Blaser Infinity

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Blaser Infinity

Příspěvek od lovec »

Krátko po tom ako prebehla akvizícia Minoxu, prichádza Blaser so svojou vlastnou radou puškohľadov Infinity. Podľa vyjadrení insiderov ďalekohľady Blaser (vyrábané Minox-om) zaznamenali minimálny, až takmer žiadny ohlas u obchodníkov a zákazníkov. Momentálne prichádza Blaser s puškohľadmi so svojim menom. Tieto už majú väčší potenciál osloviť zákazníka než ďalekohľady.

Vrátim sa na skok do minulosti, aby som trošku poodhalil pozadie.
Niektorí si možno spomenú, alebo poznajú bývalú nemeckú firmu a projekčnú kanceláriu Optronika. V tejto firme spočiatku pracovali odídenci z firmy Schmidt&Bender, ktorí spolu s americkou firmou Premier Reticles stáli za vznikom vtedy najkvalitnejších taktických puškohľadov vôbec. Neskôr prišlo k obchodným problémom, presunom výroby do Nemecka (puškohľady z tej doby boli značené na tubuse menom Optronika). Na záver sa výroba presunula ku kanadskej firme, resp. investorovi a ten priniesol na trh inovovaný puškohľad s obchodným názvom Tangent Theta.

Celá kancelária Optroniky si bola dobre vedomá svojho potenciálu a krátko po hore spomenutých zmenách sa transformovala na GSO - German Sports Optics. Následne spojila sily s Minoxom a priniesli na trh puškohľady ZP Tac (1-8x24, 3-15x50 a 5-25x56), ktoré s drobnými zmenami vychádzali z pôvodných Premier Reticles - žiaľ z produkcie Minoxu už ich špičkovú kvalitu nedosiahli.

Každopádne Minox získal v podobe GSO mimoriadne prínosného partnera, z čoho v súčasnosti ťaží nový majiteľ, konzorcium pod ktoré patrí aj firma Blaser. Puškohľady Inifinity sú teda duchovným dieťaťom tímu GSO, čo dáva solídne predpoklady na úspech - avšak ich skutočnú kvalitu preverí až prax. Je zaujímavé, že puškohľady prichádzajú s osnovou uloženou v prvej optickej rovine - argument znie, že sa odstraňuje možný posun bodu zásahu pri zmene zväčšenia, čo môže byť problémom puškohľadov, ktoré majú osnovu v druhej optickej rovine. Tento problém je však u moderných prémiových výrobcov do značnej miery potlačený presnou výrobou (ak si správne pamätám, tak napr. firma Swarovski deklaruje presnosť obrábania v niektorých kritických uzloch 0,0002mm).
Osobne vidím najväčší problém v tom, ako sa pri puškohľadoch Infinity popasovali s hrúbkou zámernej osnovy, tak aby bola využiteľná v celom rozsahu zväčšenia.
Ďalšia vec, ktorá sa mi nepáči a naopak poteší ľavákov je to, že korekcia paralaxy je spolu s osvetľovacou jednotkou na pravej strane - ergonomický nezmysel pre pravácku väčšinu - veď pokiaľ chcem nastaviť paralaxu, tak musím držať zbraň tak, aby som videl cieľ. To mám prechytávať kolečko paralaxy ľavou rukou cez puškohľad? Chyba... Blaser argumentuje tým, že pravák má pri oboch otvorených očiach voľnejšie zorné pole po ľavej strane puškohľadu. No neviem, to by bol argument pre nadhánkový puškohľad 1-7x, nie pre model 2,8-20x, alebo 4-20x (v tomto smere vidím ako ergonomickú jednotku, celosvetovo, puškohľad Kahles K624i, kde si uživateľ može zvoliť na ktorej strane bude vežička stranovej korekcie a kolečko paralaxy je neutrálne umiestnené pod výškovou korekciou na vrchu tubusu, dobré dostupné oboma rukami).
K slovu sa znovu dostala technológia iC Illumination Control - pri napnutí bicieho mechanizmu na Blaseri R8 sa zároveň aktivuje svietiaci bod. Overené, prínosné.
Nadhánkový model ponúka variabilnú veľkosť svietiaceho bodu, väčší pre rozsah 1-4x, menší pre 5-7x. Až prax ukáže reálny prínos, osobne som zástancom malého bodu s vyššou intenzitou svietenia.

Pozitívum - páči sa mi dizajn.

https://www.blaser.de/fileadmin/media/p ... ity_DE.pdf

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od pufr »

Ano, naposledy oběhly svět společné fotky pánů Thomase Ortmeiera (vlevo) a Michaela Lükeho po vyhraném tendru na pistoli US armády (SIG 320 - příjatý jako P17, P18).
Obrázek

L&O (vlastníci firem Blaser, Sauer, Mauser ...) zaútočili na oblast optiky masivně už před několika lety. Letošní IWA to ukázala naplno
Blaser new binos.JPG
Blaser new binos.JPG (105.22 KiB) Zobrazeno 10584 x
Akvizice Minoxu skupinou L&O je významná pro jeho dlouhou praxi s výrobou na východě. Vždycky jsem se tam stavil u stánku a mezi řečí se zeptal, jestli je v Německu "japonská optika" stále sprosté slovo :) A ejhle letos otevřu u stánku Minox prospekt a tam čtu "Assembled in Germany" ve vztahu k zákazníkovi to pokládám za velký pokrok - viz třeba další odkazy:

http://www.birdforum.net/showthread.php?t=254139
http://www.tmfilmpro.com/alleseiten/rev ... china.html

Myslím, že Lovec dobře říká, že až praxe ověří kvalitu "Blaser optiky," ale ne navždy - je to "pouze" Brand - výroba může s novými modely migrovat - stejně jako Minox již vystřídal v Japonsku několik výrobců (a nutno dodat, že japonské firmy opět mají výrobní kapacity v jižní Číně ...) dokud EU neuzákoní alespoň totéž co USA - povinnost označit tu zemi původu, kde vznikla převážná hodnota výrobku, pravdu o původu se u těchhle "Brandů" nedozvíme :?

K té záměrné osnově v první ohniskové rovině je mnoho názorů, vyzkoušel jsem ji u March-FX Tactical 5-40x56 FFP - komplet v "metrice" a u dnešních velkých zoom faktorů je prostě její aplikace složitější. Jak píše Lovec Swarovski ale ani NightForce a Leupold se SFP nebojí. Už jsem tu někde psal, že jsem loni na IWA oběhl renomované výrobce s testem zveřejněným v DWJ a většina (včetně Zeisse, S&B a Leica) přiznala, že reálná (rozuměj - výrobek projde z fabriky ven) odchylka zoomováním u taktických zaměřovačů je někde na úrovni 10 mm a u loveckých 20 mm/100m. Nakonec ty DWJ testy to tak nějak ukázaly. V tomto směru by nějaký "vychytaný" návrat do FFP mohl být přínosem.
Pufr
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od losthorizon »

lovec píše: Ďalšia vec, ktorá sa mi nepáči a naopak poteší ľavákov je to, že korekcia paralaxy je spolu s osvetľovacou jednotkou na pravej strane - ergonomický nezmysel pre pravácku väčšinu - veď pokiaľ chcem nastaviť paralaxu, tak musím držať zbraň tak, aby som videl cieľ. To mám prechytávať kolečko paralaxy ľavou rukou cez puškohľad? Chyba... Blaser argumentuje tým, že pravák má pri oboch otvorených očiach voľnejšie zorné pole po ľavej strane puškohľadu. No neviem, to by bol argument pre nadhánkový puškohľad 1-7x, nie pre model 2,8-20x, alebo 4-20x (v tomto smere vidím ako ergonomickú jednotku, celosvetovo, puškohľad Kahles K624i, kde si uživateľ može zvoliť na ktorej strane bude vežička stranovej korekcie a kolečko paralaxy je neutrálne umiestnené pod výškovou korekciou na vrchu tubusu, dobré dostupné oboma rukami).
Chvíli jsem nad tímto tvým postřehem přemýšlel. Nakonec mi to nedalo a šel jsem do trezoru pro zbraň a zkoušel si nasimulovat manipulaci s korekcí paralaxy na pravé straně a - ono to smysl trochu dává, tedy do jisté míry. Vestoje a vkleče jsem byl schopen mít zalícenou a zamířenou zbraň uchopenou levou rukou a pravou rukou jsem mohl libovolně manipulovat s paralaxou (pokud by tam byla). Shodou okolností včera jsem lovil sele, kdy jsem střílel z kleku, levou ruku fixovanou o levé koleno a zapnutí bodu v této pozici je poněkud nepohodlné. V daném okamžiku by mi ovládací prvky na pravé straně puškohledu přišly vhod. Jiná situace by byla například v okamžiku, kdybych ležel a sřílel z harrisek, tam levá strana puškohledu jednoznačně vede. Výše uvedené píši bez ambicí hodnotit optiku Blaser, protože jsem jí ani neměl v ruce, pouze jsem se snažil zamyslet nad popsanou ergonomií puškohledu...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od lovec »

losthorizon, môj subjektívny pohľad je taký, že ak nastáva nutnosť korekcie paralaxy z obligátne nastavenej hodnoty sto metrov na nejakú inú, tak sa pravdepodobne jedná o streleckú/loveckú situáciu, ktorá si vyžaduje stabilnejšiu polohu ako je v kľaku,alebo v stoji. A ovládanie svietiaceho bodu dupľom. Skôr by som očakával dnes už bežný polohový senzor. Zatiaľ môžeme len polemizovať, ale skúsenosť napovedá, že príliš praktické riešenie to nie je.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od lanus »

Ovládanie intenzity sv. bodu na boku strednej časti tubusu ako i boku okuláru je totálny ergonomický nezmysel , ktorý výrazne "znepohodlňuje" jak pravákov i ľavákov . Optimálne miesto pre tento ovládač je vždy len na vrchu bez ohľadu na to či sa jedná o klasické kolečko alebo o digi-tlačítka !!!

Korekcia paralaxy na ľavej strane tubusu je však veľmi pohotovo a v každej polohe ľahko zvládnuteľná za pomoci malého doplnku s názvom " páčka korekcie paralaxy " , ktorú ponúkajú viacerí ázijský výrobcovia optiky .
Mám niečo také, doma vyrobené,ovládané palcom ľavej ruky viac rokov používané k maximálnej spokojnosti. :D
Přílohy
gen__vyr_1091mtc-viper-coonect-black.jpg
gen__vyr_1091mtc-viper-coonect-black.jpg (13.05 KiB) Zobrazeno 10525 x
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od pufr »

Krátké , vesměs pochvalné uvedení výrobku, který cenou patři do "High end Class" - DWJ 12/2017

http://pufr1.sweb.cz/___Blaser_Infinity_DWJ_12_17.pdf

O výrobci ani slovo - inu Němci :)
Pufr
BigBore
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 07.12.2017, 9:26

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od BigBore »

https://optics-info.com/blaser-infinity ... -brochure/
Zaujimave zhodnotenie puskohladov Blaser resp. je to z brozury tak to treba brat s rezervou ale aspon nejake info najma ohladom FFP osnov preco sa pre ne rozhodli. Osobne ostanem pri SFP. Puskohlady Blaser hodnotit nebudem lebo som este do ziadneho nepozrel ale za tie ceny by som asi bral modely zabehanych znaciek aj nevravum, ze Blaser je zly.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od pufr »

Stále znovu se na různých předváděčkách jiné než lovecké optiky setkávám s vyprávěním, jaké nabízeli L&O neskutečné platy pro lidi, které přetahovali od Zeisse a S&B do vznikající GSO (která určitým způsobem spojila Optroniku a Minox - tehdy nové akvizice "konglomerátu" SigArms)

Ta osnova v první rovině je u nových "superzoomů" problém, ale na druhou stranu změnu polohy záměrného bodu při změně zvětšení u SFP dnes dokáže spolehlivě změřit i průměrně vybavená optická laborka a asi není pro výrobce s těmi nejvyššími ambicemi nic příjemného, číst o svých výrobcích s nálezem odchylek na úrovni 1 MOA nebo i větších ...
Pufr
Petr. K
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 14.1.2008, 11:37
Bydliště: SLAPY

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od Petr. K »

Dobrý večer , máte někdo zkušenost s puškohledy od Blaseru ? Koukal jsem přez něj 2,8-20* 50, a moc pěkný ( srovnatelný s Swarovski ) . Tak když by měl někdo něco z praxe ... tak ať se podělí . Děkuji
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od Myslivec Milda »

Blaser Infinity je hezký a solidní puškohled. Prodali jsme jich několik málo kusů a zatím si nikdo nestěžoval. Nastřeloval jsem jednu kulovnici s tímto puškohledem a „klikání“ fungovalo normálně , bez problémů, jak se dá předpokládat u prémiové optiky. Za letního dopoledne se ale nedá nic posoudit a hodnotit kvalitu optiky po stránce světelnosti a kvality zobrazení. Subjektivně se mi tento puškohled opravdu líbí, dokonce jsem o něm uvažoval pro sebe, na novou jednušku pro lov lišek. Ale pak jsem vzal pro porovnání do ruky a k oku puškohled Swarovski Z8i 3,5-28x50 P/SR a nebylo co řešit. Prostě tento nemá v současné době konkurenci. Infinity si k němu ani nečuchne. Ani maximálním zvětšením ani „balistickou“ věží. Třeba se jednou dočkáme inovace a novinek u optiky Blaser Infinity. Nicméně komu stačí přiblížení 20 X a komu se Infinity líbí ať si ho koupí. Věřím, že bude spokojený.
BigBore
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 07.12.2017, 9:26

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od BigBore »

Este som ho nevidel nazivo ale nie kazdemu bude vyhovovat FFP a korekcia paralaxy na pravej strane. Dizajn mi tiez moc nejde do oka ale to bude otazka osobnych preferencii. Na Blaser sa hodi a urcite je to pekna kombinacia. Pri tej cene asi vacssina zakaznikov siahne po "overenych" znackach a modeloch.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od lovec »

Na inom fóre som videl toto pekne spracované, v podstate reklamné video z výroby. Pri cenách, za aké sa momentálne 2,8-20x50 predáva, tak je to zaujímavá alternatíva.
Dokonca sa začal predávať už aj bez šíny, síce s 34mm tubusom, ale pri dnešnej ponuke vhodných montáží to nie je handicap.

:arrow: https://youtu.be/BaxTK4DyZ4I
Naposledy upravil(a) lovec dne sob 02.1.2021, 22:39, celkem upraveno 1 x.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od lovec »

Nejaký čas som model 2,8-20x50 testoval a snáď okrem tej nelogicky umiestnenej korekcie paralaxy som bol spokojný. Jednoduchá, prehľadná osnova so samostatným bodom, jemná regulácia podsvietenia bodu, presne klikajúca mechanika, všetko plne funkčné, ako si človek predstavuje. Každý máme iné oči, mne optika vyhovovala a musím zdôrazniť naozaj veľkorysý "eye-box", v tomto smere je to skutočne tolerantný puškohľad.

Obrázek
Obrázek

Na vežičke je okrem klasickej nuly, kde sa to nastrelí na flek na sto metrov, aj ďalšia poloha, záskok po štyroch klikoch, čo predstavuje pre väčšinu kalibrov nastrelenie na ONV. Vežička je samozrejme zamykacia, odisťuje sa jej povytiahnutím.

Obrázek


Ešte dve fotografie osnovy, na sto a tristo metrov. Kvalita záberov samozrejme nevystihuje skutočný obraz, je to len narýchlo odfotené telefónom pre ilustráciu.

Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od Martinř »

zdravím,
máte někdo návod v češtině, resp. při nastřelování jsem se ve vertikální rovině dostal až do levé krajní polohy, jak si balistickou věž přenastavím na 0?
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Blaser Infinity

Příspěvek od cobaj »

Odpovědět