrovanému oku. Jak jsem psal, je to spíše hypotetický příklad, kdyby poměr pupil byl řekněme 1x2.. Je to stejné jako u když budeš mít na hlavni jen mušku nebo jen kobylku.. centrování prostě neprovedeš

Taktéž nikdo neřekl, že to má co dělat se světelností, o to nepadla ani zmínka.. byla to reakce pouze na to "snadnější koukání"!
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Shiva »

bezny uzivatel nema co??? nejak mi to uniklo.

pokud mam spravne zaostreno (jak kriz, tak cil) cili vse jak ma byt, tak at se do puskohledu divam jak chci, tak bud to miri tam kam ma, nebo nevidim nic.

Ono cele tema (budiz ocenena tva snaha o vysvetleni) je spise kontraproduktivni. vzbuzuje vice otazniku nez je zdravo. Je mi celkem jedno, jestli to je tvuj vlastni vytvor, nebo preklad nebo prevzate z necoho jineho.

Tady plati a bylo to mnou a jinymi mnohokrat napsano, ze oko cloveka (jeho zornice) se s vekem meni, a je zbytecne si porizovat optiku s parametry, ktere nevyuziju. Navic skla s velkyma cockama musi byt zakonite daleko drazsi, pokud nejsou, tak je to nejaky cinsky shit a bez ohledu na papirove "kvality" bude koukat hure, nez kvalitni optika, s papirovymi udaji daleko horsimi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od ares »

Myslel jsem stranovou korekci..
A mimochodem,když si přečteš moje minulé příspěvky, tak s tvým názorem v posledním odstavci plně souhlasím..
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Shiva »

Vzdyt ja nerozporuji cos napsal. Jen me zarazila zminka o paralaxe. Ocenil jsem odborny pristup, jen po tech par reakcich jsem si uvedomil, ze to neprispelo k vyjasneni :-)

ted jsem uplne mimo. Jakou stranovou korekci???

bud mam korekci paralaxy na objektivu nebo na leve strane (mluvim o puskohledu) nebo je pevne nastavena z fabriky na nejakych 120 ci kolik metru.
Stranovou korekci chapu jako korekci kterou posouvam zamerny kriz horizontalne. a tu snad ma kazdy puskohled mimo tech co maji korekce na montazi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od ares »

na levé straně :D
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od popovic »

Zdenek41 píše:To popovic ani nevíš jakou máš pravdu....Ale v myslivosti znamená moc-dobře vidět.
To určitě, souhlasím do puntíku ! Tak jsem byl v neděli stavený za synovcem, kterého považuju ze TOP odborníka na lovecké dalekohledy a ten mi potvrdil, že v mém věku už potřebuji na noc silnější zvětšení, ideálně 10x50 nebo ještě lépe 10x56. Takže moji letití parťáci rusák 7x50 a Meopta 7x50 budou muset z domu, aby byli peníze na něco nového.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Steyer »

Zajímavé čtení, ale Zeiss je Zeiss a Victory = vítězství - a to v případě binokuláru dvojnásobné.
:D :D :D :) :) :) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Shiva »

Vse trumfujici argument.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Petr1970 »

cajs, cajs... není to ta značka pro ty co nemají na Swarovského?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Steyer »

Ne, Zeiss je pro ty, co chtějí vidět.
:D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od kasari »

Držte se tématu a přestaňte s honěním triček...
Ulkomaalainen...
Odpovědět