Bushnell FORGE

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Bushnell FORGE

Příspěvek od lovec »

Chcel by som sa s vami podeliť o moje skúsenosti s puškohľadom Bushnell Forge 3-24x56.

Na tento takmer neznámy model som natrafil náhodou, pri potulkách po internete. Hneď ma zaujal, ponúkal veľa zaujímavých detailov, ktoré moderne nazývame features (fííčrs :mrgreen: ).
Veľký rozsah zväčšenia vďaka 8-násobnému zoomu, robustný 34mm tubus, masívne uzamykacie vežičky s 5mm klikaním, osnovu so svietiacim bodom v 2. optickej rovine, zero-stop, veľmi slušný rozsah výškovej elevácie 90 MOA plus nejaké ďalšie drobnosti. Krajina pôvodu - Južná Kórea.

Puškohľady Forge s 34mm tubusom sú určené špeciálne pre európsky trh, v USA o nich prakticky nevedia, sem-tam sa objavia v ponuke niektorého e-shopu v Kanade. Na YouTube je o nich minimum klipov a dopátrať sa k detailným informáciám je značne problematické. Ani po opakovanej komunikácii s Bushnellom som sa prakticky nič nedozvedel. Američania sa vyhovárali, že je to euro model, "európska" kancelária, nech už sedí kdekoľvek, neposkytla ani to minimum, ktoré som neskôr našiel v jednom letáku.
Dosť nepochopiteľný prístup vzhľadom na to, že technicky je to zaujímavý prístroj a svoju klientelu by si pri správnom marketingu našiel.
Ešte spomeniem puškohľady Forge s 30mm tubusom, na tie človek narazí kdekoľvek a marketing sa k nim nechová tak macošsky... :roll:

Späť k modelu Forge 3-24x56 - hľadal som nejaký všestranne využiteľný puškohľad na lov a tento sa mi zdal byť vhodným kandidátom za prijateľnú cenu. Našiel som, objednal som, prišiel. Balenie špičkové, puškohľad na prvý dojem a dotyk prekvapivo solídny. Všetky ovládacie prvky robustné, s tuhším chodom, pomerne tvrdé a ostré klikanie na túto cenovú kategóriu.
Sklo a obraz síce uchádzajúce, ale kým mechanika bola skutočne pozitívnym prekvapením, optická časť ma už tak neuchvátila. Relevantný údaj o dioptrickej korekcii som nikde nenašiel a tá, ktorú mi puškohľad ponúkal tak nejako nestačila, alebo to bola vada konkrétneho prístroja. Proste obraz som nikdy nedokázal stopercentne zaostriť. Ďalším neuralgickým bodom bol správny odstup od oka. Tak úzky a nepohodlný eye-box si nepamätám zo žiadneho iného prístroja. Bolo doslova umenie nájsť správnu polohu hlavy a potom ju úzkostlivo dodržiavať...
Veľmi výrazným pozitívom optickej sústavy však bolo to, že extrémne dobre fungovala s klasickou analógovou predsádkou. Taký kvalitný a čistý obraz takmer bez šumu nepodali ani prémiové značky, tobôž už nie na zväčšeniach v rozmedzí 8-11x. Pripisujem to menšiemu počtu a kvalite antireflexných vrstiev na sklách puškohľadu.
Zámerná osnova G4i Ultra. Vzletné označenie, ale realita za ním pokrivkávala. Reálne rozmery osnovy som sa nikdy nedozvedel, ani od výrobcu, ani všeobecne na internete. Bod a jeho podsvietenie boli vyhovujúce, veľkosť bodu na menších zväčšeniach 3-6x bola na môj vkus jednoducho priveľká. Na strelnici mi to vyslovene vadilo, na love to bolo ako-tak akceptovateľné. Inak bola osnova fajn, samostatný oddelený bod v strede bol principiálne fajn. Len tá kravská veľkosť...
S puškohľadom som niečo odpoľoval, odhliadnuc od tých optických slabín mi slúžil výborne, nezlyhal ani pri výstreloch na dlhé vzdialenosti, mechanika pracovala exaktne a opakovane spoľahlivo.
Puškohľad som nakoniec vyreklamoval, ale pravdupovediac bolo mi za ním ľúto. Nejaké drobnosti by som bol ochotný tolerovať, ak by nebolo tej nešťastnej optickej nemohúcnosti. Skutočne chcem veriť, že to bol vadný kus a iný by už bol v poriadku. Na to som však už nemal chuť a v tom momente ani odvahu. Napriek všetkému ho nechcem haniť a spomínam v dobrom.

Pripájam pár ilustračných foto, puškohľad osadený v montáži Spuhr a veľkostné porovnanie s jedným voľným Marchom FX.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět