Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od pufr »

No, je to tak. Ten kdo pracuje na okraji technických možností nemá výhodu "mainstreamové" části trhu a většinou chce za svůj výrobek víc než by vyšlo prostým vynásobením nějakým parametrem popisujícím užitnou hodnotu výrobku, přístroje. Ale jeho život není jednoduchý, musí být velmi "šikovný" a v dnešní době bohužel už ne jen technicky ale i marketingově :)

Jinak základní rozdíl "technických" úrovní kvality mezi výrobky popisuje ta "transmisní funkce" v tabulce v počátku tohoto vlákna. Ale samozřejmě, že i to je velmi ošidné, transmise je jen jeden z mnoha parametrů kvality obrazu (stejně jako "světelnost" v názvu tohohle vlákna) jestliže bude mít špičkový Zeiss a například Meopta (jména zvolena naprosto náhodně) 8x56 stejnou hodnotu trasmise světla a Zeiss má v sestavě okuláru pět čoček a Meopta jen tři (tedy o několik rozhraní "sklo vzduch" méně), tak se ten Zeiss musel "hodně snažit" aby mu prošel stejný podíl světla ale dobře ví, na co těch pět čoček v okuláru potřebuje :?
Pak je ale otázkou účel popř. způsob použití výrobku - zda uživatel tu "dokonalou Zeissovu" korekci optických vad potřebuje a ocení. Ad absurdum (k těm Hricovým vadám zraku) slepci bude asi jedno, zda mu na krku visí Zeiss nebo Meopta ale zase se asi ani nebude věnovat činnostem, pro které jsou tyhle přístroje přínosem. Nakonec ta lékařská "kvantifikace" vad zraku je zase obdobou toho, o co se pokouší výrobci dalekohledů u svých přístrojů.
Subjektivní hodnocení přístroje konkrétním pozorovatelem pak vyjádří kvalitu celého systému oko - dalekohled - podmínky pozorování - kvalita pozorované scény (to už tu ale z různých úst zaznělo několikrát). Takže ta univerzální rada nespěchat, osobně zkusit - zvlášť nákladnější přístroj, asi nebude úplně marná. Pak už jedině to moudré "poraďte se s odborníkem", ale to je dnes už většinou hodně o marketingu a obchodních zájmech :( Opět ale nic nového, asi od začátku věků byly výrazně dražší zázračné "sekeromlaty" popsané runami, které zaručeně i za šera nebo tmy zasahovaly a zabíjely :D :D
Pufr
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od lanus »

pufr - Univerzálnosť rady o dôkladnom skúšaní pred nákupom novej optiky platí žiaľ, tak ako všetko, len "do času" .V zrelšom veku sú zmeny na kvalite zraku priam skokové ; niekedy stačí aj rok či len jeho polovica aby človek zistil,že jeho posledný, hoci starostlivý výber nie je už vôbec" ideálny" . :oops:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od pufr »

Tak to bohužel je. Taky jsem kdysi objevil Meoptu 12x60 jako sklo vhodné od 1/2 měsíce výš a dnes mi visí 12x56 na krku skoro pořád :? A vůbec nechápu lidi, kterým stačí pozorovat ty blechy v 7x nebo 8x zvětšujícím dalekohledu :D :D
(samozřejmě, že "na vině" jsou i světelné poměry v dnešní noční krajině, znalost terénu ... atd., které použití takových dalekohledů umožní. Už několikrát, když jsem na E-gun a jinde četl opakovaně inzeráty různých autorů typu: "Prodám Leica Ultravid 10x50, protože jsem koupil Geovid 15x56", jsem si říkal jestli k tomu třeba nezaložit vlákno - o zkušenostech s nočním lovem takovými skly - a v podstatě se mi asi nechtělo v nastalé diskuzi čelit "přesvědčivým" přispěvatelům s "načtenými vědomostmi a názory" :D
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od BwanaHunter »

pufr> hurááááá. Jsem rád, že nejsem sám. Před nějakou, a ne moc dlouhou dobou, jsem tady odpověděl na dotaz uživatele Samana Falco na téma Leupold BX-3, kde jsem mu napsal, že jsem s ním velmi spokojený, ale moje zkušenosti jsou z používání ve dne, na šoulačce a z lovů v Africe, protože na posed, na šero a na noc používám Geovid 15x56. A dostalo se mi výsměchu, jak jsem buď hloupý, nebo kecám, protože to je přeci jasný dalekohled na denní pozorování ptáků :lol: Taky už jsem neměl sílu psát něco v tom smyslu, že se můžu zeptat těch prasat na zdi či v mrazáku, zdali si připadají jako ptáci nebo tak, prostě jsem se na tu debatu vykašlal. Nicméně, šedá je teorie, a zelený strom života, a to co jsem napsal, za tím si stojím.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od pufr »

No vida. Taky už nějakou dobu přemýšlím, jak tuhle "zkušenost" uchopit.
Zvětšení je jasné – lidské oko má nějakou rozlišovací schopnost (obvykle popsanou jakousi titěrnou úhlovou hodnotou) a zvětšení ji násobí – zlepšuje. Co ale ta maličká plocha výstupní pupily?? :?

Nevýhody těch velkých skel jsou taky jasné
- malé zorné pole
- zvýrazněný třes rukou
- případně rozměry a hmotnost přístroje – pokud by měl objektiv "větší než velký" :)

Použití takového skla asi předpokládá určitou zkušenost a cvik v zacházení s binokulárem - bych jen nehledal cíl atd. Nebude to prostě pro každého a asi ani úplně pro všechny "noční" světelné podmínky, ale nějakým způsobem to kupodivu funguje :?

2 Bwana - máš pravdu - "Grau, teurer Freund ist alle Theorie, aber Grün ist der Lebensbaum" :D :D Jenže on se Göthe těch teorií něco načetl, než to napsal a my se těma dalekohledama něco nakoukali, než sme na tuhle divnou věc přišli :D
Pufr
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Bojar »

Ještě k té světelnosti.Musím říci ,že vše tu popsané je pravda,nicméně pro mne je neméně důležitá zaostřovací schopnost dalekohledu,zvláště za zhoršených světelných podmínek.Jak všichni víme ,dalekoledy se zvětšením 8x a více je nutno stále přeostrovat vzhledem ke vzdálenosti,a jistě mne dáte za pravdu že za šera zvláště u zvětšení 12x a více se tento problém násobí.Takže, mne vzhledem k této pro někoho nepodstatné věci stále vychází nejlépe poměr dalekohledu 7x50 kdy se přeostřovat prakticky od vzdálenosti cca několika desítek metrů prakticky nemusí a obraz je stále ostrý obvykle z dobrou hloubkou ostrosti.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od fesoj »

Je mi 64 let, takže už bohužel žádný mladík. Od r. 1979 mám Rusáka 7x50. Před časem mi následkem pádu napraskla čočka na okuláru. Ale stále ještě vyhovoval. Když jsem získal Fomei 7x50, začal jsem víc používat tenhle - ani ne tak kvůli světelnosti či ostrosti obrazu, ta byla celkem srovnatelná, jako pro poměrně menší hmotnost při stejné velikosti. Ale vloni jsem vyhrál v soutěži Meoptu 8x32 a byl jsem velice příjemně překvapen. I v noci se mi s ní kouká líp, než s oběma předcházejícími. Na zbrani mám poškohled Barska 3-12 x 56. Ve dne někdy, zejména při prohlížení detailů paroží na větší dálku, odložím Meoptu a koukám přes puškohled s nastaveným největším zvětšením. Ale za šera a v noci, pokud to není zrovna na sněhu při měsíčku, se Barska s Meoptou vůbec nedá srovnat. V Meoptě vidím lišku zřetelně, mohl bych dobře umístit ránu - a kouknu-li přes puškohled, často rozeznám jen bílý květ na oháňce, zbytek lišky mi splývá s pozadím. Na strništi by to snad bylo lepší, ale na normální louce je to hrůza. Nevím, zda je to očima či kvalitou skla, nejspíš obojím dohromady. Zřejmě musím požádat kamaráda, který má na flintě kvalitního Zeisse, abych si to svýma očima porovnal - jen se bojím, že vyjde-li ten Zeiss v porovnání s Barskou podstatně líp, budu akorát pěkně nasraný, protože na něj nemám.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od pufr »

2Bojar Jasně, že velké zvětšení doprovází výrazně menší hloubka ostrosti. Já ostřím většinou na větve proti obloze nebo něco jasného, cca stejně vzdáleného, jako pozorovaný přemět - zvíře. A se zvětšením 12x ostřím skoro pořád, ale přečtu, co bych se 7x či 8x nepřečetl :?
Ale teď, co je dlouho světlo, se mi přihodilo, že asi před pěti týdny mi náhodně (bez hlubšího úmyslu) přistála na krku "obzorka" Swarovski 7x42SL - takový ten "zaoblený zelený triedřík" (s pentagonálními hranoly), rok výroby dle záručáku založeného v origo kartonu 1978, v excelentní kondici a musím říct, že pro tuto dobu "lovu v kolejích v řepce" - vynikající. Nejdřív jsem se lekl, když jsem zjistil, že šroub ostření má tak jemný závit, že umožňuje víc než tři otáčky celkem, ale pak jsem zjistil, že mohu mít zaostřeno na 200+ a je v podstatě výborně ostrý i slech lončáka, co vykoukne na 30 m z řepky ale i pěnkava, co přistane na poloviční vzdálenost :?

2Fesoj - Pouze jas - bez kontrastu v obrazu scény je typickým znakem jednodušších - laicky řečeno hůře "zkorigovaných" - výrobně méně náročných sestav. Pokud se ale jindy podíváš na kontrastnější scénu, budeš třeba považovat za lepší tu Barsku - viz to paroží za denního světla ...
Pufr
Standa T
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: pát 16.10.2009, 16:44
Bydliště: Tábor / Vojkov

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Standa T »

Ono to bude také tím, že přes pozorovací dalekohled koukáš OBĚMA očima!
dvojka CZ16/16, Mauser 7x64, + po tátovi dvojka Bajkal 16/16, a letos po strýci Mauser 8x57S
Tom7
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.12.2018, 16:11

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Tom7 »

Jak by se daly ty obrázky v prvním příspěvku zpřístupnit?
Tom7
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.12.2018, 16:11

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Tom7 »

Ty odkazy vypadají nadějně :)
Mohl bych poprosit o uložení na jiném serveru - třeba ulozto.cz? Tady se mi to nedaří stáhnout.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od pufr »

Ale mohl, nejlépe přímo autora poptávaného příspěvku soukromou zprávou :?
Jiné možnosti Ti v tuto chvíli nabídnout nedokážu :(
Pufr
Tom7
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22.12.2018, 16:11

Re: Světelnost dalekohledu- jak to skutečně je?

Příspěvek od Tom7 »

Autor se neozývá.

Poradíte mi jak to stáhnout?
Když na to kliknu v pc, tak se mi zobrazí hlavní stránka https://imageshack.com/
A když to zkusím v mobilu, tak mě to vyzve k přihlášení (zaregistroval jsem se), ale pak se dál nic neděje a není jak se k souboru dostat. :?
Odpovědět