Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
fipkus
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: sob 20.2.2021, 22:26

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od fipkus »

Ahoj, naprosto amatérsky bych v téhle cenové hladině doporučil mrknout na Vortex Viper PST GEN 2. Pak trošku dráž i Razor LHT od stejné značky.

Teď mi LHT přišlo a na první pokoukání spokojenost.

Ten Viper by měl mít o trošku horší sklo a FFP oproti HD sklu v Razoru LHT a SFP. Viper je vyráběn na Filipínách a Razor LHT v Japonsku.

Znovu opakuji, jsem zatím spíš myslivec teoretik s praktickými zkušenostmi z krátkých a pár zkušenostmi z obyč kulobrok ZHčka s optikou s pevným zvětšením, takže nemám jak porovnat, ale jsem osobně s výběrem spokojen.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od bon »

Vortex Viper PST gen2 a tím spíše Razor LHT by určitě vyhověly, ale cenově jsou bohužel v kategorii do 30 tis. Kč :(
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od argonaut »

Pěkný den, řeším stejnou otázku. S myslivostí začínám, zatím jsem střílel sportovně, Mildot osnovy a za stabilních podmínek. Chtěl bych pořídit puškohled na ZKK600 ve Springfieldu, zatím ne nočák, ale optiku na den a do soumraku a s přísvitem osnovy také zhruba do těch 20tis.. Doma mám značky Athlon, Optisan, Valiant, ale něco bez přísvitu, nebo vysoké komínky, což mi do myslivosti přijde zbytečné.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od vasil »

Dej tam Delta Titanium 2,5-10 nebo 2,5-15x56 velmi kvalitní i světelný puškohled za pár švestek. Made in PLR odkud si nese i legislativní požadavek na min zvětšení pro naháňky (2,5). Má hezky široké podání obrazu atd. V této hladině bez konkurence.
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od argonaut »

Díky. Když se podívám třeba na Delta Optical Titanium 2,5-15x56 HD SF, tak využiji reálně v myslivosti korekci paralaxy?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od pufr »

Využiješ, pokud budeš používat větší než dvanáctinásobné zvětšení (lišky apod.). Při zvětšení 15x už bude při malé nebo naopak velké vzdálenosti střelby ležet obraz cíle mimo rovinu záměrné osnovy a paralaxa by způsobovala odchylky / pohyb polohy záměrného bodu ...
Pufr
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Pauli »

Já jsem měl prvně představu optiky na střelnici asi takovou: SFP, taktické komínky, zvětšení max.30x, kříž s tečkou, něco takového https://athlonoptics.com/product/midas- ... mil-scope/, jen s lepším sklem, s cenovkou tak do 35k (max. 40k). Ale výběr nic moc, dnes prostě frčí FFP. Dle rad zkušenějších asi budu šetřit na Deltu, ale chte to někde se do ní aspoň kouknout.
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od argonaut »

Mám na střelnici Athlon Midas TAC 6-24 na Varmint CZ557, ale to do lesa není. Tenká osnova, žádný přísvit.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Jiskra »

Pauli , nevím kolik je Ti let. To myslím ve vztahu, jaký máš ještě zrak. Mám jak puškohled s FFP (jednu taktickou Meoptu 3-12x56 s taktickou osnovou a přísvitem. A zbytek mám všechny puškohledy s SFP,
Problém u FFP mám ten,že při malém zvětšení je ta osnova tak teňoučká,že skoro nic nevidím a proti tmavému cíli nevidím nic. Musel bych zapínat přísvit i ve dne a i tak to je velká bída.A na velké zvětšení je to zase hrubé jako hrábě .
SFP je pro oko pořád stejné. V mém okolí co jsou sportovní střelci a lovci a i bývalí speciálové (snipeři) ve věku 45+ ,tak upřednostňují SFP .
To je aspoň má zkušenost a poznatky od lidí se kterými se jako střelec a lovec stýkám. Mladé kluky od armády do toho nepočítám,ti mají oči ještě jako rys.

Jednou jsem Ti to už radil , došetři a kup Deltu Stryker 5-50x56 . Je to dobrý puškohled za ještě rozumné peníze.
Pokud to mám být na tu střelnici a i lov. Já ho mám. Až budu potřebovat další , koupím si ještě jeden.
Váha je bohužel vyšší,ale to je u všech taktických s velkým rozsahem. Není to Swaro , co má 680g.
Naposledy upravil(a) Jiskra dne ned 21.3.2021, 19:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od lanus »

Jiskra - A nie je to s tými obrazovými rovinami "náhodou" naopak ??? :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Pauli »

Asi to má být obráceně, ale všichni víme, jak to Jiskra myslel. Oči mám nic moc a osnova v SFP se mi líbí víc, než ta tenká v FFP při malém zvětšení. Určitě bych se chtěl přes tu Deltu podívat, jak by mi sedla, nekupuju optiku na rok.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od Jiskra »

Bylo to naopak :lol: :roll: :roll: :roll: !! Jsem asi bumbal . Ne , musel jsem to opravit,protože by to mátlo. Díky za upozornění!!! A omluva za mystifikaci
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od pufr »

Je pravda, že zvlášť ta osnova s opravami pro předsazení / vítr ve FFP vypadá v dnešních "superzoomech" na nejmenším zvětšení jak kdyby tam na skle byla rozpláclá moucha. Pohoda FFP je čtení oprav na terči a jejich uplatnění - když jsou i točítka ve stejných jednotkách.
Chlapci, co za tím leží skoro denně, ale k tomu říkají: "FFP není lepší, to jenom ty si línej počítat" :) :lol: :lol:
No ale pod stresem se zas leckterý i dobře vycvičený počtář občas splete, že ... :?
Plus i třeba S&B přiznává u SFP "taktiky" 10 mm / 100 m změnu záměrné při zoomování a u Hobby produkce 20 mm / 100 m leckdy - pro trhy východně od Drážďan i víc :) :D
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od bon »

Ještě bych bral v úvahu, že u méně kvalitních výrobců může osnova v SFP při změně zvětšení "cestovat"
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr prvního puškohledu do 20 tis.- Meopta?

Příspěvek od bon »

Pufr mě předběhl :?
Odpovědět