Zeiss Coquest V4

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Zeiss Coquest V4

Příspěvek od lovec »

Malý krok, ktorý znamená veľký posun vpred - v úžitkových vlastnostiach. Konečne svieti iba stred osnovy, nie celá osnova, ako tomu bolo doteraz.

Zeiss predstavil novú osnovu ZMOAi-T20

Youtube: https://youtu.be/FOAGkFddx3I

Foto: Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Warmint
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: sob 20.7.2019, 6:26

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od Warmint »

Ahoj, když je tu přímo toto vlákno nemá někdo zkušenost s Zeiss Conquest v4 6-24x56 ? Cenově nevychází špatně, zajímá mě je jak je na tom kvalita skel, mechanika.. na něčem se bezpochyb ušetřit muselo :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od lovec »

Ušetrilo sa engineeringu a zemi pôvodu. V4 nie je made in Germany, ale made in Japan. Za aktuálnu cenu je to veľmi atraktívna voľba, navyše teraz, keď to už celé nesvieti ako vianočný stromček. Ja som mal na strelnici v rukách pár kusov 3-12x56 a nebolo tomu čo vyčítať. Podľa mojej subjektívnej skúsenosti sú V4 4-16x44 a 6-24x50 príjemnejšie na pozeranie ako V6 2,5-15x56, alebo 3-18x50, kde ja negatívne vnímam hrubší okraj okuláru. Potom to asociuje pohľad do rúry. V4 majú ten okraj okuláru relatívne tenší - toto je jedna z opcií, ktorú ponúka OEM výroba v Japonsku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Ahoj. Prosím o radu.
Chci si na M18 .243 W pořídit buď puškohled Zeiss Conquest v4 3-12x56 osnova 60ill nebo ZEISS V4 Conquest ASV 4-16x44 osnova 60 ill . Mám zde spolehlivý lovecký obchod, s dobrou domluvou (servis etc....) a distribuují Zeisse, proto.
Na prvním z nich je zajímavá cena a 56 objektiv...bude tedy "o nějakou minutu(?) při stmívání lepší..." , na druhém pak korekce paralaxy a věžička. Při základním kříži je patrně "cvakání" nutností , paralaxu zpočátku nevyužiju, až se trochu vystřílím, pak patrně ano.
V současné době střílím do 120m , ale hodlám se tomu věnovat, protože máme převážně polní honitbu a tam je potřeba 200m i 300.... k tomu se budu muset propracovat tréningem.
Bude u těchto dvou puškohledů "značný" rozdíl ve světelnosti? A bude balist. věžička a korekce paralaxy při střelbě na 200-250m nutností?...zásadní předností?
Rozdíl v ceně je asi 1000 korun....
Prosím o stručnou radu.
Děkuji

(Už jsem zde na fóru řešil střelivo a asi bych začal těmi "expressy" od Geca...dle vašich rad)
Pecan
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od lovec »

Podľa toho, čo píšeš by bol pre teba vhodnejší model 4-16x44. Ohľadom svetelnosti bude určite nejaký rozdiel v jeho neprospech. Avšak si nemyslím, že by to bolo zásadné. Koniec koncov, zásadka Pard je v dnešnej dobe cenovo celkom dostupná a spokojných užívateľov je plno. Výhodou 4-16x44 vo vzťahu k Pardu je nastaviteľná paralaxa.
Pokiaľ ide o korekciu paralaxy samotnú, tak jej využívanie nezávisí od streleckej úrovne užívateľa. Proste ak sa pozeráš na vzdialenejší cieľ na väčšom priblížení, tak si jednoducho obraz cieľa zjednodušene povedané doostríš práve korekciou paralaxy.
Balistická vežička je podľa môjho názoru prednosť. Ak má človek overené skutočné hodnoty poklesu strely v nejakej vzdialenosti a nalepí si niekde na pažbu, alebo na optiku jednoduchú tabuľku, tak jej použite, resp. naklikanie správnej hodnoty je otázkou niekoľkých sekúnd. Samozrejme, záleží aj na znalosti revíru, ale predsa len doporučujem používať diaľkomer. Za hranicou povedzme dvesto metrov sa tie odhady možu dosť líšiť od skutočnosti.
Zeiss má na stránke ešte model V4 4-16x50. Rozdiel vo svetelnosti voči 4-16x44 asi nebude pozorovateľný, ale možno ťa osloví nejako inak.
Na margo výberu osnovy by som ešte podotkol - ale to je len môj vlastný pohľad - že viac sa mi pozdáva osvetlená ZMOAi-T30.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Prosím, to sprosté slovo - zasádka - už přede mnou nevyslovuj :D :D
Kvůli tomuto "zázraku" jsem (doufám poprvé a naposledy) pomastil prase a nedohledali jsme ho (celkem 4+4hodin se psy v poli)...až zemědělci za měsíc na to. Neříkám,že je to zasádkou ale já se s tím nenaučil....vykroutit hlavu etc....a dost možná to bylo tou paralaxou....měl jsem ho na klasické Meoptě 7x50

Tuto flintu chci právě na srnčí a lišky (event. jinou škodnou),na noc mám .308 s Yukonem

S tou jinou osnovou přemýšlím tahle....buď balistickou věžičku se známou vzdáleností (mám dálkoměr) a minimem "rušících" prvků nebo naopak...bez balistické věžičky a pak tedy "se řídit podle stupnice" ale to mi přijde složitější. Je to samozřejmě otázka asi vkusu nebo ryze osobního názoru.

A tu v4 4-16x50 jsem tady v prodeji nikde nenašel....a asi bude zase dražší....ještě pohledám.

kdyby ho tak někdo měl v ruce a řekl mi něco k té světelnosti....
Každopádně Díky!!!
Pecan
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Zeiss Conquest V4 6-24x50 s balistickou věžičkou jsem našel na Nimrod, ale nevím popravdě, jak bych pracoval s tou stupnicí ZMOI 1 nebo ZBR 1 ... na medicinu jsem šel, protože tam nebyla matika :D
Pecan
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od lovec »

Nie je čoho sa báť, príp. si to nejako komplikovať.
Tieto puškohľady majú osnovu uloženú v druhej optickej rovine, to znamená, že tú skutočnú veľkosť majú len pri jednom zväčšení - obvykle pri tom maximálnom. Strieľať na 16x na nejakých 250-300m nie je vôbec veľa, čiže je to celkom primerané, ak mieriš napr. na nejakú líšku a pod. To zviera si budeš musieť aj tak najprv odmerať a podľa mojej mienky a praktickej skúsenosti je optimálny postup namerať laserom, kliknúť na vežičke a v prípade potreby kompenzovať bočný posun spôsobený vetrom prenesením cez osnovu - práve tu ti tá osnova poslúži.
Iste, s nedostatkom praxe nie je optimálne skúšať prenášať aj výškové opravy cez osnovu - človek si nedá pozor na nastavené zväčšenie a problém je na svete - to je nevýhoda osnovy v druhej optickej rovine. Tu by bol lepší puškohľad s osnovou v prvej optickej rovine, avšak ten si so sebou zase nesie iné negatíva.

Jednoduchá osnova č. 60 samozrejme vyzerá bezproblémovo, ale ono rýchlo vyvstanú situácie, kedy je dobré mať nejaké tie dieliky na osnove a vedieť si s nimi pomôcť pri výstrele na dlhšiu vzdialenosť, či už na love, alebo na strelnici. Špeciálne k tej strelnici by som podotkol, že ak budeš mať možnosť strieľať napr. na tých tristo metrov, tak na 24x zväčšení tie malé 6mm dierky v bielom papieri budeš vidieť celkom dobre vo väčšine prípadov. Tých 16x môže byť niekedy málo - mne osobne by to bolo určite nedostatočné. Niekto druhý má možno orlí zrak a bude mu to postačovať...

Možno ten model 6-24x50 by mal pre teba ešte väčší zmysel ako 4-16x44. Keď máš na to podmienky v revíri a chceš loviť tak ako píšeš, tak by som sa nebránil výkonnejšiemu modelu. Je to individuálne. Ja som na také puškohľady zvyknutý a aj tie vyššie hodnoty zväčšenia reálne, prakticky a pomerne často využívam. Napr. aktuálne mám na loveckej flinte puškohľad 5-30x56 s osnovou v prvej opt. rovine.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Ano.... mmch jsem se dostal ze zamýšlených 12 na 31 tisíc korun, ale jestli to dobře chápu, nabízí mi tento puškohled naučit se s ním střílet a nebudu ho muset dlouho upgradovat.

Stáhl jsem si velmi podrobnou tabulku od Zeisse přímo k ZMOAi-1,kde při konkrétním zvětšení udávají hodnoty na 100m.
Pak ještě appka, kde se zadá už i ráže, výška osy puškohledu nad osou hlavně , teplota tlak rosný bod :) .... podle lokality si doplní app sama a vyjede osnova s přiřazenými metry na jednotl. dílcích. Tak to už je fakt dílo. Děkuji,že se věnuješ začátečníkům.....je to velká věda. Ještě jednou děkuji. Jdu do něj dle Tvé rady.
Pecan
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od Lotr »

Vaše diskuze mě zaujala a tak jsem googlil, a našel V4 ve verzi 4-12*44 na E Bay za nějakých 700 USD. Avšak s poznámkou, že nesmí být odeslán do ČR. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

https://www.ebay.com/itm/203792424527?e ... BMnPSkxtNf
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Ano. Zboží, které je takto označeno, k nám nepošlou. Platí to jak pro trenk :roll: y tak pro puškohledy. Jediná možnost poslat to na někoho známého v zahraničí.
Pecan
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od cobaj »

Nesmysl. Vubec bych se s tim nezabyval. Dan, clo, doprava a riziko ze prijdu o prachy pokud na to prijdou = zabavuje se.
M.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od milan »

Ani to Ti nepomůže, pokud nemáš účet a kartu v americké bance, tak nepřijmou tvou platbu.
Platí na cokoli, co může být i teoreticky použito ke zbrani o dílech a přídavných zařízeních ani nemluvě. Jak na Ebay tak i v obchodech.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od Lotr »

Aha, díky za info, zas jsem o něco moudřejší :idea:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zeiss Coquest V4

Příspěvek od pecan1 »

Možná se trochu chlubím, ale na M18 .243 jsem "nasadil" V4 Conquest 6-24 x 50 , se záměrným křížem ZBR s osvětleným křížkem a možností "aretace" boční korekce.
Je to samozřejmě skok od Meopty Artemis 7x50, nastřelení na 200m (přesto, že jsem to před tím pouze "zkoušel" s nejistým výsledkem) na 4 rány, což jsem ani nepředpokládádal, že se mi povede.
Zatím vše funguje, jak má. Kdybych objevil něco zajímavého, dám to sem do fóra.
Pecan
Odpovědět