Který puškohled?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Který puškohled?

Příspěvek od pufr »

Tak je pravda, že sportovní nebo taktické zaměřovače se od loveckých trochu liší, není tam takový důraz na široké zorné pole a jemnou regulaci jasu záměrné značky a před maximální transmisí světla má často přednost ostrost a kontrast obrazu.

Když už ses ve zbraních orientoval na tu "německou kvalitu", tak z té "optické" prémiové německé skupiny snad v testech zaměřovačů trochu směrem dolů vypadává kupodivu Leica. Mezi moderními šesti, osmi a vícenásobnými zoomy Zeiss, Swarovski a Schmidt & Bender bych nerad rozhodoval, to už je spíš o osobní preferenci (osobně si v tomhle směru vůbec neošklivím ani Leupoldy s šestinásobným zoomem). S ohledem na Tvou LR úchylku budeš určitě potřebovat nějaký "velký" zaměřovač s maximem zvětšení kolem 20x či víc - tady bych z hlediska lovu nepodcenil ta malá zvětšení s velkým zorným polem, když pak třeba na konci nočního lovu, v časném letním ránu čekáš u nějaké rokličky nebo v kusu alespoň trochu přehledného lesa, na černou vracející se ze vzrostlých lánů, tak se zvětšení 2x nebo 3x velmi hodí a obdobných situací je při lovu víc.
Pro případné společné lovy je samosebou naprosto nutný :) zaměřovač s rozsahem od zvětšení 1x - by sis pro své oko a na konkrétním stanovišti mohl najít ideální nastavení na "pohyblivé cíle."

Pokud jde o konstrukci, tak u současné lovecké optiky naprosto převládá umístění záměrné osnovy v druhé obrazové rovině. Vzhledem k postavení českého trhu - s omezenou poptávkou a bez "vyjednávací síly" obchodníků se občas objeví človíček, co zjistil, že si koupil prémiového Zeisse a ona se mu při zoomování změní poloha záměrného bodu ne o těch pomlouvaných 20 mm/100 m ale i třeba o dvojnásobek. To je potřeba ohlídat (pro sportovního LR střelce není problém) a tvrdě vyžadovat nápravu!
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Marpie »

No s ohledem na to co už o tobě vím, takový letmý nástřel např. z nabídky Zeisse, tím ale nechci naznačit že by to Zeiss musel být (možností je samozřejmě plno, jak už píše pufr především v těch třech německých prémiových značkách):
individuální lov: něco takového: https://airsoftove-puskohledy-a-kolimat ... e/#section

Naháňka: https://airsoftove-puskohledy-a-kolimat ... -1_5-6x42/#
https://airsoftove-puskohledy-a-kolimat ... -1_1-8x30/#
popř. kolimátor: https://airsoftove-puskohledy-a-kolimat ... e/#section

a na noc pak: digi: https://dalekohledy.heureka.cz/atn-x-si ... pro-5-20x/# (jen bych asi přikoupil jiný než přiložený 850nm přísvit (910 nebo 940nm)
termo: https://dalekohledy.heureka.cz/pulsar-trail-xp50/#
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Který puškohled?

Příspěvek od lovec »

Dám do placu môj rebríček :lol:

Nadhánkový puškohľad:
1.) Schmidt&Bender EXOS 1-8x24, pre mňa je top vďaka technológii CC Mode - pri použití (skutočného) zväčšenia 1x sa prestaví paralaxa na menej ako 10 metrov, naživo je to veľmi zaujímavé, pri vyšších zväčšeniach je paralaxa nastavená na 100 metrov
2.) Swaro, aj Z6i a takisto aj Z8i sú vynikajúce, obraz a zorné pole sú špičkové
3.) Pekná je aj Leica Magnus 1-6,3x24
4.) Zeissovské nadhánkové modely ma nejako nikdy nechytili za srdce, bez ohľadu na generáciu...

"Univerzálny", aj keď zrejme nič univerzálne neexistuje:
1.) Zeiss V8 1,8-14x50, v šínovom prevedení a s vežičkou ASV sadne na Blaser ako prdel na hrniec
2.) Swaro Z6i 2-12x50 bol u mňa predchodcom Zeissu V8, dnes má samozrejme prednosť Z8i 2-16x50

Tieto súčasné sú zaujímavé, pretože kombinujú pomerne široké zorné pole niekdajších 1,5-6x42 a dopĺňajú to vyšším zväčšením 14x-16x. S takýmto puškohľadom sa podľa mojej skúsenosti dá obslúžiť - a dobre - prakticky každý druh poľovačky.

Posedové, plus niečo "na ďalej":
1.) March 2,5-25x52
Ostatné bez poradia, ale toto je oblasť, kde sa už podľa mňa v dnešnej dobe prekrývajú lovecké a tzv. taktické puškohľady, zoznam by bol dlhý, dobrých je veľa - Zeiss V8, Swaro Z8, Nightforce a ďalšie. Osobne by som však uprednostnil puškohľad s SFP, čiže s osnovou v druhej fokálnej rovine, kvôli využiteľnosti zámernej osnovy aj na najmenšom zväčšení.
Atraktívna alternatíva je "chytrý" puškohľad Swaro dS 5-25x52 s integrovaným diaľkomerom a balist. softvérom. Ušetrí to prácu s diaľkomerom, alebo aj s nejakým ďalším zariadením, čo je väčšinou buď telefón alebo Kestrel. Eventuálne má diaľkomer balistiku integrovanú...

... a som zvedavý, čo ukáže March na výstave IWA (Genesis...) :?:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Jirik.fx »

Tak to jdu všechno pohledat na netu a skouknout. Na toho digi Swarovského jsem se díval a docela mě zaujal, ale připadal mi moc hi-tech, většinou nerad studuji dalekosáhle návod a u toho ten návod na půl stránky nebude.
Marche znám dobře, mám ho, ale ve zvětšení 8-80x což asi na lov nebude. Jdu se na to mrknout a pak s dovolením položím doplňující dotazy. Moc jste mi pomohli, protože jinak bych nevěděl kde začít.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Jirik.fx »

Doplňující dotazy to Lovec 1:
Ad Naháňkové
možná se ptám hloupě, ale není stejně dobrý na naháňky kolimátor. Předpokládám, že na naháňkách se nestřílí dál než na 60 m a na to zvětšení moc potřeba není. Kdybych dal na pušku třeba Eo-techa co mám doma. Asi plácám

Ad univerzální)
na první dobrou se mi líbí jak ten Zeis tak Swaro, jeden z nich vezmu, ale chtěl jsem se zeptat jak se záměrnou osnovou, já si nedovedu představit, že budu střílet s čistým křížem, že nebudu mít jak přenášet, např, když budu znát vzdálenost, znám svoji pušku a střelivo, a nebudu chtít korigovat propad střely klikáním. Vím, že když si pušku nastřelím na ONV, že do 200 m moc klikat nemusím, ale přece jenom je fajn mít možnost přenášet. To jsou aspoň mé úvahy.

Ad delší vzdálenosti)
Mám doma např Meoptu ZD 6-24 a rozumím si s ní, byla by vhodná? Mám samozřejmě i další jako třeba Sightrona SV, nebo toho MArch 8-80. Ale ty ze mi zdají dost těžké a velké se zbytečným zvětšením. Má cenu hned do začátku kupovat spešl loveckou optiku, nebo to nejdřív zkusit s těmihle kousky?
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Jirik.fx »

To Marpie: ten Zeis 4,8-35x mě vyloženě nadchl, ale to je tou mou úchylkou na LR.
Kolimátorů mám doma spoustu, to bych ušetřil za ten naháňkový :-)
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Marpie »

Jirik.fx píše:To Marpie: ten Zeis 4,8-35x mě vyloženě nadchl, ale to je tou mou úchylkou na LR.
Já to tak nějak tušil, že by Tě mohl při tvých schopnostech zaujmout :) Ale je to taky macek.

Jinak na ty naháňky ty kolimátory využiješ, to určitě, však jsem 1 jeden postnul, aniž bych věděl že jich máš plno, ale může nastat situace: Stojíš na štontu a na 130m ti v tichosti jde vysokým řídkým stojákem tlupa černé/vysoké nebo liška - zastaví a jistí no a tam je přeci jen lepší naháňkový puškohled, který si v tu chvíli dáš na větší zvětšení než 1x.

Meopta ZD 6-24 na lov určitě použitelná bez problémů je a určitě bys ani nebyl sám.

Jinak na přenášení osnovu Mildot - tu má jestli se nepletu i ten Zeiss V8, někteří výrobci mají BDC, od Swarovského jsem našel BRX-I existují určitě nějaké další z hlavy teď nevím a je potřeba se podívat jaké osnovy nabízí ten puškohled co budeš zvažovat.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Jirik.fx »

Mám k tomu EO-techu zvětšovací modul x3,5 to by mohlo pro začátek stačit. Ale je to spíš vojenská technika než lovecká. Na druhou stranu s tím umím slušně zacházet. Když jsi mi vsvětlil tu možnou situaci tak asi nemám co řešit a jeden budu muset vzít.
Teď řeším jestli optiky do kroužků nebo se šínou. To bude asi těžké rozhodování. Každá puška co jsem objednal má jinou základnu a zesis má jinou montáž než Swar. Tuším, že skončím se čtyřmi optikami. Začíná se to komplikovat.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Který puškohled?

Příspěvek od pufr »

Možná jsi ideální "oběť" pro montáž Dentler Vario/ Browning Nomád, kterou mladý Dentler pustil do světa cca před deseti lety s půvabnou historkou, že vždy chtěl, aby vyměňování zaměřovačů na zbraních bylo vždy tak jednoduché, jako když si hrával se stavebnicí Lego. A prý to tak skutečně funguje a drží dlouhodobě "nástřel" (spodní díl montáže na zbrani je seřiditelný v náměru i odměru, takže se pro nové patrony "montáž" nastřelí nejlepším sklem z celé sady a je hotovo i pro Kolimátor, termovizi a "infrák" :) obdobně funguje "prohazování dalekohledu mezi všemi zbraněmi v trezoru s "Vario" základnou montáže )
Všichni to chválí, ale osobní zkušenost s tím nemám - nemáte někdo - ale to "Vario" seřiditelné provedení ??
Jinak ten Lovcem uváděný CC mód u zvětšení 1x dalekohledů S&B vypadá zajímavě - osnova při pohybech hlavou výrayně méně "plave". A zajímavý je zejména s ohledem na zorné pole při střelbě na blízko nový Svarovski Z8 0,75-6x 20 :?
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Jirik.fx »

Tak jsem tu montáž Dentler Vario zkusil na zkoušku objednat. Doufám, že mi to Frankonia.de bez problémů pošle. Vyzkouším a dám info. Dík za dobrý tip.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
C. J. Hornster
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.12.2013, 11:41

Re: Který puškohled?

Příspěvek od C. J. Hornster »

Zdravím, chtěl bych si pořídit nový puškohled na svoji kulovnici. Mám vybrané dva adepty, ale nemohu se pořád rozhodnout. Proto jsem se vás chtěl zeptat, který by jste mi raději doporučili, popřípadě jaké s nimi máte zkušenosti?
Uvažuji mezi těmito: STEINER RANGER 3 - 12 x 56
Leupold vx r 4 - 12 x 50
Budu lovit na vzdálenost do 200 m a velmi často také za zhoršených stětelných podmínek při lovu černé zvěře.
ZH 304 7x57R - 12/70
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Který puškohled?

Příspěvek od martinh »

Z těchto dvou určitě Steineir!!!
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Topgunek
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27.2.2023, 17:42

Re: Který puškohled?

Příspěvek od Topgunek »

Jirik.fx píše: sob 10.3.2018, 15:52 Tak jsem tu montáž Dentler Vario zkusil na zkoušku objednat. Doufám, že mi to Frankonia.de bez problémů pošle. Vyzkouším a dám info. Dík za dobrý tip.
Zdravím, chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s montáží Dentler? Pokud by bylo možné to nějak rozepsat, bylo by to fajn. Děkuji. Jirka
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Který puškohled?

Příspěvek od tonny »

C. J. Hornster píše: ned 12.5.2019, 11:00 Budu lovit na vzdálenost do 200 m a velmi často také za zhoršených stětelných podmínek při lovu černé zvěře.
To si říkáš teď a stejně zjistíš, že termo nebo jiný nočák je úplně o něčem jiném než sebelepší sklo. Já ze skla 56 už přešel na 50 a míň. Na noc ji jiná flinta s jinou ráží.
Odpovědět