Koupě dalekohledu

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Radek Gahura

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Radek Gahura »

Radek01 píše:No taky ten MeoPro HD nosím více. Ve dne dává celkově lepší obraz, speciálně na rozhraních tmavého a světlého, čitelnej až do krajů, hloubka ostrosti, nemá aberaci jak sterej Němec, a především je "unositelnej" a na těle "skladnější". Dá se s ním samozřejmě v pohodě zůstat i na večer. To vše za 13 kol českých.
Ale na druhou stranu jsem chtěl potvrdit, že při pozorování v noci ten Jenoptem fakt o něco vede. Alespoň můj v.č. 640.... Takže jít večer někam posedět - Zeisse 10x50 W. A stojí to řekněme 5 kKč.
Osobně, kdybych dnes měl našetřených 5 tisíc a ne víc, tak rozhodně nekoupín nějakej bušnel, fomei, kdesicosi, ... ale určitě Jenoptema z poslední produkce bývalého hodného německa.
přesně tak, tohle já tvrdím několik roků... Pokud bych dnes kupoval dalekohled a neměl na to více jak pět-šest tisíc, nic jiného než Jenoptem bych nechtěl. Kvalitní obraz, kvalitní konstruknční zpracování, a je to dalekohled který vydrží při normálním zacházení navěky.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od pufr »

Co se zvětšení dalekohledu týče, už jsem tu určitě někde popsal scénku - vzpomínku, co mi velmi živě, byť už téměř třicet let stále visí v hlavě. Kdy jsem chodil lovit s Meoptou 7x50 zrenovovanou v Přerově včetně antireflexních vrstev a jednou v bazaru narazil na výborně zachovalou Meoptu 12x60, kterou jsem ihned koupil. Vzal jsem oba dalekohledy a vydal se do honitby, svítila polovina měsíce. Zastavil jsem na místě se zajímavým rozhledem, vzal 7x50 a rozhlédl se, co vidím, pak vyndal z toho pěkného pouzdra ze žluté kůže 12x60 a zjistil, že vidím a rozeznávám zvěř a další detaily zhuba 2x více vzdálené. Dalekohled 7x50 jsem už jen zaklapnul do pouzdra a "obloučkem" hodil na zadní sedačku auta. Ten dojem byl naprosto neporovnatelný.
Pro skutečný výkon dalekohledu je zvětšení pozorované scény základní veličinou. Člověk musí skrz dalekohledy pár let koukat, aby třeba to 12ti násobné bez opory zvládl - má i menší zorné pole ... naučil se ostřit atd. ale dá se to celkem běžně zvládnout. Při stejné kvalitě optiky je větší obraz vždy méně kontrastní, což si ale uvědomíme hlavně při pozorování vedne. U "světelných" dalekohledů pro pozorování za šera sebou větší zvětšení nese další snížení komfortu větší hmotností a rozměry přístroje ...
Každému vyhovuje něco jiného, někomu nevadí šoulat s osmikilovou puškou, jiný se najde v 2,8kg těžké jednušce. Má zkušenost je, že pokud mi světelné poměry konkrétního místa, noční scény umožňují použít dalekohled se zvětšením 15x, 12x nebo 10x, vždycky přečtu mnohem víc, než se stejně - obdobně kvalitním dalekohledem s osminásobným zvětšením.
Zkušenost je, jak známo nesdělitelná, ale pár lidí už to vyzkoušelo a ví :)
Pufr
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od sara »

Ohledně zvětšení binokuláru souhlas s Pufrem. Mám vzpomínku na velmi podobný silný vjem , kdy jsem kouknul místo do mého rusáka TENTO 7x50 do kamarádova 10x50 DDR Zeisse. To jsme pozorovali daleko na poli za měsíce černou. Ta desítka a značka psala úplně jinak. Shodou okolností odhaduju, že je to cca 30 let. Tak jsem přešel na 10x50 zase značka TENTO . Před asi 10 roky jsem se rozhodnul binokulár vyměnit. Můj kamarád prodejce mě vybavil asi 6 přístroji, byla mezi nimi i Meopta. Jiný kamarád dorazil na noční test za měsíčku s Zeissem Diavary 10x56 FL . Jednotlivé přístroje se od sebe lišily více či méně, ale všechny jako by "kroutily oči". Pak jsem kouknul do toho Diavary. To byl zážitek . Snad by se to dalo s trochou nadsázky popsat jako pocit, že mezi očima o pozorovanou krajinou nic není, žádný přístroj. Jenom ,že najednou vidíte s 10 násobným zvětšením. Sametový ostrý obraz atd. ,atd. Nemohl jsem se toho pohledu nabažit. Samozřejmě co nevidět byl i u mně ve skříni.
Paradoxně tam dneska chudák leží prakticky nevyužit. sara
Naposledy upravil(a) sara dne ned 01.5.2016, 19:38, celkem upraveno 2 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od pufr »

No, ta poslední věta je to, co mi v poslední době celkem kazí radost z kvalitní klasické optiky.
Optoelektronika jde kupředu rychle, snímací čipy jsou citlivé v širokém spektru, nechlazené termovizní detektory s nízkým rozlišením už teď padají z čínských linek za pár centů a to bude pokračovat .... plus ten úlovek na SD kartičce a možnost jeho porovnání v honitbě rok po roku, sdílení na netu ... :?
Je to téma do vlákna "Optoelektronika" ale vlastně to do tématu "Koupě dalekohledu" taky trochu patří :cry:
Pufr
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od kuba palivec »

Jestli chceš kvalitní a osvědčený dalekohled, koukni na tuto omezenou nabídku: http://zbrane.subrt.cz/dalekohled-docte ... 7x50-b-ga/
Radek Gahura

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Radek Gahura »

kuba palivec píše:Jestli chceš kvalitní a osvědčený dalekohled, koukni na tuto omezenou nabídku: http://zbrane.subrt.cz/dalekohled-docte ... 7x50-b-ga/
podle mých zkušeností výborný dalekohled, doporučuju :!: :wink:
colt.45
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12.4.2016, 19:08

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od colt.45 »

Zdravím. Chcem si kúpiť lacnejší ďalekohľad, tak do 180€ a chcel by som vedieť váš názor na Hawke nature trek 10x50. Samozrejme to chcem vyskúšať pred kúpou a aj viacero značiek, ale chcel by som vedieť predbežne vaše názory a skúsenosti, keďže za šera nebudem mať možnosť vyskúšať. Ďakujem
Monitor
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21.9.2016, 11:52

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Monitor »

Tak za Doctera dám ruku do ohně, myslím, že je to opravdu TOP kvalita, výrazně nad Meoptu mám klasiku 8x56 a super http://www.dalekohledy-puskohledy.cz/da ... 8x56-p1152
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Lotr »

Nechci zakládat nové téma, tak oživím tohle starší vlákno. Chlapi jak se správně jmenuje popruh na dalekohled, který se přehodí i přes záda a dalekohled se zafixuje na prsou a netíží na krku takovým tím klasickým popruhem. Koupil jsem si těžší dalekohled na obeznávání srnčího a nevím správný název, abych si mohl pohledat na netu. Díky
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od kounek »

Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Lotr »

Co prodejce, to název :D ale děkuji za pomoc.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Koupě dalekohledu

Příspěvek od Rudlafík »

No mě meopta zase hejbla žlučí. :evil: Koukám po kvalitnim spektivu neb mi Zeiss 15x50 nedává co chci. No a líbil se mi Spektiv MeoStar S2 82 HD přímý. ALE za cenu 53.274 Kč to upadli ne?! :roll: když zajedu do německa tak ho mám za 38.200 Kč s DPH. Takže je meopta předražená - ano, ale jen v čechách! Dělají z nás tady blbce a omezence, kteří si nejsou schopni dohledat relevantní informace a srovnat kvalitu a cenu. Takhle jsem šel do jiného puškohledu když jsem zjistil, že Meopta sice dotahuje špičku kvalitou, ale zatím ji nedohnala, ale naopak na míle je předehnala s cenami - v čechách. Vezmu lokální cenu meopty trochu si připlatim a mám Zeisse, Leicu, Kowu.
Klidně srovnejte:
https://eshop.meopta.cz/spektivy-meosta ... -hd-primy/
https://www.astroshop.de/geraete/meopta ... r_1_select
Opravdu bych rád koupil Meoptu, ale když ze mě dělaj blbce, tak na ně prdim.
Odpovědět