Paralaxa

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Paralaxa

Příspěvek od pufr »

Jako hraniční bývá obvykle udávané zvětšení desetkrát, ale jak píše Dalas, faktorů je více. Začal bych "suchou" zkouškou - upnutá zbraň zamířená na drobný, vzdálený cíl a pomalý pohyb oka nahoru - dolu. U osnovy v druhé obrazové rovině by obraz měl být před osnovou, takže záměrný bod by se po něm měl posunovat proti směru pohybu oka - oko nahoru, záměrný bod dolů a naopak ...
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Paralaxa

Příspěvek od petjan »

Takže puškohled se zvětšením 3-9 bude ideální? Jinak co se týče toho posunu bodu při upnuté zbrani, to se mi děje při upnuté zbrani u puškohledu 8x56 na 50m a je to cirka kruh 3cm . znamená to, že i na 150m by to měli být ty 3 cm? ale pokud přiblížím oko tak, že mi obraz nevytváří žádné měsíčky a zvětší se akorát do okrajů, měl by se vliv té paralaxy potlačit?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Paralaxa

Příspěvek od pufr »

Změna obrazové vzdálenosti není lineárně úměrná změně předmětové vzdálenosti (těm 50 a 150 metrům), naopak s rostoucí předmětovou vzdáleností je změna obrazové vzdálenosti stále menší.

Ano, s polohou oka v bezprostřední blízkosti optické osy bude vliv paralaxy omezený - proto některé konstrukce reagují na pohled mimo osu "ztmavením" zorného pole.
Někdy ale je konstrukční zadání naopak takové, aby i s mírnou nepřesností bylo možné rychle vystřelit ... požadavky i konstrukce jsou různé :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Paralaxa

Příspěvek od petjan »

No tak nejsem o moc chytřejší :roll:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Paralaxa

Příspěvek od Choochoo007 »

Vezmi terc a na tech 300m si to zkus a uvidis co dokazes. Ono to bude o soustrelu, ktery se ti bude darit a ne o teorii. Pri lovu to bude jeste horsi nez pri klidnem treninku. Uvidis dle vysledku, jestli to bude zodpovedne nebo ne :wink:
Jednou pri zkousce z 550 varmint 308W jsem dal na 300m 4 rany s tercovym prebitym strelivem a puskohledem Meostar 3-12x56 s T-krizem tedy s pevnou paralaxou na 100m na 10x zvetseni rozptyl 4cm CTC. Takze to zase nemusi byt az tak spatne jak se to muze zdat. Nekde jsem dokonce snad videl podobne vysledky se zvetsenim 4x, ale uz presne nevim kolik tim kdo dokazal nastrilet, mozna to bylo podobne.
Pokud mas licnici dost vysokou a tvar se pekne opira, mohl bys mit stale hodne podobnou polohu a mohlo by to fungovat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Paralaxa

Příspěvek od petjan »

No víš vybírám puškohled, Meostar 4-12x40, Leupold 3-9x40 oba bez nastavení paralaxy a Vortex 4-16x44 s nastavitelnou paralaxou.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Paralaxa

Příspěvek od Choochoo007 »

Asi bych se jeste podival na Meostar 4-16x44. Mam ho na malorazce a je výborný a nebo na nejake Meopro 4,5-14x44, ktere maji paralaxu nastavitelnou. Nevim co chces za kriz. Je treba zhodnotit, kolikrat to na co pouzijes, jakou dalku. Pokud budes pravidelneji strilet dale, ta paralaxa je vyhoda, kdy i obraz je ostřejší na vetsi dalky, coz je prijemne i pro pozorovani
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
purdey
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 31.8.2007, 16:24

Re: Paralaxa

Příspěvek od purdey »

zdravím,

zvažuji nákup puškohledu na lov do max.300m a chci se zeptat jestli má cenu uvažovat pro toto použití puškohled se stavitelnou paralaxou, případně i klikací věžičkou. Konkrétně mám na mysli Schmidt Bender s 50mm objektivem, ale nastavitelnou paralaxu mají jen 56mm a nebo taktické modely. Proto se ptám jestli to mám řešit.
Díky.
BigBore
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 07.12.2017, 9:26

Re: Paralaxa

Příspěvek od BigBore »

Paralaxa urcite ano a to nielen na strelbu ale aj na pripadne precitanie zveri, niekto ti povie, ze do 300 m nemusis riesit no je to urcite rozdiel s paralaxou a bez a nemyslim len eliminaciu toho "plavania" kriza ale aj zaostrenie obrazu ako pisal kolega co je velmi prijemne. Ja som kvoli tomu menil velmi slusny puskohlad za iny lebo nemal korekciu paralaxy a ja som s tym mal problem uz od cca 200 m dalej. Balisticka vezicka je na tebe ci ju vyuzijes je to urcite prijemna vec aj na moj puskohlad sa dala objednat ale ja by som ju az tak nevyuzil aby sa mi to oplatilo.
Odpovědět