swarovski z6

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

swarovski z6

Příspěvek od krtek »

Dobrý den, mám možnost koupi této řady swarovski, ale nemohu se rozhodnout pro který, jestli Z6i GEN II - SR 2-12x50 BT, nebo tento Z6i GEN II - SR 2,5-15x56 P BT, který je s korekcí paralaxy. Zatím jsem neměl možnost lovit s puškohledem, na kterém by se dala regulovat paralaxa, tak bych se chtěl zeptat, jestli je pro naší běžnou myslivost třeba. Předem děkuji za odpovědi.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: swarovski z6

Příspěvek od pufr »

Jako noční lovec jsem sáhnul bez váhání po 2,5-15x56 (ještě první generace), pro lepší výkon za šera. A jsem dosud spokojený :?

Obsluha paralaxy nepřináší snížení komfortu.
Fyzikálně jde o to, že při patnáctinásobném nebo vyšším zvětšení už při různé předmětové vzdálenosti (vzdálenost pozorovaného předmětu od objektivu) vzniká velký / významný rozdíl i v poloze obrazu před okulárem (viz. obraz vytvořený spojnou čočkou - tuším látka fyziky 8. třídy). Obraz leží mimo rovinu záměrné osnovy (před nebo za). Takže by se zaprvé nedalo na obraz i osnovu zaostřit současně a zadruhé při pohybu Tvé hlavy při míření by se osnova po obrazu cíle pohybovala a ty bys nevěděl, kde je ta správná poloha, abys dobře trefil - to je paralaxa.
Proto má 90% či víc zaměřovačů se zvětšením 15x a vvyšším zabudovaný mechanizmus, který umožní posunout obraz cíle do roviny záměrné osnovy - česky řečeno zaostřit. Nějaká základní vzdálenost - u Swaro většinou 100 m má na točítku pružnou západku - "zoubek", abys těch 100 m mohl nastavit i potmě.
Žádný velký problém jsem s tím nikdy neměl.
Max. zvětšení 15x je pro mne taky celkem výhoda ...
Je ten zaměřovač trošku větší než 2-12x50. Záleží na každém. Točítko paralaxy bych jako zásadní riziko nebo nevýhodu důležitou pro rozhodování neviděl ... :?
Pufr
krtek
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 28.9.2014, 21:32

Re: swarovski z6

Příspěvek od krtek »

Děkuji za odpověď, šlo mi jen o to, že doposud jsem s tím nepřišel do kontaktu. Tak k tomu zjišťuji informace jak jsou s tím majitelé spokojeni a mají pro to využití.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: swarovski z6

Příspěvek od pufr »

Pokud lovíš tak, jako 90 % normálních myslivců - na vzdálenost do 150 m a smysl a prestiž Tvého života není založená na tom, kolik ulovíš v noci černé, pak Ti ten menší, šikovnější a výrobně i ovládáním jednodušší Swaro Z6 2-12x50 bez točítka paralaxy poslouží téměř dokonale :) 8)
Pufr
Odpovědět