Puškohled do 30 000,-

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

Zdravím všechny na fóru, potřeboval bych poradit s výběrem puškohledu a montáže.

Hledám něco do 30 000 i s montáží. Aktuálně jsem podědil starý kulobrok ZH, ale optika na něm je nepoužitelná. Přibližně za 1-2 roky budu kupovat vlastní kulovnici (nejspíše Tikku T3 Varmint v ráži 30.06 s napínáčkem). Proto sháním něco, co půjde použít na kulobrok a poté přendat na Tikku (nemusí to být vyloženě sundávací montáž, ten kulobrok je v podstatě jen na překlenovací období). S tátou jezdím do čistě lesní honitby na vysokou + muflony a se strýcem do polní na černou + srnčí + daňci, takže si myslím, že využiji variabl. Ideálně by se mi líbilo něco ve stylu 2-15x56. Potřebuji však poradit přesně s výběrem. Lovit budu ze začátku převážně na čekané + občas šoulačka, všechny lovy večer, nebo při rozednění, takže bych rád, aby jsem co nejdéle skrz optiku viděl a vydržela v pohodě i 30.06 ráži. Nosím střídavě brýle a čočky, což by doufám nemělo mít na výběr vliv.

Z toho co jsem si tady na fóru načetl, se mi jako dobrá volba zdá toto:
Meopta Meostar R2 2,5-15x56 - vím, že zde je cena nad 30k, ale mám z mysliveckých zkoušek 20% voucher na slevu u meopty.
ZEISS Conquest DL 3-12X50

- rád však uslyším i jiné návrhy.

V montážích se vůbec nevyznám, takže s tím potřebuji asi nejvíce pomoci. Hlavně aby to pak šlo přendat. Koukal jsem že Meopta dělá puškohled s Meopta railem, ale nevím, zda to pro mě bude mít nějaký benefit kromě toho, že nebudou strašit kroužky na puškohledu.
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

Vzhledem k nulové reakci a mému pátrání to vypadá, že něco jako univerzální montáž neexistuje a budu muset pořídit montáž jak na kulobrok, tak později na kulovnici. Shodou okolností se mi teď do ruky dostal starší variabl, kterej byl úplně zdeformován od kroužků, takže se začínám přiklánět k meostaru s railem.

Je to podle vás dobrá volba, nebo by jste mi doporučili něco jiného? A jakou montáž by jste mi doporučili na ten ZH kolobrok?

PS: Weaver lišty se podle mě k loveckým zbraním moc nehodí...
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od kajinek.sniper »

Taky jsem se rozhodoval, zda kroužky nebo rail. Po dlouhém spekulování jsem vybral schwenk montáž na rail, konkrétně http://zbrane.esako.cz/otocna-montaz-re ... iss-meopta. Nemám to tedy na BARa ale na klasickou opakovací kulovnici. Jsem s tím opravdu spokojen. Jediná nevýhoda je, že je puškohled poměrně vysoko. Univerzální montáž na kulobrok, konkrétně ZH, tam asi moc výběr nebude. Nejjednodušší je opravdu ten weaver a na to dvoudílnou montáž k railu.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od Choochoo007 »

IdzIku, jak rikas uni montaz neexistuje. Jedine snad dostat na ZH weaver listu, pak by to slo resit uni krouzkama na weaver listu. Rail na puskohledu je sice asi hezky, ale vyber montazi bude kor na ZH dle meho hodne slaby. Muze se stat, ze treba ani nepujde sehnat a budes muset za puskarem. Osobne bych vybiral nejdrive tak, ze bych si tedy nejdrive nasel montaze a pak puskohled bud railem nebo bez. Tech krouzku bych se nabal, vzdyt jsou pouzivane dle meho z cca 95%.
Z uvedenych puskohledu bych asi sel do Meostaru R2, ty levne Zeissy ve mne moc duvery nevzbuzuji. Je to ale Zeiss, tak snad by to melo fungovat.

Jinak pokud bych chtel tu Tikku, tak bach dnes koupil puskohled na krouzky a k tomu montaz Optilock. Nekde to namontoval na Tikku, abych mel dobre udelanou roztec krouzku(Sice by nemelo vadit opetovne sundani, takze kdyby nebylo kde, tak proste jen namontovat krouzky). Sundal kameny z krouzku Optilock a nechal udelat nasuvnou listu na to ZH. Kazdy slusny nastrojar to zvladne udelat. Dal puskohled s krouzky do listy a sup s tim na ZH. Po koupi Tikky sundas jednodilnou listu na ZH a nasadis kameny na krouzky Optilock a nasadis na Tikku a pokracujes.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od campo »

Zdravím, já mám na Tice Meoptu R2 s tou dutou šínou a montáž Recnagel na Weaver. Tuto sestavu jsem zvolil z důvodu větší možnosti korekce podélného umístění puškohledu. U standartních (kroužkových) montáží je limitem umístění kroužků na základně. Já chci mít na zbrani optiku umístěnu tak abych při zalícení nemusel měnit polohu, tím myslím že se nechci k puškohledu natahovat a hledat vhodnou pozici což znamená mít puškohled vzadu blíže oku. Tento system mne to beze zbytku splňuje protože nejsem omezen středovou kostkou s točítky, ta dutá šína probíhá pod celým tubusem. Další výhoda je že neřeším horizontální umístění záměrné osnovy vůči zbrani, také tubus v tomto provedení je asi více tuhý a prostý otlaků od kroužků z dřívějších umístění. Taková sestava lze použít i na jiné zbrani která bude osazena Weaver lištou. Pokud si tedy takovou sestavu pořídíš a umístíš na to ZHáčko, tak až koupíš Tikku nebo jinou novou kulovnici nebude žádný problém.
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

Díky za rady. Vypadá to tedy jasně na weaver lištu na ZH ať už pro puškohled s kroužkama, nebo s railem. I když se mi ty weavery moc nelíbí tak v tom vidím i výhody, např. že až si v budoucnu koupím Tikku, tak kulobrok zůstane jako naháňková zbraň a na weaver se dá v pohodě dát třeba kolimátor, nebo cokoliv jiného...
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od OndraH »

Existují i montáže kdy můžeš mít jeden puškohled na více flint a nic se nemusí přeštelovat,
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od pufr »

Existují takové montáže, ale otázka je, kolik by z těch 30 tisíc zbylo po nákupu montáže pro dvě zbraně na to sklo, to je otázka :?
Pufr
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

No, stejně je mi už jasné, že se do 30ky nevejdu. :D
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

Chápu tedy správně že teď budu potřebovat na ZH toto:
http://zbrane.subrt.cz/montaz-zh-weaver-lista/

a na Meoptu toto:
https://lovec-shop.cz/weaver-montaz-pro ... uskohledy/

a za rok mi bude stačit koupit na Tikku toto:
https://www.naboje-prebijeni.cz/jednodi ... a-t3-20moa

a puškohled jen přendat?

Dále prosím o radu, co znamená tento parametr: "Podbroušená verze: -20 MOA"
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od campo »

Pochopil jsi to zcela správně, jen ta lišta na Tikku je třeba bez podbroušení. Podbroušená znamená že má mírný sklon tj. vzadu je vyšší než vpředu. Toto je výhodné a v podstatě nutné pro střelbu na velké vzdálenosti kdy už výšková korekce puškohledu neumožní naklikat potřebnou opravu. K loveckým účelům toto není třeba a asi i nevhodné.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od Choochoo007 »

Jestli si dobre vzpominam, tak Meostar R1 ma rozsah klikani cca 40MOA neboli 120cm. Pokud bys pouzil sklon -20MOA, je velka sance, ze se puskohled teoreticky nepovede nastrelit. Ve skutecnosti tam bude nejaky MOA bude asi tak 5, balistick krivka neni primka. Bez vyzkouseni risk kupovat, protoze nemusi byt idealne rovne nasroubovana hlaven, pouzdro zaveru rovne atd.
Meostar R2 ma 60MOA dle stranek Meopty, takze zbyva 10MOA(ve skutecnosti to bude asi 15MOA) pro pripadnou rektifikaci pri nastrelovani na 100m (30(60/2)-20MOA(lista)) To by teoreticky melo byt OK.
Pokud nebudes chtit strilet pres 400M neni sklon potreba a mel bys naklikat puskohledem.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od lanus »

campo - Netreba vymýšľať čo je už dávno vymyslené ; na Tikku patrí originálna oceľová "Picatinny lišta Tikka T3x/T3 čierna (S585T334 / S54065187)" . :D
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: Puškohled do 30 000,-

Příspěvek od IdzIk »

Díky, já nevěděl co znamená to podbroušení, teď už mi je to jasné a podbroušenou verzi nevyzaduji. Absolutní většina střel bude do 150m, takže by mi to bylo k ničemu.
Odpovědět